• ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO „SZUKAJĄC WIOSNY Z KSIĘŻNĄ DAISY”

          • 26 kwietnia 2023 roku miało miejsce rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu plastycznego dla klas I-III pt. „Szukając wiosny z księżną Daisy”. 
            Decyzją władz miejskich Pszczyny i Wałbrzycha rok 2023 został ogłoszony rokiem księżnej Daisy. W związku z tym w obu miastach odbywa się wiele wydarzeń mających uhonorować dawną mieszkankę tych miejscowości.
            Wychodząc naprzeciw tej inicjatywie zdecydowano zorganizować konkurs w którym mogłyby uczestniczyć najmłodsze dzieci szkół podstawowych. Konkurs trwał od 20 marca do 19 kwietnia 2023. Do wzięcia udziału zaproszone zostały wszystkie szkoły gminy Pszczyna. W konkursie wzięło udział 8 placówek. Nadesłano 40 prac.


            Konkurs miał na celu:
            - Promocję postaci księżnej Daisy;
            - Obserwację świata roślin i zwierząt wczesną wiosną;
            - Rozwijanie wyobraźni i kreatywności uczniów;
            - Wymianę doświadczeń i poszerzenie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych oraz możliwość prezentacji twórczych działań dzieci;
            - Kształtowanie wrażliwości i szacunku do otaczającej przyrody.

            W celu wyłonienia zwycięzców konkursu, komisja dokonała oceny prac pod kątem:
            - Samodzielności;
            - Jakości, oryginalności i wyjątkowości;
            - Estetyki wykonania pracy.

            Nagrody dla laureatów poszczególnych miejsc ufundował Urząd Miejski w Pszczynie we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się w Czytelni Miejskiej na ulicy Piastowskiej w Pszczynie. Laureaci odbierali nagrody z rąk Pani Dyrektor Biblioteki Miejskiej Teresy Musik, oraz Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszczynie Beaty Hellwig.

            Poszczególne miejsca przedstawiają się następująco:

            Kategoria klas pierwszych:

            I miejsce: Mikołaj Moroń – SP Rudołtowice
            II miejsce: Nikola Pilar – SP Studzienice
            III miejsce: Agata Laby – SP Studzienice

            Kategoria klas drugich:

            I miejsce: Weronika Tulaja – SP 2 Pszczyna
            II miejsce: Lena Mączka – SP Ćwiklice
            III miejsce: Zofia Wieloch – SP 4 Pszczyna

            Kategoria klas trzecich:

            I miejsce: Aneta Sitko – SP Jankowice
            II miejsce: Matylda Sitko – SP4 Pszczyna
            III miejsce: Olga Parot – POPP

            Wyróżnienia otrzymali:
            Amelia Golus
            Taisiia Nitsko
            Hanna Sikora
            Karolina Węgrzyn
            Maja Czmajduch
            Alan Wolski
            Maja Borszcz
            Agata Gałuszka
            Marta Machner
            Zuzanna Lazar.

            Serdecznie gratulujemy!

            *Wystawę wszystkich prac konkursowych podziwiać można w Czytelni Miejskiej na ulicy Piastowskiej w Pszczynie.

            Organizatorzy:
            M. Kudła
            A. Mocek
            A. Tucka
            J. Grabowska
             

          • Dzień Ziemi w klasach I - III

          • W naszej szkole od kilkunastu lat uczniowie klas młodszych biorą udział w obchodach  Międzynarodowego Dnia Ziemi. Celem tego święta jest promowanie proekologicznych postaw oraz uświadamianie ludziom zagrożenia, jakie niesie za sobą rozwój przemysłu i konsumpcyjne podejście do życia. W tym roku uczniowie klas I – III wzięli udział w specjalnie przygotowanych warsztatach,           by wspólnie zastanowić się nad tym, co  zagraża naszej planecie i co można dla niej zrobić. Okazało się, że ich wiedza na ten temat jest bardzo duża. Dzieci wśród głównych zagrożeń wymieniały,             m.in.: zanieczyszczenia powietrza i wody, odpady, wycinanie drzew, smog. Uczniowie nie tylko wiedzieli, co zagraża naszej planecie, ale również potrafili przedstawić sposoby jej pomocy. I tu wskazywali przede wszystkim na segregowanie śmieci, sadzenie drzew, oszczędzanie wody, używanie środków transportu alternatywnego. W ramach warsztatów uczniowie uczyli się także segregowania odpadów wtórnych w praktyce. Na koniec obchodów Dnia Ziemi klasa I b wybrała się na boisko szkolne, by sprawdzić, jak przyjęły się młode drzewka posadzone kilka dni wcześniej.

             Irena Barchańska

          • LISTA PROJEKTÓW DOPUSZCZONYCH DO GŁOSOWANIA

          • 1. Kreatywna przerwa - stworzenie przestrzeni do kreatywnego spędzania przerwy. W obu częściach szkoły zostaną wyznaczone obszary, w których znajdować się będą zestawy puf i siedzisk piankowych. Oprócz tego na korytarzach zostaną wyznaczone miejsca do gier korytarzowych, ścieżek ruchu, naklejki edukacyjne. Projekt obejmuje wszystkich uczniów. Szacunkowa kwota realizacji - 4900,00 zł
            2. Rzutnik do sali informatycznej - zakup rzutnika do sali informatycznej, który będzie pomocą dydaktyczną do zajęć, uatrakcyjni prowadzenie lekcji. Celem realizacji projektu jest: zwiększenie aktywności uczniów na lekcji, rozwijanie kreatywności, innowacyjności. Projekt obejmuje wszystkich uczniów. Szacunkowa kwota realizacji- 5000,00 zł
            3.Odpoczynek z bookcrossingiem- stworzenie przestrzeni wyciszenia i spokoju, zrelaksowania się. Miejsce będzie wyposażone w regał na książki i komiksy oraz w pufy i siedziska. W tym miejscu będzie odbywał się bookcrossing – uczniowie będą mogli wymieniać się książkami, czasopismami, komiksami. Projekt obejmuje wszystkich uczniów. Szacunkowa kwota realizacji – 5000,00 zł



            Komisja weryfikująca projekty:
            Beata Hellwig – dyrektor Szkoły,
            Lidia Pośpiech – nauczyciel, opiekun Samorządu Uczniowskiego,
            Jan Mikołajec - przewodniczący Rady Rodziców,
            Błażej Reclik - przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego.

            Każdy uczeń może głosować tylko na jeden projekt!

          • Pszczyński Szkolny Budżet Obywatelski

          • „Pszczyński Szkolny Budżet Obywatelski” to pilotażowy program realizowany w Gminie Pszczyna przygotowujący młodzież do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Każda osoba bądź grupa uczniów może wyjść z własną inicjatywą i zgłosić swój pomysł. 95 tys. zł do podziału. Decydujący głos w rękach uczniów!

            Harmonogram działań:

            • przeprowadzenie w szkołach zajęć edukacyjnych dotyczących Programu – do dnia 8 marca 2023 r.
            • zgłaszanie przez uczniów Projektów w danej Szkole - od 9 marca do 29 marca 2023 r.,
            • ocena Projektów przez Szkolną Komisję - od 30 marca do 14 kwietnia br.,
            • głosowanie w szkolne - od 17 do 21 kwietnia 2023 r.,
            • przekazanie do Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Pszczynie przez dyrektorów szkół list zwycięskich Projektów - do 28 kwietnia 2023 r.,
            • realizacja zwycięskich Projektów od 8 maja do 31 sierpnia 2023 r.
          • SPOTKANIE PROMOCYJNE

          • Dnia 30.03.2023  o godzinie 17.00 w naszej szkole odbyło się spotkanie promocyjne książki Jarosława Zawiszy wydanej przez Instytut Korfantego “Franciszek Szczepańczyk. Życie i dzieło kronikarza codzienności”. 

            Spotkanie poprowadził dr Michał Sikora z Instytutu Korfantego. W wydarzeniu wzięli udział: autor - Jarosław Zawisza, dr Halina Nocoń oraz Józef Szczepańczyk (wnuk pana Franciszka). W książce opisane zostały różne okresy z życia i działalności “kronikarza codzienności”. Należy pamiętać, że Franciszek Szczepańczyk to wybitny pedagog, który zostawił po sobie liczne zbiory piśmiennicze. Zapiski w nich ukryte służą obecnie do dalszych badań nad kulturą tamtych czasów. 

            Podczas spotkania autor z wielką pasją i zaangażowaniem opowiadał o działalności tej wybitnej postaci, a zaproszeni goście podjęli na ten temat ciekawą dyskusję historyczną. Wnuk podzielił się wspomnieniami. Opowiadał, że dziadek ciągle notował, nie rozstawał się ze swoim ołówkiem i notesem, dlatego jego dziedzictwo jest aż tak ogromne. Przez 2,5 godziny ludzie w różnym wieku słuchali i czynnie brali udział w dyskusji, wymieniali się swoimi wspomnieniami na temat Franciszka Szczepańczyka. Przez całe spotkanie  miło się słuchało tych licznych historii, jednak najbardziej interesujące były opowieści starszego pana. W tym co mówił, było coś wyjątkowego, jego słowa były takie prawdziwe. Był on uczniem szkoły na Strzelnicy za czasów kierownika Franciszka Szczepańczyka, znał więc wszystko z własnego doświadczenia.

            Nawet data spotkania była wyjątkowa- odbyło się ono w Święto Szkoły, a dokładnie w 111 urodziny naszej “Dwójki”. 

            Uczniowie szkoły czynnie zaangażowali się w organizację tego wydarzenia, a trójka z nich podczas spotkania odczytała fragmenty prezentowanej książki. 

            Większą część publiczności stanowiły osoby z rodziny pana Franciszka. Na spotkaniu obecni byli jego krewni, sąsiedzi, a także fani jego działalności. Na zakończenie była okazja do indywidualnej rozmowy z zaproszonymi gośćmi oraz zakupu książki z autografem autora.                                                          

            Uczniowie klasy 8b

             

          • Szkolny Konkurs Logicznego Myślenia dla klas I-III

          • Na przełomie marca i kwietnia w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Logicznego Myślenia dla klas I-III. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Aż 45 uczniów postanowiło sprawdzić się podczas rozwiązywania zagadek i łamigłówek.

            Celem konkursu było:

            • rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, przeprowadzania rozumowań, spostrzegawczości, odkrywania reguł i prawidłowości;
            • pogłębianie zainteresowań matematyką;
            • przygotowanie do udziału w pozaszkolnych konkursach matematycznych.

            Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać 9 zadań testowych oraz uzupełnić sudoku. Ciekawa formuła zadań konkursowych umożliwiła trening i rozwój logicznego myślenia, które przydaje się nie tylko w szkole, np. na matematyce czy fizyce, ale także w codziennym życiu. Wszyscy uczestniczy poradzili sobie świetnie, choć zadania nie były wcale takie łatwe. Tytuł „Mistrza logicznego myślenia” otrzymał uczeń z najwyższą liczbą punktów w każdej grupie wiekowej. Poziom był tak wyrównany, że przyznano również wyróżnienia I i II stopnia. Wyniki zostały ogłoszone na specjalnym apelu, a wręczenia dyplomów i nagród dokonała Dyrektor naszej szkoły Pani Beata Hellwig.

            WYNIKI KONKURSU:

            Klasy I

            • Mistrz logicznego myślenia – Olga Tendera - 1b
            • Wyróżnienie 1 stopnia – Agata Gałuszka - 1b
            • Wyróżnienie 2 stopnia – Maksymilian Kędzior - 1a

            Klasy II

            • Mistrz logicznego myślenia – Tomasz Kafka - 2a
            • Wyróżnienie 1 stopnia – Maja Cofała - 2b
            • Wyróżnienie 2 stopnia – Weronika Żur - 2b

            Klasy III

            • Mistrz logicznego myślenia – Wiktoria Żemła - 3a
            • Wyróżnienie 1 stopnia – Paweł Kozik - 3a
            • Wyróżnienie 2 stopnia – Filip Żymańczyk - 3b

             

            Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!

             

            Justyna Łuszczyńska

            Iwona Walerus

            Ewa Konfederak

             

          • „Co lubią uczucia?”

          • W dniu 14.04.23 klasa 3 A kolejny raz miała przyjemność gościć na zajęciach p. Danusię z Publicznej Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Pszczynie.

            Tym razem mowa była o uczuciach, które nam towarzyszą w życiu codziennym. Wiele osób używa terminów „uczucia” i „emocje” jako synonimów, ale nie są one wymienne. Czym się różnią uczucia od emocji? Po prostu… upływem czasu.

            Emocje pojawiają się jako pierwsze  i często decydują o naszym zachowaniu i postępowaniu. Są jak motor napędzający cała  maszynę. Dopiero , kiedy opadną, po nich przychodzą uczucia - te dobre i te negatywne oraz czas na refleksję i ocenę postępowania, na wyciąganie wniosków.

            Uczucia to bardziej rozbudowana wersja emocji. Istotną rolę w ich powstawaniu mają nasze myśli, wartości i przekonania.

            Pani Danusia rozpoczęła zajęcia od teatrzyku  kamishibai „Szukając Marudka”, w którym mowa była o emocjach budzących  w bohaterach różne uczucia  i kierujących  ich  zachowaniem.

            Po wysłuchaniu bajki uczniowie mieli za zadanie rozpoznać  i nazwać uczucia, które się w niej pojawiły.

            Kolejnym zadaniem było przypisanie przykładowemu wydarzeniu z życia codziennego uczuć lub emocji jakie mogą się pojawić w przywołanej sytuacji: Co  czujemy gdy ktoś nas zawiedzie… Kiedy się boimy… Kiedy musimy się z kimś rozstać…Kiedy spełnia się nasze marzenie….

            Uczniowie bez problemów poradzili sobie z tym tematem. Są świadomi swoich uczuć i emocji, nie wstydzą się ich okazywać. Wiedzą jak szanować uczucia innych. Są empatyczni. Rozum i serce chodzą u nich w parze.

             

                                                                                   Anna Boruta-Gazda

                                                                                   Ewa Konfederak

             

          • Warsztaty z tworzenia kwiatów z bibuły.

          • W dniu 04.04.2023 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie odbyły się warsztaty rozwijające umiejętności w zakresie działań artystyczno - technicznych dla chętnych dzieci z kl. IIb i IIIb. Łącznie brało w nich udział trzynastu uczniów. Spotkanie zostało zorganizowane przez bibliotekę szkolną SP2, MBP w Czechowicach-Dziedzicach, wychowawczynię Iwonę Warzochę i nauczyciela współorganizującego proces kształcenia Iwonę Walerus.  W spotkaniu brali również udział rodzice. Program spotkania dotyczył tworzenia kwiatów z włoskiej krepiny. Warsztaty poprowadziła Pani Danuta Czulak bibliotekarka z MBP w Czechowicach-Dziedzicach, której pasją jest tworzenie kwiatów. Uczniowie mogli poznać techniki tworzenia krokusów. Każde dziecko wykonało własnoręcznie kwiaty wiosenne - krokusy, które uczestnicy zabrali do domu. Mieli również możliwość zapoznać się z innymi kompozycjami kwiatowymi zrobionych przez Panią Danusię, które przyniosła do pokazania. Nasza przemiła instruktorka tworzenia cudów z krepiny pokazała w prosty i zrozumiały sposób jak w szybkim czasie można wyczarować krokusa. Wytłumaczyła krok po kroku i już po chwili dzieci miały po kilka zrobionych kwiatów. Uczniom nie sprawiło to trudu, a przy tym dobrze się bawili. Podczas zajęć panowała radosna i twórcza atmosfera, która niewątpliwie pozwoliła wprowadzić uczestników w nastrój nadchodzących świąt wielkanocnych, uczniowie pomagali sobie, a co najważniejsze dobrze się bawili. Dodatkowo dobry nastrój wspomagał słodki poczęstunek.

            Bardzo dziękujemy Pani Danusi za przeprowadzone warsztaty, miłą atmosferę i mamy nadzieję, że te spotkanie było preludium do owocnej współpracy, i że tego rodzaju warsztaty twórcze na stałe zagoszczą w naszej szkole.

            Dziękujemy bardzo wszystkim dzieciom za udział w warsztatach i do zobaczenia na kolejnych.                                                                                                                                                                                                                                                                                   

            Dominika Mleczko   

          • Wizyta Samorządu Uczniowskiego w Urzędzie Miasta

          • W  dniu 12.04.2023 r. Samorząd Uczniowski naszej szkoły wybrał się z wizytą do Urzędu Miasta Pszczyna. W spotkaniu z uczniami, oprócz Burmistrza Dariusza Skrobola, udział wzięła zastępca Burmistrza Magdalena Czarnecka oraz Sekretarz Gminy Urszula Piesiur. Pan burmistrz  w sali obrad opowiadał o strukturze i funkcjonowaniu naszej gminy. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia gabinetu naszego burmistrza oraz mogli podziwiać rynek z balkonu ratusza. Następnie zastępca burmistrza pani Magdalena Czarnecka zapoznała  uczniów ze swoimi obowiązkami. Sekretarz Gminy Łucja Foltyn oprowadziła uczniów po urzędzie i zapoznała z poszczególnymi wydziałami oraz referatami. Uczniowie odwiedzili również Urząd Stanu Cywilnego, gdzie mogli podziwiać piękną salę ślubów  i posłuchać ciekawych opowieści pani  Studzieńskiej, która opowiedziała uczniom między innymi, jakie ciekawe  miejsca nowożeńcy wybierają na zawarcie związku małżeńskiego. Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich  pan Jarosław Kosobudzki  zapoznał uczestników z zakresem prac, które są prowadzone w tym dziale czyli ewidencją ludności, wydawaniem decyzji administracyjnych w sprawach wymeldowania i zameldowania oraz wydawaniem dokumentów tożsamości. W trakcie spotkania uczniowie mieli okazję zadać wiele pytań , na które przedstawiciele urzędu starali się wyczerpująco odpowiadać.
             Samorząd Uczniowski wrócił z wizyty bardzo zadowolony i bogatszy o nowe doświadczenie, tym bardziej, iż dla niektórych uczniów była to pierwsza wizyta w Urzędzie Gminy. Mamy nadzieję, że ta wizyta zapadnie uczniom na długo w pamięci i stanowić będzie dobrą lekcję samorządności. Być może wśród przedstawicieli samorządów uczniowskich znajdują się przyszli liderzy naszych władz.

             

            Alicja Mocek, Arnika Tucka

             

          • Warsztaty wiosenno – wielkanocne

          • 4 kwietnia uczniowie klas młodszych uczestniczyli w kreatywnych warsztatach plastyczno – technicznych. Korzystając z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych, przybliżyłyśmy dzieciom tradycje i zwyczaje związane właśnie z tymi świętami. Z zaproponowanego przez nas filmu można było dowiedzieć się jak do świąt przygotowują się ludzie w różnych zakątkach świata, co wywołało nie lada zdziwienie na niejednej twarzy. Następnie przy dźwiękach wesołej muzyki ludowej przystąpiliśmy do dekorowania styropianowych jajek i ozdabiania drewnianych koszyczków. Tutaj panowała dowolność, a dzieci ograniczała tylko wyobraźnia. Do pięknie ozdobionych, kolorowych koszyków włożyliśmy słomę i siano, pisankę, a także życzenia dla bliskich. Tak własnoręcznie przygotowaną dekoracją każdy z uczniów mógł przyozdobić swój dom.

            Bardzo dziękujemy za pozytywny odbiór naszych warsztatów! Cieszymy się, że kreatywnie i twórczo wykorzystaliśmy przedświąteczny czas.

            Jolanta Grabowska
            Monika Kudła

          • Sukces Pawła Kozika – ucznia klasy 3a.

          • W naszej szkole I półroczu roku szkolnego 2022/2023, we współpracy z Polskim Związkiem Brydża Sportowego, były realizowane zajęcia pozaszkolne „Edukacja przez brydża w szkole — upowszechnienie rozwoju sportowego dzieci i młodzieży”. Zajęcia prowadzone były przez nauczyciela — instruktora brydża sportowego pana Dawida Ochmana. W 24 godzinnym kursie uczestniczyło 10 uczniów klas 3-5 naszej szkoły.  Grając w brydża dzieci rozwijały wiele umiejętności idących w parze ze szkolną nauką! Brydż sportowy (w odróżnieniu od towarzyskiego) to sport umysłowy, łączący wysiłek intelektualny ze sportową rywalizacją. Zajęcia prowadzone przez pana Ochmana uczyły przez zabawę podstaw tej niełatwej gry. Jednym z uczniów biorących udział w kursie był Paweł Kozik uczeń klasy 3a, który kontynuował brydżową pasję wraz z grupą kolegów z ZSP w Pszczynie. Paweł wziął udział w kilku Turniejach Brydża Sportowego Dzieci  i reprezentował SP2 Pszczyna w Mistrzostwach Polski Dzieci w Brydżu Sportowym, które odbywały się w Tęgoborzu 31.03-02.04.2023. Paweł wraz z uczniem z SP3 Pszczyna zajął 7 miejsce w zmaganiach par oraz 4 miejsce w turnieju "teamów" w kategorii U10 (dzieci do 9 lat)!.

            Pawełkowi życzymy dalszych sukcesów, zwycięstw i osiągnięć sportowych oraz siły, wytrwałości i determinacji, aby mógł realizować swoje cele i marzenia.

            Beata Hellwig
             

          • Wielkanocne śniadanie „Gramy zmysłami” w Laboratoriach Przyszłości

          • Oto kwiecień i kolejne wyzwanie naszego Projektu - „Smak i węch”. Tym razem postanowiliśmy zadziałać świątecznie i dogodzić naszym zmysłom. A jak świątecznie -  to obowiązkowo jajka. Dzieci przygotowały danie świąteczne – wesołe kurczaczki z jajek. Apetyczne i zdrowe, a przy okazji wąchały i smakowały. Czy bez zmysłów smaku, węchu jedzenie sprawiałoby nam przyjemność? Wszyscy zgodnie uznaliśmy, że jedzenie bez tych zmysłów pewnie stałoby się tylko uciążliwą czynnością, przerywaną po zaspokojeniu pierwszego głodu. Dowiedzieliśmy się również, że nasz organizm utrzymuje kontakt z otoczeniem dzięki narządom zmysłów w tym węchu i smaku i dlatego mają one dla nas tak duże znaczenie. Musimy pamiętać, że nasze oczy „jedzą” również, dlatego tak ważne jest, aby danie było nie tylko zdrowe, ale również pięknie podane. Dzieci to udowodniły – spójrzcie na zdjęcia. Atutem naszej zabawy były elementy terapii ręki – obieranie jajek, krojenie, wycinanie, dekorowanie kurczaczków. Ślemy Wam wielkanocne życzenia – smacznego jajka!Gabriela SkrzypskaAgnieszka Czernecka

          • „Świąteczne kartki niosące radość”

          • Tegoroczna akcja tworzenia wielkanocnych kartek miała miejsce w dniach 27-31 marca. Wzięli w niej udział chętni uczniowie naszej szkoły. Wykonane przez nich kartki zostały przekazane podopiecznym pszczyńskiego hospicjum im. Św. Ojca Pio. Mamy nadzieję, że serce i trud włożony w wykonanie tych kartek przyniesie radość obdarowanym.

            Za wszystkie przekazane kartki BARDZO DZIĘKUJEMY!

                                                                                                                                                                         Elżbieta Gorczaty

          • Akcja „Ubrania do oddania”

          • W dniach 27-30 marca Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało zbiórkę odzieży używanej. Celem akcji było pozyskanie środków na operację ucha Kacpekra z Miedźnej. Akcja miała również wymiar ekologiczny – oddając używaną odzież daliśmy jej drugie życie. Teraz posłuży ona osobom potrzebującym w noclegowniach, domach DPS, Domach Samotnej Matki i bezdomnym.

            Wszystkim darczyńcom serdecznie DZIĘKUJEMY!

             

                                                                                                                      Szkolne Koło Wolontariatu

          • WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW w SP2 - podsumowanie

          • Każdego roku uczniowie naszej „Dwójki” biorą udział w Wielkiej Lidze Czytelników. Nie inaczej było i w roku bieżącym. Nasi młodzi czytelnicy nie zawiedli i jak zwykle stanęli na wysokości zadania. Nie przestraszyli się ogromnej ilości stron do przeczytania.

            W etapie szkolnym tegorocznej edycji konkursu należało zdobyć 5 sprawności czytelniczych, by przystąpić do testu kwalifikacyjnego. Należało nie tylko przeczytać 5 wybranych książek, ale również zaliczyć testy na co najmniej 80%.

            Do udziału w Wielkiej Lidze Czytelników zgłosiło się w tym roku 29 uczniów. Do testu kwalifikacyjnego, po uzyskaniu 5 sprawności, przystąpiło 14 osób.

            W kategorii klas 1-3:

            Kitrasiewicz Agata kl. 3b,

            Krużołek Martyna kl.2b,

            Mleczko Wiktoria kl. 3 b,

            Pudliszewska Magda kl. 2a,

            Skrobol Maria kl. 3b,

            Ślosarczyk Aniela kl. 2b.

            W kategorii klas 4-6:

            Krzystolik Matylda klasa 4b,

            Mleczko Amelia kl.5a,

            Ślosarczyk Antoni kl. 4b,

            Utrata Natalia kl. 6b,

            Żur Łucja kl. 4b.

            W kategorii klas 7-8:

            Dyczka Małgorzata kl. 8d,

            Skrobol Tymoteusz kl. 8a,

            Sztoler Marta kl. 8b.

            Niestety do etapu powiatowego nie mogliśmy dopuścić wszystkich uczestników,  mogły przejść maksymalnie trzy osoby z każdej grupy wiekowej. Nie mniej jednak brawa należą się wszystkim uczestnikom, którzy za wysiłek włożony w tegoroczny konkurs nagrodzeni zostali drobnym upominkiem oraz otrzymali Dyplom Aktywnego Czytelnika

            Na uczestników zakwalifikowanych do kolejnego etapu czekało kolejne zadanie, przeczytanie zadanej lektury i jak najlepsze napisanie testu powiatowego. Był to test drużynowy. Trzeba przyznać, że naszym szkolnym drużynom poszło naprawdę świetnie. Zajęli wysokie miejsca. I tak:

            W kategorii klas 1-3 drużyna w składzie: Kitrasiewicz Agata, Mleczko Wiktoria, Ślosarczyk Aniela zdobyła tytuł II Wicemistrza Powiatu.

            W kategorii klas 4-6 drużyna w składzie: Krzystolik Matylda, Utrata Natalia, Żur Łucja zdobyła tytuł III Wicemistrza Powiatu.

            W kategorii klas 7-8 drużyna w składzie: Dyczka Małgorzata, Skrobol Tymoteusz, Sztoler Marta zdobyła tytuł III Wicemistrza Powiatu.

            Uczestnikom tegorocznej edycji Wielkiej Ligi Czytelników serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów (szczególnie czytelniczych J). A wszystkich naszych uczniów lubiących wyzwania, zachęcamy do udziału w konkursie w kolejnym roku szkolnym. Czekamy na Was!

             

             

          • EGZAMIN DELF JUNIOR A1 - ZAPROSZENIE

          • DELF (Diplôme d’études en langue française) to dyplom potwierdzający znajomość języka francuskiego, który można uzyskać po przystąpieniu do DELF JUNIOR A1- egzaminu dla uczniów w wieku szkolnym od 13 do 19 lat. Raz uzyskane dyplomy DELF są bezterminowe, uznawane do końca życia.

            Zachęcam wszystkich ósmoklasistów, uczących się języka francuskiego do zapisania się na ten egzamin, który jest nieobowiązkowy i odpłatny.

            termin egzaminu pisemnego : 27 maja 2023r.

            miejsce: Centrum Egzaminacyjne DELF/DALF w Pszczynie mieszczące się w budynku I LO im. Bolesława Chrobrego

            Szczegółowe informacje na stronie frankofonia.pl w zakładce: Egzaminy DELF oraz u nauczycielki języka francuskiego, Beaty Folek.

          • "Listy i rysunki uczniów z Ukrainy dla żołnierzy i medyków"

          • Szkoła Podstawowa nr 2 w Pszczynie wzięła udział w akcji "Listy i rysunki uczniów z Ukrainy dla żołnierzy i medyków". Nikita z klasy II, Zlatomyra z klasy III oraz Anastasiya z klasy VII przygotowali piękne prace, aby podziękować swoim rodakom i dodać im sił. Zaangażowanie uczniów zostało docenione. Podczas Święta Szkoły 30.03.2023 roku odebrali oni pamiątkowe dyplomy i upominki.

             

            Justyna Łuszczyńska

            Olga Jaworska