• Pszczyński Szkolny Budżet Obywatelski

          •  

            W dniach 18 kwietnia 2024 r. przeprowadzono głosowanie w celu wyłonienia zwycięskiego projektu w ramach Pszczyńskiego Szkolnego Budżetu Obywatelskiego wśród uczniów klas I-VIII Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie

            Łącznie oddano: 290 (na 331 uprawnionych do głosowania).
            Oddano głosów ważnych: 286
            Głosów nieważnych: 4

            Poszczególne projekty otrzymały następującą liczbę głosów:

            1. Dla każdego coś innego -46głosów
            2. Aktywna przerwa -  152głosów
            3. Lepszy wf–88 głosów

            W związku z powyższym największą liczbą głosów uczniowie wybrali projekt nr 2:
            Aktywna przerwa

          • Spotkanie z pszczołami

          • “Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia”

            słowa Alberta Einsteina nie są optymistyczne i dlatego powinny dać wszystkim do myślenia.

             

            W dniu 5 kwietnia 2024 roku klasy III uczestniczyły w warsztatach pszczelarskich, które zostały zorganizowane w naszej szkole. Informacje o pszczołach uczniom przekazała Pani Bernadetta Kędzior.

            Uczniowie podczas  spotkania dowiedzieli się jak zbudowana jest pszczela rodzina i gdzie mieszka, jakie funkcje pełnią i jak się komunikują poszczególne pszczoły w ulu. Dzieci mogły poczuć się jak prawdziwe pszczółki, podczas zabawy, gdzie byli wybierani przedstawiciele ula, a mianowicie: królowa, pracownica i truteń.

            W trakcie warsztatów Pani Bernadka wykorzystywała plansze tematyczne jak również rekwizyty pszczelarskie. Uczniowie mogli dowiedzieć się o  owadach zapylających, co możemy zrobić, aby pomóc pszczołom i jaki wpływ wywierają na środowisko owady zapylające.

            Zwieńczeniem zajęć było własnoręczne wykonanie świecy z węzy pszczelej. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach i bawiły się przy tym bardzo dobrze.

            Bardzo dziękujemy za spotkanie i przekazaną wiedzę.

             

            Dyrektor szkoły Beata Hellwig

            Bożena Maciejok

            Dominika Mleczko

          • LISTA PROJEKTÓW DOPUSZCZONYCH DO GŁOSOWANIA

          • 1. Dla każdego coś innego - stworzenie przestrzeni do kreatywnego spędzania przerwy. W obu częściach szkoły zostaną wyznaczone obszary, w których znajdować się będą gry: piłkarzyki i wielkopowierzchniowe szachy. Gry urozmaicą czas spędzany na przerwach, rozwiną aktywność ruchową uczniów i będą sprzyjać ich integracji. Przy sprzyjającej pogodzie mogą być wykorzystywane na wolnym powietrzu. Projekt obejmuje wszystkich uczniów. Szacunkowa kwota realizacji - 5000,00 zł
            2. Aktywna przerwa – stworzenie przestrzeni do gry w siatkówkę na terenie zielonego boiska. Celem projektu jest promowanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, poprzez zakup zestawu do siatkówki polowej (słupki, siatka, piłki) oraz innego drobnego sprzętu sportowego. Sprzęt będzie wykorzystywany przez wszystkich uczniów podczas przerw. Szacunkowa kwota realizacji- 5000,00 zł
            3.Lepszy wf.  – zakup sprzętu sportowego (piłki, rakietki do badmintona i tenisa stołowego), który będzie wykorzystywany podczas lekcji wf-u i aktywnych przerw na sali gimnastycznej. Projekt umożliwi rozwój pasji sportowych i aktywności uczniów oraz będzie alternatywą dla przerw na szkolnych korytarzach. Adresowany jest do całej społeczności szkolnej. Szacunkowa kwota realizacji – 5000,00 zł.


            Komisja weryfikująca projekty:
            Beata Hellwig – dyrektor Szkoły,
            Alicja Mocek – psycholog szkolny, opiekun Samorządu Uczniowskiego,
            Jan Mikołajec - przewodniczący Rady Rodziców,
            Oliwia Jakutowicz - przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego.

            Każdy uczeń może głosować tylko na jeden projekt!

          • XXI Spotkania z Profilaktyką w Szkole Podstawowej nr 2 w Pszczynie „Magiczny pył, który uleczy…”

          • „Bajka jest magicznym lustrem pozwalającym dziecku

            inaczej spojrzeć na to, co wydaje się trudne i nie do pokonania”

            Maria Molicka

             

             XXI Spotkania z Profilaktyką w Szkole Podstawowej nr 2 w Pszczynie

            „Magiczny pył, który uleczy…”

             

                            Tegoroczna edycja XXI Spotkań z Profilaktyką przebiegała bajkowo, ale również terapeutycznie. W środę 10 kwietnia 2024 r. spotkaliśmy się w Szkole Podstawowej nr 2 w Pszczynie na gminnym konkursie tradycyjnie organizowanym przez naszą placówkę. Bajki są po to by pomóc we wszystkich troskach dzieciństwa, które każde dziecko w mniejszym lub większym stopniu ma. Dzieci często borykają się z trudnymi dla siebie problemami i przeżywają silne emocje: strachu, gniewu czy wstydu. Bajki terapeutyczne wspierają najmłodszych w sytuacjach trudnych emocjonalnie. Sprzyjają samodzielnemu wypracowaniu strategii radzenia sobie w trudnych sytuacjach i pomagają ukształtować na nowo obraz siebie i świata. Bajki mogą pomóc!

                            Spotkania rozpoczęliśmy prezentacjami przygotowanych bajek terapeutycznych. 11 trzyosobowych zespołów z pszczyńskich szkół podstawowych przygotowało swoje autorskie bajki. Następnie Uczniowie i Uczennice projektowali okładki i zakładki do swoich tekstów. Powstały wspaniałe terapeutyczne opowieści. Komisja konkursowa w składzie: pani Teresa Musik dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie, z którą współpracujemy od wielu lat, pan Jakub Pieczka aktywny animator kultury i założyciel Stowarzyszenia „take tam…” im. Artystów Międzywojnia oraz pani Alicja Mocek psycholog z naszej szkoły, mieli spore wyzwanie z przyznaniem nagród. Decyzją Komisji Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. Jana Twardowskiego w Pszczynie zajęła I miejsce. Miejsce II zajął zespół ze Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Września z Ćwiklic. Miejsce III przypadło w udziale Zespołowi Szkolno – Przedszkolnemu ze Studzienic. Wszystkie pozostałe Zespoły zostały nagrodzone wyróżnieniami. Prace młodzieży są bezcenne – przedstawiają w nich swój punkt widzenia problemu, bardzo spójny i dojrzały, podsuwają różne możliwości rozwiązań. Znaczy – bajki mają moc!

            Serdeczne podziękowania składamy wyżej wymienionym, a także Opiekunom i Opiekunkom przygotowującym młodzież do konkursu. Samym uczestnikom i uczestniczkom również dziękujemy za poświęcony czas. Nagrody zostały zakupione dzięki wsparciu Urzędu Miasta, Wydziału Polityki Społecznej - serdecznie dziękujemy.

            Zapraszamy do czytania i przeżywania bajkowych opowieści – od przyszłego tygodnia bajki Uczestników i Uczestniczek konkursu będą dostępne w Czytelni Miejsko – Powiatowej Publicznej Biblioteki w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 1.  

            Koordynatorzy wydarzenia: Agnieszka Czernecka i Iwona Ficek - Jarczok

            Beata Hellwig - dyrektor szkoły

             

             

          • Światowy Dzień Liczby π w naszej szkole

          • W marcu świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Liczby π. Nie każdy wie, że obchody przypadają na 14.03., ponieważ przybliżenie liczby π wynosi 3,14. Uczniowie klasy VIII b mieli możliwość odkryć sekret tej cudownej liczby w taki sam sposób, w jaki uczyniono to już w starożytności. Zmierzyli z użyciem nitki obwody różnych kół oraz ich średnice. Następnie podzielili przez siebie otrzymane wyniki. Chociaż pomiary nie były bardzo dokładne okazało się, że zawsze wynik był bliski 3,14. Uczniowie klasy VIII a oraz klas VII obejrzeli film nt. liczby π. Dowiedzieli się w jaki sposób inspiruje ona do pisania wierszy, czy tworzenia muzyki. Samodzielnie pokolorowali rozwinięcie liczby π przedstawione w postaci spirali, uzyskując piękną, wielobarwną kompozycję.
            Liczba π do dziś budzi ludzką ciekawość. Za pomocą obliczeń komputerowych zostają odkrywane kolejne jej cyfry po przecinku. Znamy już 13,3 biliona cyfr dziesiętnego rozwinięcia. Może Ty zostaniesz odkrywcą kolejnych?


            Martyna Komraus, Barbara Hoffmann

          • Jubileusz Dwójki już za nami

          • 30 marca 2022 roku Szkoła Podstawowa nr 2 im Jadwigi Śląskiej w Pszczynie obchodziła swój jubileusz 110 lat istnienia. Jednak w związku z panującą pandemią, urodziny Dwójki były wewnętrzną imprezą szkoły. Nadeszła oczekiwana chwila, 1 lipca 2023 r. został zniesiony stan zagrożenia epidemicznego więc, aby dotrzymać słowa danego uczniom zorganizowaliśmy akademię z okazji Święta Szkoły (łączącą obie daty 30 marca 2022 i 30 marca 2024).

            W środę 27 marca Szkoła na Strzelnicy celebrowała swoją bogatą historię. Uczniowie, wraz z nauczycielami, zaprezentowali niezwykłą podróż przez dzieje placówki w formie artystycznej gali. Muzycznie i tanecznie opowiedzieli historię szkoły. Nawiązali do czasów powstania placówki, okresu przedwojennego, historii powojennej oraz lat współczesnych. Z każdą datą związana była jakaś ważna chwila dla szkoły, która wciąż się rozrastała i piękniała.  

            W spotkaniu uczestniczyli nie tylko uczniowie i ich nauczyciele, ale również rodzice, absolwenci, burmistrz Dariusz Skrobol, zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, a także radna Maria Szostak i radny Krystian Szostak. Dla każdego przygotowaliśmy pamiątkowy folder opowiadający o ostatnich 10 latach szkoły. Po zakończeniu części artystycznej uczniowie mieli okazję do wspólnych zdjęć, a absolwenci i rodzice do wspomnień. Dodatkową atrakcją była wystawa historyczna „Poza zasięgiem” przygotowana przez Instytut Myśli Polskiej im. Korfantego, dostępna w nowym budynku szkoły.

            Dwójka od zawsze postrzegana była jako szkoła ze śląską tradycją Dziś dziadkowie, którzy przyprowadzają do szkoły swoje wnuki, z sentymentem spoglądają na mury szkolne. Nie mogą się nadziwić zmianom, jakie zaszły w Szkole na Strzelnicy. Tradycja i historia mieszają się tu z nowoczesnością. Prawdą jest, że Dwójka łączy pokolenia.

             

            Dziękuję wszystkim Osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do  uświetnienia naszej uroczystości. Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców za sfinansowanie pamiątkowego  folderu. Szczególnie pragnę podziękować nauczycielom i pracownikom szkoły. Szkoła to nie tylko mury, remonty, nowe sale i ich wyposażenie. Szkoła to ludzie: nauczyciele, uczniowie, pracownicy administracji i obsługi, absolwenci oraz rodzice. Wszyscy tworzą jej niesamowity klimat. Właśnie ta niezwykła atmosfera sprawia, że lubimy wracać do Szkoły na Strzelnicy.

                                                           Beata Hellwig

             

          • Lapbook matematyczny – ułamki zwykłe i ułamki dziesiętne – projekt kl. V

          • Chętni uczniowie klas piątych w ramach projektu matematycznego wykonywali lapbooki matematyczne, których bohaterami były ułamki zwykłe i ułamki dziesiętne. Temat został wybrany celowo –piątoklasiści wykonując lapbook, podczas zabawy, przypominali sobie i utrwalali poznane wiadomości dotyczące ułamków zwykłych i dziesiętnych. Prace w czasie od 22 lutego do 25 marca wykonywane były w parach. Oceniana była pomysłowość, różnorodność zamieszczonych informacji, estetyka wykonania i kreatywność.

             

            Lapbooki to własnoręcznie wykonane „książki, gromadzące informacje na dowolnie wybrany temat. Mogą to być bardzo proste składanki lub rozbudowane teczki, które gromadzą informacje teoretyczne oraz ich zastosowania, a wykonane są przez uczniów.

            Taka teczka pełni raczej funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, wykresy, wzory, terminy czy też zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach.

             

            Wybór lapbooków, które spełniały wszystkie kryteria okazał się niełatwy.                                Autorami wyróżnionych prac są uczniowie:

            kl. 5a:  Zuzanna R. i Maja K.; Zuzanna G. i Hanna N.; Bartosz P i Piotr P.; Karolina S.;

            kl. 5b: Filip G. i Jan W.; Matylda K. i Łucja Ż.; Natan N. i Joel P.; Sara Sz. i Milena D.; Milena C. i Daria W

            Pozostałe pary autorów lapbooków:

            Kl. 5b: Tristan E. i Fabian P.; Borys W. i Bartosz Cz.; Oskar N. i Antoni Ś.; Sara Cz. i Tola L.; Filip L. i Antoni Z.

            Kl. 5a: Amelia K. i Łucja S.; Igor M. i Pola G.; Jan K. i Adrian K.

            Uczniowie klas piątych, którzy wzięli udział w projekcie, wykazali się zdolnościami plastycznymi i pomysłowością. Gratuluję!

            Dorota Koczar

          • Wielkanocne warsztaty plastyczne

          • 25 marca dzieci z klas młodszych uczestniczyły w wielkanocnych warsztatach plastycznych.

            Podczas zajęć uczniowie ozdabiali według własnego pomysłu wianuszki. Każdy z nich był inny, oryginalny i piękny. Dzieci włożyły w pracę mnóstwo serca i pomysłów. Wykonane prace  ozdobią  domy naszych małych artystów.

             

            Jolanta Grabowska

            Monika Kudła

          • Wiosenny tydzień z Samorządem Uczniowskim

          • Przywitanie wiosny trwało w Dwójce…. cały tydzień! Nieśmiało zaglądające słonko, oraz oficjalnie rozpoczęta kalendarzowa wiosna, zainspirowały Samorząd Uczniowski do SZALONEGO WIOSENNEGO TYGODNIA. Każdego dnia uczniowie do wykonania mieli inne zadanie. Był dzień kwiatowy, dzień kolorowej skarpetki , dzień żaby, wody i szalonej fryzury, oraz dzień bez plecaka! Szalony wiosenny tydzień zakończyło  Święto Szkoły – urodziny naszej Dwójki!

            Uczniowie podczas wiosennego tygodnia wznieśli się na wyżyny swojej pomysłowości i kreatywności. Stroje i fryzury wymyślone przez małych i dużych, jak również przybory szkolne pakowane w najróżniejsze walizki, taczki czy …. pościel - to było mistrzostwo!

            Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się w naszą akcję. Serdeczne podziękowania składamy również rodzicom, za pomoc w przygotowaniu kreacji i fryzur.

            Z chęcią powtórzymy tą akcję w kolejnym roku szkolnym.

            Naszej Solenizantce życzymy kolejnych 112 lat wspaniałej historii, a Państwu składamy najserdeczniejsze życzenia Wielkanocne!

             

            Monika Kudła

            Alicja Mocek

          • Witaj Wiosno!

          • 21 marca, jak karze stary obyczaj, uczniowie z klas młodszych przeszli w barwnym korowodzie ulicami naszego osiedla. Towarzyszyła  im „Marzanna”- symbol zimy.

            Dzieci przeszły na plac zabaw, gdzie odśpiewały piosenkę żegnając Panią Zimę i witając Wiosnę.

            Marzanna jak co roku, odjechała naszym pociągiem na placu zabaw.

          • Tydzień Mózgu w SP2

          • Czy wiesz, czym są „neurony babci”? Czy wiesz, że przekonanie o wykorzystaniu przez ludzi tylko 10% mózgu jest mitem? Czy wiesz, że „większy” mózg nie znaczy „lepszy”?

            W ubiegłym tygodniu (11-15 marca) obchodziliśmy w naszej Szkole Tydzień Mózgu. Uczniowie mieli możliwość poznać wiele cennych i interesujących faktów na temat tego niesamowicie skomplikowanego organu.

            Stworzone zostało stoisko, gdzie można było zobaczyć… mózgi, z podziałem na konkretne obszary, a nawet nałożyć je sobie na głowę i zrobić zdjęcie. Chętni uczniowie mogli też rzucać piłeczką do celu i „upolować” ciekawostki o mózgu oraz poznać odpowiedzi na pytania takie, jak: Czy mózg może boleć? Ile waży? Z czego się składa? Kiedy osiąga dojrzałość?

            W małej salce  puszczane były filmiki edukacyjne z kolejnymi porcjami wiedzy, przekazujące informacje o funkcjonowaniu najbardziej niesamowitego organu naszego organizmu.

            Do akcji włączyła się też szkolna biblioteka, oferując specjalne aktywności: tematyczne filmy, karty pracy, mandale, wystawę książek, pogadanki oraz gazetkę. Osobne gazetki informacyjne zawisły również na szkolnych korytarzach. Materiały i aktywności wzbudziły duże zainteresowanie uczniów.

             

                                                                                                          Zespół ds. psychologiczno-pedagogicznych

                                                                                                                           oprac. Adela Blacha

                                                            Gabriela Skrzypska, Agnieszka Czernecka, Alicja Mocek, Dominika Mleczko

          • Szkolny Budżet Obywatelski

          • UWAGA UCZNIOWIE!

            zachęcamy Was do aktywnego udziału w 

            Pszczyńskim Szkolnym Budżecie Obywatelskim.

            Projekt możesz zgłosić sam lub w grupie kolegów koleżanek.

            • Termin do 27 marca 2024 r.
            • Wniosek składasz na specjalnym formularzu do pobrania w sekretariacie szkoły
            • Kwota jaką możesz otrzymać na realizację projektu wynosi maksymalnie 5000 zł
            • Projekty oceniać będzie szkolna komisja.
            • W dniach: 15 – 19 kwietnie odbędzie się szkolne głosowanie.
          • Lewa, prawa, lewa prawa... Pisanki na start!

          •   „Ruch jest drzwiami do uczenia się...” Paul Dennison

            Lewa, prawa, lewa prawa... Pisanki na start!

                        Oto kolejne zadanie z naszego Ogólnopolskiego Programu „Gramy zmysłami”. Święta za pasem, a my już robimy pisanki. Ale pisanki szczególne – takie, które ćwiczyły nasze mózgi. Każdy chciałby mieć jasny umysł i pełną koncentrację. Wymaga to jednak naszego pewnego zaangażowania. Systematyczne i różnorodne ćwiczenia wspaniale nam pomogą. W tym zadaniu zaproponowałyśmy dzieciom ćwiczenia na integrację półkul mózgowych. Kolorowe pisanki i przeplatane kolorowe nitki pobudziły mózg, synchronizowały i stymulowały pracę mózgu. W konsekwencji wzrostu i usprawniania komunikacji pomiędzy półkulami mózgowymi dziecko łatwiej przyswaja nowe umiejętności takie jak pisanie, czytanie, rysowanie. Mózg zawiera dwie półkule, każda ma cztery płaty. Każda półkula mózgowa rozwija się i przetwarza informacje w specyficzny dla niej sposób. Półkula logiczna (lewa) to „księgowy”. Zajmuje się szczegółami, częściami i przetwarzaniem języka i wzorów linearnych. Przeciwna (prawa), półkula to „artysta”. Przetwarza informacje w sposób globalny zajmuje się obrazami, rytmem, emocją ,intuicją. Mózg zawsze jest gotowy do nowych zadań, nowych ćwiczeń, ale trzeba mu w tym pomóc. Zerknij poniżej. Może te ćwiczenia będą dla Ciebie i dla Twojego mózgu:

            1. Ćwiczenie dla mózgu. To ćwiczenia na koordynację międzypółkulową.

            Usiądźcie na krześle. 

            Wyprostujcie nogi w kolanach i kręćcie stopami powoli kółka w prawo. Następnie wyprostujcie ręce przed siebie i kręćcie dłońmi w lewo. 

            To przykład jednego z ćwiczeń, i to dość trudnych, które nie od razu uda się wykonać.

             

            2.  Ćwiczenia dla mózgu.

            To ćwiczenie pamięci. Pamięć krótkotrwała i dawna. Pamięć krótkotrwała, to zdolność zapamiętywania i powtarzania bieżąco wykonanych czynności bądź nauczonych rzeczy.

            Aby sprawdzić i ćwiczyć pamięć krótkotrwałą:

            Poproś druga osobę, aby głośno wypowiadała np. daty 1653.

            Zadaniem Twoim będzie podać ją od końca, czyli 3561.

            Gdy to jest zbyt proste, można zwiększyć liczbę cyfr o jedną lub dwie, np. 21796 lub 201965..

             

            3. Ćwiczenie dla mózgu. To ćwiczenie będzie angażowało obydwie półkule mózgu.

            Potrzebne będą 2 ołówki lub 2 długopisy i kartka papieru.

            Ćwiczenie polega na rysowaniu równocześnie, obydwoma rękami, 2 różnych figur geometrycznych.

            Np. prawą rysujemy okrąg, a lewą prostokąt.

            Gdy to skończymy zmieniamy figury, rysujemy prawą prostokąt, a lewą okrąg.

             

            A zatem – do dzieła!

             

                                                                                                                                                            Gabriela Skrzypska

            Agnieszka Czernecka

             

          • ZGŁOSZENIA DZIECKA DO KLASY PIERWSZEJ - DZIECI Z OBWODU SZKOLNEGO

          •  

            Jeżeli chcą Państwo zapisać dziecko do szkoły podstawowej, w obwodzie której mieszka, wystarczy wypełnić elektroniczny formularz ZGŁOSZENIA dostępny od 12 marca 2024 r. na stronie https://sp-pszczyna.nabory.plPo wypełnieniu w systemie, formularz należy wydrukować, podpisać i złożyć w sekretariacie szkoły, w obwodzie której zamieszkuje dziecko. Dziecko nie musi spełniać żadnych kryteriów, do szkoły obwodowej będzie przyjęte z urzędu. Do klas I przyjmowane są: dzieci 7-letnie (urodzone w roku 2017) – objęte obowiązkiem szkolnym, dzieci 6-letnie (urodzone w roku 2018) – zgodnie z wolą rodziców, (jeżeli dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego w poprzednim roku szkolnym, w którym ma rozpocząć naukę w szkole albo posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej), dzieci odroczone od obowiązku szkolnego. Ze względów organizacyjnych zaleca się, aby dokonać zapisu w terminie: od dnia 12 marca 2024 r. od godz. 8:00 do dnia 18 kwietnia 2024 r. do godz.20:00.

            REKRUTACJA DZIECI SPOZA OBWODU SZKOLNEGO

            Przy zapisach do szkoły podstawowej obowiązuje rejonizacja, co oznacza, że szkoły podstawowe przyjmują dzieci zamieszkujące w ich obwodzie. Istnieje jednak możliwość zapisania dziecka do szkoły pozaobwodowej, w przypadku gdy starsze rodzeństwo już do niej uczęszcza, bądź wyrazicie Państwo chęć zapisania dziecka do klasy I.

            Aby zapisać dziecko do szkoły spoza obwodu należy wypełnić elektroniczny formularz WNIOSKU na stronie https://sp-pszczyna.nabory.pl,  wydrukować formularz i złożyć w szkole wpisanej na pierwszym miejscu w terminie od dnia 12 marca 2024 r. godz. 8:00 do dnia 18 kwietnia 2024 r. do godz. 15:00.

            We wniosku można wskazać od 1 do 3 szkół, w kolejności zgodnej z preferencjami. Przyjęcie dziecka do wybranej szkoły spoza obwodu będzie uzależnione od liczby wolnych miejsc w tej szkole oraz spełniania przez dziecko kryterium rekrutacji.

            Należy pamiętać, że złożenie wniosku nie gwarantuje przyjęcia dziecka do wybranej szkoły.

             

            LINK do Zarządzenia Burmistrza w sprawie terminów rekrutacji:

            Kliknij w link

          • „Pachnąca pizza – Akademia Smaku”

          • Międzynarodowy Dzień Pizzy obchodzimy 9 lutego. W tym roku dzień ten przypadł podczas naszych ferii, tak więc uroczyste obchody tego święta przesunęły się nam na czwartek 22 lutego.                  W tym dniu dzieci z zajęć logopedycznych i korekcyjno – kompensacyjnych przygotowywały swoje własne zestawy. Była pizza z salami, z szynką, pomidorem, kukurydzą i oczywiście z serem. Smakowała wyśmienicie, co można stwierdzić po tym, iż została zjedzona – co do ostatniego okruszka. Jak zawsze, warsztaty kulinarne przyniosły wszystkim wiele radości i satysfakcji. Zajęcia zorganizowano zgodnie z kolejnym zadaniem Ogólnopolskiego Programu „Gramy zmysłami” pod hasłem „Akademia smaku”. Zajęcia zorganizowano z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu "Laboratoria przyszłości".

            Właściwie tak lubimy pizzę, że święto  tego przysmaku możemy obchodzić baaaardzo często!

             

            A jeśli ktoś ma chęć – niech działa – szybki przepis na pizzę domowej roboty:

            Pizza Margherita

            Składniki:

            - gotowy spód do pizzy

            - pomidory lub sos pomidorowy

            - oliwa z oliwek

            - łyżka ziół (bazylia, oregano lub gotowa mieszanka ziół do pizzy)

            - mozzarella albo inny ser

            Wykonanie:

            1. Rozgrzej piekarnik do  190°C (góra-dół) - bądź ostrożny, poproś o pomoc dorosłego!

            2. Spód posmaruj oliwą.

            3. Pomidory pokrój w plastry i ciasno ułóż na spodzie lub posmaruj go sosem.

            4. Posyp pomidory lub sos ziołami.

            5. Mozzarellę pokrój w plastry, twardszy ser zetrzyj na tarce.

            6. Posyp pizzę serem i upiecz – zajmie to około 15-20 minut.

             

            Nie zapomnij się podzielić – smacznego!

             

            Gabriela Skrzypska

            Agnieszka Czernecka

          • „Brudna robota”

          • Powszechnie wiadomo, że „dziecko brudne – dziecko szczęśliwe”. Spełniamy marzenia i zapewniłyśmy dzieciom z zajęć logopedycznych i korekcyjno – kompensacyjnych „brudną robotę”. Nasze kolejne zajęcia w projekcie „Gramy zmysłami” polegały na ćwiczeniach z zakresu terapii ręki. Na potrzeby naszych zajęć wybraliśmy malowanie palcami. Zajęcia były również częścią naszej innowacji pedagogicznej „Sensowna ręka”. Celem terapii ręki jest rozwijanie motoryki małej, czyli zdolności manualnych dziecka oraz poprawa ruchów precyzyjnych. Ręka jest częścią naszego ciała i tylko we współpracy z nim będzie prawidłowo spełniać swoje funkcje. Dlatego ważne jest, aby podczas zajęć usprawniać poszczególnych części ręki, jednocześnie rozwijając świadomość i czucie całego ciała. Na zajęciach dzieci malowały palcami, a tematem przewodnim był „Mój przyjaciel”.  Dzieci doskonaliły sprawność precyzyjnych ruchów palców oraz rozwijały wyobraźnię twórczą. Brudne zabawy mają działanie terapeutyczne, rozluźniają mięśnie, pobudzają wyobraźnię, dlatego tak bardzo zależało nam, aby dzieci na zajęciach nie bały się brudzić.

            Drodzy Rodzice – terapeutyczne działanie malowania palcami jest duże, tak więc podajemy przepis na własną farbę do malowania:

            Rozgotowujemy mydło lub płatki mydlane. Po ostudzeniu i otrzymaniu galaretki dosypujemy mąkę (ew. trochę mąki ziemniaczanej). Tak otrzymaną masę zabarwiamy farbami. Chcąc uzyskać gładką masę dodajemy oleju lub gliceryny. A później się już tylko brudzimy!

             

            Poniżej zdjęcia z naszych zajęć .

             

            Pozdrawiamy

             

            Gabriela Skrzypska

            Agnieszka Czernecka

             

          • ESA…

          • czyli Edukacyjna Sieć Antysmogowa, to projekt, w którym wspólnie działamy na rzecz poprawy jakości powietrza. Tworzymy  wraz z innymi szkołami sieć zaangażowanych, która stopniowo obejmuje obszar całej Polski. Edukujemy dzieci i dorosłych po to, abyśmy jak najszybciej wszyscy mogli odetchnąć czystym powietrzem.

            Szkoły uczestniczące w projekcie ESA aktywnie angażują się w działania na rzecz czystego powietrza. Konkursy, akcje, wystawy, spotkania, warsztaty – wszystko to będzie się działo w  Naszej szkole! 

             

            Zostaliśmy laureatami konkursu „ Mierzymy się ze smogiem – pakiet edukacyjny 2” ESA ze względu na szeroki wachlarz działań o tematyce ekologicznej jakie prowadzimy w naszej szkole.  Otrzymaliśmy ekran edukacyjny jest to dodatkowe narzędzie do prowadzenia angażującej edukacji ekologicznej w szkole – dzięki niemu uczniowie i nauczyciele otrzymają stały dostęp do wyników pomiarów oraz treści edukacyjnych na temat zanieczyszczeń powietrza!

          • „Stop smog”

          • Uczniowie klas siódmych brali udział w akcji „Stop smog”. Akcja ta ma na celu podnieść świadomość młodych ludzi dotyczącą zanieczyszczeń powietrza i skutków zdrowotnych jakie niesie powietrze, którym nie można oddychać.

             

            Zagadnienia te są bardzo ważne gdyż zanieczyszczenia powietrza i smog to realny problem, który niesie za sobą dotkliwe konsekwencje. Wpływ smogu na zdrowie jest notowany na szeroką skalę, nie tylko w zakresie chorób układu oddechowego. To cichy zabójca, którego zdecydowanie powinniśmy się obawiać. Smog widoczny jest gołym okiem, powietrze przestaje być przejrzyste. Pojawiają się wtedy problemy z oddychaniem.

            Uczniowie dowiedzieli się, że na zanieczyszczenia powietrza składają się pyły zawieszone, dwutlenki siarki, tlenek węgla, tlenki azotu oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w tym rakotwórczy benzopiren. Uczniowie przygotowali plakaty tematyczne i nagrali film przedstawiający smog jako zjawisko niekorzystne wpływające na zdrowie człowieka.

             

             

          • Uczniowie klasy 4a i 4b – „ABC bezpieczeństwa drogowego”

          • W ramach zajęć Kreatywnie bezpieczni w klasach czwartych realizowana jest innowacja pedagogiczna „ABC bezpieczeństwa drogowego”. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów mających przystąpić do egzaminu na Kartę rowerową. Celem innowacji jest przygotowanie dzieci do uzyskania tego ważnego dokumentu.

            Co robimy?

            • szkolimy się w udzielaniu pierwszej pomocy, dzięki pomocy pielęgniarki szkolnej,
            • poznamy przepisy ruchu drogowego, w szczególności dotyczące zachowania pieszych na drodze i poruszania się rowerzystów.

            Nasze zajęcia realizowane były w terenie (przy sprzyjającej pogodzie): w Miasteczku ruchu drogowego i na wycieczce do Goczałkowic. Założyliśmy teczki, do których zbieramy nasze prace, ćwiczenia utrwalające zdobytą wiedzę oraz gadżety do mini apteczki.

            A oto kilka tematów realizowanych w pierwszym półroczu, w którym skupiliśmy się szczególnie na umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

            1. O czym mówią znaki drogowe?
            2. Moja droga do szkoły – zajęcia w terenie.
            3. Bezpieczeństwo przede wszystkim – praca w grupach.
            4. Apteczka pierwszej pomocy.
            5. Wypadek na rowerze. Pierwsza pomoc krok po kroku.
            6. Potrzebna pomoc. Działamy – ćwiczenia.
            7. Numer 112. Jak wezwać pomoc?
            8. Czy poradzisz sobie w nagłych sytuacjach? – test.

            Wszyscy zdaliśmy już teoretyczny test z zakresu pierwszej pomocy, a niektórzy z nas zaliczyli również praktyczne ćwiczenia. Z zajęć, na których ćwiczyliśmy bandażowanie przygotowaliśmy fotorelację, bo naprawdę dużo się działo. Każda grupa otrzymała zadanie do wykonania, czyli poszkodowanego, któremu trzeba było szybko udzielić pomocy.Nie było czasu do stracenia. Każdy z nas mógł być superbohaterem i ratować ludzkie życie. Wystarczyło wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności niezbędne do przeprowadzenia działań z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie wspaniale poradzili sobie z zadaniami. Wszyscy byli bardzo kompetentni.

            W drugim półroczu zaczynamy utrwalać podstawowe zasady obsługi technicznej roweru, jego przygotowanie do jazdy, elementy obowiązkowe, w które musi być wyposażony oraz nauczymy się rozpoznawać i odczytywać informacje przekazywane uczestnikom ruchu przez znaki  drogowe. Potem tylko zdamy test teoretyczny z wiadomości o przepisach ruchu drogowego oraz egzamin praktyczny z jazdy rowerem zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

            Uczniowie klasy 4b

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji przygotowanej przez uczniów klasy 4a. Już wkrótce….

            Beata Hellwig