• Festiwal Nauki w naszej szkole.

          • Festiwal Nauki w naszej szkole.
            Dlaczego tak się dzieje? Czemu to tak działa? Co się stanie, kiedy…?
            pokazy, wystawy, warsztaty, prelekcje oraz lekcje otwarte z różnych dziedzin wiedzy.

            6 maja 2023 r. w porozumieniu i we współpracy z Radą Rodziców zorganizowaliśmy w Dwójce Festiwal Nauki. W tym dniu zaprosiliśmy do szkoły uczniów i ich Rodziców. Głównym celem imprezy było popularyzacja nauki i przedstawienie uczniom jej możliwości, rozbudzenie i rozwijanie wśród dzieci pasji poznawania świata i odkrywania reguł nim rządzących. Podczas festiwalu chcieliśmy też zaprezentować Rodzicom wykorzystanie pomocy dydaktycznych zakupionych m.in. w ramach Laboratoriów Przyszłości.  

            W salach lekcyjnych były realizowane aktywności z różnych dziedzin wiedzy.

            Nauczyciele klas 1-3 przygotowali lekcje otwarte dla rodziców m.in. „Ciekawe eksperymenty”, „Magiczne klocki”, warsztaty muzyczne „Wiolinki”, kulinarne „Zdrowo: warzywno-owocowo” i „Maszkiety księżnej Daisy”, warsztaty plastyczne oraz gry stolikowe. Uczniowie klas 1-3 brali udział w festiwalu nauki całymi klasami pod opieką wychowawców.

            Klasy starsze uczestniczyły w projekcie polegającym na zaliczeniu jak największej liczby  aktywności i zdobyciu pieczątek.  Uczniowie klas 4-5 włączyli się w festiwal w grupach pod opieką nauczycieli, a uczniowie klas 6-8 samodzielnie wybierali zajęcia, w których chcieli uczestniczyć. Za udział w aktywnościach uczniowie zdobywają pieczątki, które zamienili na plusy z konkretnego przedmiotu.

            Zajęcia przygotowywali nauczyciele przedmiotowcy. Można było wziąć udział m.in. w  „Festiwalu starej książki”, zabawach i grach językowych „Cudze chwalicie”, warsztatach tkackich „Zrób to sam”, warsztatach z mikroskopowania „Oko muchy”, warsztatach „Pszczyna- moja mała ojczyzna” i pokazach tańca regionalnego, lekcji robotyki „Roboty i my”, zajęciach językowych „Multi-kulti”,  stacjach zadaniowych „Matematyka jest jak kurz” i  „Eksperymentach nie tylko fizycznych”.

            Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy połączone z prelekcjami np. „Żywa lekcja Historii”, wystawa minerałów i skamielin (podziękowania dla Rodzica za udostępnienie zbiorów) oraz pokazach pracy drukarki 3D.  

            Po tych naukowych atrakcjach należała nam się chwila odpoczynku od wysiłku umysłowego. Chętni mogli podjąć wyzwanie sportowe na sali gimnastycznej, pośpiewać Karaoke lub pstryknąć pamiątkowe zdjęcie w Fotobudce.

            Była też możliwość spotkania się ze specjalistami zajmującymi się neurodydaktyką pod hasłem "Mózg rządzi”. Celem było zaprezentowanie naukowego podejścia do zagadnienia neuroróżorodności w nauczaniu i uczeniu się.  Dzieci mogły doświadczać kinezjologii edukacyjnej poprzez różnorodne ćwiczenia półkul mózgowych, rozwiązywanie zadań pisemnych, a także brać udział w grach rozwijających spostrzeganie i koncentrację uwagi. Dorośli mogli poszerzyć wiedzę korzystając z wykładu p. Ewy Kobackiej pod hasłem „Bioofeedback jako nowoczesna metoda terapeutyczna” Dodatkową atrakcją była wystawa książek popularnonaukowych z Biblioteki Pedagogicznej w Pszczynie.

            W ramach obiadu uczniowie otrzymali zdrową i smaczną przekąskę- niespodziankę.

            Rada Rodziców przygotowała mini kawiarenkę z ciastami i napojami. Dochód przeznaczony był na wsparcie działalności statutowej Rady Rodziców. Rodzice, włączyli się w organizację Festiwalu piekąc ciasta na sprzedaż oraz "stojąc za ladą". Jeszcze raz dziękujemy Państwu za pomoc i wsparcie.

            Przygotowanie tak dużego przedsięwzięcia zintegrowało środowisko szkolne.

            Mamy nadzieję, że dzień spędzony w szkole pokazał placówkę zupełnie z innej perspektywy, nie tylko jako budynku, do którego trzeba przyjść rano z odrobionymi lekcjami, ale także miejsca, gdzie można zorganizować niezwykłe zajęcia, świetnie się bawić i miło spędzić czas.

            Nauka przez zabawę i doświadczanie – to jest to!

            Beata Hellwig

          • MEMO ORTOGRAFICZNE

          • Dnia 4 maja podczas akademii rozstrzygnięto konkurs „MEMO ORTOGRAFICZNE”, w którym wzięli udział chętni uczniowie z klas 4-6.

            Konkurs polegał na samodzielnym  przygotowaniu memo ortograficznego.

            Co należało przygotować?

            7 par identycznych kartoników, a na każdym zamieścić wyraz z wybraną pułapką ortograficzną (np. u-ó, rz-ż, ch-h, wielką i małą literą) oraz odpowiednią ilustrację.

            Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, uczniowie oddali wiele pięknych gier. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział,  jednak nie mogliśmy nagrodzić wszystkich.

            Wyniki przedstawiają się następująco:

            Miejsce I: Julia Karkoszka, klasa Vb

            Miejsce II: Hanna Szołtys, klasa Va

            Miejsce III: Łucja Żur, klasa IVb

            Wyróżnienie: Zofia Piecha, klasa Va

            Wyróżnienie: Łucja Staszek, klasa IVa

            Wyróżnienie: Karolonia Sierny, klasa IVa

             

            Gratulujemy zwycięzcom, a uczestnikom dziękujemy za tak liczny udział!

            Wszystkie prace można było podziwiać podczas Festiwalu Nauki.

             

            Agnieszka Sinka-Pietras

            Olga Jaworska

            Elżbieta Jochemczyk

            Barbara Wagstyl

          • Szkolny Konkurs Recytatorski „Nasze majowe święta” dla uczniów klas I, II i III

          • 27 kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klas 1-3 „Nasze majowe święta”. Zadaniem uczestników było jak najpiękniejsze wyrecytowanie wiersza dotyczącego jednego z majowych świąt.  I tak, klasy 1. recytowały wiersz „Dzień Flagi Państwowej”, klasy 2. wiersz „Święto Pracy”, a klasy 3. „Święto Konstytucji”. Wszystkie przedstawione wiersze były autorstwa Agaty Karpińskiej.

            Do swoich występów dzieci przygotowały się znakomicie. Idealnie opanowały tekst, mówiły wyraźnie i z uczuciem.  Wielu uczestników ubranych było w stroje w barwach narodowych, inni przynieśli ze sobą rekwizyty związane z naszą ojczyzną (np. flagi, kotyliony). To wszystko sprawiło, że konkurs przebiegał w sposób bardzo uroczysty. Uczniowie pokazali prawdziwą radość z bycia Polakiem.

            Pomimo tego, że wszyscy zaprezentowali się znakomicie jury musiało podjąć trudną decyzję i wyłonić zwycięzców. I tak oto:

            Klasy I

            • Wyróżniony Recytator – Antoni Cieśla - 1a
            • Nagroda publiczności – Marta Machner - 1a

            Klasy II

            • Wyróżniony Recytator – Martyna Krużołek - 2b
            • Nagroda publiczności – Natalia Napierała 2b

            Klasy III

            • Wyróżniony Recytator – Maja Warzecha - 3a
            • Nagroda publiczności – Natalia Szot – 3b

            Uczestnicy konkursu podczas apelu z okazji 3 maja zostali nagrodzeni, zostały wręczone wyróżnienia oraz nagrody publiczności.

            Wszystkim serdecznie dziękujemy za tak liczny udział, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

            Justyna Łuszczyńska

            Iwona Warzocha

            Agnieszka Sinka-Pietras

          • Konkurs fotograficzny

          • Konkurs Fotograficzny „Z Daisy, czyli stokrotką w tle"

            Zapraszamy uczniów klas V-VIII do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym.

            Wykonaj zdjęcie i dostarcz go w wersji cyfrowej do nauczyciela informatyki (sala 101) do dnia 7 czerwca 2023.

          • Uczniowie kas IV prezentowali ułamki…

          • Czwartkowa lekcja matematyki dla uczniów klas IV była kolejną lekcją innowacji  „Praktyczna Matematyka”. Tym razem tematem były „Ułamki zwykłe w naszym otoczeniu”. Czwartoklasiści podzielili się na grupy 2-4 osobowe. Przez dwa tygodnie ich zadaniem była obserwacja i poszukiwanie, gdzie w najbliższym otoczeniu można znaleźć ułamki zwykłe lub zastosowanie ułamków zwykłych oraz przygotowanie prezentacji na ten temat. Uczniowie znaleźli ułamki i ich zastosowanie w kuchni, klockach, słodkościach. Wszyscy bardzo dobrze zaprezentowali swoją obserwację, uczniowie z zaciekawieniem oglądali co przygotowały poszczególne grupy. Po zakończeniu lekcji niektóre z przygotowanych zastosowań ułamków można było zjeść.

            Prezentacje uczniowskie:

            Klasa IV a

             

            Klasa IV b

            Koczar Dorota

          • AKADEMIA Z OKAZJI DNIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

          • Maj, to miesiąc ważny dla każdego Polaka. W tym miesiącu obchodzone są aż trzy święta związane z naszym krajem. 1 maja jest Święto Pracy, 2 maja - Święto Flagi oraz Święto Konstytucji 3 Maja.

            Dnia 4.05. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Była zupełnie inna niż zwykle. Klasy zostały podzielone na 3 grupy. Klasy najmłodsze 1-3, starsze 4-6 i najstarsze 7-8. Podział związany był z tematyką przygotowanych z tej okazji prezentacji, które dostosowane były do wieku uczniów, by każdy z nich wyniósł z tej uroczystości jak najwięcej.

            Akademia rozpoczęła się od krótkiej prezentacji tradycyjnego stroju szlacheckiego. Nie zabrakło oczywiście również uroczystego wprowadzenia sztandaru oraz odśpiewania hymnu. Później przyszedł czas na chwilę refleksji i zadumy przy wsłuchaniu się w słowa recytacji wiersza „Moja piosnka II”.

            Klasy najmłodsze podczas apelu zapoznały się z filmem edukacyjnym omawiającym symbolikę i znaczenie świąt majowych. Wysłuchały również wierszy „Dzień Flagi Państwowej”, „Święto Pracy” i „Święto Konstytucji” zaprezentowanych przez swoich kolegów i koleżanki którzy brali udział w Szkolnym Konkursie Recytatorskim „Nasze majowe święta”. Wszyscy uczestnicy konkursu podczas apelu zostali nagrodzeni, zostały wręczone wyróżnienia oraz nagrody publiczności.

            Klasy starsze i najstarsze, ze względu na swoją wiedzę historyczną, mogły poznać historię powstania Konstytucji 3 Maja na podstawie obrazu Jana Matejki. Film przybliżył uczniom wszystkie najważniejsze postacie związane z konstytucją. Uczniowie mogli się zapoznać z jej twórcami, ale także przeciwnikami tego rozwiązania. Ale to jeszcze nie był koniec uroczystości, ponieważ chętne uczennice klasy 7b przygotowały krótkie wystąpienie na temat najważniejszych faktów związanych z Konstytucją 3 Maja.

            Na koniec przyszedł czas na rozstrzygnięcie szkolnych konkursów. Wręczono nagrody w konkursie „Mały Pitagoras” oraz „Memo ortograficzne”.

             

            Justyna Łuszczyńska

            Agnieszka Sinka-Pietras

             

          • Wyniki Szkolnego Budżetu Obywatelskiego

          • Pszczyna, 21 kwietnia 2023 r.

             

            PROTOKÓŁ LICZENIA GŁOSÓW ODDANYCH
            NA PROJEKTY ZGŁOSZONE W RAMACH

            PSZCZYŃSKIEGO SZKOLNEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

             

            W dniach 20-21 kwietnia 2023 r. przeprowadzono głosowanie w celu wyłonienia zwycięskiego projektu w ramach Pszczyńskiego Szkolnego Budżetu Obywatelskiego wśród uczniów klas I-VIII Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie

            Łącznie oddano: 335 głosów (na 367 uprawnionych do głosowania).
            Oddano głosów ważnych: 331
            Głosów nieważnych: 4

            Poszczególne projekty otrzymały następującą liczbę głosów:

            1. Kreatywna przerwa - 195 głosów
            2. Odpoczynek z bookcrossingiem - 84 głosów
            3. Rzutnik do pracowni komputerowej - 52 głosów

            W związku z powyższym największą liczbą głosów uczniowie wybrali projekt nr 1:
            Kreatywna przerwa

             

          • Światowy Dzień Wody w Bibliotece szkolnej

          • 22 marca to Światowy Dzień Wody. Nasza Biblioteka aktywnie włączyła się we wszystkie działania promujące szacunek do wody i ogólne zrozumienie, dlaczego jest ona tak ważna w naszym życiu. Działania były wspierane materiałami Polskiej Akcji Humanitarnej.  W Bibliotece przez cały dzień wyświetlane były animacje dotyczące wody. Wspólnie dyskutowaliśmy na temat dostępu do wody, jej wykorzystywania na świecie oraz konieczności oszczędzania zasobów wodnych. Uczniowie rozwiązywali quizy, krzyżówki, sudoku związane tematycznie z wodą. Młodsi uczniowie bardzo chętnie kolorowali obrazki o tematyce wodnej. W klasie 4b została przeprowadzona lekcja "Światowy Dzień Wody". Podczas zajęć uczniowie i uczennice podejmowali próby odpowiedzi na nurtujące ich pytania: Czy można żyć bez wody? Do czego potrzebujemy wody?. Bardzo pomocnym materiałem było wysłuchanie historii ludzi, których dotknął problem braku dostępu do wody. Na koniec wszyscy zgodnie przyznali, że musimy oszczędzać wodę, gdyż jest niezbędna do życia.
                        W klasie IVa została przeprowadzona lekcja biblioteczna na temat "22 marca Światowy Dzień Wody - wiersze o wodzie". Uczniowie czytali wiersze o tematyce związanej z wodą, omawiali sposoby oszczędzania wody i jakie mogą być skutki jej braku. Na zakończenie wykonywali projektową pracę plastyczną - krople wody ze swoimi sposobami na oszczędzanie i ochronę wody. Biblioteka przygotowała również wystawkę książek związanych w wodą, a wykonane prace plastyczne klas 4a i 4b  wywieszone zostały w bibliotecznej galerii. W Bibliotece również została przeprowadzona pogadanka m.in. nt. zagrożeń związanych z brakiem wody z uczniami uczęszczającymi do biblioteki podczas przerw oraz z dziećmi będącymi pod opieką świetlicy. Dzieci bardzo chętnie kolorowały dostępne kolorowanki.

                        Wszystkie działania zostały zrealizowane a informacje zwrotne potwierdzają, że taka akcja jest potrzebna i pomocna w życiu codziennym.

             

            Agnieszka Sinka – Pietras

            Dominika Mleczko

          • POSTAW NA SŁOŃCE”

          • Uczniowie klas ósmych biorą udział w konkursie „Postaw na Słońce”. Uczniowie zgłębiają wiedzę dotyczącą zagrożeń środowiska i jak również temu, jak tym zagrożeniom się przeciwstawiać. W ramach pierwszej części konkursu, uczniowie opracowali zagadnienia związane z zanieczyszczeniami powietrza, wód i gleb, dowiedzieli się jakie skutki niosą one dla zdrowia człowieka. W drugiej części konkursu, uczniowie zajmują się zagadnieniami związanymi z zieloną energią – OZE czyli z odnawialnymi źródłami energii. Klasy ósme edukują całą społeczność szkolną, aby świadomość ekologiczna młodych ludzi wzrastała. W szkole pojawiły się plakaty związane z OZE, dużą część opracowań poświęcono energii pozyskiwanej ze słońca. Uczniowie demonstrowali pracę ogniwa fotowoltaicznego i pracę wiatraków w czasie Festiwalu Nauki.

            Czy wiecie, że Pszczyna zajmuje niechlubne miejsca w rankingu najbardziej zasmogowanych miejscowości w Polsce, dlatego np. energia ze  słońca jest szansą dla naszego miasta aby poprawić jakość powietrza którym oddychamy.

          • XX Spotkania z Profilaktyką

          •  

            „Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia”

            Albert Einstein

             

                        Tegoroczne XX Spotkania z Profilaktyką połączyły dwie wielkie idee: działalność księżnej Daisy i profilaktykę uzależnień. 26 kwietnia uczniowie i uczennice z 10 szkół gminy Pszczyna spotkali się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie, aby wykazać, że to połączenie jest jak najbardziej zasadne. Myślą przewodnią tegorocznych Spotkań było hasło „Wolontariat alternatywą dla uzależnień. Możemy pomagać tak jak księżna Daisy”. Postać księżnej i jej działalność wolontariacka niewątpliwie jest godna naśladowania i stanowiła inspirację do tegorocznego konkursu. Daisy – wolontariuszka, pracowała jako siostra Czerwonego Krzyża, sanitariuszka w pociągu sanitarnym, była hojna i wysyłała paczki żywnościowe dla więźniów obozu zagłady w Gross Rosen. Skutecznie realizowała ideę  dobrowolnego, bezinteresownego i świadomego działania na rzecz innych. Samo pomaganie może mieć też moc terapeutyczną. Robiąc coś dobrego, lepiej czujemy się sami ze sobą i wierzymy, że nasze życie ma jeszcze więcej sensu. Podnosi się zatem nasza samoocena. Taka moc sprawcza daje ogromne pokłady pozytywnej siły i wiary w siebie. A wtedy mamy większą moc w przeciwdziałaniu wszelkim uzależnieniom. Pierwsze zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu i zaprezentowaniu „Klatki przeciw uzależnieniom”. Projekty były niezwykle ciekawe i kreatywne, a dla nas dorosłych były wskazówką jak młodzi ludzie postrzegają nałogi. „Poradnik wolontariusza” to konkurencja, która polegała na zaprojektowaniu graficznie i plastycznie komiksu z radami jak być dobrym wolontariuszem. Należało poruszyć wyobraźnię i przedstawić takie pomysły, jakie mogłaby przekazać księżna Daisy innym wolontariuszom. Trzecia konkurencja to projekt logo księżnej Daisy - wolontariuszki. Komisja konkursowa miała niebywale trudne zadanie. Z przyjemnością ogłaszamy, że Zespół Szkolno- Przedszkolny z Wisły Wielkiej zajął I miejsce, Szkoła Podstawowa nr 4 w Pszczynie uplasowała się na II miejscu, a Szkoła Podstawowa nr 6 - zespół z Ukrainy – zajął miejsce III. Wszyscy pozostali otrzymali wyróżnienia i z przyjemnością wymieniamy w tym miejscu nagrodzonych uczestników: Zespół Szkolno– Przedszkolny z Łąki, Zespół Szkolno– Przedszkolny z Piasku, Zespół Szkolno– Przedszkolny ze Studzienic, Zespół Szkolno– Przedszkolny z Czarkowa, Zespół Szkolno– Przedszkolny ze Studzionki, Szkoła Podstawowa nr 1 z Pszczyny oraz Szkoła Podstawowa nr 6 z Pszczyny. Zespół gospodarzy godnie reprezentował placówkę, ale tradycyjnie jego prace konkursowe nie podlegały ocenie. Warto dodać, że w tegorocznej jubileuszowej edycji wzięły udział dwa zespoły z Ukrainy, co niezwykle nas ucieszyło. Zespoły reprezentowały  Szkołę Podstawową nr 6 w Pszczynie i placówkę organizatora.

             

            Konkurs zaszczyciły swoją obecnością pani Magdalena Czarnecka, zastępca Burmistrza Pszczyny oraz pani Izabela Bąk, naczelnik Wydziału Oświaty w Pszczynie. W pracach Komisji Konkursowej brała udział pani Teresa Buczak, prezes Hospicjum Ojca Pio, z którym współpracujemy od wielu lat, pani Teresa Musik Dyrektor Miejsko– Powiatowej Biblioteki w Pszczynie, wyjątkowego miejsca na mapie naszego miasta oraz pani Bożena Maciejok plastyczka z naszej Szkoły, człowiek o wielkim sercu. Serdeczne podziękowania składamy wyżej wymienionym a także Opiekunom i Opiekunkom przygotowującym młodzież do konkursu. Samym uczestnikom i uczestniczkom również dziękujemy za poświęcony czas. Nagrody zostały zakupione dzięki wsparciu Urzędu Miasta, Wydziału Polityki Społecznej – serdecznie dziękujemy.

             

            Korzystając z uprzejmości Miejsko– Powiatowej Biblioteki w Pszczynie mamy przyjemność zaprosić na wystawę pokonkursową w Czytelni. Prace wszystkich Uczestników i Uczestniczek można oglądać w godzinach otwarcia Czytelni do dnia 26 maja.

                            Rok 2023 to ważny rok w naszym mieście. Cieszymy się, że udało się połączyć ideę profilaktyki z postacią Księżnej Daisy i w ten sposób uhonorować jej dokonania jako wolontariuszki a tym samym uczcić obchody jej postaci w naszym mieście. Tegoroczna edycja zakończyła się, zapraszamy za rok. A to już niedługo!

             

            Koordynatorzy wydarzenia: Agnieszka Czernecka i Iwona Ficek – Jarczok

            Beata Hellwig – dyrektor szkoły

          • POMAGANIE JEST SŁODKIE!

          • W czwartkowe popołudnie 27 kwietnia grupa wolontariuszy Szkolnego Koła Wolontariatu spotkała się w szkole na wspólnym pieczeniu muffinek. Kuchenne Laboratorium Przyszłości zapachniało świeżymi wypiekami. W ten sposób postanowiliśmy pomóc w zbiórce funduszy na leczenie Gaji Operchalskiej z Łąki. To już druga nasza akcja pieczenia słodkości w tym roku szkolnym. Nasze wypieki zostały przekazane na kiermasz organizowany podczas Motoserca. Mamy nadzieję, że wszystkim smakowały!

                                                                                                                                                                                         E. Gorczaty

          • Szkolny Konkurs Matematyczny „Mały Pitagoras”

          •  

            4 maja miało miejsce rozstrzygnięcie szkolnego konkursu matematycznego dla uczniów klas 4-6 „Mały Pitagoras”. Jak co roku uczniowie klas czwartych, klas piątych oraz klas szóstych zmagali się w swoich grupach wiekowych z zadaniami przygotowanymi przez nauczycieli matematyki Barbarę Hoffmann, Martynę Komraus oraz Dorotę Koczar. Pytania i zadania wymagały od uczniów sprytu i logicznego myślenia, ale również znajomości zagadnień realizowanego materiału.

            Do konkursu zgłosiło się 19 uczniów. Szkolne Jury konkursu postanowiło wyłonić „Najlepszego matematyka” na poziomie każdej grupy.

            Tytuł „Najlepszego matematyka” w roku szkolnym 2022/2023 otrzymali:

            - wśród uczniów klas czwartych: Natan Nowok kl. 4b

            - wśród uczniów klas piątych: Szymon Zachara kl. 5a

            - wśród uczniów klas szóstych ex aequo: Maja Francuz kl. 6ai, Sebastian Koczy kl. 6ai

            Gratulujemy również pozostałym uczestnikom konkursu:

            klasa 4: Milena Cofała kl. 4b, Matylda Krzystolik 4b, Hanna Napierała kl. 4a, Antoni Ślosarczyk kl. 4b, Mateusz Uchyła kl. 4a, Stanisław Wajda kl. 4a

            klasa 5: Alicja Dubaniowska kl. 5a, Hanna Szołtys kl. 5a, Bartosz Szczygieł kl. 5b

            klasa 6: Karolina Czerwieńska kl. 6a, Marcin Lazarek kl. 6a, Przemysław Pistelok kl. 6b, Monika Sojka kl.6a, Filip Tkacz kl. 6b

            Wszystkim uczniom życzymy dalszych sukcesów w nauce.

            „Najlepsi matematycy” w roku szkolnym 2022/2023                                                                              


            Uczestnicy konkursu „Mały Pitagoras” w roku szkolnym 2022/2023




                                                                                                                      Dorota Koczar

          • „Gramy Zmysłami” w szkolnej salce integracyjnej

          •             Ostatnie tegoroczne zadanie w ramach programu „Gramy Zmysłami” było pod hasłem „Ścieżka sensoryczna. Przy współpracy z panią Angeliną Farugą dzieci pokonywały specjalnie przygotowany tor przeszkód. Ścieżka sensoryczna ma wiele zalet, a co najważniejsze dostarcza dzieciom ogrom dobrej zabawy. Dla dzieci ścieżka sensoryczna działa rozwijająco i stymulująco, ponieważ korzystnie wpływa na motorykę dużą czyli sprawność fizyczną całego ciała, równowagę oraz koordynację ruchową. Pamiętajmy, że wszelkie doznania sensoryczne wpływają bardzo pozytywnie na rozwój dzieci, ponieważ oddziałują na wytwarzanie się nowych połączeń w mózgu oraz ułatwiają integrację zmysłów. Z kolei zmysły umożliwiają nam odbiór bodźców pochodzących z otoczenia i naszego ciała, które następnie zostają zinterpretowane przez nasz mózg, aby uzyskać odpowiednią i zamierzoną reakcję organizmu. Tak więc zabawy na ścieżkach sensorycznych wspomagają  proces uczenia się i nabywania wielu podstawowych i ważnych umiejętności.  Dzieci bawiły się doskonale i na pewno rozwinęły swoje umiejętności motoryczne.

            W tym roku to już ostatnie zadanie „Gramy zmysłami”. Dziękujemy za ten rok i z niecierpliwością czekamy na nowe wyzwania!

            Gabriela Skrzypska

            Agnieszka Czernecka

            Angrlina Faruga

          • „Zależymy od wody, woda zależy od nas”

          • Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku, obchodzone corocznie 22 marca. W naszej szkole już tradycyjnie podjęliśmy szereg działań związanych z tym wydarzeniem. Na przestrzeni marca i kwietnia wiele się działo ponieważ celem nadrzędnym naszych wysiłków jest zaangażowanie jak największej liczby osób do „wodnych aktywności” i szerzenie świadomości o tym, że:
            - dostęp do czystej wody to prawo człowieka,
            - na świecie 785 milionów ludzi nie ma dostęp do bezpiecznej wody pitnej,
            - jesteśmy za to współodpowiedzialni/e,
            - oszczędzanie wody to za mało.


            Zaplanowaliśmy działania edukacyjne. Klasy 4 działały plastycznie i projektowały makiety „Obieg wody w przyrodzie”, a klasy 5 grały w ekologiczną grę ekoeksperymentarium (zapraszamy : https://ekoeksperymentarium.pl/) W klasach 4-8 zostały przeprowadzone  zajęcia dotyczące wody, na których dzieci oglądały ciekawe animacje Polskiej Akcji Humanitarnej związane z kryzysem wodnym na świecie. Klasy 8 na lekcjach fizyki uczestniczyły w ekoeksperymentarium dla młodzieży oraz w  grze związanej z tematyką wody. Praca z artykułami naukowymi na temat wody zdecydowanie zwiększyła wiedzę ludzi młodych na temat śladu wodnego, wody wirtualnej oraz zużycia wody w skali globalnej.  „Wodny quiz” to nasz stały punkt programu –  dla klas 7 i 8, w którym rekordowo wzięło udział 79 uczniów i uczennic. Dla klas 5 i 6 również przygotowaliśmy quiz edukacyjny pt. „Wodne potyczki” wzięło w nim udział 26 uczestników i uczestniczek. Biblioteka także brała czynny udział w akcji. Przez cały dzień wyświetlane były tam animacje dotyczące wody. Wspólnie dyskutowaliśmy na temat dostępu do wody, jej wykorzystywania na świecie oraz potrzeby jej oszczędzania. Uczniowie rozwiązywali quizy, krzyżówki, sudoku związane tematycznie z wodą.
            Z wielką przyjemnością możemy ogłosić zwycięzców tegorocznego „Wodnego quizu”

            Klasa 8a:

            I miejsce – Wiktoria Krużołek

            II miejsce – Maksymilian Bednarski

            III miejsce – Filip Kozik, Fabian Hallmann

            Klasa 8b:

            I miejsce – Anna Szczyrbowska

            II miejsce – Marta Sztoler

            III miejsce – Kamila Sojka, Tymon Hellwig

            Klasa 8c:

            I miejsce – Sandra Mandla

            II miejsce – Leon Ślązak

            III miejsce – Błażej Reclik

            Klasa 8d:

            I miejsce – Antonina Pająk

            II miejsce – Krzysztof Utrata

            III miejsce – Antoni Wagstyl

            Klasa 8e:

            I miejsce – Szymon Ulczok

            II miejsce – Oliwier Janosz

            III miejsce – Martyna Ficek

             

            W kategorii klas 7 I miejsce zdobył Michał Grzeszczak.

             

            Wyniki konkursu „wodne potyczki” dla klas 5 i 6:

            I miejsce – Maksymilian Bielecki

            II miejsce – Karolina Kubska i Zosia Gonciarz

            III miejsce – Filip Tkacz i Julia Karkoszka

             

            Gratulujemy i zapraszamy do zabawy za rok!

            Wszystkie zadania i cele zostały spełnione i osiągnięte, a to dzięki fajnemu teamowi nauczycielek: Aleksandra Furman, Agnieszka Sinka – Pietras, Dominika Mleczko, Lidia Pośpiech, Marta Urbańska, Gabriela Skrzypska, Agnieszka Czernecka – serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy! W trakcie zabawy wykorzystano materiały Polskiej Akcji Humanitarnej, z którą współpracujemy od wielu lat – dziękujemy!