• Stypendium Burmistrza Pszczyny

          • Do 15 lipca można składać wnioski o stypendia Burmistrza Pszczyny. Stypendium może otrzymać uczeń, pobierający naukę w szkole na terenie gminy Pszczyna, który w danym roku szkolnym zdobył indywidualne, co najmniej jedno osiągnięcie, takie jak:

            1) uzyskał tytuł laureata lub finalisty konkursów, olimpiad i turniejów wymienionych w komunikacie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie wykazu olimpiad przedmiotowych przeprowadzanych z przedmiotu lub przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty lub egzaminem maturalnym zwalniających z egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego,

            2) uzyskał tytuł laureata lub finalisty konkursów organizowanych przez kuratora oświaty,

            3) uzyskał ze wszystkich części egzaminu ósmoklasisty średni wynik procentowy co najmniej 90% punktów lub uzyskał z każdego z przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej egzaminu maturalnego wynik minimum 90%.

            Dokumenty należy składać w terminie do 15 lipca danego roku w Urzędzie Miejskim w Pszczynie w biurze obsługi klienta lub przesłać pocztą na adres: Urząd Miejski w Pszczynie, 43-200 Pszczyna, ul. Rynek 2.

          • „Dziękuję Mamo! Dziękuję Tato!”

          • „Dziękuję Mamo! Dziękuję Tato! Za każdą zimę, za każde lato…” słowami tej piosenki uczniowie klas trzecich podziękowali swoim Rodzicom podczas spotkania z okazji  „Dnia Rodziny’, które odbyło się 16czerwca na sali gimnastycznej naszej szkoły.

            Dzień Rodziny  był dniem radości, zabawy i rywalizacji sportowej pełnej zaangażowania, śmiechu oraz współpracy.

            Walka była zacięta pomiędzy dziewczynkami i chłopami, mamami i ojcami, dziećmi i rodzicami.

            Wszyscy mogli sprawdzić swoje umiejętności sportowe podczas wyścigów z kijami hokejowymi, biegu w parach, w „dwóch ogniach”, przeciąganiu liny i innych konkurencjach.

            Duchowi walki towarzyszył gorący doping kibiców podziwiających umiejętności, zwinność  i szybkość zawodników.

            Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem w salach, dzięki mamom, które przygotowały pyszne ciasta, oraz wspólnymi zdjęciami.

            Dzieci przygotowały również skromne upominki dla swoich kochanych rodziców.

            Spotkanie minęło jak przysłowiowe „mrugnięcie oka”.

            Pozostały nam po nim piękne  wspomnienia…

             

             Anna Gazda, Justyna Łuszczyńska, Ewa Konfederak

             

            P.S. Za kontuzje nie odpowiadamy.

             

             

          • 2+2

          • W dniu 30 maja 2023 roku trzy drużyny reprezentowały naszą szkołę w Drużynowym Konkursie Matematycznym „2 + 2” organizowanym przez Zespół Matematyków w I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego w Pszczynie.

            I zespół  - Zuzanna Urban, Szymon Ulczok, Iga Dawczyńska, Emilia Tulaja

            II zespół – Marta Sztoler, Magdalena Jaworska, Michał Grzeszczak, Sebastian Koczy

            III zespół – Małgorzata Dyczka, Tymoteusz Skrobol, Franciszek Szymura, Maja Francuz

            Konkurs składał się z trzech części.

            W 1 części  każdy zawodnik rozwiązywał indywidualnie zestaw zadań testowych w jednej z dwóch kategorii: młodszej (kl. 6 i 7) i starszej (kl. 8). Podczas drugiej części odbywały się warsztaty matematyczne. Uczniowie mieli okazję wykonać ciekawe konstrukcje geometryczne oraz poznać, czym jest Wstęga Mӧbiusa. Ostatnia część polegała na zespołowym rozwiązywaniu zestawu zadań.

            W kategorii indywidualnej III miejsce zdobyli Szymon Ulczok (kl. 8) oraz Michał Grzeszczak (kl. 6 i 7). Drużynowo II miejsce zdobyli uczniowie Zuzanna Urban, Szymon Ulczok, Iga Dawczyńska, Emilia Tulaja oraz III miejsce zespół w składzie Marta Sztoler, Magdalena Jaworska, Michał Grzeszczak, Sebastian Koczy.

            Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

             

            Barbara Hoffmann

            Martyna Komraus

          • Praktyczna matematyka: Ułamki dziesiętne – robimy zakupy.

          • Czwartek 15 czerwca był kolejnym dniem, w którym w klasach IVa i IVb  na  matematyce prowadzone były zajęcia innowacji „Praktyczna matematyka”. Tym razem temat lekcji związany był z ułamkami dziesiętnymi. Zadaniem uczniów było zaplanowanie zakupów na przyjęcie urodzinowe dla 10 osób. Zaproszeni goście to rówieśnicy czwartoklasistów. Uczniowie przynieśli na lekcję gazetki reklamowe pobliskich sklepów spożywczych. Budżet był ograniczony i wynosił 200 zł. Uczniowie szukali promocji, cierpliwie liczyli wydane już pieniążki, wykorzystując dodawanie ułamków dziesiętnych oraz mnożenie ułamków dziesiętnych przez 10. Należało zaplanować i zakupić coś słodkiego, jakieś przekąski i oczywiście nie można zapomnieć o zimnych napojach. Z wybranych z gazetek towarów, gospodarze przyjęcia  wykonali plakaty.

            Największą trudnością dla uczniów klas czwartych okazała się umiejętność przeliczenia, ile na 10 osób zakupić butelek wody mineralnej czy też kartonów z sokami. Po drobnej wskazówce, czwartoklasiści bardzo dobrze poradzili sobie z zakupami.

             

                                                                                                           Dorota Koczar

          • Akcja czytelnicza

          • 5 czerwca 2023 roku w tyskiej Mediatece odbyło się podsumowanie V Międzyszkolnej Akcji Czytelniczej „Book tour …”. Tegoroczna edycja poświęcona była książce „Baba Jadzia z parteru” Dominiki Gałki. W akcji czytelniczej brały udział 22 szkoły podstawowe z terytorium Tychów, Katowic i nasza „Dwójka”, która równocześnie reprezentowała nasz powiat. Akcja czytelnicza trwała od 17 października 2022 r. do 31 maja 2023.

            Celem akcji między innymi  jest przybliżenie treści ciekawych utworów, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, nauka przezwyciężania strachu i nieśmiałości, doskonalenie umiejętności pięknego czytania jak również rozbudzenie wyobraźni i kreatywności dzieci. 

            Uczniowie mieli za zadanie zapoznać się z treścią książki, która wędrowała między szkołami. Następnie uczestnicy przygotowywali prace plastyczne w formacie A4 związane z tematem książki. Wykonane prace brały udział w Konkursie Literacko – Plastycznym „Sposób na Babę Jadzię”. Jedną z nagród w tym konkursie otrzymała Marysia Skrobol za swój sposób na Babę Jadzię. Uczniowie napisali również wspólny list do Kasi  - głównej bohaterki książki, który zostanie przekazany autorce książki, pani Dominice Gałce.

            Przed Mediateką na dzieci czekały ciekawe atrakcje między innymi: tatuaże, kolorowe warkoczyki wplatane we włosy, tworzenie własnych zakładek, rysowanie kredą, węglem, gry jak również fotobudka.

            Dzieci wróciły bardzo zadowolone, ale to nie był koniec atrakcji przygotowany na ten dzień. Uczniowie udali się na pszczyński rynek, gdzie delektowali się lodami i mieli okazję wyszaleć się w Parku Aktywności przy ulicy Bramkowej. Szaleństw było co niemiara.

            Wszystkie szkoły biorące udział w akcji otrzymały pamiątkowe dyplomy jak również egzemplarz omawianej książki.

            Dominika Mleczko

            Agnieszka Sinka – Pietras

            Justyna Łuszczyńska

          • "Słodka chwila" w Laboratorium Przyszłości

          • W ramach programu „Mleko w szkole” i wykorzystując wyposażenie z projektu „Laboratoria przyszłości”, połączyliśmy pożyteczne (zdobywanie wiedzy) z przyjemnym (przygotowaniem pysznego budyniu z owocami  i degustacją). Zalet wspólnego przygotowywania posiłków jest mnóstwo: gotowanie angażuje intelekt (ćwiczy i relaksuje mózg), zapewnia ruch – przede wszystkim dłoni i palców, stymuluje zmysły. Wspólne gotowanie oznacza również współpracę i komunikację. Pomaga nauczyć się, w jaki sposób rola każdej osoby jest ważna do osiągnięcia wspólnego celu. Czynności wykonywane podczas zajęć kulinarnych uczą dzieci tak ważnej samoobsługi. Waniliowy budyń ozdobiony kolorowymi owocami – to była nagroda za wspólną pracę.  Smakowała wyśmienicie!

            Agnieszka Czernecka Gabriela Skrzypska

          • Nasza nowa Zielona Pracownia „ EKOzorientowani” :)

          • Nasza wymarzona Zielona Pracownia będzie zapraszać uczniów do działań pro-ekologicznych, a tylna ściana w sali stanie się Zieloną Planetą, a to za sprawą fototapety, która przeniesie na lekcji przyrody i biologii uczniów w inny świat – świat „EKOzorientowanych”. Dodatkowo na bocznej ścianie będą się znajdować trzy mniejsze fototapety prezentujące zasoby odnawialne naszej planety w które powinniśmy inwestować: energię słońca, wiatru oraz wody.

            Pracownia wyposażona będzie w 14 dwuosobowych półokrągłych stolików. Dzieci będą siedzieć na 28 wygodnych, ergonomicznych krzesełkach w kształcie zielonych listków. W zależności od rodzaju zajęć stoliki mogą być ustawione w sposób tradycyjny umożliwiając pracę samodzielną lub połączone ze sobą dzięki czemu uczniowie będą mogli pracować w grupie co umożliwi nie tylko kreatywną realizacje podstawy programowej, ale i nabywanie kompetencji takich jak komunikacja w grupie. Nowoczesne biurko dla nauczyciela w kształcie trapezu, ułatwi przeprowadzanie i prezentowanie doświadczeń na lekcji. Będzie ono usytuowane z przodu sali przy oknie wraz z wygodnym nowym krzesłem dla nauczyciela. Wymieniona zostanie także zielona tablica na nową – mniejszą jednoskrzydłową. Zaplanowano zabudowanie tylnej ściany zestawem mebli, które będą służyć do przechowywania pomocy dydaktycznych w tym walizek ekologicznych oraz modeli biologicznych, okazów roślin i zwierząt. Na ścianie tej będą znajdowały się też regały na podręczniki i zeszyty uczniów. W sali ustawione zostaną także skrzynie na kwiaty.

            Zakupione pomoce dydaktyczne będą wykorzystywane do realizowania tematyki ekologicznej. Zestawy ekobadacza (wody, powietrza i gleby) umożliwią wykonywanie ciekawych projektów edukacyjnych i nabywanie nowych kompetencji podczas pracy w grupach. Programy multimedialne o Parkach narodowych umożliwią zapoznanie z chronionymi obszarami oraz ciekawymi gatunkami fauny i flory naszego kraju. Model obieg wody w przyrodzie będzie wspaniale obrazował cykl wody na naszej planecie. Nowoczesny mikroskop optyczny i zestawy profesjonalnych preparatów stałych umożliwią zagłębienie się przez uczniów w tajniki mikroskopowania. Dodatkowo zestawy szkiełek podstawowych i nakrywkowych pozwolą na wykonywanie przez uczniów własnych preparatów świeżych z materiału biologicznego. Liczne pomoce dydaktyczne z dziedziny geografii: lupy, lornetki, próbki gleb, stacje pogodowe, modele poziomic, modele ukształtowania terenu i inne umożliwią na lekcji stać się odkrywcami nowych lądów, a pomoce biologiczne takie jak: okazy roślin, modele budowy liścia, modele struktur komórkowych umożliwią poznanie morfologii i struktury organizmów żywych.

            Monitor interaktywny pozwoli na  przeprowadzanie ciekawych lekcji z zastosowaniem nowoczesnych programów oraz atlasów multimedialnych. Uczniowie aktywnie będą mogli włączać się do lekcji podczas quizów, gier interaktywnych oraz podczas prezentowania własnych prezentacji i materiałów innym uczniom. Mikroskop optyczny z kamerką, podłączoną do komputera umożliwi uczniom obserwację preparatów mikroskopowych lub zdjęć wykonywanych przez nauczyciela podczas obserwacji tkanek, na ekranie monitora interaktywnego. Zewnętrzny system audio soundbar dołączony do monitora interaktywnego wzmocni doznania sensoryczne uczniów podczas wyświetlania materiałów przyrodniczych na lekcjach.

            Czekamy na realizację... !!!

            Marta Urbańska

          • Zielona Pracownia 2023 NASZA!!!!

          • 5 czerwca 2023 roku w malowniczej scenerii  Podzamcza w Ogrodzieńcu  wręczono dyplomy potwierdzające przyznanie dotacji  na utworzenie „Zielonych” ekologicznych pracowni w szkołach województwa śląskiego.

            Najlepsze projekty Zielonej pracowni i programy ekologiczne wybrano spośród  zgłoszeń, które wpłynęły do katowickiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wśród Laureatów znalazła się także nasza 2, która  na ten cel otrzymała 48 000 zł.

            Podczas uroczystości wręczenia nagród czekało na dzieci i nauczycieli wiele atrakcji między innymi występy artystyczne, warsztaty ekologiczne, zwiedzanie zamku Ogrodzieniec, liczne konkursy ekologiczne i nagrody oraz ekogadżety. Nie zapomniano także o smacznych przekąskach dla uczniów. Dzieciaki były zachwycone!!!! Realizacja projektu Zielonej Pracowni w naszej szkole już niedługo.

            Marta Urbańska

          • Odznaka „Szkoła eTwinning 2023/2024”.

          • Z przyjemnością informujemy, że naszej szkole przyznano Odznakę Szkoła eTwinning 2023-2024.                       Tytuł ten Narodowe Biuro eTwinning przyznaje placówkom, w których realizuje się projekty eTwinning, a zespół nauczycieli bierze aktywny udział w różnych formach doskonalenia zawodowego.
            Wśród wyróżnionych znalazło się 78 szkół z Polski, w tym jedna z Pszczyny. Do grona najlepszych dołączyła również nasza „Dwójka”.                                                                                                              

             Nagrodzone tą odznaką szkoły to pionierzy i liderzy w takich dziedzinach jak:

            1. Praktyka cyfrowa
            2. Praktyka w zakresie eBezpieczeństwa
            3. Twórcze i innowacyjne podejścia do nauczania
            4. Promowanie ustawicznego rozwoju zawodowego kadry
            5. Promowanie praktyk uczenia się opartych na współpracy wśród nauczycieli i uczniów.               

             Placówki, które zdobywają Odznakę na poziomie europejskim stanowią w eTwinningu wzór do naśladowania, tworząc sieć wiodących szkół, będących źródłem inspiracji dla innych placówek.

            Przez ostatnie  lata nauczyciele i uczniowie naszej szkoły zdobyli kilka Krajowych Odznak Jakości w następujących projektach: „Wielkanoc już tuż tuż”, „Logojoga”, „Valentinstag”, „Sklepik marzeń”, „Ostern”, „Autyzm – wystarczy zrozumieć”, „Postaw na Ziemię”, „Językiem po planszy”.

            Jest to uznanie nie tylko osobistego sukcesu poszczególnych nauczycieli, ale także uznanie i wyraz ogromnego osiągnięcia całego zespołu eTwinning działającego w naszej szkole, w której zespoły nauczycieli i dyrekcja współpracują ze sobą.

            Całą listę nagrodzonych szkół można zobaczyć pod adresem:

            https://www.frse.org.pl/aktualnosci/odznaki-szkoly-etwinning-2023-2024

             

                                                                                             Gabriela Skrzypska,  Agnieszka Czernecka

          • Z życia sportowego „Dwójki” w roku szkolnym 2022/2023

          •             Pierwszą imprezą sportową w roku szkolnym 2022/2-23 były Sztafetowe biegi przełajowe organizowane jesienią w Łące. Męska drużyna naszej szkoły reprezentująca klasy VII – VIII zajęła III miejsce. W skład ekipy weszli: Jakub Lazarek, Leon Ślązak, Szymon Ulczok, Maksymilian Krzystolik,  Błażej Reclik i Oliwier Kania.

            Zima to sezon, w którym odbywają się zawody w grach zespołowych i również na tym polu startowali nasi reprezentanci. W grudniu, w Szkole Podstawowej Nr 6 w Pszczynie odbyły się zawody w koszykówce chłopców rocznik 2008/2009.W turnieju wzięło udział siedem drużyna. Reprezentacja naszej szkoły zdobyła II miejsce, awansując tym samym do następnego etapu. W skład drużyny weszli:  Oliwier Kania. Leon Ślązak, Mateusz Pisarek, Jakub Lazarek, Igor Dziech, Aleksander Hupert, Maksymilian Krzystolik, Aleksander Ficek, Jakub Kraus, Szymon Ulczok, Bartosz Malcharek, Wiktor Skwarek. Z kolei na początku marca odbyły się zawody w siatkówce dziewcząt i chłopców rocznik 2008/2009, również w tych konkurencjach nasi reprezentanci wypadli bardzo dobrze. 1 marca, w zachodach chłopców ekipa w składzie: Wiktor Skwarek, Szymon Ulczok, Aleksander Ficek, Maksymilian Krzystolik, Błażej Reclik, Leon Ślązak, Oliwier Kania i Jakub Lazarek wywalczyła II miejsce, również awansując do dalszej rundy. 2 marca zostały rozegrane zawody w siatkówce dziewcząt i tu także nasza ekipa w składzie: Prządka Kinga, Olga Więcek, Martyna Wiera, Martyna Ficek, Zuzanna Urban, Anastazja Wieczorek i Katarzyna Chromik,  wywalczyła miejsce na podium zdobywając III miejsce.

            W lutym uczennice z klasy V a, wzięły udział w II edycji ogólnopolskiego programu You Can Dance samodzielnie przygotowując układ taneczny. W zespole wystąpiły: Zosia Gonciarz, Zosia Kopiec, Marta Krawieczek i Lena Richter

            Również w marcu odbyły się zawody w badmintonie gdzie drużyna w składzie Olga Więcek i Kinga Prządka dzielnie walczyły na poszczególnych, coraz to wyższych rangą etapach. Po zdobyciu  I miejsca  w zawodach miejsko – powiatowo – rejonowych, walczyły w półfinale zawodów wojewódzkich, gdzie zajęły  II miejsce awansując tym samym do etapu wojewódzkiego. 29 kwietnia w pszczyńskiej hali POSiR odbyły się finały wojewódzkie w badmintonie, gdzie Nasze dzielne reprezentantki wywalczyły  III miejsce.

            Wiosna to sezon zawodów lekkoatletycznych. W maju na stadionie miejskim w Pszczynie odbyły się Mistrzostwa Pszczyny w czwórboju lekkoatletycznym dziewcząt i chłopców rocznik 2010 i mł. Tutaj także nasi reprezentanci zaprezentowali się doskonale. Drużyna dziewcząt w składzie: Oliwia Jakutowicz, Maja Francuz, Maja Pyrtek, Marysia Wagstyl, Zosia Szydlak  zdobyły III miejsce. Zespól chłopaków w składzie: Franek Szymura, Piotrek Baranowski, Ksawery Wieczorek, Jakub Prządka, Jakub Szary, Adrian Stępień i  acek Raszka  wywalczył  II miejsce,  awansując tym samym do następnego etapu. Tydzień później w zawodach powiatowych zajęli II miejsce a  w zawodach rejonowych   III miejsce.

            31 maja na Pszczyńskim stadionie odbyły się finały „Czwartków lekkoatletycznych”. Tutaj również uczniowie naszej szkoły zajęli czołowe miejsca i wywalczyli sobie udział w Ogólnopolskim Finale Czwartków lekkoatletycznych w Łodzi, który odbędzie się 16 – 18. czerwca 2023 r. Nasi medaliści to:

            • Zosia Gonciarz           -           I miejsce  w  rzucie pił. palantową

            -           III miejsce w biegu na 300 m

            • Jakub Prządka           -           I miejsce w biegu na 60 m

            I miejsce w skoku w dal

            • Franek Szymura         -           I miejsce w biegu na 1000 m
            • Blanka Jarząbek         -           II miejsce w biegu na 600 m
            • Igor Lewandowski     -           II miejsce w rzucie pił. palantową
            • Zuzanna Grzegorz      -           III miejsce w biegu na 600 m
            • Zosia Kopiec               -           III miejsce w skoku w dal

             

            Ostatnią imprezą sportową w roku szkolnym 2022/2023 jest Pszczyńska Spartakiada Młodzieży. Jest to największe święto lekkoatletyczne, w którym biorą udział wszystkie pszczyńskie szkoły (19 szkół) i obejmuje takie konkurencje jak sztafety 10x50m, i 4x200 m, sprint na 60 m i 100 m, biegi wytrzymałościowe na 600 i 1000m, bieg na 300m oraz skok w dal, rzut pił. palantową i pchnięcie kulą. Każda szkoła wystawia swoją reprezentację składająca się z jednego zawodnika do poszczególnej dyscypliny i kategorii wiekowej. Z wyjątkiem sztafet gdzie startuje 10 lub 4 zawodników. W tej prestiżowej imprezie, która odbyła się  po czterech latach przerwy, a jest organizowana już blisko od 30 lat, nasza szkoła zajęła III miejsce,  zdobywając 3 złote, 2 srebrne i 4 brązowe medale. Nasi medaliści to:

            • Kinga Prządka -           I miejsce na 600 m. - rocznik 2008/2009
            • Franek Szymura         -           I miejsce na 1000 m - rocznik 2010/2011
            • Jakub Prządka           -           I miejsce na 60 m - rocznik 2010/2011
            • Oliwia Jakutowicz     -           II miejsce na 600 m - rocznik 2010/2011
            • Martyna Wiera          -           II miejsce na 100 m – rocznik 2008/2009
            • Zosia Gonciarz           -           III miejsce rzut pił. pal. – rocznik 2010/2011
            • Igor Lewandowski     -           III miejsce rzut pił. pal. – rocznik 2010/2011
            • Igor Maliszewski        -           III miejsce rzut pił. pal. – rocznik 2012 imł.
            • Prządka Kinga

            Jakub Lazarek

            Martyna Wiera

            Aleksander Hupert    -           III miejsce w sztafecie mieszanej 4x200m

             

             

             

                        Dziękuję wszystkim Naszym sportowcom za godne reprezentowanie szkoły w zawodach sportowy, za ich trud, wysiłek, pot a niekiedy i łzy. Życzę Wam dalszych sukcesów sportowych, rozwijanie swoich pasji oraz zdrowia i chęci aby je nadal kontynuować. Jesteście świetni.

             

            Katarzyna Grabowska

          • WYNIKI Konkursu „MĄDRA GŁOWA” i Konkursu „SZYBKIEGO MNOŻENIA”

          • W dniu 01 czerwca 2023r. podczas uroczystości z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole, zostały ogłoszone wyniki dwóch szkolnych konkursów: „Szybkiego mnożenia” oraz „Mądra głowa” skierowanych dla klas I-III. Oba konkursy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, co miło zaskoczyło organizatorów. Uczestnicy konkursów musieli wykazać się szybkością myślenia oraz bystrością umysłu. Poziom był bardzo wysoki, gdyż opanowanie umiejętności szybkiego mnożenia wymagał znalezienia odpowiedniej metody, a drugi konkurs wymagał pogłębienia wiedzy                i poszukiwania jej w różnych źródłach. Zwycięscy konkursów otrzymali piękne nagrody                  i pamiątkowe dyplomy.

             

            WYNIKI KONKURSU „SZYBKIEGO MNOŻENIA”

            Klasy II

            Klasy III

            Mistrz – Maja Cofała 2b

            Wyróżnienie I stopnia – Mateusz Kowalski 2a

            Wyróżnienie II stopnia – Jan Robak 2b

            Mistrz – Adam Wojciech 3a

            Wyróżnienie I stopnia – Natalia Mikołajec 3a

            Wyróżnienie II stopnia – Jan Kościelny 3b

             

            WYNIKI KONKURSU „MĄDRA GŁOWA”

            Klasy I

            Klasy II

            Klasy III

            I miejsce – Grzegorz Spika 1b

            II miejsce – Agata Gałuszka 1b

            III miejsce – Maksymilian

                                 Kędzior 1a

            I miejsce – Maja Cofała 2b

            II miejsce – Olaf Kajstura 2b

            III miejsce – Karol Kiecok 2a

            I miejsce – Igor Blankenstein 3b

            II miejsce – Paweł Kozik 3a

            III miejsce – Franciszek Kubica 3a

             

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, GRATULUJEMY wiedzy i odwagi.

            Zapraszamy w nowym roku szkolnym.

             

            Organizatorzy:
            Irena Barchańska

            Justyna Łuszczyńska

            Ewa Konfederak

            Iwona Walerus

          • Projekt edukacyjny „Natalka i Antek w Świecie Wielkiej Matematyki"

          • Klasa 3b od października 2022 do maja 2023 uczestniczyła w projekcie edukacyjnym „Natalka i Antek w Świecie Wielkiej Matematyki” Wydawnictwa MAC Edukacja .

            Celem głównym projektu było zwiększenie kompetencji matematycznych i rozwijanie u dzieci zainteresowania matematyką poprzez wykonywanie zadań metodą projektu.

            Projekt jest zgodny z podstawą programową oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022/2023.

            Projekt składał się z 8 modułów:

            • Matematyka na drodze - przypomnienie zasad bezpieczeństwa na drodze;
            • Matematyka u krawca - przedstawienie zawodu krawca/krawcowej;
            • Matematyka na święta - zwrócenie uwagi na aspekt niematerialny związany z prezentami, wkład własnego działania;
            • Matematyka w muzyce - przedstawienie zawodu muzyka, kompozytora;
            • Matematyka w architekturze - zaprezentowanie ciekawych zabytków architektury w Polsce;
            • Matematyka w kinie - planowanie zadań w oparciu o budżet; zwrócenie uwagi na potrzeby i możliwości całej grupy;
            • Matematyka w zoo - zwrócenie uwagi na dobro zwierząt, dbanie o nie i opiekowanie się nimi;
            • Matematyka w parku - spacery po parku jako sposób na rodzinne spędzanie czasu;

            We wszystkich modułach pojawiały się postacie Natalki i Antka, które pełniły funkcję przewodników po świecie matematyki. Każdy moduł opierał się na propagowaniu nauki matematyki. W czasie jego trwania uczniowie oglądali filmy oraz wykonywali różnorodne zadania zaproponowane przez autorkę projektu. Musieli również wykonać zadania dodatkowe, które miały na celu pokazanie jak wykorzystywać umiejętności matematyczne w codziennych sytuacjach.

            • spacer po najbliższej okolicy i odszukanie matematyki na drodze w najbliższym otoczeniu; wykonanie notatek (pisemnych, wizualnych, mapy myśli) z zaznaczeniem elementów znalezionych w otoczeniu;
            • dokonanie i zanotowanie pomiarów ciała koleżanki lub kolegi w odniesieniu do zaplanowania projektu krawieckiego np. koszulki, spódnicy lub spodni;
            • zapakowanie prezentu świątecznego;
            • wykonanie modeli nut na paskach papieru w oparciu o wartości matematyczne;
            • wykonanie rysunku budynku szkolnego i odszukanie w nim elementów matematycznych;
            • zdobycie informacji na temat seansu kinowego i zaplanowanie klasowej wycieczki;
            • zdobycie informacji na temat wybranych zwierząt, zaplanowanie budżetu na karmienie;
            • spacer po najbliższej okolicy i wykonanie notatki pokazującej aspekty matematyczne; wykonanie grupowych plakatów przedstawiających plan odwiedzonego miejsca;

            Dzieci po każdym wykonanym i zaliczonym module zdobywały dyplom oraz w specjalnych dzienniczkach zbierały naklejki potwierdzające swój udał w module.

            Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie rozwijali i doskonalili różne kompetencje: kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne, porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość.

             

            Justyna Łuszczyńska

          • „Spieszymy z pomocą”

          • We wtorek, 6 czerwca 2023r., nasza klasa III a miała  szansę uczestniczyć w warsztatach z pierwszej pomocy przedmedycznej. Umożliwiła nam to mama naszej koleżanki z klasy Marty- p.Marlena Kolon, która pracuje w naszym Szpitalu Joannitas w Pszczynie.

            Zajęcia przeprowadziła z nami p. Weronika Krysiak-ratownik medyczny  z Izby Przyjęć.

            Na początek przypomnieliśmy sobie numery alarmowe, które każdy powinien znać: 112, 999,998,997.

            P.Weronika przećwiczyła z nami zgłaszanie przez telefon wypadków oraz wzywanie służb ratowniczych. Zapoznała nas z prawidłowym przebiegiem takiego zgłoszenia – w pierwszej kolejności należy podać miejsce zajścia, potem co się stało oraz swoje imię i nazwisko, a następnie czekać na decyzję dyspozytora, który przyjął nasz telefon.

            Nauczyła nas  jak wstępnie ocenić stan osoby potrzebującej pomocy-  jak sprawdzić czy jest przytomna czy nie; czy oddycha samodzielnie oraz co w takich przypadkach zrobić.

            Pokazała nam jak ułożyć poszkodowanego w bezpiecznej dla niego pozycji, a potem przećwiczyliśmy ją na sobie i koleżankach i kolegach.

            Bardzo  emocjonujące i wymagające dużo wysiłku były ćwiczenia z przeprowadzania na fantomie masażu serca - okazało się, że wcale nie jest to takie łatwe. Wiemy też jak przeprowadzić taki masaż u małego dziecka -przećwiczyliśmy to na przeznaczonej do tego lalce.

            Bardzo dziękujemy p.Weronice za to, że podzieliła się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.

            Wiemy, że praca, którą wykonuje ratownik medyczny jest bardzo odpowiedzialna i potrzebna.

            Dziękujemy!!!

                                                                                                  

            A.Boruta-Gazda, E. Konfederak

          • NIEZAPOMNIANA FRANCUSKA PRZYGODA

          • Ósmoklasiści uczący się języka francuskiego mieli w maju okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe podczas wycieczki do Paryża i Eurodisnaylandu. Mimo, że codziennie padał deszcz, humor wszystkim dopisywał.

            Udało nam się zwiedzić wiele słynnych miejsc: muzeum Luwr, Panteon, Sorbonę, Pałac Inwalidów, Bazylikę Sacré Coeur, najstarszą część miasta - Wyspę Cité, Conciergerie - więzienie z czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej i Pałac Sprawiedliwości. Zobaczyliśmy również Katedrę NotreDame, która jest odbudowywana po pożarze w 2019 roku. Mieliśmy okazję spacerować po zabytkowej Dzielnicy Łacińskiej, dzielnicy artystów Montmartre, słynnych mostach: Pont Alexandre III, Pont Neuf i placach: Place du Tartre czy Place Pigalle. Paryż widzieliśmy z różnych perspektyw: z trzeciego poziomu Wieży Eiffla, ze statku wycieczkowego pływającego po Sekwanie oraz z autokaru przemierzającego Avenue des Champs-Élysées. Kosztowaliśmy specjałów kuchni francuskiej i znakomicie się bawiliśmy w parku rozrywki Disnayland Paris.

            Dziękuję wszystkim uczestnikom wycieczki za wspaniałą postawę i nienaganne zachowanie, które zostało zauważone przez panią przewodnik i panów kierowców. Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć z naszej wyprawy.

          • Ogólnopolska Konferencja Naukowa - wizyta w Katowicach

          • Na zaproszenie Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w dniu 21.042023 uczniowie naszej szkoły odwiedzili Katowice. W budynku Sejmu Śląskiego mieli okazję w 150 rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego uczesticzyć w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Wojciech Korfanty Polak Europejczyk"