• Powiatowe Konkursy Czytelnicze

          • 12 czerwca uczniowie „Dwójki” wzięli udział w Powiatowych Konkursach Czytelniczych. Odbyły się one w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie w ramach IV Pszczyńskiego Weekendu Kryminalnego, a organizatorami byli: Stowarzyszenie „take tam…” im. Artystów Międzywojnia oraz Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie. W konkursie brało udział ponad 40 uczestników ze szkół naszej powiatu.

            W konkursie dla klas 2-3 „Ignacy i Mela na tropie” pytania i zadania konkursowe dotyczyły znajomości książek: „Zagadka kapsuły czasu” i „Zagadka biblioteki” Zofii Staniszewskiej. W tej kategorii wiekowej naszą szkołę reprezentowała największa grupa uczniów, bo aż trzy dwuosobowe drużyny. Były to: Aniela Ślosarczyk i Martyna Krużołek , Natalia Napierała i Weronika Żur (wyróżnienie) oraz Wiktoria Mleczko i Maria Skrobol, które zajęły II miejsce.

            Powiatowy konkurs czytelniczy „Kocia Szajka” przeznaczony był dla uczniów klas 4-6, a pytania i zadania konkursowe dotyczyły znajomości książek: „Duchy w teatrze” i „Napad na moście” Agaty Romaniuk. Reprezentantami naszej szkoły były uczennice klasy 5 Amelia Mleczko i Dominika Sajdak (wyróżnienie).

            „Zagadkowi agenci” to konkurs dla klas 7-8, a pytania i zadania konkursowe dotyczyły znajomości książek: „Sekret Magika” i „Sekret świąt” Maxa Czornyja. Nasi reprezentanci, czyli Tymoteusz Skrobol i Marta Sztoler pokonali pozostałych uczestników i zajęli I miejsce w konkursie.

            Powiatowe Konkursy Czytelnicze wymagają od uczestników dużego zaangażowania i czytanie ze zrozumieniem, a mimo to, aż tak liczna grupa chętnie wzięła w nich udział.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursach.

            Liczymy na takie samo, a może i większe zainteresowanie konkursami czytelniczymi w kolejnym roku szkolnym. Powodzenia.

            Agnieszka Sinka – Pietras

            Dominika Mleczko

             

          • „Laboratoria Przyszłości” w 2. półroczu

          • W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów szkoła zakupiła wiele nowoczesnych pomocy dydaktycznych oraz elementów wyposażenia sal. Uczniowie, podobnie jak w poprzednim półroczu, bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach w ramach programu. Wszystko dlatego, że dzięki nim mogli pobudzić wyobraźnię i kreatywność oraz rozwinąć swoje pasje i zainteresowania. Co nowego działo się na zajęciach z programu w 2. półroczu roku szkolnego 2022/2023?

            Zacznijmy prezentację od uczniów najmłodszych. Jakie działania w ramach „Laboratoriów Przyszłości” podjęły klasy pierwsze? Otóż ich kreatywność nie zna granic. Na zajęciach pozalekcyjnych mieli okazję bawić się klockami konstrukcyjnymi „Sprytne klocki”. Mają one różnorodne struktury, kształty i sposoby łączenia. Można je wykorzystywać do konstruowania, sortowania, nauki kolorów, kształtów oraz liczenia. Bawiąc się klockami uczniowie wykazali  się niewyobrażalną wręcz, dla nas dorosłych,  wyobraźnią . Stworzyli przeróżne modele pojazdów, urządzeń czy niezwykłych robotów.  

            Uczniowie klas 5 i 6 w ramach zajęć kreatywnych "Nie takie programowanie straszne" pracowali z robotami Abilix, tworzyli projekty oraz drukowali na drukarce 3D. Natomiast klasy 8 w ramach lekcji informatyki korzystali z zestawów Aspire, czyli mikrokontrolera z czujnikami i akcesoriami. Niezwykłe zaangażowanie uczniów podczas zajęć można zobaczyć na zdjęciach.

            Uczniowie klasy VIIai w drugim półroczu korzystali z laboratorium włókienniczego, kulinarnego oraz z materiałoznawstwa. Uczniowie przygotowali stroiki do Hospicjum O.Pio oraz wystawę prac z okazji Festiwalu Nauki.

            A co z laboratorium kulinarnym? Tutaj, również w 2. półroczu praca szła pełną parą. Bo kto nie lubi pysznie i zdrowo zjeść, a przy tym jeszcze się dobrze bawić?

            Uczniowie klasy 3a samodzielnie przygotowali posiłki, które mogli zjeść jako drugie śniadanie. Było oczywiście zdrowo, ponieważ potrawy bazowały na produktach mlecznych, warzywach i owocach. Uczniowie przygotowali również deserki, zapiekanki, hot dogi, tosty, mini pizze, itp. Dwukrotnie zajęcia prowadzone były przez psychodietetyka .

            W klasie 2a w ramach zajęć kulinarnych każdy uczeń prowadził swój własny poradnik kulinarny, w którym zapisywał przepisy sporządzonych na zajęciach posiłków. A było co notować. Ich dania to m.in.: pizza, koktajl owocowy, jabłka zapiekane, owocowe szaszłyki, słodkie kuleczki z serka mascarpone, naleśniki, tosty czy pasta jajeczna.

            Wykorzystując wyposażenie z projektu „Laboratoria Przyszłości” w ramach programu „Mleko w szkole” połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Zalet wspólnego przygotowywania posiłków jest mnóstwo: gotowanie angażuje intelekt (ćwiczy i relaksuje mózg), zapewnia ruch – przede wszystkim dłoni i palców, stymuluje zmysły. Waniliowy budyń ozdobiony kolorowymi owocami, to nagroda za wspólną pracę.  Wielkanocne śniadanie to wyzwanie „Smak i węch”. Tym razem postanowiliśmy dogodzić naszym zmysłom. A jak świątecznie, to obowiązkowo jajka. Dzieci przygotowały danie świąteczne , czyli wesołe kurczaczki z jajek. Apetyczne i zdrowe, a przy okazji wąchały i smakowały.

            Uczniowie klasy 2b dzięki zajęciom zorganizowanym m.in. w laboratorium kulinarnym poznały zasady zdrowego odżywiania czy kulturalnego zachowania przy stole. Odpowiedzieli sobie na pytania po co nam witaminy i czy ciasteczka mogą być zdrowe? Przy okazji tych tematów  zorganizowano zajęcia " Wafle, wafelki...", które polegały na tworzeniu własnych kompozycji smakowych z wykorzystaniem domowych przetworów, "Zdrowa kanapka- zdrowa przekąska" czy " Krakersowe przysmaki"- propozycje na słono i na słodko. Ponadto powstały pyszne  szaszłyki owocowe, sałatki warzywno-owocowe, koktajl owocowy, słodkie kulki z prażonego ryżu. Nie zabrakło również uroczystego drugiego śniadania w barwach narodowych.

            Slime, czyli sensoryczne zabawy z glutkiem  w „Laboratoriach Przyszłości”. Lubimy zabawy, takie kiedy mieszamy, kombinujemy, wymyślamy i tworzymy sobie małe laboratorium. Realizując kolejne glutowe zadanie w ramach programu „Gramy zmysłami” naukowo tworzyliśmy...gluty czyli slimy. Glut to masa plastyczna, która rozwija: zmysły, zręczność i pobudza wyobraźnię.

            Ważnym wydarzeniem był również zorganizowany w naszej szkole Festiwal Nauki, który stał się okazją do pokazania pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Był to dzień zabawy, nauki, rozwijania pasji i zainteresowań nie tylko dzieci, ale także ich rodziców, którzy mogli poczuć się jak za szkolnych lat. Klasy 1-3 przygotowały m.in.: „Maszkiety księżnej Daisy”, „Zdrowo: warzywno-owocowo” oraz warsztaty „Magiczne Klocki”, natomiast uczniowie  klas 4-8 mogli wziąć udział w wybranej ilości aktywności. Mogli uczestniczyć m.in. w: warsztatach tkackich „Zrób to sam”, lekcji robotyki „Roboty i my” czy pokazach drukowania 3D.

            Dzięki udziałowi w zajęciach uczniowie rozwijali swoją  kreatywność, logiczne myślenie, zdolności manualne i precyzję ruchów. Ponadto  kształcili umiejętność komunikacji i współpracy w zespole, a to zaowocowało radością i satysfakcją z udziału w zajęciach prowadzonych w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”. Oczywiście oprócz nauki nie zabrakło również dobrej zabawy. Życzymy sobie więcej takich zajęć w kolejnym roku szkolnym.