• „Laboratoria przyszłości” w 1 półroczu

          • W ramach programu „Laboratoria przyszłości” realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów szkoła zakupiła wiele ciekawych, nowoczesnych pomocy dydaktycznych oraz elementów wyposażenia. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach w ramach programu, gdyż są kreatywne, innowacyjne, a przede wszystkim rozwijają ich pasje i zainteresowania. Co ciekawego działo się na zajęciach z programu w 1. półroczu roku szkolnego 2022/2023?

            Gotowanie, pieczenie, smażenie, czyż to nie fascynujące. Dzięki bardzo dobrze wyposażonej pracowni kulinarnej, uczniowie mogą rozwijać pasję do gotowania oraz… skosztować samodzielnie wykonanych przysmaków. Pomysłów było co niemiara. Na zajęciach „Jak żech chodził do szkoły, uczyły mie rechtory” uczniowie, oczywiście pod czujnym okiem nauczyciela, przygotowali tradycyjny śląski szałot. Klasa 3a zaś, dekorowała upieczone przez rodziców pierniki. Podczas zajęć młodzi kucharze mieli okazję skorzystać z rękawa cukierniczego, za pomocą którego ozdabiali pierniki lukrem królewskim. Ciastka prezentowały się znakomicie, niczym cudowne plastyczne obrazy. Ale to jeszcze nie koniec. Była także „Sensoryczna matematyka”, czyli ćwiczenia matematyczne w kuchni. Uczniowie odmierzali, warzyli, mierzyli, lepili tak dokładnie, aby ciasteczkowe cyferki wyszły piękne i smaczne. A co najważniejsze, młodzi adepci kuchni mogli się z nimi dokładniej zapoznać, czyli … po prostu je zjeść. Uczniowie 7a zaś,  mieli zupełnie inne pomysły na potrawy. Myśląc o zdrowym odżywianiu przygotowali przepyszne pasty do pieczywa na drugie śniadanie, a pamiętając o polskich potrawach zakisili ogórki. Na koniec przygotowali jabłka w cieście, bo przecież deser musi być! Okazją do kuchennych zajęć były również święta, np. Dzień Chłopaka, na który powstała pyszna …. pizza.

            Jednak „Laboratoria przyszłości” to nie tylko kuchnia. Jest także coś dla miłośników nowoczesnych technologii, czyli roboty i drukarka 3D. W ramach zajęć kreatywnych „Nie takie programowanie straszne” uczniowie mieli okazję zapoznać się z robotami Abilix Krypoton 2. Musieli nie tylko zaprojektować robota, ale również go zaprogramować. Oj, wcale nie było to takie proste, ale udało się. I tak powstała na przykład huśtawka napędzana silnikiem. Aby umożliwić wykorzystanie drukarki 3D, w grudniu w ramach zajęć kreatywnych, uczniowie klas 5 i 6 projektowali w programie Tincercad własne ozdoby świąteczne. Co niezwykłe, umiejętność programowania przydała się również podczas nocy w szkole, by wykonać przydzielone grupie zadanie należało zbudować funkcjonalnego robota oraz zaprogramować go tak, aby wykonał określone zadanie.

            W czasie zajęć z wykorzystaniem „Laboratoriów przyszłości” pamiętamy także o innych. Uczniowie 7a wykonali stroiki na plastrach drewnianych na rzecz Hospicjum O.Pio w Pszczynie. Przy okazji mieli okazję poćwiczyć pracę z drewnem i jego obróbkę. Poznali, co to szlifowanie, gładzenie i wyrównywanie powierzchni drewna papierem ściernym, lakierowanie lakierem wodnym czy klejenie klejem na gorąco. Prace wyszły naprawdę piękne.

            Kreatywność uczniów i nauczycieli nie zna granic, dlatego zajęć z wykorzystaniem wyposażenia i sprzętu z programu „Laboratoria przyszłości” nie zabraknie również w kolejnym półroczu. Na pewno będą one równie ciekawe, a może nawet ciekawsze niż te, które już za nami.

            opracowała:Agnieszka Sinka-Pietras

            koordynator: Sławomir Kloc

          • Szkolna akcja dokarmiania ptaków trwa!

          • Jeszcze przed feriami dzieci klas 1-3 uczestniczyły w warsztatach wzbogacających wiedzę przyrodniczą na temat dokarmiania ptaków zimą. Wiadomości i umiejętności nabyte podczas  zajęć edukacji przyrodniczej okazały się być pomocne w podejmowanych działaniach praktycznych. Dzieci grupowały ilustracje przedstawiające ptaki, które odlatują do ciepłych krajów (bocian, szpak, jaskółka skowronek), a które zostają na zimę (wróbel, wrona). Chętnie rozpoznawały i nazywały ptaki przylatujące do karmników, były zainteresowane opisem tych ptaków. Z zaciekawieniem słuchały gościa - Pani Kingi, która naprowadziła dzieci na samodzielne znalezienie odpowiedzi na pytania: Jaką karmę przygotować dla ptaków? Jak przygotować mieszankę tłuszczowo - nasienną? Które mieszanki wylewa się do pojemników, a które wysypuje się bezpośrednio do karmnika? Barwne pomoce dydaktyczne ugruntowały wiedzę uczniów na temat ptasich przysmaków, odpowiedniego pokarmu, odpowiedniego sposobu dokarmiania tak, żeby pomóc, a nie zaszkodzić ptakom. Ogromną przyjemnością okazała się możliwość własnoręcznego wykonania mieszanki tłuszczowo-nasiennej. Dzieci wykazały się umiejętnościami prawidłowego i bezpiecznego korzystania z wyposażenia szkolnego laboratorium przyszłości. Sprawnie dosypywały nasiona, ziarna oraz wytrwale mieszały wszystkie składniki, pewnie wlewały przygotowaną masę do foremki umieszczając tam wcześniej odpowiednio przewiązany sznurek-zawieszkę. Tak przygotowane przysmaki zostały odstawione do lodówki, aby stężały. Cierpliwość dzieci została nagrodzona w kolejnym dniu nauki. Wszyscy uczniowie pod opieką swoich wychowawczyń klas rozwiesili przygotowane zawieszki z  pokarmem dla ptaków na drzewach w pobliżu szkoły oraz w najbliższej okolicy osiedla.

            Zima trwa-pamiętajmy, że ptaki trzeba dokarmiać regularnie do końca zimy.

             

            Justyna Łuszczyńska

            Iwona Warzocha

             

             

             

          • SZKOŁA MYŚLENIA POZYTYWNEGO 2.0 Motywuje do pozytywnego działania!

          • Od samego początku istnienia Instytutu Edukacji Pozytywnej współpracujemy z nim, a to już... 7 lat! Głównym celem Programu jest promocja i profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz nauka jak dbać o dobrostan psychiczny, co na niego wpływa i jak on wpływa na nasze funkcjonowanie. Szkoła Myślenia Pozytywnego to dla nas wieloletnia już przygoda pełna wrażeń, empatii, zrozumienia i pracy nad otwartością, holistycznym dbaniem o zdrowie, o siebie i otoczenie.

            Nasza współpraca polega na realizacji  comiesięcznych zadań certyfikacyjnych. Aby uzyskać roczną certyfikację placówka musi wykonać wszystkie zadania comiesięczne i przesłać raport z ich realizacji. Instytut motywuje nas do pozytywnego działania i rozpieszcza prezentami! W ramach wsparcia otrzymaliśmy prezenty – niespodzianki rzeczowe w postaci sprzętu RTV – drukarki Epson, głośnika, radiomagnetofonu i materiałów edukacyjnych wspierających realizację działań z zakresu profilaktyki problemów zdrowia psychicznego. Niezwykle to miły prezent i w ramach podziękowania nasza młodzież z Samorządu Uczniowskiego i najmłodsi uczniowie i uczennice uwiecznili to wydarzenie na zdjęciach! Serdecznie dziękujemy Instytutowi Edukacji Pozytywnej za wsparcie i wieloletnią współpracę i… jesteśmy gotowi,by znajomość z Wami kontynuować!

            Dziękujemy!
             


            Społeczność Szkolna w Szkole Podstawowej nr 2
            koordynatorki: mgr Agnieszka Czernecka, mgr Gabriela Skrzypska

          • „Stop smog”

          • Uczniowie klas siódmych brali udział w akcji „Stop smog” i zajmowali się tematyką smogu. Akcja ta ma na celu podnieść świadomość młodych ludzi dotyczącą zanieczyszczeń powietrza i skutków zdrowotnych jakie niesie powietrze, którym nie można oddychać.

            Zagadnienia te są bardzo ważne gdyż zanieczyszczenia powietrza i smog to realny problem, który niesie za sobą dotkliwe konsekwencje. Wpływ smogu na zdrowie jest notowany na szeroką skalę, nie tylko w zakresie chorób układu oddechowego. To cichy zabójca, którego zdecydowanie powinniśmy się obawiać. Smog widoczny jest gołym okiem, powietrze przestaje być przejrzyste. Pojawiają się wtedy problemy z oddychaniem.

            Uczniowie dowiedzieli się, że na zanieczyszczenia powietrza składają się pyły zawieszonedwutlenki siarki, tlenek węgla, tlenki azotu oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w tym rakotwórczy benzopiren. Uczniowie przygotowali plakaty tematyczne i nagrali film przedstawiający smog jako zjawisko niekorzystne wpływające na zdrowie człowieka.

            Aleksandra Furman

            Marta Urbańska

          • „Gramy zmysłami”- wzrok i matematyka w „Laboratoriach Przyszłości”


          •     80% informacji o otaczającej nas rzeczywistości dociera do człowieka poprzez wzrok. Dla dzieci jest to kluczowy zmysł, bo dzięki obserwacji uczą się, poznają świat. Podczas nauki matematyki (i innych przedmiotów również!) angażujemy głównie zmysł wzroku. Czy matematyka może być sensoryczna?
            Tak, bo świat liczb, figur, działań i zadań najlepiej poznawać wielozmysłowo.
            To, jakie mamy podejście do matematyki zależy nie tylko od naszych wrodzonych talentów, ale również od tego w jakiej formie ta wiedza była nam przekazywana. W „Laboratorium Przyszłości” zrealizowałyśmy wraz z uczniami klas 1 zadanie styczniowe. Dzieci rozwijały swoje umiejętności matematyczne mierząc, ważąc i porównując różne produkty spożywcze. Była to okazja do zabawy, eksperymentowania i stymulacji zmysłów. Zastosowane podczas zajęć sensoryczne metody nauczania są dla dzieci z pewnością ciekawsze i efektywniejsze, a wielozmysłowe zadania bardzo się podobały. Poniżej galeria zdjęć – zapraszamy!


            Gabriela Skrzypska, Agnieszka Czernecka

          • „Muzyka nas łączy”

          • Kończy się rok 2022, ale nie rok szkolny. Ten nadal będzie w SP2 obfitował w wiele wydarzeń muzycznych, do udziału w których już zapraszamy wszystkich uczniów klas młodszych.

            Za nami pierwsze spotkanie integracyjne starszych uczniów z pierwszoklasistami „Muzyka nas łączy”, które odbyło się 25 października. Grupa osiemnastu uczniów zaprezentowała swoje umiejętności gry na instrumencie (pianino, gitara) proponując pierwszakom formę muzycznych zgadywanek piosenek znanych dzieciom z lat przedszkolnych, m. in. „Uciekaj myszko”, „Wlazł kotek”, „Panie Janie”, „Kółko graniaste”. Pierwszoklasiści doświadczyli ciepła, serdeczności i nietuzinkowych przeżyć artystycznych. Aktywne uczestniczenie w prezentacji utworów, możliwość wypowiedzi i śpiewu stanowiły dla nich nowe doświadczenie, a tym samym zaproszenie do świata muzyki. W nieco mniejszym składzie wykonawców 17 listopada odbyło się kolejne spotkanie integracyjne, tym razem przygotowane z myślą o przedszkolakach z pobliskiego Przedszkola nr 1 w Pszczynie. Uczniowie spotkali się z serdecznym przyjęciem tej społeczności dzieci, a gromkim brawom nie było końca! Z pewnością pozytywna motywacja wpłynęła na intensywne przygotowania do udziału w Szkolnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek uczniów klas młodszych. W tym muzykowaniu 7 grudnia wzięło udział aż 38 wykonawców prezentujących się solo, w duetach lub zespołach. Usłyszeliśmy ciekawe interpretacje kolęd, m.in. „Przybieżeli do Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy”, czy „Lulajże Jezuniu”, a stroje i rekwizyty dopełniały całości występów. Na każdego uczestnika czekała miła niespodzianka ufundowana przez Radę Rodziców. Śpiew, gra na pianinie, dzwonkach chromatycznych i flecie poprzecznym umiliły oczekiwanie na świąteczny czas nie tylko uczniom, ale także przedszkolakom. Do nich zawitaliśmy 14 grudnia, by wspólnie śpiewać kolędy i świąteczne piosenki. Młodzi artyści spędzili cudowne chwile w bliskości pachnącej choinki przy słodkim poczęstunku.

            Ponadto 12 grudnia wszystkie dzieci z klas 1-3 uczestniczyły w koncercie umuzykalniająco-edukacyjnym „Każdy pamięta, że nadchodzą Święta" na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu.

            Artyści, na co dzień grający w filharmonii, przygotowali go właśnie z myślą o najmłodszych odbiorcach muzyki. Przewodnikiem po świecie pełnym świątecznej atmosfery i świątecznych zapachów był nie kto inny jak MIKOŁAJ!

            Wszystkim wykonawcom i uczestnikom z serca dziękujemy i życzymy w tym Nowym 2023 Roku dalszego doskonalenia swoich umiejętności. Z niecierpliwością czekamy na kolejne artystyczne prezentacje.

             

            Iwona Walerus i Iwona Warzocha

          • „Piernikowe Laboratoria przyszłości ”

          • W środę, 30 listopada 2022r., w ramach dodatkowych zajęć kreatywnych,  klasa 3a dekorowała, świąteczne  pierniki pod czujnym okiem p. Anny Warzechy, która kolejny raz prowadziła z nami  warsztaty żywieniowe.

            Pierniki upiekły  mamy z naszej klasy- p. Anna Warzecha i p. Martyna Żemła. Pani Warzecha  pokazała nam jak wykonać lukier królewski, jak go zabarwić  barwnikami spożywczymi  i jak zdobić ciasteczka  za pomocą rękawów cukierniczych.

            Zajęcia przyciągnęły również ochotników, którzy  zaangażowali się w ozdabianie pachnących  świątecznych pyszności oraz dostarczyły nam dużo radości, choć zdobienie nie było takie łatwe dla niewprawnych i małych rąk.

            Piękne, kolorowe i apetyczne pierniczki (Próbowaliśmy. Pycha!), po zastygnięciu lukru, zostały zapakowane w niewielkie ozdobne paczuszki i przekazane na Szkolny Kiermasz Świąteczny, z którego dochód zasilił konto Rady Rodziców naszej szkoły.


            Anna Gazda