• Nasi uczniowie z pomocą dla Kacperka Chodury

          • Uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu spotkali się w czwartkowe popołudnie tj. 9 lutego, by upiec ciasteczka na Kiermasz Walentynkowy organizowany dla Kacperka Chodury z Miedźnej. Chłopiec urodził się z wadą rozwojową słuchu prawego ucha i został zakwalifikowany do operacji odbudowy ucha w USA, jednak ta jest bardzo kosztowna. Nasi wolontariusze postanowili się spotkać i pomóc Kacperkowi najlepiej jak potrafią. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi zakupionemu przez naszą szkołę w ramach programu Laboratoria Przyszłości, uczniowie z największą starannością mogli przygotować pachnące wypieki, które następnie zostały przekazane na kiermasz.

            Cieszymy się bardzo, że nasi wolontariusze mają tak wielkie serca i ogromną potrzebę niesienia pomocy innym!

            Elżbieta Gorczaty

            Arnika Tucka

          • Slime czyli sensoryczne zabawy z glutkiem

          • SLubimy zabawy, takie kiedy mieszamy, kombinujemy, wymyślamy i tworzymy sobie małe laboratorium. Realizując kolejne lutowe zadanie w ramach programu „Gramy zmysłami” naukowo tworzyliśmy...gluty czyli slimy. W glutach najlepsze jest to, że w sumie to nie wiadomo czym one są – ni to ciecz, ni ciało stałe, ni plastelina, ni błotko. Ale -  naukowo to ciecz nienewtonowska. Każdy z nas może być autorem wielu interesujących eksperymentów dotyczących cieczy nienewtonowskich dzięki ich dużej dostępności - eksperymentator potrzebuje jedynie mąki ziemniaczanej, wody i płynu do mycia naczyń. Potem pozostaje jedynie ugniatać, dolewać, dosypywać i tworzyć! Glut to masa plastyczna, która rozwija: zmysły, zręczność, wyobraźnię i kreatywność. Zabawa przy użyciu slime stymuluje rozwój zmysłu dotyku. W czasie zabawy tą plastyczną mazią dzieci uczą się również skupienia i koncentracji. Wszystko odbyło się w Laboratoriach Przyszłości, a zdjęcia są dowodem super zabawy.

            Gabriela Skrzypska, Agnieszka Czernecka

          • Walentynki

          • 14 lutego świętowaliśmy razem ze św. Walentym. Tak – my też daliśmy się ponieść walentynkowemu szaleństwu.  Samorząd Uczniowski zaproponował by każdy uczeń ubrał się w tym dniu w kolorze czerwonym. Uczniowie klas starszych mieli możliwość przygotować walentynkowe pozdrowienia i umieścić je w specjalnie przygotowanych na ten dzień skrzynkach. Obdarowanie własnoręcznie przygotowaną kartką walentynkową wywołało uśmiech na niejednej twarzy. Młodsze klasy uczciły ten dzień w swoim, mniejszym gronie. Wraz w wychowawczyniami dzieci uczyniły z tego święta – dzień przyjaźni i miłych słów. Klasa pierwsza „a” uczestniczyła w mini warsztatach formowania serc z balonów.  Dzień upłynął nam bardzo szybko w miłej i przyjemnej atmosferze.  Pamiętajmy:  „Miłość zmienia oblicze świata, a świat zorganizowany przez miłość zmienia nas samych. – Anna Kamieńska.

            KM/SU

          • WYJAZD NASZYCH UCZNIÓW DO WODNEGO PARKU W TYCHACH

          • W dniu 10.02.2023r. uczniowie klas 4-8 wybrali się do Wodnego Parku w Tychach. Wycieczkę zorganizował Samorząd Uczniowski wraz opiekunami, a wzięło w niej udział aż 70 uczniów ! Celem wyjazdu było kształtowanie nawyków prozdrowotnych, rozwijanie umiejętności ruchowych, a przede wszystkim wdrażanie do aktywnego spędzania wolnego czasu. Piątkowe popołudnie dzieci mogły spędzić niezwykle aktywnie korzystając z atrakcji proponowanych przez Wodny Park w Tychach m.in.: ze zjeżdżalni multimedialnej, zjeżdżalni pontonowej, strefy laguny, czy basenu ze sztuczną falą. Wycieczka pozwoliła zintegrować naszą społeczność uczniowską, a dzieci wróciły niezwykle zadowolone i szczęśliwe!

            Cieszymy się, że wyjazd tak bardzo się spodobał naszym uczniom i dziękujemy za tak liczny udział!

            Alicja Mocek

            Lidia Pośpiech

            Małgorzata Szczerba

            Arnika Tucka

            Lucyna Milik

          • Sukces Estery z 2b

          • Uczennica klasy 2b Estera zdobyła wyróżnienie w VIII Powiatowym Konkursie Plastycznym „Ferie zimowe na pogodę i niepogodę”, organizowanym przez ZSP Studzienice.

            Celem konkursu było zapoznanie dzieci ze sposobami spędzenia czasu wolnego w czasie ferii zimowych niezależnie od pogody oraz przedstawienie ich w formie plastycznej. Dzieci z klasy 2b z zaangażowaniem przystąpiły do wykonania prac podczas zajęć plastycznych. Świetnie operowały barwami wybieranymi do rysunku. Wykazały się kreatywnością pomysłów w zakresie wesołego, zdrowego i bezpiecznego zagospodarowania wolnego czasu. Wszystkie prace zostały docenione i wyeksponowane w naszej klasie. Niektóre z nich znalazły się wśród prac konkursowych. Praca plastyczna Esterki wyróżniła się z ponad 180 prac, które trafiły na konkurs. Jesteśmy dumne z sukcesu naszej uczennicy. Za udział w konkursie otrzymała pochwałę, dyplom oraz upominek od organizatorów konkursu. Laureatce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Iwona Walerus

            Iwona Warzocha

          • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI W KLASACH PIERWSZYCH

          • Od września w naszej szkole realizowany jest program „Laboratoria Przyszłości”, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.  W ramach tego programu uczniowie klas pierwszych na zajęciach pozalekcyjnych mają okazję bawić się klockami konstrukcyjnymi pn. „Sprytne klocki”. Są to klocki o różnorodnych strukturach, kształtach i sposobach łączenia. Można je wykorzystywać na wiele sposobów, m.in. do: konstruowania, sortowania, nauki kolorów, kształtów oraz liczenia. Bawiąc się klockami uczniowie mają okazję wykazać się swoją nieograniczoną wyobraźnią i tworzyć przeróżne modele pojazdów, urządzeń, robotów.  Dzięki udziałowi w zajęciach dzieci rozwijają swoją  kreatywność, logiczne myślenie, zdolności manualne, precyzję ruchów, a nade wszystko wspaniale się bawią.

                                                                                                                      Monika Kudła

                                                                                                                      Irena Barchańska

          • Sztuka opowiadania

          •  

            "Jeśli istnieje książka, którą bardzo chciałbyś przeczytać, ale nie została jeszcze napisana, to musisz napisać ją sam"

            Toni Morrison

             

            Niedawno uczniowie klasy 3B mieli okazję wcielić się w prawdziwych pisarzy. Każdy uzbroił się w pióro oraz swoją kreatywność. Ograniczała ich tak naprawdę jedynie ich własna wyobraźnia. Za zadanie mieli dokończyć opowiadanie, które rozpoczyna się tak:

            Julka codziennie skreślała w kalendarzu dni, które pozostały do szkolnego balu karnawałowego. W końcu, gdy nadszedł ten długo oczekiwany dzień, dopadła ją grypa. Dziewczynka była zrozpaczona, ale spotkała ją miła niespodzianka …

            Zadanie wydaje się łatwe, w końcu codziennie coś wymyślamy i o czymś myślimy. Jednak złożenie tego co mamy w głowie w jedną spójną całość i zapisanie tego wcale nie jest dla wszystkich takie łatwe. Dodatkowo trzeba pamiętać o ortografii i trzymać się określonego początku historii.

            Jak można przewidzieć 21 uczniów napisało 21 cudownych i różnych historii. Najbardziej zaskakujące, kreatywne i ciekawe opowiadania zostały wyróżnione.

            Kto wie może kiedyś będziemy mogli przeczytać prawdziwą książkę jednego z naszych uczniów….

             

            Justyna Łuszczyńska

          • “ Przyjaciele Zippiego “

          • W drugim semestrze roku szkolnego w klasie I a jest realizowany międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci w wieku 5-8 lat. Jest to cykl 24 spotkań, realizowanych przez nauczyciela - terapeutę. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci. Program został zbudowany na założeniu, że małe dzieci można nauczyć radzenia sobie z problemami i trudnościami, dzięki czemu będą lepiej funkcjonować w młodości i w życiu dorosłym, korzystając z tych umiejętności. Wiek 5-7 lat, to okres rozwojowy, któremu towarzyszy wiele zmian, ogromne tempo uczenia się i nabywania nowych kompetencji. Jest to również etap przekraczania progu szkolnego. Program „Przyjaciele Zippiego” uczy dzieci, jak radzić sobie ze zmianami i wyzwaniami, jak rozwiązywać konflikty i dobrze funkcjonować w grupie. Jest to jedyny program, w którym z małymi dziećmi rozmawia się na temat śmierci i uczuć, jakie towarzyszą nam w sytuacji utraty kogoś bliskiego. Program pokazuje także, jak ważna jest rozmowa z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość i  jak ważne jest słuchanie innych, kiedy oni przeżywają trudne chwile.

             

            Alicja Mocek

          • „(Nie) Daleka Japonia”

          • W piątek, 3.lutego, w klasie 3a była z kolejną wizytą p.Danuta Swadźba z Biblioteki Publicznej Miejsko-Powiatowej na Poligonie.

            Przyniosła dla nas odrobinkę  Japonii-papierowy teatrzyk kamishibai.

            Jego nazwa pochodzi od słów kami-papier oraz shibai-sztuka, dramat, teatr. Powstał on w Japonii na początku ubiegłego wieku z myślą o najbiedniejszych widzach, których nie było stać na bilety do prawdziwego teatru i był teatrzykiem obwoźnym - przywożonym do widzów, często na rowerze, przez wędrownego aktora.

            Jego budowa i obsługa była bardzo prosta: do drewnianej zamykanej ramy wkładało się plansze z ilustracjami,  które  z drugiej strony miały zapisany tekst bajki.

            Do Polski teatrzyk przywędrował niedawno, ale szybko pokochały go polskie dzieci.

            P.Danusia przedstawiła nam jego historię , a później bajkę „Pinokio”.

            Potem sami  zostaliśmy aktorami-odegraliśmy  „Mądrą kurkę” – bajkę o  powstawaniu chleba.

            Spotkanie upłynęło nam szybko, miło i bardzo ciekawie. Niektórzy zainteresowali się nawet zakupem takiego teatrzyku lub jego samodzielnym wykonaniem. 

             

            A.Boruta-Gazda

            E.Konfederak

             

          • Bal karnawałowy

          • 30 I w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. W zabawie uczestniczyli także uczniowie z klas młodszych. Na balu można było podziwiać piękne i kolorowe stroje. Podczas zabawy dzieci zwiedziły różne dalekie i bliskie kraje, poznając ich tańce i piosenki. Uczniowie wykazali się doskonałą kondycją ruchową oraz wysokim kunsztem tanecznym. Największym powodzeniem cieszyła się jednak zabawa w limbo.

             Opracowała - J. Grabowska