• Dzień kropki

          • Korzenie dnia kropki sięgają roku 2003. W Dniu 15 września 2003 ukazała się w druku książka pod tytułem "Kropka" autorstwa Petera H. Reynolds, która opowiada historię małej dziewczynki imieniem Vashti i jej wspaniałego nauczyciela. 

            Vashti twierdzi, że nie potrafi rysować, z czym absolutnie nie zgadza się jej nauczyciel, który prosi ją o narysowanie czegokolwiek. Vashti maluje więc...kropkę. Gdy nauczyciel wiesza jej dzieło na ścianie klasy, Vashti zyskuje pewność siebie i zaczyna malować kolejne wersje obrazka, odkrywając swój uśpiony dotąd potencjał. 

            Ta urocza historyjka o kreatywność stała się inspiracją dla milionów dzieci i nauczycieli na całym świecie. W dniu 15 września 2009 roku Terry Shay nauczycielka w stanie Iowa w USA opowiedziała ją swojej klasie i to ten dzień uznaje się za datę ustanowienia Dnia Kropki, święta, które obchodzone jest dziś w 192 krajach świata. 

            Samorząd Uczniowski postanowił uczcić Dzień Kropki również w naszej szkole. Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły w stroju z elementami kropki. Był to dzień pełen pomysłów i kreatywności. Dzieci zapoznały się z historią Vashti, wymyślały również dalszy ciąg opowiadania. W klasach młodszych powstały kropkowane dzieła sztuki i pokaźne galerie zdjęć. W klasach starszych skupiono się na dyskusji o swoich talentach, odkrywaniu ich i wierze we własne możliwości. Wszystko po to, by każdy mógł poczuć się wyjątkowy i ważny.

            Dzień Kropki, czyli „Dwójkowy Festiwal Kreatywności” spodobał się uczniom i nauczycielom, dlatego będzie kontynuowany w kolejnych latach.

            Na podstawie:

            https://www.twinkl.pl/event/dzien-kropki-2023