• XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

          • 24 kwietnia 2024r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wiśle Wielkiej odbył się XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla klas I-III. W naszej szkole konkursy recytatorskie cieszą się dużą popularnością. Uczniowie chętnie wybierają tą formę aktywności.

            Tym razem klasy młodsze reprezentowali: Karol Kiecok (3a) oraz Natalia Napierała i Oskar Janyga (3b). Dzieci miały możliwość występu przed publicznością, prezentacji swoich uzdolnień artystycznych oraz okazję zapoznania się z recytacją przez innych uczestników.

            Udział w w/w konkursie jest kolejnym doświadczeniem w zakresie rozwoju umiejętności artystycznych.

            Młodym artystom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

             

            Dominika Mleczko

            Iwona Walerus

          • Pszczyński Szkolny Budżet Obywatelski

          •  

            W dniach 18 kwietnia 2024 r. przeprowadzono głosowanie w celu wyłonienia zwycięskiego projektu w ramach Pszczyńskiego Szkolnego Budżetu Obywatelskiego wśród uczniów klas I-VIII Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie

            Łącznie oddano: 290 (na 331 uprawnionych do głosowania).
            Oddano głosów ważnych: 286
            Głosów nieważnych: 4

            Poszczególne projekty otrzymały następującą liczbę głosów:

            1. Dla każdego coś innego -46głosów
            2. Aktywna przerwa -  152głosów
            3. Lepszy wf–88 głosów

            W związku z powyższym największą liczbą głosów uczniowie wybrali projekt nr 2:
            Aktywna przerwa

          • Spotkanie z pszczołami

          • “Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia”

            słowa Alberta Einsteina nie są optymistyczne i dlatego powinny dać wszystkim do myślenia.

             

            W dniu 5 kwietnia 2024 roku klasy III uczestniczyły w warsztatach pszczelarskich, które zostały zorganizowane w naszej szkole. Informacje o pszczołach uczniom przekazała Pani Bernadetta Kędzior.

            Uczniowie podczas  spotkania dowiedzieli się jak zbudowana jest pszczela rodzina i gdzie mieszka, jakie funkcje pełnią i jak się komunikują poszczególne pszczoły w ulu. Dzieci mogły poczuć się jak prawdziwe pszczółki, podczas zabawy, gdzie byli wybierani przedstawiciele ula, a mianowicie: królowa, pracownica i truteń.

            W trakcie warsztatów Pani Bernadka wykorzystywała plansze tematyczne jak również rekwizyty pszczelarskie. Uczniowie mogli dowiedzieć się o  owadach zapylających, co możemy zrobić, aby pomóc pszczołom i jaki wpływ wywierają na środowisko owady zapylające.

            Zwieńczeniem zajęć było własnoręczne wykonanie świecy z węzy pszczelej. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach i bawiły się przy tym bardzo dobrze.

            Bardzo dziękujemy za spotkanie i przekazaną wiedzę.

             

            Dyrektor szkoły Beata Hellwig

            Bożena Maciejok

            Dominika Mleczko

          • LISTA PROJEKTÓW DOPUSZCZONYCH DO GŁOSOWANIA

          • 1. Dla każdego coś innego - stworzenie przestrzeni do kreatywnego spędzania przerwy. W obu częściach szkoły zostaną wyznaczone obszary, w których znajdować się będą gry: piłkarzyki i wielkopowierzchniowe szachy. Gry urozmaicą czas spędzany na przerwach, rozwiną aktywność ruchową uczniów i będą sprzyjać ich integracji. Przy sprzyjającej pogodzie mogą być wykorzystywane na wolnym powietrzu. Projekt obejmuje wszystkich uczniów. Szacunkowa kwota realizacji - 5000,00 zł
            2. Aktywna przerwa – stworzenie przestrzeni do gry w siatkówkę na terenie zielonego boiska. Celem projektu jest promowanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, poprzez zakup zestawu do siatkówki polowej (słupki, siatka, piłki) oraz innego drobnego sprzętu sportowego. Sprzęt będzie wykorzystywany przez wszystkich uczniów podczas przerw. Szacunkowa kwota realizacji- 5000,00 zł
            3.Lepszy wf.  – zakup sprzętu sportowego (piłki, rakietki do badmintona i tenisa stołowego), który będzie wykorzystywany podczas lekcji wf-u i aktywnych przerw na sali gimnastycznej. Projekt umożliwi rozwój pasji sportowych i aktywności uczniów oraz będzie alternatywą dla przerw na szkolnych korytarzach. Adresowany jest do całej społeczności szkolnej. Szacunkowa kwota realizacji – 5000,00 zł.


            Komisja weryfikująca projekty:
            Beata Hellwig – dyrektor Szkoły,
            Alicja Mocek – psycholog szkolny, opiekun Samorządu Uczniowskiego,
            Jan Mikołajec - przewodniczący Rady Rodziców,
            Oliwia Jakutowicz - przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego.

            Każdy uczeń może głosować tylko na jeden projekt!

          • XXI Spotkania z Profilaktyką w Szkole Podstawowej nr 2 w Pszczynie „Magiczny pył, który uleczy…”

          • „Bajka jest magicznym lustrem pozwalającym dziecku

            inaczej spojrzeć na to, co wydaje się trudne i nie do pokonania”

            Maria Molicka

             

             XXI Spotkania z Profilaktyką w Szkole Podstawowej nr 2 w Pszczynie

            „Magiczny pył, który uleczy…”

             

                            Tegoroczna edycja XXI Spotkań z Profilaktyką przebiegała bajkowo, ale również terapeutycznie. W środę 10 kwietnia 2024 r. spotkaliśmy się w Szkole Podstawowej nr 2 w Pszczynie na gminnym konkursie tradycyjnie organizowanym przez naszą placówkę. Bajki są po to by pomóc we wszystkich troskach dzieciństwa, które każde dziecko w mniejszym lub większym stopniu ma. Dzieci często borykają się z trudnymi dla siebie problemami i przeżywają silne emocje: strachu, gniewu czy wstydu. Bajki terapeutyczne wspierają najmłodszych w sytuacjach trudnych emocjonalnie. Sprzyjają samodzielnemu wypracowaniu strategii radzenia sobie w trudnych sytuacjach i pomagają ukształtować na nowo obraz siebie i świata. Bajki mogą pomóc!

                            Spotkania rozpoczęliśmy prezentacjami przygotowanych bajek terapeutycznych. 11 trzyosobowych zespołów z pszczyńskich szkół podstawowych przygotowało swoje autorskie bajki. Następnie Uczniowie i Uczennice projektowali okładki i zakładki do swoich tekstów. Powstały wspaniałe terapeutyczne opowieści. Komisja konkursowa w składzie: pani Teresa Musik dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie, z którą współpracujemy od wielu lat, pan Jakub Pieczka aktywny animator kultury i założyciel Stowarzyszenia „take tam…” im. Artystów Międzywojnia oraz pani Alicja Mocek psycholog z naszej szkoły, mieli spore wyzwanie z przyznaniem nagród. Decyzją Komisji Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. Jana Twardowskiego w Pszczynie zajęła I miejsce. Miejsce II zajął zespół ze Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Września z Ćwiklic. Miejsce III przypadło w udziale Zespołowi Szkolno – Przedszkolnemu ze Studzienic. Wszystkie pozostałe Zespoły zostały nagrodzone wyróżnieniami. Prace młodzieży są bezcenne – przedstawiają w nich swój punkt widzenia problemu, bardzo spójny i dojrzały, podsuwają różne możliwości rozwiązań. Znaczy – bajki mają moc!

            Serdeczne podziękowania składamy wyżej wymienionym, a także Opiekunom i Opiekunkom przygotowującym młodzież do konkursu. Samym uczestnikom i uczestniczkom również dziękujemy za poświęcony czas. Nagrody zostały zakupione dzięki wsparciu Urzędu Miasta, Wydziału Polityki Społecznej - serdecznie dziękujemy.

            Zapraszamy do czytania i przeżywania bajkowych opowieści – od przyszłego tygodnia bajki Uczestników i Uczestniczek konkursu będą dostępne w Czytelni Miejsko – Powiatowej Publicznej Biblioteki w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 1.  

            Koordynatorzy wydarzenia: Agnieszka Czernecka i Iwona Ficek - Jarczok

            Beata Hellwig - dyrektor szkoły

             

             

          • Światowy Dzień Liczby π w naszej szkole

          • W marcu świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Liczby π. Nie każdy wie, że obchody przypadają na 14.03., ponieważ przybliżenie liczby π wynosi 3,14. Uczniowie klasy VIII b mieli możliwość odkryć sekret tej cudownej liczby w taki sam sposób, w jaki uczyniono to już w starożytności. Zmierzyli z użyciem nitki obwody różnych kół oraz ich średnice. Następnie podzielili przez siebie otrzymane wyniki. Chociaż pomiary nie były bardzo dokładne okazało się, że zawsze wynik był bliski 3,14. Uczniowie klasy VIII a oraz klas VII obejrzeli film nt. liczby π. Dowiedzieli się w jaki sposób inspiruje ona do pisania wierszy, czy tworzenia muzyki. Samodzielnie pokolorowali rozwinięcie liczby π przedstawione w postaci spirali, uzyskując piękną, wielobarwną kompozycję.
            Liczba π do dziś budzi ludzką ciekawość. Za pomocą obliczeń komputerowych zostają odkrywane kolejne jej cyfry po przecinku. Znamy już 13,3 biliona cyfr dziesiętnego rozwinięcia. Może Ty zostaniesz odkrywcą kolejnych?


            Martyna Komraus, Barbara Hoffmann

          • Jubileusz Dwójki już za nami

          • 30 marca 2022 roku Szkoła Podstawowa nr 2 im Jadwigi Śląskiej w Pszczynie obchodziła swój jubileusz 110 lat istnienia. Jednak w związku z panującą pandemią, urodziny Dwójki były wewnętrzną imprezą szkoły. Nadeszła oczekiwana chwila, 1 lipca 2023 r. został zniesiony stan zagrożenia epidemicznego więc, aby dotrzymać słowa danego uczniom zorganizowaliśmy akademię z okazji Święta Szkoły (łączącą obie daty 30 marca 2022 i 30 marca 2024).

            W środę 27 marca Szkoła na Strzelnicy celebrowała swoją bogatą historię. Uczniowie, wraz z nauczycielami, zaprezentowali niezwykłą podróż przez dzieje placówki w formie artystycznej gali. Muzycznie i tanecznie opowiedzieli historię szkoły. Nawiązali do czasów powstania placówki, okresu przedwojennego, historii powojennej oraz lat współczesnych. Z każdą datą związana była jakaś ważna chwila dla szkoły, która wciąż się rozrastała i piękniała.  

            W spotkaniu uczestniczyli nie tylko uczniowie i ich nauczyciele, ale również rodzice, absolwenci, burmistrz Dariusz Skrobol, zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, a także radna Maria Szostak i radny Krystian Szostak. Dla każdego przygotowaliśmy pamiątkowy folder opowiadający o ostatnich 10 latach szkoły. Po zakończeniu części artystycznej uczniowie mieli okazję do wspólnych zdjęć, a absolwenci i rodzice do wspomnień. Dodatkową atrakcją była wystawa historyczna „Poza zasięgiem” przygotowana przez Instytut Myśli Polskiej im. Korfantego, dostępna w nowym budynku szkoły.

            Dwójka od zawsze postrzegana była jako szkoła ze śląską tradycją Dziś dziadkowie, którzy przyprowadzają do szkoły swoje wnuki, z sentymentem spoglądają na mury szkolne. Nie mogą się nadziwić zmianom, jakie zaszły w Szkole na Strzelnicy. Tradycja i historia mieszają się tu z nowoczesnością. Prawdą jest, że Dwójka łączy pokolenia.

             

            Dziękuję wszystkim Osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do  uświetnienia naszej uroczystości. Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców za sfinansowanie pamiątkowego  folderu. Szczególnie pragnę podziękować nauczycielom i pracownikom szkoły. Szkoła to nie tylko mury, remonty, nowe sale i ich wyposażenie. Szkoła to ludzie: nauczyciele, uczniowie, pracownicy administracji i obsługi, absolwenci oraz rodzice. Wszyscy tworzą jej niesamowity klimat. Właśnie ta niezwykła atmosfera sprawia, że lubimy wracać do Szkoły na Strzelnicy.

                                                           Beata Hellwig

             

          • Lapbook matematyczny – ułamki zwykłe i ułamki dziesiętne – projekt kl. V

          • Chętni uczniowie klas piątych w ramach projektu matematycznego wykonywali lapbooki matematyczne, których bohaterami były ułamki zwykłe i ułamki dziesiętne. Temat został wybrany celowo –piątoklasiści wykonując lapbook, podczas zabawy, przypominali sobie i utrwalali poznane wiadomości dotyczące ułamków zwykłych i dziesiętnych. Prace w czasie od 22 lutego do 25 marca wykonywane były w parach. Oceniana była pomysłowość, różnorodność zamieszczonych informacji, estetyka wykonania i kreatywność.

             

            Lapbooki to własnoręcznie wykonane „książki, gromadzące informacje na dowolnie wybrany temat. Mogą to być bardzo proste składanki lub rozbudowane teczki, które gromadzą informacje teoretyczne oraz ich zastosowania, a wykonane są przez uczniów.

            Taka teczka pełni raczej funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, wykresy, wzory, terminy czy też zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach.

             

            Wybór lapbooków, które spełniały wszystkie kryteria okazał się niełatwy.                                Autorami wyróżnionych prac są uczniowie:

            kl. 5a:  Zuzanna R. i Maja K.; Zuzanna G. i Hanna N.; Bartosz P i Piotr P.; Karolina S.;

            kl. 5b: Filip G. i Jan W.; Matylda K. i Łucja Ż.; Natan N. i Joel P.; Sara Sz. i Milena D.; Milena C. i Daria W

            Pozostałe pary autorów lapbooków:

            Kl. 5b: Tristan E. i Fabian P.; Borys W. i Bartosz Cz.; Oskar N. i Antoni Ś.; Sara Cz. i Tola L.; Filip L. i Antoni Z.

            Kl. 5a: Amelia K. i Łucja S.; Igor M. i Pola G.; Jan K. i Adrian K.

            Uczniowie klas piątych, którzy wzięli udział w projekcie, wykazali się zdolnościami plastycznymi i pomysłowością. Gratuluję!

            Dorota Koczar