• „Laboratoria Przyszłości"

          • Szkoła jest beneficjentem programu „Laboratoria Przyszłości". Szkoła oprócz wyposażenia podstawowego zakupiła pracownię kulinarną, techniczną, robót ręcznych, roboty wraz z akcesoriami.  Zakupione sprzęty mają w zamyśle służyć całej społeczności szkolnej zarówno w ramach zajęć pozalekcyjnych jak i lekcji przedmiotowych.

            Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją projektu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

            Celem projektu jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły przystępujące do programu otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie zostało przekazane w 2021 roku w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

            Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

          • Zakończenie roku szkolnego

          • Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice

            Uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas 8 odbędzie się dnia 24 czerwca o godz. 8:00 na sali gimnastycznej.

            Uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas 1-7 odbędzie się dnia 24 czerwca o godz. 10.30 na sali gimnastycznej.

            Po akademii uczniowie przejdą z wychowawcami do sal lekcyjnych, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości. Zakończenie planowane jest ok. godz. 12.00.

          • POWIATOWY KONKURS CZYTELNICZY „A.B.C.”

          • Naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice: Hanna Szpyrka i Olga Czapla z klasy 8 oraz Marta Sztoler i Magdalena Jaworska z klasy 7. Rywalizacja miała charakter drużynowy.  W konkursie najpierw należało rozwiązać test dotyczący znajomości książki, a później przyszła kolej na pytania „kto pierwszy ten lepszy”.

            „A.B.C.” to powieść kryminalna  z wieloma szczegółami i zwrotami akcji, dlatego dziewczyny miały nad czym się zastanawiać. Ale udało się. Drużyna Marty i Magdy zdobyła pierwsze miejsce!

            Serdecznie gratulujemy . Magdzie, Marcie, Hani i Oldze dziękujemy za udział. Mamy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom coraz więcej osób będzie chciało spędzać czas wolny z ciekawą książką w ręku.

          • Relacja z Dnia Mamy i Dnia Taty- 1b

          • Dzień Matki już za nami, Dzień Taty jeszcze przed nami. W naszej klasie 1b gościliśmy już rodziców.

            Celem obu spotkań była integracja społeczności szkolnej dzieci, rodziców i nauczycieli oraz zaprezentowanie własnych umiejętności artystycznych. Spotkaniom towarzyszyła miła atmosfera.

            Mamusie otrzymały od dzieci własnoręcznie wykonane laurki „Kwiatek w doniczce” oraz przyozdobione według własnej inwencji serduszka. Tatusiowie zostali obdarowani bukietem wiosennych kwiatów i wierszem. Życzenia w tych dniach zostały zagrane przez cały zespół klasowy na dzwonkach chromatycznych, a brzmieniu „Sto lat” towarzyszył wdzięczny śpiew dzieci. Każdy z rodziców otrzymał również najpiękniejszy portret, jaki kiedykolwiek widział.

            Po części słowno- muzycznej, mamy wraz z dzieckiem wykonywały wspólny łańcuch dobrych myśli, były poddane próbie poradzenia sobie z łamańcem językowym oraz zaproszone do zabaw ruchowych. Oczywiście nieodzowne okazało się wsparcie dzieci, które dopingowały swoje mamusie w tych niecodziennych działaniach. Był również czas na „małe co nieco”, a więc pachnące, kolorowe ciasta, owocowe przekąski oraz zdrowe napoje. Mamy mogły ze sobą porozmawiać w bliskości swoich dzieci, czas płynął w miłej atmosferze, a spotkanie trwało i trwało…

            Spotkanie z tatusiami wypełniły zajęcia ruchowe na sali gimnastycznej. Dzieci były mocno podekscytowane taką formą zajęć i wprost nie mogły się doczekać wspólnej rozgrzewki, konkurencji z elementem „zdrowej rywalizacji”. Jednak największe emocje towarzyszyły grze w  tzw. „Zbijaka”, w której dzieci swoją zręcznością zaskoczyły tatusiów. Nagrodą dla wszystkich były wzajemne brawa i uśmiechy. Dzieci zostały obdarowane czekoladowo-orzechowymi lodami. Słodkie babeczki i zimne napoje zrekompensowały rodzicom wysiłek oraz umiliły czas spotkania, które znów trwało i trwało…

            Prezenty wręczone, uśmiechy rozdane; pozostaje czekać z utęsknieniem na kolejny rok szkolny i kolejne uroczystości.

            Kochane dzieci pamiętajcie, że najcenniejszy jest czas spędzony razem z rodzicem.

            Dziękujemy Wam Rodzice za Waszą obecność, ciepłe słowa i akceptację naszych działań.

            Pozdrawiamy serdecznie

            Iwona Warzocha oraz Iwona Walerus

          • Wizyta Samorządu Uczniowskiego w Urzędzie Miasta

          • W  dniu 13.06.2022 r. Samorząd Uczniowski naszej szkoły wybrał się z wizytą do Urzędu Miasta na spotkanie z panem burmistrzem Dariuszem Skrobolem. Pan burmistrz w sali obrad opowiadał o strukturze i funkcjonowaniu naszej gminy. Następnie zastępca burmistrza pan Piotr Sidzina poinformował uczniów o  inwestycjach, które mają miejsce na terenie gminy. Sekretarz Gminy Urszula Piesiur oprowadziła uczniów po urzędzie i zapoznała z poszczególnymi wydziałami oraz referatami. Uczniowie mieli również możliwość spotkania z panią kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Beatą Rozmus, która opowiedziała młodzieży między innymi, jakie ciekawe  miejsca nowożeńcy wybierają na zawarcie związku małżeńskiego. Kierownik Spraw Obywatelskich zapoznał uczestników z zakresem prac, które są prowadzone w tym dziale czyli ewidencją ludności,wydawaniem decyzji administracyjnych w sprawach wymeldowania i zameldowania oraz wydawaniem dokumentów tożsamości.
            Samorząd Uczniowski wrócił z wizyty bardzo zadowolony i bogatszy o nowe doświadczenie, tym bardziej, iż dla niektórych uczniów była to pierwsza wizyta w Urzędzie Gminy.


            Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego:
            Sylwia Machoń
            Alicja Mocek 

          • Projekt „Matematyczne miasto” oraz „Ciekawostki matematyczne” - podsumowanie projektu realizowanego w kl. VIIb

          • Celem wprowadzenia projektu był wzrost efektywności uczenia się, umiejętność znajdowania praktycznych zastosowań i uczenia się w grupie.

            W roku szkolnym 2021/2022 klasa VIIb realizowała projekt w grupach 4-5 osobowych przez okres 3 tygodni. Zadaniem uczniów było  wykonanie makiety „Matematycznego miasta” zgodnie z podanymi przez classroom wytycznymi. Projekt podsumowywał dział geometrii związany z figurami na płaszczyźnie oraz wykorzystywał umiejętność wykonania modeli graniastosłupów. Zadaniem uczniów było również zapoznanie się z osiągnięciami wybranego matematyka, sporządzenie krótkiej notatki, którą w ciekawy sposób należało połączyć z makietą.

            Efekty pracy grup uczniowie przedstawili na lekcji matematyki. Przewodniczący każdej grupy po prezentacji makiety, przedstawił refleksje na temat tego co było najtrudniejsze, nad jakimi problemami pracowało się szybko oraz ocenił pracę grupy. Uczniowie wykazali się kreatywnością wykonując makiety. Ruchome place zabaw wzbudziły zachwyt oglądających.Na makietach znalazły się sklepy, osiedla domków jednorodzinnych a nawet zbiornik wodny.  Zaproszona na pokaz miast Dyrektor szkoły Beata Hellwig, pochwaliła pomysłowość i zaangażowanie uczniów. 

            Praca nad projektem nauczyła młodzież odpowiedzialności za wspólne do wykonania zadanie.

            W projekcie wykorzystanopomysł i materiały pani Magdaleny Wojciechowskiej.

            W tym dniu uczniom zaprezentowana została również krótka prezentacja przygotowana przez kontuzjowanego ucznia – „Ciekawostki matematyczne”.

            Poniżej link do prezentacji zawierającej zdjęcia makiet „Matematycznych miast” oraz fragment „Ciekawostek matematycznych"

            Dorota Koczar

          • Sportowe podsumowanie roku 2021/2022

          • Ze względu na panującą pandemię ilość zawodów sportowych w tym roku była bardzo okrojona. Mimo wszystko udało się przeprowadzić kilka imprez sportowych w których, bardzo chętnie wzięli udział nasi uczniowie. Jedną z takich imprez były „Czwartki lekkoatletyczne”, które swój początek miały już jesienią a II edycja rozpoczęła się w kwietniu i ostatnie zawody, czyli Finał odbyły się 2 czerwca na stadionie miejskim. W zawodach startowani uczniowie klas VI, V, i VI w dyscyplinach biegowych na 1000 m, 300 m i 60 m oraz technicznych, skok w dal, skok wzwyż i rzut pił. palantową. Podczas dziewięciu edycji zawodów udział wzięło kilkudziesięciu uczniów z naszej szkoły. 2 czerwca odbył się finał gdzie medale zdobyli najlepsi uczniowie w poszczególnych dyscyplinach i odpowiednich kategoriach wiekowych. Uczniowie naszej szkoły zdobyli aż 10 medali  i aż 7 złotych.

            • Kinga Prządka  - 2 złote medale w biegu na 300 m i rzucie pił. palantową
            • Martyna Wiera – 2 złote medale w biegu na 60 m i skoku w dal
            • Prządka Jakub – 1 złoty medal w biegu na 60 m  i 1 srebrny medal w skoku w dal
            • Zosia Gąciarz – 1 złoty medal w rzucie pił. palantowa
            • Igor Lewandowski – złoty medal w rzucie pił. palantową
            • Franek Szymura  - 1 srebrny medal w biegu na 1000 m
            • Iga Dawczyńska – 1 brązowy medal w biegu na 300 m.

            Sześć osób zakwalifikowało się do Ogólnopolskiego Finału Czwartków Lekkoatletycznych, który odbędzie się 16-18 czerwca w Łodzi.

            Finalistom życzymy powodzenia a wszystkim startującym w czwartkach uczniom dziękuję za wytrwałość, wolę walki i chęć spędzania wolnego czasy w duchu sportowej rywalizacji oraz zapraszam do udziału w jesiennej edycji w przyszłym roku szkolnym.

            Kolejnymi zawodami, w których udział wzięli nasi uczniowie to były zawody w piłce nożnej rocznik 2007-2008 oraz rocznik 2009 i młodszych. W drużynie klas starszych grali: Mateusz Krasoń – bramkarz, Szymon Reclik, Damian Ślisz, Szymon Segieta, Aleksander Ficek, Szymon Ulczok,  Stanisław Kocur i Karol Kaszok. W grupie młodszej, szkołę reprezentowali: Mateusz Goczoł – bramkarz, Błażej Reclik, Jakub Lazarek, Franek Szymura, Piotr Baranowski, Ksawery Wieczorek, Jacek Raszka i Stasiu Poskier. Chłopcy w Mistrzostwach Pszczyny zajęli IV miejsce spośród trzynastu drużyn.

            8 maja na stadionie miejskim rozegrane zostały zawody lekkoatletyczne w czwórboju dziewcząt i chłopców. Zawodnicy startowali w czterech konkurencjach: bieg na 60 m, skok w dal, rzut pił. palantową oraz dziewczęta na 600 a chłopcy na 1000 metrów. W Mistrzostwach Pszczyny nasze dziewczyny, w składzie Kinga Prządka, Martyna Wiera, Olga Więcek, Marysia Wagstyl, Marta Sztoler, Iga Dawczyńska i Magda Jaworska zajęły I miejsce zdobywając 1112 pkt. awansując do następnego etapu, gdzie w ćwierćfinale wojewódzkim zajęły III miejsce z wynikiem 1152 pkt. Panowie w składzie: Błązej Reclik, Jakub Lazarek, Franek Szymura, Ksawery Wieczorek, Igor Dziech i Jakub Prządka zajęli III miejsce zdobywając 736 pkt.

            5 czerwca  w pszczyńskim parku odbył się XI Carbo Asecura Bieg Pszczyński o Puchar Burmistrza. Również tutaj mogliśmy podziwiać piękny bieg naszych uczniów. W kategorii wiekowej 2013-2014  zdobyli: II miejsce Nikodem Mielczarek i III miejsce Jasiu Kościelny obaj uczęszczają do klasy II b. W kategorii wiekowej 2011 – 2012 wystartowało dwóch uczniów – Nikodem Studzieński i Amelka Mleczko, która zajęła II miejsce, oboje są uczniami klasy IV a. W kategorii 2009-2010 I miejsce zdobyła uczennica klasy VII c Kinga Prządka.

            Gratuluję osiągnięć wszystkim sportowcom i życzę dalszych sukcesów, wytrwałości i hartu ducha oraz, aby ich talent i ciężka praca nadal przynosiły im radość i satysfakcję z uprawiania sportu.

             

            Katarzyna Grabowska

          • Dzieciaki z „Dwójki” szukały…. Pereł księżnej Daisy

          • 1 czerwca w pszczyńskiej „Dwójce” wyruszyliśmy w przeszłość.  Dzień Dziecka spędziliśmy wspólnie z księżną Daisy, pomagaliśmy jej szukać zagubionych pereł.

            W tym celu klasy starsze wybrały się na podchody po osiedlu Powstańców Śląskich. Żeby nie było tak łatwo, po drodze trzeba było odpowiedzieć na cztery pytania dotyczące samej księżnej, miasta Pszczyny, roślinności i zwierząt występujących w Parku. Najstarsi swoich pereł szukali w Parku Pszczyńskim, zwiedzali Muzeum Militarnych Dziejów Śląska. Po długiej wyprawie nadszedł czas na odpoczynek i pyszne lody przy rynku, oczywiście w towarzystwie Daisy. Najmłodsi natomiast znaleźli perły na terenie szkoły i uczestniczyli w quizie wiedzy o księżnej, na koniec odbył się międzyklasowy „Mam talent!” gdzie chętne dzieci mogły zaprezentować, to w czym są najlepsze!

            To jeszcze nie koniec!  Kolejne zadania z jakimi zmierzyli się nasi uczniowie to stworzenie stroju z tamtych lat. Klasy przygotowały się wspaniale do tego zadania, dzieci przyniosły bardzo dużo materiałów, dlatego garderoba naszej księżnej wzbogaciła się o kilka nowych sukni. Stroje wykonane przez klasy IV-VI zaprezentowaliśmy oczywiście naszym najmłodszym milusińskim z klas I-III. Innym zadaniem do wykonania było również napisanie pocztówki z Pszczyny za pomocą gęsiego pióra. Dzieciaki przekonały się, że to nie takie proste i potrzeba czasu na opanowanie tej trudnej techniki.

            Po wykonaniu wszystkich zadań i znalezieniu wszystkich pereł, które kiedyś rozsypały się Daisy, pani Dyrektor zreperowała jej dawny naszyjnik i w imieniu Rady Rodziców wręczyła wszystkim uczniom lody.

            Dzień Dziecka pod hasłem „szukamy pereł księżnej Daisy” był atrakcją dla uczniów, pozwolił im przenieść się w przeszłość i poprzez zabawę dowiedzieć się ciekawostek i szczegółów z życia Daisy jak i historii Pszczyny.

            Monika Kudła

            Alicja Mocek

            SP2

          • Szkolny Przegląd Talentów Klas I-III

          • 1 czerwca, w naszej szkole odbył się Szkolny Przegląd talentów. Wzięły w nim udział wszystkie chętne dzieci z klas I-III.Uczniowie prezentowali swoje przepiękne prace plastyczno- techniczne, umiejętności wokalne, instrumentalne, recytatorskie oraz taneczne. Wszystkim występującym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swych talentów.

            Zapraszamy za rok :)

          • PROGRAM PROFILAKTYKI ZINTEGROWANEJ ARCHIPELAG SKARBÓW

          • Program Archipelag Skarbów® to dwa dni warsztatów, w których rozmawiamy z młodzieżą o sprawach ważnych dla nastolatka. Dorastanie, szczęście, przyjaźń i miłość. Program wspiera młodzież w poznawaniu i akceptacji siebie, wzmacnia kompetencje w zakresie asertywności oraz zachęca do pozytywnego spojrzenia na istotne obszary z punktu widzenia psychologii rozwojowej.

            Program będzie realizowany w dniach 06.06.2022 i 07.06.2022 w naszej „Dwójce” w Pszczynie w godzinach 9.00-12.30 dla uczniów klas 8 przez trenerów fundacji YAQ projekt – Pracownia Rozwoju Społecznego.

            07.06.2022 roku o godzinie 16.30 w szkole odbędzie się spotkanie dla rodziców uczniów biorących udział w programie. Spotkanie dotyczy tego, jak w pozytywny sposób towarzyszyć nastolatkom w ich drodze dorastania.

            Serdecznie zapraszamy!

            Agnieszka Czernecka

            koordynator

             

            Realizacja programu jest możliwa dzięki udziałowi w projekcie „Profilaktyka w każdą pogodę”, finansowanym ze środków budżetu Państwa „Społeczna odpowiedzialność nauki”.

             

            Dofinansowano ze środków budżetu Państwa: Społeczna odpowiedzialność nauki.

            Serdecznie zapraszamy.

            Fundacja YAQ projekt – Pracownia Rozwoju Społecznego jest licencjonowanym partnerem Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej, który jest właścicielem praw autorskich rekomendowanego programu profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów®.