W ramach programu „Laboratoria przyszłości” realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów szkoła zakupiła wiele ciekawych, nowoczesnych pomocy dydaktycznych oraz elementów wyposażenia. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach w ramach programu, gdyż są kreatywne, innowacyjne, a przede wszystkim rozwijają ich pasje i zainteresowania. Co ciekawego działo się na zajęciach z programu w 1. półroczu roku szkolnego 2022/2023?
Gotowanie, pieczenie, smażenie, czyż to nie fascynujące. Dzięki bardzo dobrze wyposażonej pracowni kulinarnej, uczniowie mogą rozwijać pasję do gotowania oraz… skosztować samodzielnie wykonanych przysmaków. Pomysłów było co niemiara. Na zajęciach „Jak żech chodził do szkoły, uczyły mie rechtory” uczniowie, oczywiście pod czujnym okiem nauczyciela, przygotowali tradycyjny śląski szałot. Klasa 3a zaś, dekorowała upieczone przez rodziców pierniki. Podczas zajęć młodzi kucharze mieli okazję skorzystać z rękawa cukierniczego, za pomocą którego ozdabiali pierniki lukrem królewskim. Ciastka prezentowały się znakomicie, niczym cudowne plastyczne obrazy. Ale to jeszcze nie koniec. Była także „Sensoryczna matematyka”, czyli ćwiczenia matematyczne w kuchni. Uczniowie odmierzali, warzyli, mierzyli, lepili tak dokładnie, aby ciasteczkowe cyferki wyszły piękne i smaczne. A co najważniejsze, młodzi adepci kuchni mogli się z nimi dokładniej zapoznać, czyli … po prostu je zjeść. Uczniowie 7a zaś, mieli zupełnie inne pomysły na potrawy. Myśląc o zdrowym odżywianiu przygotowali przepyszne pasty do pieczywa na drugie śniadanie, a pamiętając o polskich potrawach zakisili ogórki. Na koniec przygotowali jabłka w cieście, bo przecież deser musi być! Okazją do kuchennych zajęć były również święta, np. Dzień Chłopaka, na który powstała pyszna …. pizza.
Jednak „Laboratoria przyszłości” to nie tylko kuchnia. Jest także coś dla miłośników nowoczesnych technologii, czyli roboty i drukarka 3D. W ramach zajęć kreatywnych „Nie takie programowanie straszne” uczniowie mieli okazję zapoznać się z robotami Abilix Krypoton 2. Musieli nie tylko zaprojektować robota, ale również go zaprogramować. Oj, wcale nie było to takie proste, ale udało się. I tak powstała na przykład huśtawka napędzana silnikiem. Aby umożliwić wykorzystanie drukarki 3D, w grudniu w ramach zajęć kreatywnych, uczniowie klas 5 i 6 projektowali w programie Tincercad własne ozdoby świąteczne. Co niezwykłe, umiejętność programowania przydała się również podczas nocy w szkole, by wykonać przydzielone grupie zadanie należało zbudować funkcjonalnego robota oraz zaprogramować go tak, aby wykonał określone zadanie.
W czasie zajęć z wykorzystaniem „Laboratoriów przyszłości” pamiętamy także o innych. Uczniowie 7a wykonali stroiki na plastrach drewnianych na rzecz Hospicjum O.Pio w Pszczynie. Przy okazji mieli okazję poćwiczyć pracę z drewnem i jego obróbkę. Poznali, co to szlifowanie, gładzenie i wyrównywanie powierzchni drewna papierem ściernym, lakierowanie lakierem wodnym czy klejenie klejem na gorąco. Prace wyszły naprawdę piękne.
Kreatywność uczniów i nauczycieli nie zna granic, dlatego zajęć z wykorzystaniem wyposażenia i sprzętu z programu „Laboratoria przyszłości” nie zabraknie również w kolejnym półroczu. Na pewno będą one równie ciekawe, a może nawet ciekawsze niż te, które już za nami.
opracowała:Agnieszka Sinka-Pietras
koordynator: Sławomir Kloc