• ZBIÓRKA MOKRYCH CHUSTECZEK DLA ZAMECZKU W RUDOŁTOWICACH

          • Kolejny rok szkolny rozpoczęliśmy od zbiórki mokrych chusteczek dla Zameczku w Rudołtowicach.

            Była to nasza druga akcja charytatywna dla PZN Centrum Edukacyjno - Leczniczo - Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży.

            Zebraliśmy 136 opakowań mokrych chusteczek, które zostały przekazane na ręce p. Sylwii.

            Za każdy dar serca bardzo Państwu DZIĘKUJEMY.

             

            Wolontariusze i Opiekunowie SKW – E. Konfederak

          • Gminny Konkurs Matematyczny „Na lekcjach rachowania z dziećmi księżnej Daisy”

          • W piątek 6 października w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie odbył się Gminny Konkurs Matematyczny „Na lekcjach rachowania z dziećmi księżnej Daisy” dla uczniów klas IV-VI. W konkursie wzięło udział 30 uczniów z dziesięciu szkół gminy Pszczyna.

            Zadania nawiązywały do czasów życia i działalności księżnej Daisy, a jedno z nich zapisane było w oryginalnej pisowni.

            Główna nagroda została ufundowana przez Urząd Miasta i związana jest z ogłoszonym rokiem 2023 – „Rokiem księżnej Daisy”. Zwycięzcy konkursu w poszczególnych kategoriach pojadą na wycieczkę połączoną ze zwiedzaniem do Wałbrzycha.

            Komisja przyznała trzy miejsca w kategorii uczniowie klas IV, Klas V, klas VI.

            Klasa 4

            I miejsce – Tomasz Mocko – ZSP Studzionka

            II miejsce – Tomasz Galoch – ZSP Jankowice

            III miejsce – Franciszek Kubica – SP 2 Pszczyna

            Klasa 5

            I miejsce – Piotr Chrapek – ZSP Jankowice

            II miejsce – Szymon Zacharzewski – ZSP Łąka

            III miejsce – Matylda Panol – SP Rudołtowice

            Klasa 6

            I miejsce – Maja Kiełkowska – ZS nr 1 SP 5 Pszczyna

            II miejsce  - Wojciech szczotka – ZSP Piasek

            III miejsce – Szymon Stalmach – ZSP Łąka

             

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy, życzymy dalszych sukcesów w nauce.

            Dorota Koczar

             

             

              

             

          • Dzień Chłopaka

          • 29 września i 2 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Oprócz imprez tematycznych w klasach, słodkich poczęstunków i upominków dla chłopaków Samorząd Uczniowski przygotował skrzynki na życzenia. Kolorowe pudełka rozmieszczono w obu segmentach szkoły tydzień wcześniej, a korytarze zdobiły tematyczne gazetki z krótką historią tego święta. Życzenia napływały z wszystkich klas. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili poszczególne klasy i wręczali miłe liściki i laurki chłopakom, co sprawiło im wiele przyjemności. Akcja ta jest cykliczną inicjatywą Samorządu Uczniowskiego i z pewnością będzie kontynuowana w kolejnych latach.

             

            W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
            Witamy serdecznie chłopaka każdego.
            Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
            Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

            KM/SU

          • Dwójka z Certyfikatem Edukacyjnej Doskonałości – kwiecień 2023.

          • W Krakowie odbyła się Gala Finałowa 12. edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw „Samorządowy Lider Edukacji”. Certyfikatem uhonorowano grono 15 NAJLEPSZYCH szkół i placówek oświatowych spośród wszystkich placówek działających w certyfikowanych gminach, powiatach i województwach. Dla Szkoły Podstawowej nr 2 im Jadwigi Śląskiej w Pszczynie Certyfikat Edukacyjnej Doskonałości odebrała dyrektor Beata Hellwig. Certyfikat przyznawany jest dla szkoły, która wyróżnia się najwyższą jakością edukacji, nowoczesnym modelem zarządzania oraz znaczącymi sukcesami w kształceniu dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

            Gmina Pszczyna została wyróżniona certyfikatem „Samorządowy Lider Edukacji”. „Samorządowy Lider Edukacji” to wyróżnienie dla gmin i powiatów. Otrzymują je samorządy kreujące nowoczesną, nowatorską i efektywną politykę edukacyjną oraz podejmujące skuteczne działania na rzecz rozwoju lokalnej nauki i kultury. Certyfikat jest dowodem uznania dla działań samorządu w zakresie tworzenia warunków sprzyjających zapewnieniu jak najwyższej jakości kształcenia. Nagrodzeni za działalność na rzecz oświaty zostali również burmistrz Dariusz Skrobol oraz naczelnik Wydziału Oświaty Izabela Bąk.

             

          • Festyn osiedlowy

          • Uczniowie z klas drugich oraz zespół Wiolinki uświetnili swym występem festyn, który odbył się na naszym osiedlu w sobotnie popołudnie - 16 września. Zgromadzona publiczność przyjęła bardzo ciepło występy naszych uczniów i nagrodziła ich gromkimi oklaskami.

          • „Przyszłość jest dziś: Misja Ziemia”

          • W czerwcu 2023 r. szkoła została zwycięzcom w IX edycji Ogólnopolskiego Badawczego Konkursu "Postaw na Słońce" klasyfikacji Grand Prix w kategorii szkół podstawowych i zajęła II miejsce spośród 80 szkół. W naszej szkole drużynę "PowerSun" stworzyli uczniowie z klas: 8A, 8B, 8D i 8E. Konkurs był konkursem ogólnopolskim, badawczym, związanym z odnawialnymi źródłami energii, składał się z dwóch etapów. W pierwszym etapie uczniowie zgłębiali wiedzę na temat zmian klimatycznych i ich skutków na planetę, zasobach paliw kopalnych, zapotrzebowaniach na energię w Polsce i w Europie. Druga część to audyt energetyczny trzech domów i szkoły, następnie dla tych budynków zaprojektowali instalacje fotowoltaiczne. Uczniowie przeprowadzili także akcje promujące OZE (Odnawialne Źródła Energii). Serdecznie gratulujemy!

            We wrześniu 2023 r. nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiej sieci szkół realizujących edukację ekologiczną. Edukacyjna Sieć Antysmogowa to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Wartością dodaną konkursu było pozyskanie przez szkołę ekranów wewnętrznych monitorujących jakość powietrza.

            Nasza szkoła podobnie jak inne szkoły uczestniczące w projekcie ESA chce aktywnie angażować się w działania na rzecz czystego powietrza. Konkursy, akcje, wystawy, spotkania, warsztaty – będziemy Was informować o takich wydarzeniach w naszej szkole. 

             

            Koordynatorzy projektu:

            Nauczyciele fizyki, przyrody i biologii

          • Dzień kropki

          • Korzenie dnia kropki sięgają roku 2003. W Dniu 15 września 2003 ukazała się w druku książka pod tytułem "Kropka" autorstwa Petera H. Reynolds, która opowiada historię małej dziewczynki imieniem Vashti i jej wspaniałego nauczyciela. 

            Vashti twierdzi, że nie potrafi rysować, z czym absolutnie nie zgadza się jej nauczyciel, który prosi ją o narysowanie czegokolwiek. Vashti maluje więc...kropkę. Gdy nauczyciel wiesza jej dzieło na ścianie klasy, Vashti zyskuje pewność siebie i zaczyna malować kolejne wersje obrazka, odkrywając swój uśpiony dotąd potencjał. 

            Ta urocza historyjka o kreatywność stała się inspiracją dla milionów dzieci i nauczycieli na całym świecie. W dniu 15 września 2009 roku Terry Shay nauczycielka w stanie Iowa w USA opowiedziała ją swojej klasie i to ten dzień uznaje się za datę ustanowienia Dnia Kropki, święta, które obchodzone jest dziś w 192 krajach świata. 

            Samorząd Uczniowski postanowił uczcić Dzień Kropki również w naszej szkole. Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły w stroju z elementami kropki. Był to dzień pełen pomysłów i kreatywności. Dzieci zapoznały się z historią Vashti, wymyślały również dalszy ciąg opowiadania. W klasach młodszych powstały kropkowane dzieła sztuki i pokaźne galerie zdjęć. W klasach starszych skupiono się na dyskusji o swoich talentach, odkrywaniu ich i wierze we własne możliwości. Wszystko po to, by każdy mógł poczuć się wyjątkowy i ważny.

            Dzień Kropki, czyli „Dwójkowy Festiwal Kreatywności” spodobał się uczniom i nauczycielom, dlatego będzie kontynuowany w kolejnych latach.

            Na podstawie:

            https://www.twinkl.pl/event/dzien-kropki-2023

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24

          • Zapraszamy na uroczystą akademię rozpoczynającą nowy rok szkolny, która odbędzie się 4 września 2023 roku w sali gimnastycznej szkoły o godz. 10.00 (wejście do szkoły od godz. 9.45).
            Uczniowie klas 8a,b, 7a,b i 6a,b, 5b wchodzą do nowego budynku szkoły wejściem od strony boiska. Uczniowie klas 5a, 4a,b, 3a,b, 2a,b wchodzą do starego budynku szkoły wejściem przez łącznik. Uczniowie udają się do swoich sal lekcyjnych, gdzie oczekują na nich Wychowawcy (numery sal lekcyjnych wywieszone są na drzwiach szkoły).
            Uczniowie klas 1a,b wchodzą na łącznik, gdzie oczekują Wychowawcy klas pierwszych i wspólnie przechodzą na salę gimnastyczną.
            Prosimy, aby na teren szkoły wchodzili tylko Rodzice uczniów, którzy rozpoczynają naukę w naszej szkole.
            Ciąg dalszy wiadomości - kliknij w czytaj więcej...

            Planowane zakończenie uroczystości dla pierwszoklasistów o godz. 10.45, a dla pozostałych uczniów ok. godz. 11.30.
            Przypominamy, że uczniów obowiązuje strój galowy.
            Rodzice, którzy chcieliby zapisać swoje dziecko na świetlicę lub na obiady proszeni są o wejście bezpośrednio na stołówkę, wejściem od strony ul. Katowickiej, gdzie oczekują na państwa Wychowawcy świetlicy.
            Spotkanie organizacyjne z wychowawcami dla Rodziców pierwszoklasistów odbędzie się 4 września o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy.

            P.S. W związku z pytaniami Rodziców dotyczącymi rogów obfitości sugerujemy, aby Rodzice, którzy planują przygotowanie tradycyjnej "TYTY", wręczyli ją swojemu dziecku po zakończonej uroczystości szkolnej.

          • Stypendium Burmistrza Pszczyny

          • Do 15 lipca można składać wnioski o stypendia Burmistrza Pszczyny. Stypendium może otrzymać uczeń, pobierający naukę w szkole na terenie gminy Pszczyna, który w danym roku szkolnym zdobył indywidualne, co najmniej jedno osiągnięcie, takie jak:

            1) uzyskał tytuł laureata lub finalisty konkursów, olimpiad i turniejów wymienionych w komunikacie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie wykazu olimpiad przedmiotowych przeprowadzanych z przedmiotu lub przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty lub egzaminem maturalnym zwalniających z egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego,

            2) uzyskał tytuł laureata lub finalisty konkursów organizowanych przez kuratora oświaty,

            3) uzyskał ze wszystkich części egzaminu ósmoklasisty średni wynik procentowy co najmniej 90% punktów lub uzyskał z każdego z przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej egzaminu maturalnego wynik minimum 90%.

            Dokumenty należy składać w terminie do 15 lipca danego roku w Urzędzie Miejskim w Pszczynie w biurze obsługi klienta lub przesłać pocztą na adres: Urząd Miejski w Pszczynie, 43-200 Pszczyna, ul. Rynek 2.

          • Powiatowe Konkursy Czytelnicze

          • 12 czerwca uczniowie „Dwójki” wzięli udział w Powiatowych Konkursach Czytelniczych. Odbyły się one w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie w ramach IV Pszczyńskiego Weekendu Kryminalnego, a organizatorami byli: Stowarzyszenie „take tam…” im. Artystów Międzywojnia oraz Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie. W konkursie brało udział ponad 40 uczestników ze szkół naszej powiatu.

            W konkursie dla klas 2-3 „Ignacy i Mela na tropie” pytania i zadania konkursowe dotyczyły znajomości książek: „Zagadka kapsuły czasu” i „Zagadka biblioteki” Zofii Staniszewskiej. W tej kategorii wiekowej naszą szkołę reprezentowała największa grupa uczniów, bo aż trzy dwuosobowe drużyny. Były to: Aniela Ślosarczyk i Martyna Krużołek , Natalia Napierała i Weronika Żur (wyróżnienie) oraz Wiktoria Mleczko i Maria Skrobol, które zajęły II miejsce.

            Powiatowy konkurs czytelniczy „Kocia Szajka” przeznaczony był dla uczniów klas 4-6, a pytania i zadania konkursowe dotyczyły znajomości książek: „Duchy w teatrze” i „Napad na moście” Agaty Romaniuk. Reprezentantami naszej szkoły były uczennice klasy 5 Amelia Mleczko i Dominika Sajdak (wyróżnienie).

            „Zagadkowi agenci” to konkurs dla klas 7-8, a pytania i zadania konkursowe dotyczyły znajomości książek: „Sekret Magika” i „Sekret świąt” Maxa Czornyja. Nasi reprezentanci, czyli Tymoteusz Skrobol i Marta Sztoler pokonali pozostałych uczestników i zajęli I miejsce w konkursie.

            Powiatowe Konkursy Czytelnicze wymagają od uczestników dużego zaangażowania i czytanie ze zrozumieniem, a mimo to, aż tak liczna grupa chętnie wzięła w nich udział.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursach.

            Liczymy na takie samo, a może i większe zainteresowanie konkursami czytelniczymi w kolejnym roku szkolnym. Powodzenia.

            Agnieszka Sinka – Pietras

            Dominika Mleczko

             

          • „Laboratoria Przyszłości” w 2. półroczu

          • W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów szkoła zakupiła wiele nowoczesnych pomocy dydaktycznych oraz elementów wyposażenia sal. Uczniowie, podobnie jak w poprzednim półroczu, bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach w ramach programu. Wszystko dlatego, że dzięki nim mogli pobudzić wyobraźnię i kreatywność oraz rozwinąć swoje pasje i zainteresowania. Co nowego działo się na zajęciach z programu w 2. półroczu roku szkolnego 2022/2023?

            Zacznijmy prezentację od uczniów najmłodszych. Jakie działania w ramach „Laboratoriów Przyszłości” podjęły klasy pierwsze? Otóż ich kreatywność nie zna granic. Na zajęciach pozalekcyjnych mieli okazję bawić się klockami konstrukcyjnymi „Sprytne klocki”. Mają one różnorodne struktury, kształty i sposoby łączenia. Można je wykorzystywać do konstruowania, sortowania, nauki kolorów, kształtów oraz liczenia. Bawiąc się klockami uczniowie wykazali  się niewyobrażalną wręcz, dla nas dorosłych,  wyobraźnią . Stworzyli przeróżne modele pojazdów, urządzeń czy niezwykłych robotów.  

            Uczniowie klas 5 i 6 w ramach zajęć kreatywnych "Nie takie programowanie straszne" pracowali z robotami Abilix, tworzyli projekty oraz drukowali na drukarce 3D. Natomiast klasy 8 w ramach lekcji informatyki korzystali z zestawów Aspire, czyli mikrokontrolera z czujnikami i akcesoriami. Niezwykłe zaangażowanie uczniów podczas zajęć można zobaczyć na zdjęciach.

            Uczniowie klasy VIIai w drugim półroczu korzystali z laboratorium włókienniczego, kulinarnego oraz z materiałoznawstwa. Uczniowie przygotowali stroiki do Hospicjum O.Pio oraz wystawę prac z okazji Festiwalu Nauki.

            A co z laboratorium kulinarnym? Tutaj, również w 2. półroczu praca szła pełną parą. Bo kto nie lubi pysznie i zdrowo zjeść, a przy tym jeszcze się dobrze bawić?

            Uczniowie klasy 3a samodzielnie przygotowali posiłki, które mogli zjeść jako drugie śniadanie. Było oczywiście zdrowo, ponieważ potrawy bazowały na produktach mlecznych, warzywach i owocach. Uczniowie przygotowali również deserki, zapiekanki, hot dogi, tosty, mini pizze, itp. Dwukrotnie zajęcia prowadzone były przez psychodietetyka .

            W klasie 2a w ramach zajęć kulinarnych każdy uczeń prowadził swój własny poradnik kulinarny, w którym zapisywał przepisy sporządzonych na zajęciach posiłków. A było co notować. Ich dania to m.in.: pizza, koktajl owocowy, jabłka zapiekane, owocowe szaszłyki, słodkie kuleczki z serka mascarpone, naleśniki, tosty czy pasta jajeczna.

            Wykorzystując wyposażenie z projektu „Laboratoria Przyszłości” w ramach programu „Mleko w szkole” połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Zalet wspólnego przygotowywania posiłków jest mnóstwo: gotowanie angażuje intelekt (ćwiczy i relaksuje mózg), zapewnia ruch – przede wszystkim dłoni i palców, stymuluje zmysły. Waniliowy budyń ozdobiony kolorowymi owocami, to nagroda za wspólną pracę.  Wielkanocne śniadanie to wyzwanie „Smak i węch”. Tym razem postanowiliśmy dogodzić naszym zmysłom. A jak świątecznie, to obowiązkowo jajka. Dzieci przygotowały danie świąteczne , czyli wesołe kurczaczki z jajek. Apetyczne i zdrowe, a przy okazji wąchały i smakowały.

            Uczniowie klasy 2b dzięki zajęciom zorganizowanym m.in. w laboratorium kulinarnym poznały zasady zdrowego odżywiania czy kulturalnego zachowania przy stole. Odpowiedzieli sobie na pytania po co nam witaminy i czy ciasteczka mogą być zdrowe? Przy okazji tych tematów  zorganizowano zajęcia " Wafle, wafelki...", które polegały na tworzeniu własnych kompozycji smakowych z wykorzystaniem domowych przetworów, "Zdrowa kanapka- zdrowa przekąska" czy " Krakersowe przysmaki"- propozycje na słono i na słodko. Ponadto powstały pyszne  szaszłyki owocowe, sałatki warzywno-owocowe, koktajl owocowy, słodkie kulki z prażonego ryżu. Nie zabrakło również uroczystego drugiego śniadania w barwach narodowych.

            Slime, czyli sensoryczne zabawy z glutkiem  w „Laboratoriach Przyszłości”. Lubimy zabawy, takie kiedy mieszamy, kombinujemy, wymyślamy i tworzymy sobie małe laboratorium. Realizując kolejne glutowe zadanie w ramach programu „Gramy zmysłami” naukowo tworzyliśmy...gluty czyli slimy. Glut to masa plastyczna, która rozwija: zmysły, zręczność i pobudza wyobraźnię.

            Ważnym wydarzeniem był również zorganizowany w naszej szkole Festiwal Nauki, który stał się okazją do pokazania pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Był to dzień zabawy, nauki, rozwijania pasji i zainteresowań nie tylko dzieci, ale także ich rodziców, którzy mogli poczuć się jak za szkolnych lat. Klasy 1-3 przygotowały m.in.: „Maszkiety księżnej Daisy”, „Zdrowo: warzywno-owocowo” oraz warsztaty „Magiczne Klocki”, natomiast uczniowie  klas 4-8 mogli wziąć udział w wybranej ilości aktywności. Mogli uczestniczyć m.in. w: warsztatach tkackich „Zrób to sam”, lekcji robotyki „Roboty i my” czy pokazach drukowania 3D.

            Dzięki udziałowi w zajęciach uczniowie rozwijali swoją  kreatywność, logiczne myślenie, zdolności manualne i precyzję ruchów. Ponadto  kształcili umiejętność komunikacji i współpracy w zespole, a to zaowocowało radością i satysfakcją z udziału w zajęciach prowadzonych w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”. Oczywiście oprócz nauki nie zabrakło również dobrej zabawy. Życzymy sobie więcej takich zajęć w kolejnym roku szkolnym.                                                                                                                                          

          • „Dziękuję Mamo! Dziękuję Tato!”

          • „Dziękuję Mamo! Dziękuję Tato! Za każdą zimę, za każde lato…” słowami tej piosenki uczniowie klas trzecich podziękowali swoim Rodzicom podczas spotkania z okazji  „Dnia Rodziny’, które odbyło się 16czerwca na sali gimnastycznej naszej szkoły.

            Dzień Rodziny  był dniem radości, zabawy i rywalizacji sportowej pełnej zaangażowania, śmiechu oraz współpracy.

            Walka była zacięta pomiędzy dziewczynkami i chłopami, mamami i ojcami, dziećmi i rodzicami.

            Wszyscy mogli sprawdzić swoje umiejętności sportowe podczas wyścigów z kijami hokejowymi, biegu w parach, w „dwóch ogniach”, przeciąganiu liny i innych konkurencjach.

            Duchowi walki towarzyszył gorący doping kibiców podziwiających umiejętności, zwinność  i szybkość zawodników.

            Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem w salach, dzięki mamom, które przygotowały pyszne ciasta, oraz wspólnymi zdjęciami.

            Dzieci przygotowały również skromne upominki dla swoich kochanych rodziców.

            Spotkanie minęło jak przysłowiowe „mrugnięcie oka”.

            Pozostały nam po nim piękne  wspomnienia…

             

             Anna Gazda, Justyna Łuszczyńska, Ewa Konfederak

             

            P.S. Za kontuzje nie odpowiadamy.

             

             

          • 2+2

          • W dniu 30 maja 2023 roku trzy drużyny reprezentowały naszą szkołę w Drużynowym Konkursie Matematycznym „2 + 2” organizowanym przez Zespół Matematyków w I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego w Pszczynie.

            I zespół  - Zuzanna Urban, Szymon Ulczok, Iga Dawczyńska, Emilia Tulaja

            II zespół – Marta Sztoler, Magdalena Jaworska, Michał Grzeszczak, Sebastian Koczy

            III zespół – Małgorzata Dyczka, Tymoteusz Skrobol, Franciszek Szymura, Maja Francuz

            Konkurs składał się z trzech części.

            W 1 części  każdy zawodnik rozwiązywał indywidualnie zestaw zadań testowych w jednej z dwóch kategorii: młodszej (kl. 6 i 7) i starszej (kl. 8). Podczas drugiej części odbywały się warsztaty matematyczne. Uczniowie mieli okazję wykonać ciekawe konstrukcje geometryczne oraz poznać, czym jest Wstęga Mӧbiusa. Ostatnia część polegała na zespołowym rozwiązywaniu zestawu zadań.

            W kategorii indywidualnej III miejsce zdobyli Szymon Ulczok (kl. 8) oraz Michał Grzeszczak (kl. 6 i 7). Drużynowo II miejsce zdobyli uczniowie Zuzanna Urban, Szymon Ulczok, Iga Dawczyńska, Emilia Tulaja oraz III miejsce zespół w składzie Marta Sztoler, Magdalena Jaworska, Michał Grzeszczak, Sebastian Koczy.

            Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

             

            Barbara Hoffmann

            Martyna Komraus

          • Praktyczna matematyka: Ułamki dziesiętne – robimy zakupy.

          • Czwartek 15 czerwca był kolejnym dniem, w którym w klasach IVa i IVb  na  matematyce prowadzone były zajęcia innowacji „Praktyczna matematyka”. Tym razem temat lekcji związany był z ułamkami dziesiętnymi. Zadaniem uczniów było zaplanowanie zakupów na przyjęcie urodzinowe dla 10 osób. Zaproszeni goście to rówieśnicy czwartoklasistów. Uczniowie przynieśli na lekcję gazetki reklamowe pobliskich sklepów spożywczych. Budżet był ograniczony i wynosił 200 zł. Uczniowie szukali promocji, cierpliwie liczyli wydane już pieniążki, wykorzystując dodawanie ułamków dziesiętnych oraz mnożenie ułamków dziesiętnych przez 10. Należało zaplanować i zakupić coś słodkiego, jakieś przekąski i oczywiście nie można zapomnieć o zimnych napojach. Z wybranych z gazetek towarów, gospodarze przyjęcia  wykonali plakaty.

            Największą trudnością dla uczniów klas czwartych okazała się umiejętność przeliczenia, ile na 10 osób zakupić butelek wody mineralnej czy też kartonów z sokami. Po drobnej wskazówce, czwartoklasiści bardzo dobrze poradzili sobie z zakupami.

             

                                                                                                           Dorota Koczar

          • Akcja czytelnicza

          • 5 czerwca 2023 roku w tyskiej Mediatece odbyło się podsumowanie V Międzyszkolnej Akcji Czytelniczej „Book tour …”. Tegoroczna edycja poświęcona była książce „Baba Jadzia z parteru” Dominiki Gałki. W akcji czytelniczej brały udział 22 szkoły podstawowe z terytorium Tychów, Katowic i nasza „Dwójka”, która równocześnie reprezentowała nasz powiat. Akcja czytelnicza trwała od 17 października 2022 r. do 31 maja 2023.

            Celem akcji między innymi  jest przybliżenie treści ciekawych utworów, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, nauka przezwyciężania strachu i nieśmiałości, doskonalenie umiejętności pięknego czytania jak również rozbudzenie wyobraźni i kreatywności dzieci. 

            Uczniowie mieli za zadanie zapoznać się z treścią książki, która wędrowała między szkołami. Następnie uczestnicy przygotowywali prace plastyczne w formacie A4 związane z tematem książki. Wykonane prace brały udział w Konkursie Literacko – Plastycznym „Sposób na Babę Jadzię”. Jedną z nagród w tym konkursie otrzymała Marysia Skrobol za swój sposób na Babę Jadzię. Uczniowie napisali również wspólny list do Kasi  - głównej bohaterki książki, który zostanie przekazany autorce książki, pani Dominice Gałce.

            Przed Mediateką na dzieci czekały ciekawe atrakcje między innymi: tatuaże, kolorowe warkoczyki wplatane we włosy, tworzenie własnych zakładek, rysowanie kredą, węglem, gry jak również fotobudka.

            Dzieci wróciły bardzo zadowolone, ale to nie był koniec atrakcji przygotowany na ten dzień. Uczniowie udali się na pszczyński rynek, gdzie delektowali się lodami i mieli okazję wyszaleć się w Parku Aktywności przy ulicy Bramkowej. Szaleństw było co niemiara.

            Wszystkie szkoły biorące udział w akcji otrzymały pamiątkowe dyplomy jak również egzemplarz omawianej książki.

            Dominika Mleczko

            Agnieszka Sinka – Pietras

            Justyna Łuszczyńska

          • "Słodka chwila" w Laboratorium Przyszłości

          • W ramach programu „Mleko w szkole” i wykorzystując wyposażenie z projektu „Laboratoria przyszłości”, połączyliśmy pożyteczne (zdobywanie wiedzy) z przyjemnym (przygotowaniem pysznego budyniu z owocami  i degustacją). Zalet wspólnego przygotowywania posiłków jest mnóstwo: gotowanie angażuje intelekt (ćwiczy i relaksuje mózg), zapewnia ruch – przede wszystkim dłoni i palców, stymuluje zmysły. Wspólne gotowanie oznacza również współpracę i komunikację. Pomaga nauczyć się, w jaki sposób rola każdej osoby jest ważna do osiągnięcia wspólnego celu. Czynności wykonywane podczas zajęć kulinarnych uczą dzieci tak ważnej samoobsługi. Waniliowy budyń ozdobiony kolorowymi owocami – to była nagroda za wspólną pracę.  Smakowała wyśmienicie!

            Agnieszka Czernecka Gabriela Skrzypska

          • Nasza nowa Zielona Pracownia „ EKOzorientowani” :)

          • Nasza wymarzona Zielona Pracownia będzie zapraszać uczniów do działań pro-ekologicznych, a tylna ściana w sali stanie się Zieloną Planetą, a to za sprawą fototapety, która przeniesie na lekcji przyrody i biologii uczniów w inny świat – świat „EKOzorientowanych”. Dodatkowo na bocznej ścianie będą się znajdować trzy mniejsze fototapety prezentujące zasoby odnawialne naszej planety w które powinniśmy inwestować: energię słońca, wiatru oraz wody.

            Pracownia wyposażona będzie w 14 dwuosobowych półokrągłych stolików. Dzieci będą siedzieć na 28 wygodnych, ergonomicznych krzesełkach w kształcie zielonych listków. W zależności od rodzaju zajęć stoliki mogą być ustawione w sposób tradycyjny umożliwiając pracę samodzielną lub połączone ze sobą dzięki czemu uczniowie będą mogli pracować w grupie co umożliwi nie tylko kreatywną realizacje podstawy programowej, ale i nabywanie kompetencji takich jak komunikacja w grupie. Nowoczesne biurko dla nauczyciela w kształcie trapezu, ułatwi przeprowadzanie i prezentowanie doświadczeń na lekcji. Będzie ono usytuowane z przodu sali przy oknie wraz z wygodnym nowym krzesłem dla nauczyciela. Wymieniona zostanie także zielona tablica na nową – mniejszą jednoskrzydłową. Zaplanowano zabudowanie tylnej ściany zestawem mebli, które będą służyć do przechowywania pomocy dydaktycznych w tym walizek ekologicznych oraz modeli biologicznych, okazów roślin i zwierząt. Na ścianie tej będą znajdowały się też regały na podręczniki i zeszyty uczniów. W sali ustawione zostaną także skrzynie na kwiaty.

            Zakupione pomoce dydaktyczne będą wykorzystywane do realizowania tematyki ekologicznej. Zestawy ekobadacza (wody, powietrza i gleby) umożliwią wykonywanie ciekawych projektów edukacyjnych i nabywanie nowych kompetencji podczas pracy w grupach. Programy multimedialne o Parkach narodowych umożliwią zapoznanie z chronionymi obszarami oraz ciekawymi gatunkami fauny i flory naszego kraju. Model obieg wody w przyrodzie będzie wspaniale obrazował cykl wody na naszej planecie. Nowoczesny mikroskop optyczny i zestawy profesjonalnych preparatów stałych umożliwią zagłębienie się przez uczniów w tajniki mikroskopowania. Dodatkowo zestawy szkiełek podstawowych i nakrywkowych pozwolą na wykonywanie przez uczniów własnych preparatów świeżych z materiału biologicznego. Liczne pomoce dydaktyczne z dziedziny geografii: lupy, lornetki, próbki gleb, stacje pogodowe, modele poziomic, modele ukształtowania terenu i inne umożliwią na lekcji stać się odkrywcami nowych lądów, a pomoce biologiczne takie jak: okazy roślin, modele budowy liścia, modele struktur komórkowych umożliwią poznanie morfologii i struktury organizmów żywych.

            Monitor interaktywny pozwoli na  przeprowadzanie ciekawych lekcji z zastosowaniem nowoczesnych programów oraz atlasów multimedialnych. Uczniowie aktywnie będą mogli włączać się do lekcji podczas quizów, gier interaktywnych oraz podczas prezentowania własnych prezentacji i materiałów innym uczniom. Mikroskop optyczny z kamerką, podłączoną do komputera umożliwi uczniom obserwację preparatów mikroskopowych lub zdjęć wykonywanych przez nauczyciela podczas obserwacji tkanek, na ekranie monitora interaktywnego. Zewnętrzny system audio soundbar dołączony do monitora interaktywnego wzmocni doznania sensoryczne uczniów podczas wyświetlania materiałów przyrodniczych na lekcjach.

            Czekamy na realizację... !!!

            Marta Urbańska

          • Zielona Pracownia 2023 NASZA!!!!

          • 5 czerwca 2023 roku w malowniczej scenerii  Podzamcza w Ogrodzieńcu  wręczono dyplomy potwierdzające przyznanie dotacji  na utworzenie „Zielonych” ekologicznych pracowni w szkołach województwa śląskiego.

            Najlepsze projekty Zielonej pracowni i programy ekologiczne wybrano spośród  zgłoszeń, które wpłynęły do katowickiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wśród Laureatów znalazła się także nasza 2, która  na ten cel otrzymała 48 000 zł.

            Podczas uroczystości wręczenia nagród czekało na dzieci i nauczycieli wiele atrakcji między innymi występy artystyczne, warsztaty ekologiczne, zwiedzanie zamku Ogrodzieniec, liczne konkursy ekologiczne i nagrody oraz ekogadżety. Nie zapomniano także o smacznych przekąskach dla uczniów. Dzieciaki były zachwycone!!!! Realizacja projektu Zielonej Pracowni w naszej szkole już niedługo.

            Marta Urbańska

          • Odznaka „Szkoła eTwinning 2023/2024”.

          • Z przyjemnością informujemy, że naszej szkole przyznano Odznakę Szkoła eTwinning 2023-2024.                       Tytuł ten Narodowe Biuro eTwinning przyznaje placówkom, w których realizuje się projekty eTwinning, a zespół nauczycieli bierze aktywny udział w różnych formach doskonalenia zawodowego.
            Wśród wyróżnionych znalazło się 78 szkół z Polski, w tym jedna z Pszczyny. Do grona najlepszych dołączyła również nasza „Dwójka”.                                                                                                              

             Nagrodzone tą odznaką szkoły to pionierzy i liderzy w takich dziedzinach jak:

            1. Praktyka cyfrowa
            2. Praktyka w zakresie eBezpieczeństwa
            3. Twórcze i innowacyjne podejścia do nauczania
            4. Promowanie ustawicznego rozwoju zawodowego kadry
            5. Promowanie praktyk uczenia się opartych na współpracy wśród nauczycieli i uczniów.               

             Placówki, które zdobywają Odznakę na poziomie europejskim stanowią w eTwinningu wzór do naśladowania, tworząc sieć wiodących szkół, będących źródłem inspiracji dla innych placówek.

            Przez ostatnie  lata nauczyciele i uczniowie naszej szkoły zdobyli kilka Krajowych Odznak Jakości w następujących projektach: „Wielkanoc już tuż tuż”, „Logojoga”, „Valentinstag”, „Sklepik marzeń”, „Ostern”, „Autyzm – wystarczy zrozumieć”, „Postaw na Ziemię”, „Językiem po planszy”.

            Jest to uznanie nie tylko osobistego sukcesu poszczególnych nauczycieli, ale także uznanie i wyraz ogromnego osiągnięcia całego zespołu eTwinning działającego w naszej szkole, w której zespoły nauczycieli i dyrekcja współpracują ze sobą.

            Całą listę nagrodzonych szkół można zobaczyć pod adresem:

            https://www.frse.org.pl/aktualnosci/odznaki-szkoly-etwinning-2023-2024

             

                                                                                             Gabriela Skrzypska,  Agnieszka Czernecka