Zarówno w bibliotece, jak i świetlicy pojawił się wyjątkowy kalendarz. Uczniowie każdego dnia muszą zajrzeć, co dziś za dzień. Jest to oczywiście Kalendarz Świąt Wyjątkowych. W styczniu i lutym nie jest inaczej, codziennie tłum uczniów pod kalendarzem zastanawia się, co dzisiaj?Dlatego właśnie w bibliotece i świetlicy szkolnej odchodzimy święta niezwykłe.
Największą popularnością cieszył się Dzień Lego, który przypada 28 stycznia. Tego dnia uczniowie świętowali razem z klockami. W naszej świetlicy odbyły się wyjątkowe zajęcia. Na początku uczestnicy poznali historię LEGO – dowiedzieli się, że pierwsze modele stworzył duński stolarz Ole Kirk Christiansen, a nazwa „LEGO” oznacza w języku duńskim „Baw się dobrze”. Dzieci bez problemu, wykorzystując swoją wyobraźnię i kreatywność, z klocków Duplo stworzyły niezapomniane historie. Oprócz klocków uczniowie otrzymali również kolorowanki, by stworzyć swojego „ludzika” Lego. Biblioteka tego dnia również świętowała. Klasa 3a podczas zajęć bibliotecznych dowiedziała się, jak powstały klocki oraz kim był Ole, ich twórca. Potem oczywiście przyszedł czas na najlepsze, czyli zabawę. Również podczas przerw uczniowie bawili się znakomicie. Budowali, co im wyobraźnia podpowiadała. Właśnie- wyobraźnia. Tego dnia instrukcje zaginęły. Kto chciał coś zbudować, musiał wykazać się wielką kreatywnością, bogatą wyobraźnią i umiejętnością współpracy, bo chętnych było wielu i budowanie grupowe było jak najbardziej wskazane. Żeby nie było nudno, starsi uczniowie spróbowali zabawy w lego głuchy telefon. Było to nic innego, jak przekazywanie informacji na temat budowli do stworzenia. Pierwsza osoba miała obrazek i kolejno przez głuchy telefon przekazywała instrukcje do wykonania budowli. Wyszło, co wyszło. Budowla piękna, ale niekoniecznie ta z instrukcji.
Kolejnego święta, przypadającego na 29 stycznia, w naszej szkolnej bibliotece również nie mogliśmy przegapić. Światowy Dzień Składanki i Łamigłówki- to jest coś. Nie obyło się bez rebusów, krzyżówek, sudoku czy kodowania. Starsi uczniowie też znaleźli coś dla siebie- szachy. Do obchodów naszego wspólnego łamigłówkowego dnia pasowały idealnie.
30 stycznia w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia z okazji „Dnia Rogalika”. Na początku zajęć dzieci dowiedziały się, jakie tajemnice ujawniają rogaliki . Poznały ich historię i tradycje związane z tym wypiekiem, a także ciekawostki, takie jak fakt, że rogaliki są znane w wielu krajach na całym świecie. Usłyszały wiele informacji o tym smakołyku, wysłuchały bajki o jego powstaniu oraz wykonały własne prace plastyczne lepiąc rogaliki z plasteliny lub malując je kredkami.
Jeszcze przed feriami, 12 lutego, czeka nas kolejny niezwykły dzień. Będzie to Dzień Pisania Piórem. Wtedy w ruch pójdą pióra atramentowe- te ze stalówką oczywiście, ale również te gęsie! Ciekawe, jakie kaligraficzne zdolności odkryją w sobie nasi uczniowie.
Na koniec uczniów klas 4-8 biblioteka zaprasza na nową odsłonę „Książki niespodzianki na ferie”. Zapraszam do wypożyczania w ostatnim tygodniu przed feriami, czyli od 10 do 14 lutego. Spotkajmy się w bibliotece.
Agnieszka Sinka-Pietras
Dominika Mleczko