Mózg – centrum dowodzenia, bez niego nic się nie uda. Mózg to organ, który stanowi centrum układu nerwowego, jest plastyczny oraz kontroluje przebieg wielu procesów życiowych, między innymi oddychanie czy czynności serca. Odbieranie świata poprzez zmysł wzroku, słuchu, smaku, zapachu czy czucia możliwe jest dzięki aktywności mózgu. Podobnie jest z działaniem pamięci, koncentracji, uwagi czy kojarzenia. Skupienia komórek nerwowych, które zarządzają czynnościami organizmu, takimi jak mowa, analizowanie bodźców słuchowych, dotykowych, uczenie się znajdują się w określonych płatach kory mózgowej.
Eksperci przyznają, że nasz mózg warto trenować systematycznie podobnie jak nasze mięśnie. Jednym ze sposobów na trening mózgu jest nauka. W dniach od 10 do 14 marca nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w obchodach Europejskiego Tygodnia Mózgu, inicjatywy mającej na celu zwiększenie świadomości na temat funkcjonowania mózgu oraz zdrowia psychicznego. W ramach wydarzenia zorganizowaliśmy szereg ciekawych i edukacyjnych aktywności, które miały na celu przybliżenie uczniom i uczennicom oraz nauczycielom i nauczycielkom tematyki neurobiologii i psychologii.
Uczniowie i uczennice mieli okazję do podjęcia aktywności, które łączyły zabawę z nauką. Zaproponowaliśmy gry zręcznościowe stymulujące ruchy naprzemienne i poprawiające koncentrację - zabawy z balonikiem i piłeczkami, rzuty do celu i odkrywanie ciekawostek. Dla zainteresowanych podejściem naukowym zapewniliśmy filmy edukacyjne i gazetki edukacyjne. Obowiązkowo – woda, którą nasz mózg tak lubi. W klasach młodszych odbyły się warsztaty, podczas których dzieci odkrywały niezwykłą moc fantastycznego, genialnego i oryginalnego mózgu. Poszerzały swoją wiedzę na temat budowy i funkcjonowania mózgu, poznały różnorodne techniki lepszego zapamiętywania oraz uświadomiły sobie, jak ważne w ich życiu jest prawidłowe odżywianie mózgu i jak ważna jest aktywność fizyczna w ich wieku. Podczas prowadzonych zajęć rewalidacyjnych zaproponowaliśmy układanki lewopółkulowe, pomocne w rozwijaniu umiejętności analitycznych, matematycznych, planowania i organizacji. W myśl zasady „Mózg lubi się zmęczyć” - łączyliśmy aktywności przedsionkowe z wrażeniami dotykowymi, a także czynnościami grafomotorycznymi i manipulacyjnymi na dwie ręce.
Bawiliśmy się świetnie, jednocześnie ucząc się. Po raz kolejny Europejski Tydzień Mózgu w naszej szkole okazał się sukcesem. Udało się stworzyć przestrzeń do nauki, wymiany wiedzy oraz refleksji na temat zdrowia mózgu i psychiki. Jesteśmy przekonani, że tegoroczne obchody pozwoliły wszystkim uczestnikom lepiej zrozumieć, jak ważne jest dbanie o nasz najważniejszy narząd – mózg.
Pamiętajcie - nie ma jednej recepty na zdrowie mózgu, kluczowy jest dla niego zdrowy styl życia.
Z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczny Europejski Tydzień Mózgu, mając nadzieję, że będzie on jeszcze bardziej inspirujący i edukacyjny.
Monika Kudła, Alicja Mocek,
Agnieszka Czernecka, Gabriela Skrzypska
Zespół ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej