Szanowni Państwo
Zapraszamy do zapoznania się ze zmianami w logowaniu do dziennika Vulcan
Filmy instruktażowe:
Aktualizacja konta ucznia powyżej 13
Aktualizacja konta ucznia poniżej 13
Aktualizacja konta - aplikacja mobilna
Szanowni Państwo
Zapraszamy do zapoznania się ze zmianami w logowaniu do dziennika Vulcan
Filmy instruktażowe:
Aktualizacja konta ucznia powyżej 13
Aktualizacja konta ucznia poniżej 13
Aktualizacja konta - aplikacja mobilna
W połowie czerwca uczniowie klasy I a poznawali zasady bezpiecznego zachowania nad wodą, w wodzie i na wodzie. Z pielęgniarką szkolną, panią Wiesławą Kozak, rozmawiali o bezpiecznym opalaniu się, o tym, co należy ze sobą zabrać nad wodę, kiedy i gdzie wolno się kąpać, czym grozi lekkomyślność i brawura oraz jak sobie pomócw razie skurczu mięśni lub zachłyśnięcia wodą. Od ratownika wodnego, pani Anny Miki,uczniowie dowiedzieli się, jakie znaki informacyjne można spotkać na kąpieliskach i z jakiego sprzętu korzystają ratownicy wyciągając na brzeg tonące osoby.Z zainteresowaniem obserwowali jak zabezpiecza się głowę, tułów i nogi poszkodowanej osoby na desce ratowniczej, aby właściwie przygotować ją do transportu do szpitala. Uczniowie powtórzyli numery alarmowei zasady wzywania pomocy. Uczyli się ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Pod okiem prowadzących ćwiczyli na fantomie masaż serca. Na kolejnej lekcjiw zajęciach uczestniczyli uczniowie klas czwartych, którzy poszerzali swoją wiedzę i umiejętności, aby dobrze przygotować się do wakacyjnego wypoczynku nad wodą.
Ogólnopolski Finał Czwartków Lakkoatletycznych – Łódź 2024
Złoty medal - Jakub Prządka- w skoku w dal
Brązowy medal – Zosia Gonciarz – w rzucie pił. palantową
Pszczyńska Spartakiada Młodzieży
I miejsce – Bogdanik Adam, Oliwia Jakutowicz, Jakub Prządka, Maksymilian Bielecki, Alicja Dubianowska, Zuzanna Janyga, Igor Lewandowski, Stanisław Poskier, Zofia Piecha, Jakub Szary, Weronika Bieniek, Karol Krzystolik, Oliwia Kontny, Maja Francuz, Nadia Nowok, Marcin Lazarek, Ksawery Wieczorek, Franciszek Szymura, Maria Wagstyl, Zuzanna Grzegorz, Eryk Bielecki, Furtok Kamila, Mart Kolon, Julka Michalik, Natalia Mikołajec, Adam Wojciech, Hanna Ząbek, Piotr Górski, Jan Kościelny, Nikodem Mielczarek, Piotr Urban, Mleczko Wiktoria
Pszczyński Bieg Carbo Asecoora
I miejsce - Adam Bogdanik – bieg na 1000 m
Mistrzostwa Pszczyny w sztafetowych biegach przełajowych
I miejsce -Bogdanik Adam, Jakub Prządka, Adrian Stępień, Szymon Bodora, Ignacy Kocur, Filip Galbierz, Filip Lazarek
Zawody powiatowe w sztafetowych biegach przełajowych
II miejsce -Bogdanik Adam, Jakub Prządka, Adrian Stępień, Szymon Bodora, Ignacy Kocur, Filip Galbierz, Filip Lazarek
Mistrzostwa Pszczyny w Czwórboju lekkoatletycznym
I miejsce – Jakub Prządka, Maksymilian Bielecki, Adam Bogdanik, Adrian Stępień, Stanisław Poskier, Piotr Cepok
Zawody Powiatowe w Czwórboju lekkoatletycznym
I miejsce – Jakub Prządka, Maksymilian Bielecki, Adam Bogdanik, Adrian Stępień, Stanisław Poskier, Szymon Bodora
Zawody Rejonowe w Czwórboju lekkoatletycznym
I miejsce – Jakub Prządka, Maksymilian Bielecki, Adam Bogdanik, Adrian Stępień, Stanisław Poskier, Szymon Bodora
Zawody Wojewódzkie w Czwórboju lekkoatletycznym
VIII miejsce – Jakub Prządka, Maksymilian Bielecki, Adam Bogdanik, Adrian Stępień, Stanisław Poskier, Piotr Cepok
Pszczyński Finał Czwartków Lekkoatletycznych
I miejsce - Zosia Gonciarz – Rzut pił. palantową, Jakub Prządka – skok w dal i bieg na 60 m
II miejsce – Igor Lewandowski – rzut pił. palantową, Zosia Gonciarz – bieg na 300 m
Mistrzostwa Pszczyny w Czwórboju lekkoatletycznym -
III miejsce – Zosia Gonciarz, Zosia Kopiec, Zosia Piecha, Łucja Żur, Oliwia Kontny, Alicja Dubieniowska
Mistrzostwa Pszczyny w koszykówce chłopców młodszych – Pólfinał
II miejsce – Prządka Jakub, Stanisław Poskier, Jan Mikołajec, Paweł Bankiel, Szymon Zachara, Adrian Stępień, Szymon Bodora, Maksymilian Kujda, Maksymilian Bielecki, Piotr Cepok, Tymoteusz Garbocz, Paweł Tkacz, Nikodem Studzieński, Paweł Zgraja
Katarzyna Grabowska
W bieżącym roku szkolnym wszyscy uczniowie klas drugich aktywnie włączyli się w realizację programu Laboratoria Przyszłości. Zajęcia głównie prowadzone były w szkolnej pracowni kulinarnej z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach tego programu. Dzieci uczyły się przygotowywania prostych posiłków, korzystania z przepisów kulinarnych, obsługi podstawowych sprzętów AGD. Szczególną uwagę zwracano na przestrzeganie zasad BHP obowiązujących podczas korzystania z przyrządów kuchennych. Zajęcia były też okazją do poznania zasad zdrowego odżywiania i jego znaczenia dla rozwijającego się organizmu. Dzieci przygotowywały między innymi sałatki, surówki, kanapki, tosty, zdrowe desery, koktajle. Każde zajęcia kończyły się degustacją przygotowanych dań. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i sprawiały dzieciom dużo radości. Dzięki nim uczniowie mieli możliwość rozwoju swoich zdolności i zainteresowań, wyrobienia nawyków zdrowego odżywiania i trybu życia oraz kształtowania przydatnych umiejętności życiowych.
Monika Kudła
Irena Barchańska
W dniach od 13-29 maja 2024r. na terenie naszej szkoły została przeprowadzona wiosenna zbiórka środków higienicznych i czystości dla „Zameczku” w Rudołtowicach. Jak zwykle akcja spotkała się z Państwa aprobatą i życzliwością, za co dziękujemy z całego serca.
Po przeliczeniu oraz spakowaniu zebranych darów, grupa przedstawicieli Szkolnego Koła Wolontariatu, wraz z jednym z opiekunów udała się 11 czerwca na spotkanie z podopiecznymi PZN Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży w Rudołtowicach.
W przekazanych darach znalazły się mokre chusteczki, mydła, szampony do włosów, żele do mycia oraz proszki do prania.
Nasi wolontariusze zapoznali się z działalnością „Zameczku” oraz poznali jego pracowników i przede wszystkim podopiecznych. Mieli także możliwość spędzić z nimi ponad godzinę, co pozwoliło im zrozumieć jak trudną i wymagającą pracę wykonują opiekunowie osób niepełnosprawnych. Z pewnością pobyt w Zameczku dostarczył naszym wolontariuszom wielu wrażeń, wzruszeń i uwrażliwił ich na potrzeby osób, szczególnie dzieci, wymagających stałej opieki.
A oto jak wolontariusze wspominają czas z podopiecznymi Zameczku:
„Ciężko było sobie uświadomić z jakim trudem zmagają się niektórzy ludzie. Uważam, że wyjazd do tego miejsca to świetne doświadczenie.”
„Moim zdaniem, wyjazd do ‘Zameczku’ jest niesamowitym przeżyciem, ponieważ bez odwiedzenia tego miejsca, ciężko jest sobie wyobrazić, co czują ludzie mający do czynienia z takimi niepełnosprawnościami.”
„Wyjazd do ‘Zameczku’ był niezwykłym doświadczeniem, ponieważ pokazał mi z jakimi problemami zmagają się niektórzy ludzie.”
„Wyjazd do ośrodka w Rudołtowicach pogłębił moją emaptię oraz świadomość, jakie mam szczęście będąc pełnosprawnym dzieckiem.”
Opracowanie:
Ewa Konfederak i Monika Mazurczyk
11 czerwca uczniowie klasy III a zaprezentowali za pomocą teatrzyku kamishibai swoim kolegom i koleżankom z klas młodszych przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek”. Uczniowie sami przygotowali ilustracje, kostiumy oraz oprawę muzyczną przedstawienia. Młodzi artyści zostali nagrodzeni głośnymi brawami.
Od 2 do 7 czerwca 2024 uczniowie klas ósmych naszej szkoły, uczący się języka francuskiego, wzięli udział w wycieczce Paryż – Disneyland. Odwiedzili oni jedno z najpiękniejszych i najbardziej znanych miast na świecie.
W trakcie pierwszego dnia naszej wycieczki pokonaliśmy ponad 280 schodów, aby wejść na taras widokowy Łuku Triumfalnego, spacerowaliśmy po Polach Elizejskich – najsłynniejszej alei świata, odwiedziliśmy Luwr z jego wielką piramidą, spacerowaliśmy po wyspie Cité, na której narodził się Paryż, zwiedziliśmy Conciergerie – więzienie królowej Marii Antoniny, zobaczyliśmy katedrę Notre Dame, Ratusz Paryża i Centrum Pompidou.
Drugiego dnia rano pojechaliśmy do Wersalu, gdzie zobaczyliśmy Pałac Wersalski z jego pięknymi ogrodami, Petit Trianon – pałacyk Marii Antoniny oraz jej wioskę. Po południu udaliśmy się do centrum Paryża, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Perfum „Fragonard” i płynęliśmy Bateaux Mouches po Sekwanie.
Trzeciego dnia naszego pobytu w Paryżu, wjechaliśmy na najwyższą platformę Wieży Eiffla, odwiedziliśmy grób Napoleona w Les Invalides oraz spacerowaliśmy po dzielnicy Montmartre, gdzie zobaczyliśmy Moulin Rouge, Bazylikę Sacré Coeur i Place du Tertre. Były również naleśniki, lody i zakupy.
Czwarty dzień to dzień zabawy – cały poświęcony był wspaniałej wizycie w Disneylandzie, spotkaniom z Myszką Miki i jej przyjaciółmi. Uczniowie mieli również okazję sprawdzić się w języku francuskim, co udało im się w stu procentach i zmobilizowało ich do dalszej nauki tego pięknego języka. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wyjazdu – Paris, c’est magique !
W czwartek 6 czerwca nasza szkoła była reprezentowana na pszczyńskich zawodach lekkoatletycznych. Wygraliśmy dla Nikoli!
Uczniowie szkół podstawowych z Pszczyny i gminy Pszczyna w ubiegły czwartek wzięli udział w Spartakiadzie. Brali udział w konkurencjach biegowych – indywidualnie, w sztafecie, w pchnięciu kulą, skoku w dal oraz rzucie piłeczką palantową. Walka była bardzo zacięta, o czym świadczy to, że miejsca na podium zajmowały osoby z różnych szkół. SP2 jednak w ogólnej klasyfikacji zdobyła najwięcej punktów, pokonując szkoły z Jankowic (miejsce 2) i Piasku (kolejni na podium).
Zdjęcie pochodzi ze strony pszczyna.pl
Serdeczne gratulacje!
7 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 mieli możliwość uczestniczyć w „Warsztatach Naukowych” organizowanych na terenie Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytut Przemysłu Organicznego w Pszczynie.
Podczas tego wydarzenia mogliśmy, odwiedzając 10 kolejnych stanowisk, zgłębić różne tajniki wiedzy. Zobaczyliśmy między innymi: organizmy bezkręgowe, trzmiele i pszczoły, zajrzeliśmy dzięki mikro i makroskopom do wnętrza ciała, poznaliśmy świat roślin, zobaczyliśmy organizmy wodne. Mieliśmy okazję skosztować pysznego miodu, posiać lub posadzić rośliny.
Każdy uczeń miał możliwość wziąć udział w przygotowanych przez naukowców konkursach, np. odławianie rozwielitek, pipetowanie na czas, rozwiązywanie krzyżówek przyrodniczych.
Rywalizacja była zacięta, emocje sięgały zenitu, a na zwycięzców czekały wspaniałe nagrody.
To jednak nie wszystko!
Najwięcej emocji wzbudziły widowiskowe eksperymenty z suchym lodem czy wybuchającym wulkanem. Zachwytom nie było końca.
Kolejna atrakcja pozwoliła nam nauczyć się rozpoznawać ptaki oraz zaznajomić się z pracą strażników leśnych. Nie małą frajdą było spotkanie z policjantami, możliwość zobaczenia z bliska broni, radiowozu czy sprzętu takiego jak tarcza ochronna.
Przećwiczyliśmy także pierwszą pomoc z Grupą Ratowniczą HKR.
Wiedza sama wchodziła do głowy. Uśmiechnięte buzie uczniów były żywym dowodem na to, że „Warsztaty Naukowe” bardzo się wszystkim podobały.
W imieniu pani Dyrektor Beaty Hellwig, wszystkich uczniów biorących udział w zajęciach oraz nauczycieli bardzo dziękujemy Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytut Przemysłu Organicznego w Pszczynie, na czele z panią kierownik Lucyną Kowalczyk, Burmistrzowi Miasta Pszczyna, panu Dariuszowi Skrobolowi oraz wszystkim współorganizatorom za zaproszenie nas na to wydarzenie.
Już nie możemy się doczekać kolejnej żywej lekcji na terenie IPO w Pszczynie.
Opracowanie
Ewa Konfederak
9 maja 2024r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowych Konkursach Czytelniczych w ramach Sensacyjnej Pszczyny organizowanej przez Stowarzyszenie „take tam…” im. Artystów Międzywojnia oraz Miejsko – Powiatową Bibliotekę Publiczną w Pszczynie. Konkursy rozpoczął się o godz. 12.00 w sali sesyjnej Rady Gminy Urzędu Miasta Pszczyna. Dwuosobowe drużyny wzięły udział w dwóch konkursach:
Milena Cofała i Milena Dyczka zdobyły II miejsce w swojej kategorii.
Konkursy organizowane przez Stowarzyszenie „take tam…” im. Artystów Międzywojnia oraz Miejsko – Powiatową Bibliotekę Publiczną w Pszczynie wymagają od uczestników skupienia, zaangażowania oraz czytania książek ze zrozumieniem.
Zainteresowanie konkursem było tak duże, że potrzebne były eliminacje szkolne w kategorii klasy 4-6.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursach.
Dominika Mleczko
Elżbieta Jochemczyk
W tegorocznej Wielkiej Lidze Czytelników w naszej szkole wzięło udział 34 uczniów.
W etapie szkolnym należało zdobyć 5 sprawności czytelniczych, by móc przystąpić do etapu drugiego, czyli do półfinału.
Książki półfinałowe w poszczególnych kategoriach wiekowych:
Klasy 1-3: „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie.” Julity Grodek.
Klasy 4-6: „Dynastia Miziołków” Joanny Olech.
Klasy 7-8: „Obronić Królową”. Barbary Kosmowskiej.
Z książką Julity Grodek zmierzyli się uczniowie klasy IIb Agata Gałuszka, Rozalia Żur, Tadeusz Żur oraz Wojciech jaworski, Aniela Ślosarczyk i Weronika Żur z klasy IIIb.
Do testu półfinałowego w drugiej kategorii wiekowej zakwalifikowali się Wiktoria Mleczko z klasy IVb, Milena Dyczka, Matylda Krzystolik, Łucja Żur, Antoni Ślosarczyk z klasy Vb oraz Amelia Mleczko z klasy VIa.
Do testu z książki „Obronić Królową” Barbary Kosmowskiej przystąpiła Emilia Tulaja z klasy VIIIb.
Do etapu ogólnopolskiego mogły zakwalifikować się uczestnicy, którzy zdobędą co najmniej 80% poprawnych odpowiedzi.
Wojciech Jaworski uzyskał wynik pozwalający przejść do etapu ogólnopolskiego i musiał się zmierzyć z kolejną książką, którą była „Gaja z Gajówki. Chatka w sercu lasu” Anny Włodarkiewicz.
Ogólnopolski test Wielkiej Ligi Czytelników został przeprowadzony online na terenie szkoły 9 maja 2024r . Wojtek uzyskał 168 punktów (najlepszy wynik w powiecie) na 170 możliwych i tym samym został MISTRZEM.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom biorącym udział w Wielkiej Lidze Czytelników i życzymy kolejnych sukcesów w podejmowanych wyzwaniach.
Dominika Mleczko
Elżbieta Jochemczyk
Ewa Konfederak
W maju w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski „Wiosna, ach to ty!” skierowany dla uczniów klas 1-3. Zgłosiło się 23 uczestników, którzy prezentowali wiersze, których przewodnim tematem była wiosna. Celem konkursu było promowanie talentów recytatorskich których w naszej szkole jest nie mało, popularyzowanie literatury pięknej jak również wrażliwości na piękno poezji oraz kształtowanie języka i wyobraźni.
Przy ocenie występów uczestników jury zwracało uwagę na dykcję, pamięciowe opanowanie tekstu, interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny, czyli strój i gesty sceniczne.
Wszyscy uczestnicy przygotowali się do występu, dlatego wybór i przyznanie miejsc było trudne.
Wyniki przedstawiają się następująco:
Miejsce I: Natalia Napierała, klasa IIIb
Miejsce II: Kornelia Widera, klasa Ia
Miejsce III: Magdalena Pudliszewska, klasa IIIa
Adam Kotajny, klasa IIIb
Wyróżnienie otrzymują:
Zuzanna Struzik, klasa IIa
Maja Cofała, klasa IIIb.
Jury doceniło stroje sceniczne, a szczególnie uczennic:
Kornelii Widery, klasa Ia i Mai Borszcz, klasa IIa.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.
Monika Kudła
Iwona Warzocha
Dominika Mleczko
3 czerwca, w naszej szkole gościliśmy rodziców i sympatyków zespołów muzycznych z klas I-IV, prowadzonych przez panią Jolantę Grabowską.
Podczas popisu podsumowującego pracę w tym półroczu dziewczynki z zespołu „Wiolinki”, uczniowie uczęszczający na naukę gry na ukulele oraz wokalistki tańczyli, śpiewali i grali na instrumentach do znanych przebojów z lat 70/80.
Młodzi wykonawcy zostali nagrodzeni zasłużonymi brawami.
Tego dnia, kto przyszedł do szkoły wcześniej, mógł zauważyć, że na korytarzach i w salach lekcyjnych panowała cisza. W szatni nikt się nie przebierał, na zewnątrz nie było gwaru ani grupek uczniów rozmawiających, opowiadających, wygłupiających się. Nikt nie jeździł po parkingu na rowerze, nie przybijał piątek na powitanie. Jedynie czasem ktoś przemknął niosąc jakiś stolik, mapę, mikrofon.. ale to nie byli uczniowie. Dziwny dzień, przecież to poniedziałek! Pogoda też jakby wstrzymywała oddech w oczekiwaniu, co będzie się działo – zanosiło się na deszcz, może nawet burzę, wisiały ciężkie chmury.. Zadzwonił pierwszy dzwonek, potem drugi. Żaden z nich jednak nie był tym, po którym otwarły się drzwi sal. Uczniów jeszcze nie było!
To nie była zwyczajna cisza, taka jak w wolny dzień, to była cisza przed wydarzeniem!
Dzień Dziecka i Dzień Sportu, no właśnie! Dyskretnie i po cichu na korytarzach, w salach lekcyjnych i gimnastycznych oraz na boisku przed szkołą ustawiono niezbędne sprzęty. Nagłośnienie podłączone, miejsca siedzące ustawione, instrukcje dla zawodników wydrukowane, naczynie z przyciągającymi wzrok, tajemniczymi kamieniami za drzwiami sekretariatu pod czujnym okiem Pań Dominiki i Moniki nadal w ukryciu. Przy wyjściu z nowego budynku, ufundowane przez Radę Rodziców sprzęty do popcornu i waty cukrowej błyszczące i gotowe do cieszenia podniebień uczestników.
Uczniowie rzecz jasna nie zawiedli i zjawili się na czas. Godzina 9:00, uroczyste rozpoczęcie wydarzenia na dużej sali gimnastycznej. Obecne wszystkie klasy. Pani Dyrektor z mikrofonem w dłoni szybko zapanowała nad dużą liczbą rozentuzjazmowanych, nawet tych bardziej pobudzonych młodych ludzi. Kilka zdań wprowadzenia, wyjaśnienie zasad rywalizacji i zielone światło do rozpoczęcia!
Główną atrakcją był "Pokaz talentów klas 1-3"
Na małej sali gimnastycznej 36 uczniów przedstawiało swoje talenty.
Wysłuchaliśmy utworów granych na pianinie, saksofonie, harmonijce ustnej oraz flecie poprzecznym. Wiele osób prezentowało swe umiejętności wokalne oraz plastyczno- techniczne.
Wszystkim młodym „Talenciakom” serdecznie gratulujemy!
W tym samym czasie dla klas 4-8 były przygotowane:
Dwie gry terenowe
Rozgrywki przy stolikach
Rebusy
Siatkówka
Koszykówka
Sztafeta wahadłowa
No i oczywiście posiłki regeneracyjne
..To lista aktywności, którym oddawali się zawodnicy przez kolejne godziny. Pogoda dopisała. Można by nawet rzec, że współpracowała, bo z nieba nie lał się na rywalizujących na boisku żar. Wszyscy prowadzący podeszli do swoich zadań poważnie, pewnie między innymi dzięki temu, całemu wydarzeniu towarzyszyło duże zaangażowanie uczestników. Sale, korytarze, place i boisko wypełniały się raz po raz zawodnikami, zmieniały się dyscypliny, przychodzili następni, rywalizowali, rozwiązywali zagadki, tańczyli, grali, naliczali punkty, wygrywali i przegrywali, zdobywali tajemnicze kamienie. Gwar, hałas, dobre emocje i dużo uśmiechu, czas upłynął szybko. Na koniec rozdano bony na nagrody do wykorzystania w kolejnych dniach szkoły :)
Jako nauczyciele dziękujemy, że doceniacie nasze starania i potraficie się dobrze bawić i integrować. Kolejny dzień dziecka już za rok. Szybko zleci. Do zobaczenia na kolejnym wydarzeniu.. i na codziennych zajęciach oczywiście.
Świat jest pełen różnych fantastycznych pasji.
W ramach projektu "Świetlicowe perełki" odkrywamy niezwykłe pasje znanych ludzi z całego świata, rozwijamy swoje mocne strony i talenty.
W kwietniu w naszej szkolnej świetlicy odbyły się warsztaty malowania ubrań. Uczniowie klas 1-3 mieli możliwość zaprojektowania swojej wymarzonej koszulki. Na początku zajęć poznaliśmy historię Katarzyny Piechniak z Sandomierza, która stworzyła markę ręcznie malowanych ubrań. Następnie uczestnicy warsztatów samodzielnie malowali swoje autorskie obrazki na koszulkach. Każdy mógł stworzyć coś swojego, wyjątkowego, niezwykłego, a nawet “zakręconego”. Na koszulkach pojawiły się przeróżne pomysły - ulubione postacie z filmów/bajek, odciski rąk, życiowe motta itp. Malowanie na koszulkach to świetna możliwość wyrażenia siebie. W ten sposób można podkreślić indywidualność i kreatywność. Uczniowie nie tylko tworzyli obrazki, ale również dzielili się zainteresowaniami, inspirowali się wzajemnie oraz śpiewali piosenki przy akompaniamencie gitary.
Autor projektu:
Natalia Rudakiewicz
11 maja 2024r. w porozumieniu i we współpracy z Radą Rodziców zorganizowaliśmy w naszej szkole II Festiwal Nauki pod hasłem „Zdrowie na widelcu” (nasz zeszłoroczny temat to „Potęga umysłu”). W tym dniu zaprosiliśmy do szkoły uczniów i ich Rodziców. Głównym celem imprezy było rozbudzenie naukowej ciekawości oraz popularyzacja nauki. W naszej szkole odbyły się pokazy, wystawy, warsztaty, eksperymenty, prelekcje oraz lekcje otwarte z różnych dziedzin wiedzy. Podczas festiwalu chcieliśmy też zaprezentować Rodzicom wykorzystanie pomocy dydaktycznych zakupionych m.in. w ramach Laboratoriów Przyszłości oraz Zielonej Pracowni.
W salach lekcyjnych były realizowane aktywności z różnych dziedzin wiedzy.
Nauczyciele klas 1-3 przygotowali lekcje otwarte dla rodziców m.in. „Muzyczne inspiracje”, „Ruch to zdrowie, każdy Ci to powie”, „Myślę logicznie”, „Dzień Rodziny”, warsztaty kulinarne, warsztaty plastyczne oraz gry stolikowe. Uczniowie klas 1-3 brali udział w festiwalu nauki całymi klasami pod opieką wychowawców.
Klasy starsze uczestniczyły w projekcie polegającym na zaliczeniu jak największej liczby aktywności i zdobyciu pieczątek. Uczniowie klas 4-5 włączyli się w festiwal w grupach pod opieką nauczycieli, a uczniowie klas 6-8 samodzielnie wybierali zajęcia, w których chcieli uczestniczyć. Za udział w aktywnościach uczniowie zdobywają pieczątki, które zamienili na plusy z konkretnego przedmiotu.
Zajęcia przygotowywali nauczyciele przedmiotowcy. Można było wziąć udział m.in. w warsztatach „EKOzorientowani działają”, „Papier odzyskuję, nie marnuję” pokaz magii papieru czerpanego, zabawach muzycznych „Zabawy integracyjne przy muzyce”, zabawach i grach językowych „Francuskie ABC”, „Zabawy z językiem angielskim”, "Między nami lekturami", warsztatach z mikroskopem „Małe jest ciekawe”, lekcji robotyki „Robotyka dla początkujących”, stacjach zadaniowych „Matematyka z planszówkami”, „Cząsteczki chemiczne” oraz „Z geografią za pan brat”.
Była też możliwość spotkania się ze specjalistami zajmującymi się „Treningiem uważności” – pokaz ćwiczeń psychofizycznych rozwijających koncentrację uwagi (teoria i praktyka) z panią mgr Beatą Szymura. Wyjaśnienie terminu uważność, który polega na kierowaniu uwagi na to, czego doświadczasz w danej chwili. Dzięki temu zyskujesz więcej energii do mierzenia się z wyzwaniami codziennego życia oraz skuteczności w rozwiązywaniu problemów. Inną bardzo atrakcyjną formą zorganizowaną przez specjalistów panią Martynę Golda, było poznanie wpływu zdrowej diety na funkcje poznawcze - „Dieta Mind”. Dieta na koncentrację, czyli co jeść, aby zadbać o nasz mózg.
W ramach obiadu uczniowie otrzymali zdrową i smaczną przekąskę- niespodziankę.
Rada Rodziców przygotowała mini kawiarenkę z ciastami i napojami. Dochód przeznaczony był na wsparcie działalności statutowej Rady Rodziców. Rodzice, włączyli się w organizację Festiwalu piekąc ciasta. Jeszcze raz dziękujemy Państwu za pomoc i wsparcie.
Dodatkową atrakcją była wystawa historyczna „Człowiek w meloniku” przygotowana przez Instytut Myśli Polskiej im. Korfantego, dostępna w nowym budynku szkoły.
Przygotowanie tak dużego przedsięwzięcia zintegrowało środowisko szkolne.
Mamy nadzieję, że dzień spędzony w szkole pokazał placówkę zupełnie z innej perspektywy, jako miejsce, gdzie można zorganizować niezwykłe zajęcia, rozbudzić i rozwijać wśród dzieci pasję poznawania świata i odkrywania reguł nim rządzących, świetnie się bawić i miło spędzić czas. Odpowiedzieć sobie na nurtujące pytania: Dlaczego tak się dzieje? Czemu to tak działa? Co się stanie, kiedy…? Nauka przez zabawę i doświadczanie – klucz do sukcesu!
Beata Hellwig
Iwona Walerus
Wszyscy znamy z dzieciństwa wierszyk Juliana Tuwima, o kotku, któremu marzyła się miseczka pełna mleczka. Nasze prawdziwe, bezpańskie kotki-podopieczni
Fundacji „Zwierzęca Arkadia”- również mają swoje małe marzenia, których nie mogą spełnić bez naszej pomocy, a nas prawie nic nie kosztują…
Jak co roku, zorganizowaliśmy wśród uczniów naszej szkoły wiosenną zbiórkę - żwirku i mokrej karmy.
Zbiórka trwała trzy tygodnie i zakończyła się 26 kwietnia.
Zgromadzone dary zostały przekazane do siedziby Fundacji.
Wszystkim darczyńcom, którzy kolejny raz wsparli naszą zbiórkę swoim dobrym sercem - i darami dla kotów- serdecznie dziękujemy!!!!
Anna Gazda
„Zbiórka figurek z jajek niespodzianek”
W dniach 19-29 lutego w naszej szkole prowadzona była zbiórka figurek z jajek niespodzianek, jak również małych zabaweczek. Figurki te są przeznaczone jako nagroda dla dzieci za dzielną postawę w trakcie badań w laboratorium Szpitala Joannitas w Pszczynie. Dzięki tej akcji chcieliśmy pomóc dzieciom przełamać strach przed pobraniem krwi. Ilość przyniesionych darów zaskoczyła nie tylko wolontariuszy naszej szkoły, lecz także pracowników laboratorium. Zebraliśmy 17,5 kg figurek!
„Świąteczne kartki niosące radość”.
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję „Świąteczne kartki niosące radość”. Rezultatem ich pracy były prześliczne kartki wielkanocne, które zostały przekazane na rzecz Hospicjum Ojca Pio w Pszczynie.
Oprócz tego uczniowie klas IV i V na lekcjach plastyki pod okiem Pani Iwony Ficek-Jarczok wykonali piękne stroiki świąteczne, które zostały podarowane na kiermasz wielkanocny organizowany przez hospicjum.
„Zbiórka na rzecz Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny ‘Przystań’ i ‘Ostoja’ w Pszczynie”
W dniach 11-26 marca społeczność naszej szkoły włączyła się w akcję na rzecz Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny ‘Przystań’ i ‘Ostoja’ w Pszczynie. Tym razem zbieraliśmy dezodoranty, antyperspiranty, rollery, szampony, pomadki ochronne, gumki i spinki do włosów, żele lub gumy do włosów, środki czystości. Jak zawsze uczniowie SP2 nie zawiedli. Podopiecznym Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny przekazaliśmy 2 duże kartony kosmetyków, przyborów kosmetycznych i środków czystości.
Szkolne Koło Wolontariatu serdecznie dziękuje wszystkim darczyńcom za okazaną pomoc i udział w zbiórkach. Dziękujemy uczniom za trud, chęci i włożoną pracę w wykonanie kartek i stroików, zaś rodzicom za zakup materiałów do wykonania tych „perełek”.
Opiekunowie SKW A.Gałuszka, E.Konfederak, M.Mazurczyk
Kolejne, przedostatnie zadanie z Programu "Gramy zmysłami". W tym zadaniu ćwiczyliśmy słuch. Dźwięki nieustannie nas otaczają. Muzyka, głos, dźwięki wydawane przez zwierzęta, pojazdy i inne maszyny, powiadomienia w telefonie czy dźwięk jego dzwonka to tylko kilka przykładowych dźwięków, jakie słyszymy każdego dnia. Co więcej, wrażenia akustyczne mają szeroki wpływ na funkcjonowanie całego organizmu – wprowadzają nasze ciało w gotowość, a także aktywność. Dzięki nim możliwy jest rozwój poznawczy i komunikacyjny. Wrażenia akustyczne pozwalają na poznawanie świata, który nas otacza. W trakcie zajęć logopedycznych i korekcyjno- kompensacyjnych szlifowaliśmy percepcję słuchową. Pierwszą zabawą była zabawa „Poznaję swoje ciało” – prowadząca recytowała wiersz, ilustrując ruchem jego treść. Przy powtórzeniu zabawy włączały się dzieci. Usprawnialiśmy aparat artykulacyjny – prowadzące opowiadały historyjkę i demonstrowały zawarte w niej ćwiczenia, a dzieci je powtarzały. Zabawa „Instrumenty muzyczne” – wzbogacała słownictwo. Polegała na pokazywanie ilustracji instrumentów muzycznych (flet, skrzypce, gitara, bębna, pianina, trąbki), nazywanie ich i imitowanie dźwięków jakie wydają. Fajna była zabawa ruchowa ze śpiewem „Jestem muzykantem Konszabelantem” – podczas śpiewania refrenu razem naśladowaliśmy grę na danym instrumencie. A najbardziej twórcze było ...komponowanie muzyki do popularnych przebojów…
Agnieszka Czernecka
Gabriela Skrzypska
Powered by aSc EduPage