„Ruch jest drzwiami do uczenia się...” Paul Dennison
Lewa, prawa, lewa prawa... Pisanki na start!
Oto kolejne zadanie z naszego Ogólnopolskiego Programu „Gramy zmysłami”. Święta za pasem, a my już robimy pisanki. Ale pisanki szczególne – takie, które ćwiczyły nasze mózgi. Każdy chciałby mieć jasny umysł i pełną koncentrację. Wymaga to jednak naszego pewnego zaangażowania. Systematyczne i różnorodne ćwiczenia wspaniale nam pomogą. W tym zadaniu zaproponowałyśmy dzieciom ćwiczenia na integrację półkul mózgowych. Kolorowe pisanki i przeplatane kolorowe nitki pobudziły mózg, synchronizowały i stymulowały pracę mózgu. W konsekwencji wzrostu i usprawniania komunikacji pomiędzy półkulami mózgowymi dziecko łatwiej przyswaja nowe umiejętności takie jak pisanie, czytanie, rysowanie. Mózg zawiera dwie półkule, każda ma cztery płaty. Każda półkula mózgowa rozwija się i przetwarza informacje w specyficzny dla niej sposób. Półkula logiczna (lewa) to „księgowy”. Zajmuje się szczegółami, częściami i przetwarzaniem języka i wzorów linearnych. Przeciwna (prawa), półkula to „artysta”. Przetwarza informacje w sposób globalny zajmuje się obrazami, rytmem, emocją ,intuicją. Mózg zawsze jest gotowy do nowych zadań, nowych ćwiczeń, ale trzeba mu w tym pomóc. Zerknij poniżej. Może te ćwiczenia będą dla Ciebie i dla Twojego mózgu:
- Ćwiczenie dla mózgu. To ćwiczenia na koordynację międzypółkulową.
Usiądźcie na krześle.
Wyprostujcie nogi w kolanach i kręćcie stopami powoli kółka w prawo. Następnie wyprostujcie ręce przed siebie i kręćcie dłońmi w lewo.
To przykład jednego z ćwiczeń, i to dość trudnych, które nie od razu uda się wykonać.
2. Ćwiczenia dla mózgu.
To ćwiczenie pamięci. Pamięć krótkotrwała i dawna. Pamięć krótkotrwała, to zdolność zapamiętywania i powtarzania bieżąco wykonanych czynności bądź nauczonych rzeczy.
Aby sprawdzić i ćwiczyć pamięć krótkotrwałą:
Poproś druga osobę, aby głośno wypowiadała np. daty 1653.
Zadaniem Twoim będzie podać ją od końca, czyli 3561.
Gdy to jest zbyt proste, można zwiększyć liczbę cyfr o jedną lub dwie, np. 21796 lub 201965..
3. Ćwiczenie dla mózgu. To ćwiczenie będzie angażowało obydwie półkule mózgu.
Potrzebne będą 2 ołówki lub 2 długopisy i kartka papieru.
Ćwiczenie polega na rysowaniu równocześnie, obydwoma rękami, 2 różnych figur geometrycznych.
Np. prawą rysujemy okrąg, a lewą prostokąt.
Gdy to skończymy zmieniamy figury, rysujemy prawą prostokąt, a lewą okrąg.
A zatem – do dzieła!
Gabriela Skrzypska
Agnieszka Czernecka