„Życzliwość i tolerancja – klucz, który otwiera wszystkie drzwi”
Jak co roku, nasza Szkoła obchodziła Tydzień Życzliwości i Tolerancji. Inspiracją do wydarzenia są obchodzone na całym świecie dni: Tolerancji (16 listopada), Praw Dziecka (20 listopada) oraz Życzliwości i Pozdrowień (21 listopada). Celem akcji jest uwrażliwianie na wzajemną życzliwość, wzbudzanie pozytywnych emocji, otwarcie na tolerancję.
Z tej okazji po raz kolejny nasza placówka tradycyjnie przystąpiła do akcji UNICEF „Prawa Dziecka”. Uczniowie klas młodszych z pomocą wychowawców wspólnie przygotowali wielkie drzewo PRAW DZIECKA, które powstało z samodzielnie wyciętych przez dzieci papierowych dłoni . Chętni milusińscy wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „ Prawa Dziecka – w Twoich oczach”. W łączniku szkoły przygotowaliśmy obszerną gazetkę mówiącą zarówno o prawach jak i obowiązkach dzieci. 20 listopada spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, aby wspólnie uczcić ten dzień – Dzień Praw Dziecka. Wtedy też odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. Pani Monika przybliżyła uczniom historię tego Dnia i wspólnie z Panią Iwoną wręczyła nagrody laureatom konkursu. Wybraliśmy również naszego szkolnego obrońcę Praw Dziecka – została nim Pani Dyrektor! Ale! Żeby nie było tak prosto, aby otrzymać nasz Szkolny Order Uśmiechu, musiała wypić sok z cytryny, własnoręcznie wyciśnięty przez uczniów i uczennice. Dla naszej Pani Dyrektor była to błahostka – wypiła sok z uśmiechem na ustach i tym sposobem otrzymała nasz Szkolny Order Uśmiechu – obrońcy interesów dzieci. Po uroczystym apelu dzieci w klasach rozwiązywały multimedialny test wiedzy „Co Ty wiesz o swoich prawach?” Prace autorów i autorek szkolnego konkursu dla klas 1-3 „Prawa Dziecka – w Twoich oczach”zostały zaprezentowane w formie galerii.
W naszej bibliotece dzięki zaangażowaniu ani Dominiki odbyła się wystawa książek „Dzień Praw Dziecka” oraz powstała tematyczna gazetka. Wybrana literatura promowała pozytywne wartości, pozytywnych bohaterów, w tym dzieci lub młodzież radzącą sobie w trudnych sytuacjach (m.in. „Która to Malala?” R. Piątkowskiej; książki M. Michalaka, G. Kasdepke i in.).
Na szkolnych korytarzach powstała wyjątkowa wystawa plakatów dotyczących życzliwości i tolerancji, które zawisły na sznurkach, łącząc oba budynki Szkoły. Prace powstały podczas zajęć szkolnych (klasy 4-6) oraz zostały wykonane w domu (klasy 7-8) przez chętnych uczniów. Zawisły także gazetki informacyjne w związku ze szkolnym Tygodniem Życzliwości i Tolerancji.
Adela Blacha
Zespół ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej