RODO

      • 29maj
          • Sukces ucznia klasy 4b w konkursie matematycznym

            Z ogromną radością informujemy, że uczeń klasy 4b – Oliwier  Przewoźnik– zdobył I miejsce w gminnym konkursie matematycznym „Matematyczny Kogiel-Mogiel” i okazał się najlepszy spośród wszystkich uczniów klas czwartych w gminie Pszczyna.

            Sukces Oliwiera poprzedziło zwycięstwo w szkolnych eliminacjach matematycznych organizowanych w Szkole Podstawowej nr 2. Dzięki temu mógł reprezentować naszą szkołę podczas konkursu gminnego, gdzie wykazał się ogromną wiedzą, logicznym myśleniem oraz matematycznymi umiejętnościami. Do konkursu ucznia przygotowywała pani Aleksandra Furman.

            Matematyka uczy nie tylko liczenia, ale przede wszystkim logicznego myślenia, wytrwałości i szukania rozwiązań. Umiejętności matematyczne przydają się każdego dnia – pomagają podejmować dobre decyzje, rozwijają kreatywność i uczą cierpliwości. Sukces Oliwiera pokazuje, że systematyczna praca i rozwijanie swoich pasji mogą prowadzić do wspaniałych osiągnięć.

            Jak powiedział Stefan Banach:
            „Matematyka jest najpiękniejszą i najpotężniejszą dziedziną ludzkiego ducha.”

            Gratulujemy Oliwierowi wspaniałego osiągnięcia i życzymy kolejnych sukcesów!

             

      • 26maj
          • „Liderki i Liderzy Cyfrowej edukacji Szkolnej”

             

             

            Akademia Humanitas wraz ze Stowarzyszeniem Robisz.to w okresie 1 czerwca 2025 r. do 30 czerwca 2026 r. realizuje projekt „Liderki i Liderzy Cyfrowej edukacji Szkolnej” nr KPOD.05.08-IW.06-110/25 dofinansowany przez Unię Europejską w ramach Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) - Szkolenia dla nauczycieli szkolnych,

             

            Wartość dofinansowania ze środków UE 11 693 125,00 zł.

             

            Realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcia założeń inwestycji C2.1.3 KPO poprzez przekazanie do szkół min. 4 366 000,00zł  środków na zakup cyfrowych materiałów dydaktycznych oraz uzupełnienie kompetencji cyfrowych nauczycieli do efektywnego korzystania z otrzymanych środków dydaktycznych.

            Celem projektu to zwiększenie kompetencji cyfrowych wśród 4 366 nauczycieli szkolnych poprzez przeprowadzenie kompleksowych szkoleń.

            W ramach cyklu szkoleń uczestnicy podnoszą kompetencje cyfrowe w zakresie 5 modułów obligatoryjnych:

            I: Bezpieczne dane, współpraca i komunikacja w środowisku cyfrowym

            II: Metodyczne aspekty aktywizującego kształcenia z wykorzystaniem technologii

            III: Tworzenie materiałów dydaktycznych w postaci prezentacji z wykorzystaniem różnych aplikacji

            IV: Urządzenia cyfrowe wykorzystywane w szkole do celów edukacyjnych

            V: Roboty edukacyjne i ich zastosowanie na lekcjach z różnych przedmiotów

             

            oraz dwóch wybranych kursów e-learningowych:

             

            I: Przygotowanie materiałów dydaktycznych w postaci filmów, kolaży, podcastów.

            II: Przygotowanie materiałów dydaktycznych w postaci dokumentów tekstowych, współdzielenie dokumentów.

            III: Przygotowanie materiałów dydaktycznych z wykorzystaniem obliczeń i wizualizacji w arkuszu kalkulacyjnym.

            IV: Organizacja i graficzna prezentacja informacji w postaci map myśli

            V: Podstawy tworzenia stron internetowych i blogów z wykorzystaniem systemów zarządzania treścią

            VI: Wykorzystanie aplikacji tworzących testy i quizy, aplikacji dla wirtualnych tablic wykorzystywanych podczas lekcji i pracy indywidualnej ucznia

            VII: Praktyczne sposoby wyszukiwania przydatnych na lekcji informacji w sieci, korzystanie z tematycznych baz danych w Internecie

            VIII: Aplikacje i systemy do prowadzenie zajęć zdalnych, webinariów i telekonferencji

            IX: Korzystanie z gotowych elektronicznych zasobów edukacyjnych

            X: Podstawy pracy na platformie zdalnego nauczania

             

            Realizacja projektu przyczyni się do trwałego podniesienia kompetencji cyfrowych nauczycieli oraz zwiększenia jakości i nowoczesności procesu dydaktycznego w placówce. Uczestnicy szkoleń zdobędą praktyczne umiejętności w zakresie bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych, tworzenia i wykorzystywania e-materiałów dydaktycznych, prowadzenia zajęć z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń i aplikacji edukacyjnych, a także efektywnej współpracy i komunikacji w środowisku cyfrowym. W ramach otrzymanego grantu placówka zostaje doposażona w cyfrowe materiały dydaktyczne.

             

            #KorzyściDlaCiebie #NextGenerationEU #FunduszeUE

      • 25maj
          • Rekrutacja uzupełniająca do klasy I na rok szkolny 2026/2027

            Aby zapisać dziecko do szkoły spoza obwodu w rekrutacji uzupełniającej należy wypełnić elektroniczny formularz WNIOSKU na stronie:

            https://uzupelniajaca-sp-pszczyna.nabory.pl/

            terminie od dnia 9 czerwca 2026 r. od godziny 8:00 do 11 czerwca 2026 r. do godziny 20.00, oraz dostarczyć wydrukowany wniosek do szkoły (wraz z załącznikami) do 12 czerwca do godziny 15.00.

            17 czerwca o godz. 13.00 zostaną opublikowane listy zakwalifikowanych.

            W terminie od 17 czerwca do 19 czerwca do godziny 15.00 należy potwierdzić wolę zapisu dziecka w szkole, do której dziecko zostało zakwalifikowane (jest możliwość potwierdzenia przez system) przez rodziców.

            22 czerwca godz. 13.00  zostaną opublikowane listy przyjętych i  nieprzyjętych.

      • 25maj
          • WARSZTATY ZDROWEGO ODŻYWIANIA

            W dniu 21 maja 2026 r. uczniowie klas I wzięli udział w bezpłatnych warsztatach edukacyjnych realizowanych w ramach Programu dla szkół, prowadzonego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz finansowanego ze środków Unii Europejskiej i budżetu krajowego.
            Warsztaty miały charakter interaktywny i były poświęcone promocji zdrowego stylu życia oraz zasad prawidłowego odżywiania. Podczas zajęć dzieci wspólnie przygotowywały proste i zdrowe potrawy z owoców- przepyszne szaszłyki. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w wykonywaniu powierzonych zadań, poznając jednocześnie wartości odżywcze wykorzystywanych produktów. W trakcie warsztatów dzieci miały również możliwość degustacji certyfikowanych produktów ekologicznych.
            Dużym zainteresowaniem cieszyły się także klasowe ogródki wraz z zestawami do samodzielnej uprawy roślin, które uczniowie otrzymali do wykorzystania w swoich salach lekcyjnych. Każde dziecko otrzymało również fartuszek kucharski na własność, co sprawiło uczestnikom wiele radości i dodatkowo podkreśliło praktyczny charakter zajęć.
            Warsztaty przebiegły w miłej atmosferze i były cennym doświadczeniem edukacyjnym dla uczniów. Zajęcia zachęciły dzieci do zdrowego odżywiania oraz rozwijania samodzielności i współpracy w grupie.


            Marzena Mocny

      • 25maj
          • WYCIECZKA DO BAJKI PANA KLEKSA

            18 maja klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do Bajka Pana Kleksa, która przeniosła uczestników do magicznego świata wyobraźni oraz pobudziła ich miłość do literatury. Podróż ta była wypełniona wspólną zabawą, poszukiwaniem wskazówek i rozwiązywaniem zagadek.
            W towarzystwie doświadczonego animatora, stylizowanego na postać z książek o przygodach Pana Kleksa, dzieci rozwijały swoje zdolności manualne i wyobraźnię. Uczyły się poprzez doświadczenie oraz rozwijały ciekawość poznawczą.
            Uczniowie mieli również okazję „zadzwonić” do Jan Brzechwy i osobiście zadać mu nurtujące ich pytania. W escape roomie ćwiczyli współpracę i logiczne myślenie, natomiast podczas warsztatów naukowych „Magiczne Eliksiry”, poprzez bezpieczne eksperymentowanie poznawali podstawy chemii.
            Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń, a także była doskonałą okazją do nauki poprzez zabawę i wspólne odkrywanie świata.


            Marzena Mocny

      • 21maj
          • Czytelnicze emocje podczas „Sensacyjnej Pszczyny”

            14 maja 2026 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności czytelnicze podczas konkursów odbywających się w ramach tegorocznego festiwalu SENSACYJNA PSZCZYNA. Organizatorami wydarzenia były Stowarzyszenie „take tam…” im. Artystów Międzywojnia oraz Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie. Naszą szkołę reprezentowała liczna grupa - aż 12 uczniów tworzących sześć zespołów. Reprezentanci „Dwójki” wzięli udział we wszystkich kategoriach wiekowych.

            Kategoria klas 2-3: zadaniem było przeczytanie książki „Morderstwo w muzeum.”  Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny w składzie:

            1. Barbara Gałuszka i Kamila Kafka z klasy II a.
            2. Hanna Prządka i Jerzy Kracoń z klasy II a.

            Kategoria klas 4-6: zadaniem było przeczytanie książki „Sprawa zaginionego markiza.”  Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny w składzie:

            1. Wojciech Jaworski z klasy Vb i Maja Warzecha z klasy VIa - zajęli 2. miejsce.
            2. Wiktoria Żemła i Paweł Kozik z klasy VIa.

            Kategoria klas 7-8: zadaniem było przeczytanie książki „Drony, skorpiony i sekret emira, czyli jak znaleźć skarb i pokonać złoli.”  Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny w składzie:

            1. Milena Cofała i Sara Szewczyk z klasy VIIb - zajęły 1. miejsce.
            2. Julia Karkoszka i Karolina Kubska z klasy VIIIb.

            Rywalizacja stała na bardzo wysokim poziomie, a liczba uczestników była imponująca. Nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą, zaangażowaniem i świetnie poradzili sobie podczas konkursowych zmagań.

            Wszystkim reprezentantom składamy serdeczne gratulacje za ich wysiłek i osiągnięte wyniki. Życzymy im kolejnych powodów do dumy oraz następnych sukcesów związanych z rozwijaniem czytelniczych pasji.

             

            Dominika Mleczko

            Agnieszka Sinka-Pietras

      • 18maj
          • Wiosna w bibliotece

                        Wraz z nadejściem wiosny w bibliotece zaroiło się od wydarzeń czytelniczych. Nie znaczy to, że wcześniej nic się nie działo, jednak początek tej pory roku okazał się wyjątkowo intensywny.

            Zacznijmy od początku.

                        27 marca obchodziliśmy Dzień Teatru. A gdzie, jak nie w bibliotece, należało go świętować? Nasi uczniowie wcielili się tego dnia w aktorów. Przy użyciu własnoręcznie przygotowanych postaci przedstawili swoją wersję lalkowego przedstawienia „Czerwony Kapturek”. To jednak nie wszystko. Odwiedzający bibliotekę mieli również okazję zapoznać się z teatrzykiem kamishibai, dzięki któremu mogli poznać historię Skarbnika. Na koniec zobaczyli, jak powstaje przedstawienie teatralne.

                        Z okazji Świąt Wielkanocnych, jak co roku, powstały piękne zajączki, które ozdobiły bibliotekę. Wykorzystaliśmy do tego to, czego mamy najwięcej – książki. Tym zniszczonym i nieaktualnym nadaliśmy w ten sposób nowe życie.

                        Dzień Ziemi to kolejne bardzo ważne dla nas wszystkich święto. Dzięki wysłuchaniu słuchowiska „Słonik Maciek i Dzień Ziemi” dzieci dowiedziały się, czym jest ten dzień, dlaczego jest tak istotny oraz jak każdy z nas może dbać o przyrodę. Na zakończenie pracowaliśmy z wierszem o Ziemi, który nabrał kolorów dzięki pięknym ilustracjom uczniów.

                        23 kwietnia, w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, nasi czytelnicy mogli poczuć się jak autorzy, napisać własną krótką książeczkę oraz dowiedzieć się, czym są prawa autorskie i kto oraz w jaki sposób musi ich przestrzegać.

                        Na koniec, czyli 30 kwietnia, uczniowie przejęli inicjatywę. Dzięki jednemu z pasjonatów zorganizowali w bibliotece wystawę kamieni i minerałów. Można było je nie tylko obejrzeć i dotknąć, ale również poznać liczne ciekawostki dzięki prezentowanym książkom tematycznym.

                                                                                                                      Agnieszka Sinka-Pietras

                                                                                                                      Dominika Mleczko

      • 07maj
          • Wyniki głosowania

            W dniu 5 maja 2026 r. przeprowadzono głosowanie w celu wyłonienia zwycięskiego projektu w ramach Pszczyńskiego Szkolnego Budżetu Obywatelskiego wśród uczniów klas I-VIII Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie.

             

            Łącznie oddano: 298 głosów (na 334 uprawnionych do głosowania)
            Oddano głosów ważnych: 292

            Głosów nieważnych: 6

            Poszczególne projekty otrzymały następującą liczbę głosów:

            • Szkoła na antenie- 144 głosy
            • Kącik ciszy – 49 głosów
            • Zwariowane pomysły szkolne- 48 głosów
            • Wspinaczka na sali gimnastycznej - 51 głosów.

            W związku z powyższym największą liczbą głosów

            uczniowie wybrali Projekt nr 1: Szkoła na antenie.

             

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa nr 2 w Pszczynie im. Jadwigi Śląskiej
        • sp2@edukacja-pszczyna.pl (sprawy uczniowskie)
        • 32 210 39 30 - sekretariat
          606 129 483 - świetlica
          606 134 481 - intendent

          e-Doręczenia:
          AE:PL-82135-89973-SRFJW-19
        • ul. Katowicka 47
          43-200 Pszczyna
          Poland
      • Logowanie