W ramach ogólnopolskiego projektu „Gramy Zmysłami” dzieci z naszej szkoły wykonały kolejne zadanie. Do zadania wykorzystaliśmy śnieg. Szczęście nam sprzyjało i mogliśmy wykorzystać go w dowolnej ilości. Dzieci dotykały śniegu, budowały z niego różne kształty, lepiły, kulały… W międzyczasie obserwowały zjawisko fizyczne zwane topnieniem – śnieg pod wpływem ciepła rąk i dłoni tracił temperaturę i topił się. Omówiliśmy zjawisko topnienia – dowiedzieliśmy się, że zjawisko topnienia zajdzie pod jednym warunkiem - temperatura otoczenia – w tym przypadku temperatura naszych rąk i dłoni musi być wyższa od śniegu! Koniecznie chcieliśmy potwierdzić nasze obserwacje. W dużym wiadrze przynieśliśmy śnieg do ciepłej sali. Wnikliwe obserwacje pozwoliły potwierdzić naszą wiedzę – ciepła temperatura pokojowa swobodnie rozpuszczała śnieg. Fajne są doświadczenia – zawsze się czegoś uczymy i zmysłowo badamy nasze otoczenie! Nasze naukowe zabawy dostarczyły nam interesujących doznań zmysłowych i zaskakujących obserwacji.
Koordynatorzy
Gabriela Skrzypska
Agnieszka Czernecka