Tydzień Mózgu w SP2
Czy wiesz, czym są „neurony babci”? Czy wiesz, że przekonanie o wykorzystaniu przez ludzi tylko 10% mózgu jest mitem? Czy wiesz, że „większy” mózg nie znaczy „lepszy”?
W ubiegłym tygodniu (11-15 marca) obchodziliśmy w naszej Szkole Tydzień Mózgu. Uczniowie mieli możliwość poznać wiele cennych i interesujących faktów na temat tego niesamowicie skomplikowanego organu.
Szkolny Budżet Obywatelski
UWAGA UCZNIOWIE!
zachęcamy Was do aktywnego udziału w
Pszczyńskim Szkolnym Budżecie Obywatelskim.
Projekt możesz zgłosić sam lub w grupie kolegów koleżanek.
- Termin do 27 marca 2024 r.
- Wniosek składasz na specjalnym formularzu do pobrania w sekretariacie szkoły
- Kwota jaką możesz otrzymać na
Lewa, prawa, lewa prawa... Pisanki na start!
„Ruch jest drzwiami do uczenia się...” Paul Dennison
Lewa, prawa, lewa prawa... Pisanki na start!
Oto kolejne zadanie z naszego Ogólnopolskiego Programu „Gramy zmysłami”. Święta za pasem, a my już robimy pisanki. Ale pisanki szczególne – takie, które ćwiczyły nasze mózgi. Każdy chciałby mieć jasny umysł i pełną koncentrację. Wymaga to jednak naszego pewnego zaangażowania. Systematyczne i różnorodne ćwiczenia wspaniale nam pomogą. W tym zadaniu zaproponowałyśmy dzieciom ćwiczenia na integrację półkul mózgowych. Kolorowe pisanki i przeplatane kolorowe nitki pobudziły mózg, synchronizowały i stymulowały pracę mózgu. W konsekwencji wzrostu i usprawniania komunikacji pomiędzy półkulami mózgowymi dziecko łatwiej przyswaja nowe umiejętności takie jak pisanie, czytanie, rysowanie. Mózg zawiera dwie półkule, każda ma cztery płaty. Każda półkula mózgowa rozwija się i przetwarza informacje w
ZGŁOSZENIA DZIECKA DO KLASY PIERWSZEJ - DZIECI Z OBWODU SZKOLNEGO
Jeżeli chcą Państwo zapisać dziecko do szkoły podstawowej, w obwodzie której mieszka, wystarczy wypełnić elektroniczny formularz ZGŁOSZENIA dostępny od 12 marca 2024 r. na stronie https://sp-pszczyna.nabory.plPo wypełnieniu w systemie, formularz należy wydrukować, podpisać i złożyć w sekretariacie szkoły, w obwodzie której zamieszkuje dziecko. Dziecko nie musi spełniać żadnych kryteriów, do szkoły obwodowej będzie przyjęte z urzędu. Do klas I przyjmowane są: dzieci 7-letnie (urodzone w roku 2017) – objęte obowiązkiem szkolnym, dzieci 6-letnie (urodzone w roku 2018) – zgodnie z wolą rodziców, (jeżeli dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego w poprzednim roku szkolnym, w którym ma rozpocząć naukę w szkole albo posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej), dzieci odroczone od obowiązku szkolnego. Ze względów organizacyjnyc
„Pachnąca pizza – Akademia Smaku”
Międzynarodowy Dzień Pizzy obchodzimy 9 lutego. W tym roku dzień ten przypadł podczas naszych ferii, tak więc uroczyste obchody tego święta przesunęły się nam na czwartek 22 lutego. W tym dniu dzieci z zajęć logopedycznych i korekcyjno – kompensacyjnych przygotowywały swoje własne zestawy. Była pizza z salami, z szynką, pomidorem, kukurydzą i oczywiście z serem. Smakowała wyśmienicie, co można stwierdzić po tym, iż została zjedzona – co do ostatniego okruszka. Jak zawsze, warsztaty kulinarne przyniosły wszystkim wiele radości i satysfakcji. Zajęcia zorganizowano zgodnie z kolejnym zadaniem Ogólnopolskiego Programu „Gramy zmysłami” pod hasłem „Akademia smaku”. Zajęcia zorganizowano z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu "Laboratoria przyszłości".
„Brudna robota”
Powszechnie wiadomo, że „dziecko brudne – dziecko szczęśliwe”. Spełniamy marzenia i zapewniłyśmy dzieciom z zajęć logopedycznych i korekcyjno – kompensacyjnych „brudną robotę”. Nasze kolejne zajęcia w projekcie „Gramy zmysłami” polegały na ćwiczeniach z zakresu terapii ręki. Na potrzeby naszych zajęć wybraliśmy malowanie palcami. Zajęcia były również częścią naszej innowacji pedagogicznej „Sensowna ręka”. Celem terapii ręki jest rozwijanie motoryki małej, czyli zdolności manualnych dziecka oraz poprawa ruchów precyzyjnych. Ręka jest częścią naszego ciała i tylko we współpracy z nim będzie prawidłowo spełniać swoje funkcje. Dlatego ważne jest, aby podczas zajęć usprawniać poszczególnych części ręki, jednocześnie rozwijając świadomość i czucie całego ciała. Na zajęciach dzieci malowały palcami, a tematem przewodnim był „Mój przyjaciel”. Dzieci doskonaliły sprawność precyzyjnych ruchów pal
ESA…
czyli Edukacyjna Sieć Antysmogowa, to projekt, w którym wspólnie działamy na rzecz poprawy jakości powietrza. Tworzymy wraz z innymi szkołami sieć zaangażowanych, która stopniowo obejmuje obszar całej Polski. Edukujemy dzieci i dorosłych po to, abyśmy jak najszybciej wszyscy mogli odetchnąć czystym powietrzem.
„Stop smog”
Uczniowie klas siódmych brali udział w akcji „Stop smog”. Akcja ta ma na celu podnieść świadomość młodych ludzi dotyczącą zanieczyszczeń powietrza i skutków zdrowotnych jakie niesie powietrze, którym nie można oddychać.
Zagadnienia te są bardzo ważne gdyż zanieczyszczenia powietrza i smog to realny problem, który niesie za sobą dotkliwe konsekwencje. Wpływ smogu na zdrowie jest notowany na szeroką skalę, nie tylko w zakresie chorób układu oddechowego. To cichy zabójca, którego zdecydowanie powinniśmy się obawiać. Smog widoczny jest gołym okiem, powietrze przestaje być przejrzyste. Pojawiają się wtedy problemy z oddychaniem.
Uczniowie klasy 4a i 4b – „ABC bezpieczeństwa drogowego”
W ramach zajęć Kreatywnie bezpieczni w klasach czwartych realizowana jest innowacja pedagogiczna „ABC bezpieczeństwa drogowego”. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów mających przystąpić do egzaminu na Kartę rowerową. Celem innowacji jest przygotowanie dzieci do uzyskania tego ważnego dokumentu.
Co robimy?
Uczniowie klasy 3a i 3b – „JesteśmyEKOlogiczni”
W ramach zajęć Przyjaciele Ziemi w klasach trzecich realizowana jest innowacja pedagogiczna „Jesteśmy EKOlogiczni”. Innowacja ma kształtować wśród dzieci ciekawość świata, poczucie więzi z przyrodą, ale przede wszystkim odpowiedzialność za przyrodę i środowisko.
Co robimy?
- obserwujemy świat przy
„Seniorze, Seniorko nie daj się oszukać!”. Przedstawienie klasy 3b … z morałem!
W środę 10 stycznia 2024 w Szkole Podstawowej nr 2 w Pszczynie miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie. Odbyło się teatralne spotkanie Seniorów i Seniorek z uczennicami i uczniami klasy 3b. Dzieci zaprezentowały przedstawienie profilaktyczne pod hasłem „Seniorze, Seniorko! Nie daj się oszukać”. W ten nietypowy, ale niezwykle ciekawy sposób dzieci przestrzegały swoich Dziadków i Babcie przed niebezpieczeństwami współczesnej rzeczywistości.
KONKURS CZYTELNICZY ”KSIĄŻKA MOICH MARZEŃ…”
W grudniu został przeprowadzony konkurs czytelniczy
„Książka moich marzeń… Jaką książkę, którą przeczytałam/przeczytałem dałabym/dałbym na prezent pod choinkę bliskiej osobie?”
Celem konkursu było promowanie czytelnictwa wśród dzieci, pobudzenie ich ciekawości i wyobraźni. Ważne jest rozbudzanie pasji czytelniczej oraz zamiłowania do literatury jak również kształtowanie umiejętności przekazywania przeczytanej treści.
SZLACHETNA PACZKA 2023
Nasza szkoła wzięła po raz kolejny udział w akcji „Szlachetna Paczka”. W tym roku była to XXIII Edycja Szlachetnej Paczki. Przynieśliście tak dużo artykułów i prezentów, że powstało 25 paczek. W dniu 16.12.2023 r odwieźliśmy paczki do magazynu. Jak zwykle udało nam się zrealizować wszystkie potrzeby rodziny z listy oraz mnóstwo dodatkowych prezentów. Całą akcją na terenie szkoły koordynowało Szkolne Koło Wolontariatu.
Wesołych Świąt
Wesołych Świąt!
PODSUMOWANIE PROJEKTU EDUKACYJNEGO Z MATEMATYKI W KLASACH 5
W czwartek 21 grudnia 2023 r. na lekcjach matematyki w klasach 5 miała miejsce podsumowanie projektu edukacyjnego z matematyki:
OBRAZ WYKONANY Z FIGUR GEOMETRYCZNYCH.
Celem projektu było utrwalanie i doskonalenie pojęć matematycznych związanych z figurami na płaszczyźnie, tworzenie kompozycji i obrazów historyjki obrazkowej z wykorzystaniem poznanych figur płaskich, rozwijanie kreatywności i pomysłowości, kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole, stwarzanie uczniom możliwości osiągania sukcesów.
Uczniowie w dniu 20 listopada podzielili się na grupy 3-4 osobowe, wybrali spośród siebie osobę do kontaktu z nauczycielem matematyki. Na lekcji matematyki został projekt omówiony, uczniowie rozpoczęli jego realizację.
Zadaniem każdej z grup było wykonanie ze znanych figur geometrycznych historyjki obrazkowej. Uczniowie mieli zaprojektować i wykonać w wybranej technice plakat A3,
Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych
„Książka, nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik bez naprzykrzenia.”
Ignacy Krasicki
30 listopada 2023 roku w naszej szkole odbyło się pasowanie na czytelnika, czyli oficjalne przyjęcie do grona czytelników uczniów klas I. Naszym celem jest zachęcenie dzieci do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek i obcowania z nimi, aby ciekawa lektura rozwijała wyobraźnię i rozbudziła w każdym młodym czytelniku zamiłowanie do czytania, tak potrzebne i cenne w obecnych czasach.
Powiatowy konkurs Pięknego Czytania
W dniu 21 listopada 2023 roku w Miejsko-Powiatowej Bibliotece w Pszczynie odbył się Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania, który podzielony był na cztery kategorie wiekowe i łącznie brało w nim udział 88 uczestników. Kryteria oceny były bardzo szerokie, oprócz płynności czytania i dykcji pod uwagę brane było tempo czytania, artykulacja głosek czy ogólny wyraz artystyczny.
Odkrywamy kaligrafię
W dniach 20. 11 – 24.11. 2023 roku w szkolnej bibliotece odbyły się warsztaty kaligrafii, czyli pięknego pisania. Celem tych zajęć było przybliżenie uczniom starannego pisma, poprawienie umiejętności manualnych jak również wypracowanie większej cierpliwości i samodyscypliny.
Warsztaty odbywały się na przerwach, na których uczniowie zapoznali się z różnymi technikami kaligrafii, przyrządami piśmienniczymi oraz historią pisma.
Mikołaj się zbliża… - wizyta świętego Mikołaja w Dwójce
Już od samego rana w całej szkole panowała wielka radość i zamieszanie. W klasach i na korytarzach kręciły się dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Powodem tego zamieszania był oczywiście Mikołaj, na którego wszyscy czekali.
To oczywiste! 6 grudnia Święty Mikołaj odwiedził wszystkie dzieci na świecie. Przybył również do nas! Na swojego elfa – pomocnika wybrał naszą panią Dyrektor, która odwiedziła każdą z klas i przekazała nam listy – wskazówki.
Mikołaj zostawił swoje sanie w miasteczku rowerowym i na początek przygotował zadania dla każdej z klas. Pod saniami uczniowie znaleźli tajemnicze mapy, z drogą którą należy przejść aby spotkać się
z Mikołajem. Po rozszyfrowaniu mapy, dzieciaki spotkały się z miłym gościem. Zaprezentowali przygotowane dla Niego niespodzianki – piosenki, tańce i wierszyki. Dopiero po wykonaniu zadania przez klasę, Mikołaj dzwonił dzwonkie
Godziny dzwonków
Środa 22.01.2025Kalendarz
brak danych- liczba odwiedzin: 540915