• Urodziłam się w 1912 roku. Niektórzy będą się oburzać, że piszę urodziłam się. Więc dobrze, pojawiłam się na świecie w 1912 roku. Nazywam się Szkoła Podstawowa Nr 2 w Pszczynie, ale nazywają mnie też ”Szkołą na Strzelnicy” lub po prostu „Dwójką”. Mam też imię, ale o tym opowiem później. Mój adres to Katowicka 47, ale stałam też przy Kattowitzer Straße oraz przy ulicy Armii Czerwonej i powiem Wam, wcale się nie przeprowadzałam. Moja historia je
      • Szkoła z lotu ptaka
      • zdjęcia: Dariusz Skrobol
      • Wizja Szkoły - "Ucz się i rozwijaj wszechstronnie, by poznać siebie i innych, a znajdziesz swoje miejsce w świecie".
          • WYNIKI Konkursu „MĄDRA GŁOWA” i Konkursu „SZYBKIEGO MNOŻENIA”

            W dniu 01 czerwca 2023r. podczas uroczystości z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole, zostały ogłoszone wyniki dwóch szkolnych konkursów: „Szybkiego mnożenia” oraz „Mądra głowa” skierowanych dla klas I-III. Oba konkursy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, co miło zaskoczyło organizatorów. Uczestnicy konkursów musieli wykazać się szybkością myślenia oraz bystrością umysłu. Poziom był bardzo wysoki, gdyż opanowanie umiejętności szybkiego mnożenia wymagał znalezienia odpowiedniej metody, a drugi konkurs wymagał pogłębienia wiedzy i poszukiwania jej w różnych źródłach. Zwycięscy konkursów otrzymali piękne nagrody i pamiątkowe dyplomy.

          • „Spieszymy z pomocą”

            We wtorek, 6 czerwca 2023r., nasza klasa III a miała szansę uczestniczyć w warsztatach z pierwszej pomocy przedmedycznej. Umożliwiła nam to mama naszej koleżanki z klasy Marty- p.Marlena Kolon, która pracuje w naszym Szpitalu Joannitas w Pszczynie.

            Zajęcia przeprowadziła z nami p. Weronika Krysiak-ratownik medyczny z Izby Przyjęć.

          • NIEZAPOMNIANA FRANCUSKA PRZYGODA

            Ósmoklasiści uczący się języka francuskiego mieli w maju okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe podczas wycieczki do Paryża i Eurodisnaylandu. Mimo, że codziennie padał deszcz, humor wszystkim dopisywał.

            Udało nam się zwiedzić wiele słynnych miejsc: muzeum Luwr, Panteon, Sorbonę, Pałac Inwalidów, Bazylikę Sacré Coeur, najstarszą część miasta - Wyspę Cité, Conciergerie - więzienie z czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej i Pałac Sprawiedliwości. Zobaczyliśmy również Katedrę NotreDame, która jest odbudowywana po pożarze w 2019 roku. Mieliśmy okazję spacerować po zabytkowej Dzielnicy Łacińskiej, dzielnicy artystów Montmartre, słynnych mostach: Pont Alexandre III, Pont Neuf i placach: Place du Tartre czy Place Pigalle. Paryż widzieliśmy z różnych perspektyw: z trzeciego poziomu Wieży Eiffla, ze statku wycieczkowego pływającego po Sekwanie oraz z autokaru przemierzającego Avenue des Cha

          • Festiwal Nauki w naszej szkole.

            Festiwal Nauki w naszej szkole.
            Dlaczego tak się dzieje? Czemu to tak działa? Co się stanie, kiedy…?
            pokazy, wystawy, warsztaty, prelekcje oraz lekcje otwarte z różnych dziedzin wiedzy.

            6 maja 2023 r. w porozumieniu i we współpracy z Radą Rodziców zorganizowaliśmy w Dwójce Festiwal Nauki. W tym dniu zaprosiliśmy do szkoły uczniów i ich Rodziców. Głównym celem imprezy było popularyzacja nauki i przedstawienie uczniom jej możliwości, rozbudzenie i rozwijanie wśród dzieci pasji poznawania świata i odkrywania reguł nim rządzących. Podczas festiwalu chcieliśmy też zaprezentować Rodzicom wykorzystanie pomocy dydaktycznych zakupionych m.in. w ramach Laboratoriów Przyszłości.

          • MEMO ORTOGRAFICZNE

            Dnia 4 maja podczas akademii rozstrzygnięto konkurs „MEMO ORTOGRAFICZNE”, w którym wzięli udział chętni uczniowie z klas 4-6.

            Konkurs polegał na samodzielnym przygotowaniu memo ortograficznego.

            Co należało przygotować?

            7 par identycznych kartoników, a na każdym zamieścić wyraz z wybraną pułapką ortograficzną (np. u-ó, rz-ż, ch-h, wielką i małą literą) oraz odpowiednią ilustrację.

          • Konkurs fotograficzny

            Konkurs Fotograficzny „Z Daisy, czyli stokrotką w tle"

            Zapraszamy uczniów klas V-VIII do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym.

            Wykonaj zdjęcie i dostarcz go w wersji cyfrowej do nauczyciela informatyki (sala 101) do dnia 7 czerwca 2023.

          • Uczniowie kas IV prezentowali ułamki…

            Czwartkowa lekcja matematyki dla uczniów klas IV była kolejną lekcją innowacji „Praktyczna Matematyka”. Tym razem tematem były „Ułamki zwykłe w naszym otoczeniu”. Czwartoklasiści podzielili się na grupy 2-4 osobowe. Przez dwa tygodnie ich zadaniem była obserwacja i poszukiwanie, gdzie w najbliższym otoczeniu można znaleźć ułamki zwykłe lub zastosowanie ułamków zwykłych oraz przygotowanie prezentacji na ten temat. Uczniowie znaleźli ułamki i ich zastosowanie w kuchni, klockach, słodkościach. Wszyscy bardzo dobrze zaprezentowali swoją obserwację, uczniowie z zaciekawieniem oglądali co przygotowały poszczególne grupy. Po zakończeniu lekcji niektóre z przygotowanych zastosowań ułamków można było zjeść.

          • AKADEMIA Z OKAZJI DNIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

            Maj, to miesiąc ważny dla każdego Polaka. W tym miesiącu obchodzone są aż trzy święta związane z naszym krajem. 1 maja jest Święto Pracy, 2 maja - Święto Flagi oraz Święto Konstytucji 3 Maja.

            Dnia 4.05. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Była zupełnie inna niż zwykle. Klasy zostały podzielone na 3 grupy. Klasy najmłodsze 1-3, starsze 4-6 i najstarsze 7-8. Podział związany był z tematyką przygotowanych z tej okazji prezentacji, które dostosowane były do wieku uczniów, by każdy z nich wyniósł z tej uroczystości jak najwięcej.

          • Wyniki Szkolnego Budżetu Obywatelskiego

            Pszczyna, 21 kwietnia 2023 r.

            PROTOKÓŁ LICZENIA GŁOSÓW ODDANYCH
            NA PROJEKTY ZGŁOSZONE W RAMACH

            PSZCZYŃSKIEGO SZKOLNEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

            W dniach 20-21 kwietnia 2023 r. przeprowadzono głosowanie w celu wyłonienia zwycięskiego projektu w ramach Pszczyńskiego Szkolnego Budżetu Obywatelskiego wśród uczniów klas I-VIII Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie

          • Światowy Dzień Wody w Bibliotece szkolnej

            22 marca to Światowy Dzień Wody. Nasza Biblioteka aktywnie włączyła się we wszystkie działania promujące szacunek do wody i ogólne zrozumienie, dlaczego jest ona tak ważna w naszym życiu. Działania były wspierane materiałami Polskiej Akcji Humanitarnej. W Bibliotece przez cały dzień wyświetlane były animacje dotyczące wody. Wspólnie dyskutowaliśmy na temat dostępu do wody, jej wykorzystywania na świecie oraz konieczności oszczędzania zasobów wodnych. Uczniowie rozwiązywali quizy, krzyżówki, sudoku związane tematycznie z wodą. Młodsi uczniowie bardzo chętnie kolorowali obrazki o tematyce wodnej. W klasie 4b została przeprowadzona lekcja "Światowy Dzień Wody". Podczas zajęć uczniowie i uczennice podejmowali próby odpowiedzi na nurtujące ich pytania: Czy można żyć bez wody? Do czego potrzebujemy wody?. Bardzo pomocnym materiałem było wysłuchanie historii ludzi, których dotknął problem brak

          • POSTAW NA SŁOŃCE”

            Uczniowie klas ósmych biorą udział w konkursie „Postaw na Słońce”. Uczniowie zgłębiają wiedzę dotyczącą zagrożeń środowiska i jak również temu, jak tym zagrożeniom się przeciwstawiać. W ramach pierwszej części konkursu, uczniowie opracowali zagadnienia związane z zanieczyszczeniami powietrza, wód i gleb, dowiedzieli się jakie skutki niosą one dla zdrowia człowieka. W drugiej części konkursu, uczniowie zajmują się zagadnieniami związanymi z zieloną energią – OZE czyli z odnawialnymi źródłami energii. Klasy ósme edukują całą społeczność szkolną, aby świadomość ekologiczna młodych ludzi wzrastała. W szkole pojawiły się plakaty związane z OZE, dużą część opracowań poświęcono energii pozyskiwanej ze słońca. Uczniowie demonstrowali pracę ogniwa fotowoltaicznego i pracę wiatraków w czasie Festiwalu Nauki.

          • XX Spotkania z Profilaktyką

            „Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia”

            Albert Einstein

            Tegoroczne XX Spotkania z Profilaktyką połączyły dwie wielkie idee: działalność księżnej Daisy i profilaktykę uzależnień. 26 kwietnia uczniowie i uczennice z 10 szkół gminy Pszczyna spotkali się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie, aby wykazać, że to połączenie jest jak najbardziej zasadne. Myślą przewodnią tegorocznych Spotkań było hasło „Wolontariat alternatywą dla uzależnień. Możemy pomagać tak jak księżna Daisy”. Postać księżnej i jej działalność wolontariacka niewątpliwie jest godna naśladowania i stanowiła inspirację do tegorocznego konkursu. Daisy – wolontariuszka, pracowała jako siostra Czerwonego Krzyża, sanitariuszka w pociągu sanitarnym, była hojna i wysyłała paczki żywnościowe dla więźniów obozu zagłady w Gross Rosen. Skutecznie realizowała ideę dobrowolneg

          • POMAGANIE JEST SŁODKIE!

            W czwartkowe popołudnie 27 kwietnia grupa wolontariuszy Szkolnego Koła Wolontariatu spotkała się w szkole na wspólnym pieczeniu muffinek. Kuchenne Laboratorium Przyszłości zapachniało świeżymi wypiekami. W ten sposób postanowiliśmy pomóc w zbiórce funduszy na leczenie Gaji Operchalskiej z Łąki. To już druga nasza akcja pieczenia słodkości w tym roku szkolnym. Nasze wypieki zostały przekazane na kiermasz organizowany podczas Motoserca. Mamy nadzieję, że wszystkim smakowały!

          • Szkolny Konkurs Matematyczny „Mały Pitagoras”

            4 maja miało miejsce rozstrzygnięcie szkolnego konkursu matematycznego dla uczniów klas 4-6 „Mały Pitagoras”. Jak co roku uczniowie klas czwartych, klas piątych oraz klas szóstych zmagali się w swoich grupach wiekowych z zadaniami przygotowanymi przez nauczycieli matematyki Barbarę Hoffmann, Martynę Komraus oraz Dorotę Koczar. Pytania i zadania wymagały od uczniów sprytu i logicznego myślenia, ale również znajomości zagadnień realizowanego materiału.

          • „Gramy Zmysłami” w szkolnej salce integracyjnej

            Ostatnie tegoroczne zadanie w ramach programu „Gramy Zmysłami” było pod hasłem „Ścieżka sensoryczna. Przy współpracy z panią Angeliną Farugą dzieci pokonywały specjalnie przygotowany tor przeszkód. Ścieżka sensoryczna ma wiele zalet, a co najważniejsze dostarcza dzieciom ogrom dobrej zabawy. Dla dzieci ścieżka sensoryczna działa rozwijająco i stymulująco, ponieważ korzystnie wpływa na motorykę dużą czyli sprawność fizyczną całego ciała, równowagę oraz koordynację ruchową. Pamiętajmy, że wszelkie doznania sensoryczne wpływają bardzo pozytywnie na rozwój dzieci, ponieważ oddziałują na wytwarzanie się nowych połączeń w mózgu oraz ułatwiają integrację zmysłów. Z kolei zmysły umożliwiają nam odbiór bodźców pochodzących z otoczenia i naszego ciała, które następnie zostają zinterpretowane przez nasz mózg, aby uzyskać odpowiednią i zamierzoną reakcję organizmu. Tak więc zabawy na ścieżkach se

          • „Zależymy od wody, woda zależy od nas”

            Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku, obchodzone corocznie 22 marca. W naszej szkole już tradycyjnie podjęliśmy szereg działań związanych z tym wydarzeniem. Na przestrzeni marca i kwietnia wiele się działo ponieważ celem nadrzędnym naszych wysiłków jest zaangażowanie jak największej liczby osób do „wodnych aktywności” i szerzenie świadomości o tym, że:
            - dostęp do czystej wody to prawo człowieka,
            - na świecie 785 milionów ludzi nie ma dostęp do bezpiecznej wody pitnej,
            - jesteśmy za to współodpowiedzialni/e,
            - oszczędzanie wody to za mało.

    • Nagłówek

      • Szkoła bez przemocy
      • szkoła bezpiecznego internetu
      • Trzymaj formę
      • Szkoła odkywców talentów
      • Owoce i warzywa w szkole
    • Herb Polski
    • Biuletyn informacji publicznej
    • Librus Synergia
    • Godziny dzwonków

      Niedziela 05.05.2024
    • Kalendarz

        brak danych
    • liczba odwiedzin: 439788