• Urodziłam się w 1912 roku. Niektórzy będą się oburzać, że piszę urodziłam się. Więc dobrze, pojawiłam się na świecie w 1912 roku. Nazywam się Szkoła Podstawowa Nr 2 w Pszczynie, ale nazywają mnie też ”Szkołą na Strzelnicy” lub po prostu „Dwójką”. Mam też imię, ale o tym opowiem później. Mój adres to Katowicka 47, ale stałam też przy Kattowitzer Straße oraz przy ulicy Armii Czerwonej i powiem Wam, wcale się nie przeprowadzałam. Moja historia je
      • Szkoła z lotu ptaka
      • zdjęcia: Dariusz Skrobol
      • Wizja Szkoły - "Ucz się i rozwijaj wszechstronnie, by poznać siebie i innych, a znajdziesz swoje miejsce w świecie".
          • „Nieletni to nie znaczy nieświadomy i nieodpowiedzialny”

            Ignorantia iuris nocet - nieznajomość prawa szkodzi

            Nieletni to nie znaczy nieświadomy i nieodpowiedzialny”

            W poniedziałek 28 listopada w ramach działań profilaktycznych dla uczniów i uczennic każdej z klas 8 zorganizowano spotkania z Panią Agnieszką Białoń i Panią Barbarą Krzepiną – kuratorkami zawodowymi z Sądu Rejonowego w Pszczynie. Tematyka spotkań obejmowała zagadnienia dotyczące konsekwencji łamania prawa przez nieletnich, roli kuratora rodzinnego w tej dziedzinie. Prelegentki podczas spotkań zwróciły uwagę na fakt, że młodzież odpowiada przed sądem rodzinnym nie tylko za popełniane przez siebie czyny karalne, ale również za demoralizację - wagary, palenie papierosów, picie alkoholu czy posiadanie środków odurzających. Młodzież poinformowana została również o innych środkach prawnych, które mogą zostać zastosowane przez sąd wobec nieletniego sprawcy czynu karalnego. S

          • Międzynarodowy Dzień Tolerancji w naszej szkole

            16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Jest to święto szacunku, akceptacji, uznania różnych kultur na świecie, jak również jest to okazja do refleksji nad własną postawą wobec innych osób.

            Nasi uczniowie wzięli udział w obchodach tego święta. Klasy I-IV uczestniczyły w warsztatach, natomiast klasy V-VIII w prelekcji na temat tolerancji. Zajęcia te zostały przeprowadzone przez Panią Weronikę Grzankę, doświadczonego pedagoga, pracownika PPP w Pszczynie. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą oraz dojrzałością emocjonalną. W młodszych kasach, podczas warsztatów została przeprowadzona pogadanka, wyświetlony film oraz wykonana wspólna praca plastyczna. Klasy starsze uczestniczyły w prelekcji realizując tam szereg zadań. Ponadto klasy V-VIII wcześniej wykonały plakaty, na których przedstawiły, czym wg nich jest tolerancja, jak ją rozumieją i co oznacza we w

          • „Gramy zmysłami” w Andrzejki!

            Bardzo nam miło poinformować, że klasa 2b wzięła udział w naszej zabawie „Gramy zmysłami”. Uczniowie i Uczennice najpierw przygotowali słodkości na zabawę andrzejkową. W „Laboratoriach przyszłości” doświadczali sensorycznie matematyki – ważyli, mieszali, smakowali... Później bawili się i zjadali przygotowane słodkości. Wszyscy są zgodni – tak można się zawsze uczyć matematyki! Dziękujemy i zapraszamy do kolejnych sensorycznych wyzwań.

          • Wszyscy mamy jedną drużynę – drużynę praw dziecka!

            W poniedziałek 21 listopada nasza szkoła włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. Ta data nie jest przypadkowa – upamiętnia uchwaloną 20 listopada 1989 roku „Konwencję o prawach dziecka”. W tym dniu wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.
            Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na całym świecie. W tym dniu, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z bardzo ważnym przesłaniem.
            W ramach zajęć wychowawczych w klasach I-III rozmawialiśmy przede wszystkim o dziecięcych prawach i przywilejach. Na zajęciach omówiona została Konwencja Praw Dziecka, obejrzano prezentację, śpiewano piosenki, rozwiązywano quiz. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowan

          • „Gramy zmysłami” w „Laboratoriach Przyszłości”

            Smakowicie, pachnąco i ...oczywiście sensorycznie! W tym miesiącu zadanie było następujące: „Sensoryczna matematyka”. „Laboratoria przyszłości” bardzo ułatwiły zadanie. Wykorzystując wyposażenie naszej szkolnej kuchni wspólnie ćwiczyliśmy umiejętności matematyczne – odmierzaliśmy, ważyliśmy, miksowaliśmy i lepiliśmy. Przepyszne cyfry upiekliśmy pod czujnym okiem pani Małgosi. A później… wszystko znalazło się w naszych brzuszkach! Zamiast nauki pamięciowej cyferek i liczb, na zajęciach z matematyki sensorycznej pierwsze kroki w nauce to odkrywanie świata, doświadczanie, eksperymentowanie. Poznawanie świata matematyki jest przyjemne i ciekawe wtedy, gdy można go dotknąć, poczuć, spróbować, powąchać, zobaczyć, usłyszeć.

          • „Niepełnoletni ale czy bezkarny?”

            15 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyczne policjantów z rodzicami uczniów i uczennic klas starszych. Spotkanie poprowadzili mł. asp. Wojciech Janosz – Asystent ds. Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie oraz mł. asp. Tomasz Gębala. „Niepełnoletni ale czy bezkarny?” - celem spotkania było uświadomienie rodziców jak ważną rolę pełnią w życiu swojego dziecka. To oni mogą najszybciej zauważyć, że ich pociecha zmaga się z jakimś problemem. Pomoc jaką mogą zaoferować dorośli młodemu człowiekowi jest niezwykle ważna, aby nie pozostał on z tym problemem sam. Podczas spotkania omówiono także zasady odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. Policjanci przypomnieli, dlaczego tak ważna jest współpraca na linii rodzic – nauczyciel – policjant. Podczas spotkania mundurowi zaprezentowali zawartość profilaktycznej walizki narkotykowej. Narzędzie to służy

          • Konkurs plastyczny

            30 października w naszej szkole rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla klas I-IV

            „JESIEŃ ZDROWA I KOLOROWA”

            Wśród wykonawców wielu pięknych i pomysłowych prac plastycznych

            I miejsca otrzymali : Agata Gałuszka

            Marta Machner

            Zuzanna Lazar

            Jakub Sojka

          • WSPÓLNIE DLA NIEPODLEGŁEJ

            10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości. Historyczne święto wydawać by się mogło zbyt trudne do zrozumienia dla mniejszych uczniów, ale nie dla naszych dzieci!
            W klasach I-III przeprowadzono zajęcia gdzie dostosowano poziom wiedzy i przekazywanych informacji do wieku dzieci. Uczniowie dowiedzieli się co to jest niepodległość, wymieniali się argumentami dlaczego to takie ważne. Poznali sylwetkę Józefa Piłsudskiego, utrwalili pojęcia symboli narodowych, najmłodsi przygotowali też gazetki okolicznościowe.
            Klasa 2b zorganizowała wspólne śniadanie w barwach narodowych, na które zaproszona dostała pani dyrektor. Dzieci wykazały się nie lada kreatywnością komponując swoje śniadania w biało – czerwonych kolorach.
            O 11.11 razem z całą społecznością szkolną mali patrioci odśpiewali Hymn Polski. Na zakończenie uroczystych obchodów Odzyskani

          • "SZLACHETNA PACZKA 2022

            "Po raz kolejny nasza szkoła przyłącza się do ogólnopolskiego projektu „SZLACHETNA PACZKA”.

            Organizujemy pomoc, która będzie wsparciem oraz szansą na lepsze życie dla jednej z rodzin.Zapraszamy wszystkich do włączenia się w akcję, która jest odpowiedzią na konkretne potrzeby Rodziny.

            Termin zbiórki: do 2.12.2022 r (piątek)

          • Konkurs „Nakarm żubra” rozstrzygnięty.

            11 października 2022 Zarząd Osiedla Powstańców Śląskich oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Pszczynie ogłosili konkurs „Nakarm żubra”. 31 października 2022 konkurs został zakończony. Zebraliśmy 850 kg żołędzi, bączków i kasztanów. Owoce leśne zostały przekazane do Zagrody żubrów w Pszczynie. Jesienna akcja miała dwa ważne cele. Żubry uzyskały cenny pokarm, a osoby zbierające kasztany i żołędzie miały okazję spędzić więcej czasu na świeżym powietrzu, spacerując po naszym osiedlu, lesie czy miejskim parku.

          • „Dwójka” znowu wzięła udział w akcji „Znaki nadziei”


            Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji „Znaki nadziei”, która została zapoczątkowana przez Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie. Przedsięwzięcie to ma na celu promowanie idei opieki hospitacyjnej oraz uwrażliwienie na potrzeby osób chorych. Założeniem tej inicjatywy jest sadzenie w okresie jesiennym żonkili, które są symbolem nadziei. Dlatego z tej okazji w szkole zorganizowano zbiórkę cebulek żonkili, a następnie uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu posadzili je na szkolnej rabacie. Bardzo dziękujemy naszym uczniom za tak liczną zbiórkę żonkili i liczymy, że w kolejnych latach również tak chętnie weźmiemy udział w tej akcji.

            Wolontariusze i opiekunowie SKW

          • PRZERWA NA CZYTANIE

            Nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną WOM w Gorzowie Wielkopolskim akcji "Przerwa na czytanie". Polega ona na tym, że w wybranym dniu, uczniowie spędzają przerwy na .... czytaniu. Celem wydarzenia jest popularyzacja czytelnictwa oraz zachęcenie do czytania wartościowych książek. Uczniowie mogą podzielić się swoimi czytelniczymi zainteresowaniami, polecić koleżankom czy kolegom swojego ulubionego autora lub zaprezentować ciekawą książkę.

          • Jesień

            Marek Głogowski

            Pora wesoła

            Kto powiedział, że jesień jest smutna,

            że ma kolor szarego płótna,

            że jej prawie nie widać we mgle?

            Kto to wszystko powiedział?

            Ja nie!

            Dla mnie jesień to pora wesoła,

            roześmiana i gwarna jak szkoła.

            Lśniąca skórką kasztana na trawie,

            w odlot ptaków wpatrzona ciekawie.

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI

            16 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Dzień ten jest dobrą okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób – kolegów, koleżanek.

            Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 r. z inicjatywy UNESCO.Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji.

          • „Portret mojego nauczyciela”

            W październiku z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbył się szkolny konkurs plastyczny „Portret mojego nauczyciela” dla klas I-III. Wielu uczniów przystąpiło do konkursu. Jury nie miało łatwego zadania, przyznało 3 główne nagrody i 9 wyróżnień. Dzieci wykazały się kreatywnością oraz umiejętnościami zastosowania różnych technik plastycznych.

          • Jem drugie śniadanie! A jaka jest twoja supermoc?

            24 października w klasach pierwszych odbyła się lekcja z pielęgniarką szkolną dotycząca szeroko pojętej higieny życia ze szczególnym uwzględnieniem spożywania drugiego śniadania w szkole.
            Pani Wiesława Kozak opowiedziała pierwszakom o piramidzie zdrowego żywienia, dokładnie wytłumaczyła każdy jej poziom. Przedstawiła również talerz zdrowia, oraz wspólnie z dziećmi określiła co na takim talerzu powinno się znajdować i w jakich proporcjach. Nie zabrakło również informacji o sporcie i ruchu na świeżym powietrzu, a także jak ważnym w dzisiejszych czasach ograniczeniem światła niebieskiego – czyli szeroko rozumianych ekranów.
            Dzieci zaprezentowały swoje śniadaniówki i wspólnie omawiały, czego brakuje, czego jest za dużo lub czy wszystko jest idealnie skomponowane. Na koniec obie klasy zjadły wspólnie drugie śniadanie.
            Pamiętamy, śniadanie daje MOC !

          • Wyjazd do Planetarium w Chorzowie

            Dnia 20 października 2022 uczniowie klas ósmych udali się na wycieczkę do Chorzowa, do Planetarium w Śląskim Parku Nauki. Uczniowie uczestniczyli w dwulekcyjnych zajęciach „Fascynujący Kosmos”, w czasie których prelegent wyjaśnił zagadnienia: jakie są elementy sfery niebieskiej, przedstawił strukturę i składniki Układu Słonecznego, strukturę Galaktyki oraz strukturę Wszechświata. Ponadto prelegent omawiał zagadnienia typu: jak mierzy się odległości we Wszechświecie, zaprezentował różnorodność obiektów na niebie oraz odpowiadał na nurtujące pytania: Co rządzi ruchami planet w Układzie Słonecznym? Gdzie szukać odległych galaktyk? W tym dniu uczniowie i nauczyciele milo i pożytecznie spędzili czas, wszystkim dopisywał humor,a uroku dodała słoneczna, piękna, jesienna aura.

          • Dzień Edukacji Narodowej

            13 października Samorząd Uczniowski przygotował akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Program artystyczny dotyczył przyznania pracownikom szkoły tzw. „Super Dwójek”. Uczniowie głosowali na nominowanych pracowników szkoły w poszczególnych kategoriach.
            Statuetki otrzymali:
            Pani Marta Urbańska – w kategorii: skarbnica wiedzy
            Pani Agnieszka Czernecka – w kategorii: diamentowa piła
            Pani Lidia Pośpiech – w kategorii: raper, mistrz szybkiego dyktowania
            Pan Sławomir Kloc – w kategorii: luzak essa
            Pan Arkadiusz Piszczek – w kategorii: mistrz słownej riposty
            Pani Izabella Mandla – w kategorii: perfekcyjna pani szkoły

          • "Gramy Zmysłami"

            W bieżącym roku szkolnym logopeda i pedagog zainicjowali udział szkoły w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Gramy Zmysłami”, zorganizowanym przez wrocławskie Przedszkole nr 35 z oddziałami integracyjnymi „Tęczowy Domek”.
            Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy Zmysłami” jest innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci. W trakcie uczenia się jest niezwykle ważne, by dzieci postrzegały świat wielozmysłowo, a tym samym rozbudzały swoją kreatywność. Stymulowanie wszystkich zmysłów w trakcie zabaw i sytuacji edukacyjnych pozwoli na szybsze i lepiej utrwalone umiejętności również szkolne.
            Tworzenie odpowiednich warunków do poznawania świata wieloma zmysłami oraz budowania wiedzy na temat integracji sensorycznej z pewnością to ułatwi. Projekt trwa od października 2022 do maja 2023. Każdy miesiąc podporządkowany jest innemu zmysłowi. Październik

    • Nagłówek

      • Szkoła bez przemocy
      • szkoła bezpiecznego internetu
      • Trzymaj formę
      • Szkoła odkywców talentów
      • Owoce i warzywa w szkole
    • Herb Polski
    • Biuletyn informacji publicznej
    • Librus Synergia
    • Godziny dzwonków

      Niedziela 05.05.2024
    • Kalendarz

        brak danych
    • liczba odwiedzin: 439803