Pismo ręczne w klasach pierwszych
Pisanie, to niezwykle ważne umiejętność. Niestety w dzisiejszych czasach pismo ręczne, często spychane jest na margines na rzecz pisma komputerowego, sms-ów, e-maili, itp. Jak ważne jest pismo ręczne, które wymaga odpowiednich zdolności grafomotorycznych, na pewno wiedzą nauczyciele klas pierwszych, którzy uczą tej umiejętności. Ich zadaniem jest zachęcanie i kształtowanie odpowiednich nawyków pisarskich u najmłodszych uczniów.
Zielona świetlica – poznajemy zioła i przyprawy
W ubiegłym tygodniu w naszej świetlicy odbyły się kolejne wyjątkowe zajęcia przyrodnicze w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Za drzwiami ekologii”, podczas których dzieci miały okazję zgłębić tajemnice ziół i przypraw. Była to doskonała okazja do nauki przez zabawę, a także do praktycznego działania. Mali ogrodnicy własnoręcznie posiali zioła oraz szczypiorek.
Pokaz fizyczno-chemiczny
12 marca odbył się w naszej szkole pokaz fizyczno-chemiczny dla uczniów klas szóstych, siódmych i ósmych. Pokaz zaprezentowany został przez „Zaelektryzowanych”-grupę fascynującą się chemią i fizyką, ich pokazy przybliżają wiedzę z zakresu tych nauk. Zaprezentowano wiele ciekawych doświadczeń:, m.in.: z helem, ciekłym azotem, wodą utlenioną i tlenkiem manganu, z butanem.
Nocka w „Dwójce”
7 marca Samorząd Uczniowski zorganizował dla uczniów klas VI-VIII kolejną już noc
w szkole. Wydarzenie to cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów, na nockę
z „dwójką” zgłosiło się wielu chętnych uczniów. W piątkowy wieczór ponownie weszliśmy do szkoły, tym razem nie z plecakami pełnymi książek, lecz torbami ze śpiworami, piżamami
i przekąskami.
W doskonałych humorach spędziliśmy wieczór na wspólnych rozmowach, graniu w planszówki,
ale też na sportowo – na sali gimnastycznej. Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego zorganizowali sportowe gry i zabawy na wesoło, które sprzyjały wzajemnej integracji
i przyjemnemu spędzaniu wieczoru. Nic nie integruje grupy lepiej niż wspólny posiłek – dlatego pizza dla wszystkich i samodzielnie przygotowane gofry były strzałem w dziesiątkę! Najedzeni, ale jeszcze nie śpiący rozegraliśmy szkolny, nocny turniej gry w siatkówkę. Noc z piątku na sobot
Informacja dla rodziców dzieci w wieku szkolnym
Zapisy do szkół obwodowych oraz postępowanie rekrutacyjne na wolne miejsca w klasach pierwszych szkół podstawowych na rok szkolny 2025/2026
Szanowni Państwo,
10 marca br. uruchomimy serwis internetowy https://sp-pszczyna.nabory.pl, który umożliwi zgłoszenie lub rekrutację dziecka do klasy pierwszej szkoły podstawowej w gminie Pszczyna na rok szkolny 2025/2026.
Drugie życie papieru
”Papier co dzień oszczędzamy – z gazet chętnie wyklejamy” to temat kolejnych zajęcia, które odbyły się w naszej szkolnej świetlicy, w ramach ogólnopolskiego projektu „Za drzwiami ekologii”.
Tym razem myślą przewodnią było przybliżenie dzieciom zagadnienia powtórnego wykorzystanie papieru. Wydzieranka ze starych gazet była doskonałym przykładem jak w dobie troski o środowisko możemy w prosty sposób pokazać dzieciom jak ważny jest recykling i powtórne wykorzystanie surowców. Plastyczne wydzieranki to doskonały sposób na pokazanie, że rzeczy pozornie niepotrzebne mogą stać się pretekstem do kreatywnej zabawy i twórczości.
Prelekcja na temat Cyberbezpieczeństwa
W dniu 10 lutego 2025 roku nasza szkoła gościła funkcjonariusza policji, który przeprowadził prelekcję na temat cyberbezpieczeństwa. Spotkanie odbyło się w ramach innowacji pedagogicznej „EWAKUACJA, BEZPIECZEŃSTWO I PIERWSZA POMOC – WAŻNA SPRAWA - ICH ZASADY, TO PODSTAWA”. Celem prelekcji było uświadomienie uczniom zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu oraz sposobów ochrony przed cyberprzestępcami.
Akcja „Stop Smog”
Jak co roku, uczniowie klas siódmych brali udział w akcji „Stop Smog”. Akcja ma na celu podnieść świadomość młodzieży dotyczącą skutków oddychania zanieczyszczonym powietrzem. W ramach akcji uczniowie wykonali plakaty informujące o źródłach i rodzajach zanieczyszczeń powietrza oraz o chorobach jakie oddychanie zanieczyszczonym powietrzem niesie. Klasa 7b nagrała filmik propagujący walkę ze smogiem i jak powinniśmy działać aby zwalczać smog.
Pszczyński Szkolny Budżet Obywatelski
Drodzy Uczniowie!
Ogłaszamy Pszczyński Szkolny Budżet Obywatelski- edycja 2025 !!!
- Zastanów się wspólnie z kolegami i koleżankami, jak chcielibyście zaaranżować przestrzeń szkolną.
- Masz pomysł? Wypełnij formularz wniosku i złóż go w sekretariacie.
- Promuj swój pomysł wśród uczniów szkoły i zbie
Dzień Chorego
Z okazji Dnia Chorego, który przypada na 11 lutego, Wolontariusze naszej szkoły w ramach akcji „Znaki Nadziei” wykonali kartki z życzeniami dla podopiecznych Hospicjum Ojca Pio w Pszczynie. Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1992 r. Jest to czas, kiedy szczególnie myślimy o tych, którzy borykają się z konsekwencjami choroby i cierpieniem.
Świetlicowo-biblioteczne wieści
Zarówno w bibliotece, jak i świetlicy pojawił się wyjątkowy kalendarz. Uczniowie każdego dnia muszą zajrzeć, co dziś za dzień. Jest to oczywiście Kalendarz Świąt Wyjątkowych. W styczniu i lutym nie jest inaczej, codziennie tłum uczniów pod kalendarzem zastanawia się, co dzisiaj?Dlatego właśnie w bibliotece i świetlicy szkolnej odchodzimy święta niezwykłe.
„Ptakom w zimę pomoc niesiemy, ziaren więc nie żałujemy”
Nasza świetlica bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie „Za drzwiami ekologii”. Pierwszym tematem, który postanowiliśmy zrealizować był „Ptakom w zimę pomoc niesiemy, ziaren więc nie żałujemy”. Podczas zajęć dzieci wykonywały karmniki dla ptaków z prostych, codziennych materiałów. Do projektu wykorzystaliśmy rolki po papierze toaletowym, smalec oraz mieszankę różnorodnych ziaren.
Ten zabawny śnieg – zimowe zajęcia w świetlicy
W naszej świetlicy odbyły się zajęcia pod hasłem „Ten zabawny śnieg”, podczas których dzieci mogły poczuć prawdziwą zimową atmosferę.
Na początku uczniowie dzielili się swoimi skojarzeniami na temat zimy – opowiadali o zabawach na śniegu, ulubionych zimowych aktywnościach i magicznych krajobrazach pokrytych białym puchem. Następnie poznali przepis na sztuczny śnieg, który można zrobić z mąki ziemniaczanej i pianki do golenia – efekt był zaskakująco realistyczny i sprawił dzieciom wiele radości!
Dzień Pingwinów w świetlicy
W naszej świetlicy odbyły się wyjątkowe zajęcia z okazji Dnia Pingwinów. Dzieci miały okazję poznać fascynujące ciekawostki o tych niezwykłych ptakach, a na zakończenie stworzyły piękne prace plastyczne.
Podczas zajęć dowiedziały się, że pingwiny nie latają, ale doskonale pływają, że największy z nich – pingwin cesarski – może osiągnąć aż 140 cm wysokości, a niektóre gatunki potrafią nurkować na głębokość 500 metrów! Uczniowie byli zaskoczeni faktem, że pingwiny są bardzo towarzyskie i żyją w dużych grupach, pomagając sobie nawzajem w przetrwaniu.
Papier czerpany na świetlicy szkolnej.
W naszej świetlicy odbyły się niezwykle kreatywne zajęcia, podczas których dzieci miały okazję poznać tajniki tworzenia papieru czerpanego. Była to nie tylko doskonała zabawa, ale także cenna lekcja ekologii i historii papiernictwa.
Na początku dzieci dowiedziały się, skąd pochodzi papier czerpany i jakie ma zastosowanie. Następnie przystąpiliśmy do najciekawszej części — własnoręcznego tworzenia papieru. Dzieci otrzymały ramkę z siatką, miskę z masą papierową. Wykonane kartki papieru dzieci zostawiły na świetlicy do wyschnięcia.
Rekrutacja do klasy I szkoły podstawowej 2025/2026
ZGŁOSZENIA DZIECKA DO KLASY PIERWSZEJ - DZIECI Z OBWODU SZKOLNEGO,
Jeżeli chcą Państwo zapisać dziecko do szkoły podstawowej, w obwodzie której mieszka, wystarczy wypełnić elektroniczny formularz ZGŁOSZENIA dostępny od 10 marca 2025 r. na stronie https://sp-pszczyna.nabory.pl
Po wypełnieniu w systemie, formularz należy wydrukować, podpisać i złożyć w sekretariacie szkoły, w obwodzie której zamieszkuje dziecko. Dziecko nie musi spełniać żadnych kryteriów, do szkoły obwodowej będzie przyjęte z urzędu. Do klas I przyjmowane są: dzieci 7-letnie (urodzone w roku 2018) – objęte obowiązkiem szkolnym, dzieci 6-letnie (urodzone w roku 2019) – zgodnie z wolą rodziców, (jeżeli dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego w poprzednim roku szkolnym, w którym ma rozpocząć naukę w szkole albo posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej),
Zaproszenie do udziału w międzyszkolnym konkursie plastycznym
Szanowni Nauczyciele, Drodzy Uczniowie!
Serdecznie zapraszamy uczniów klas 4-6 do udziału w międzyszkolnym konkursie plastycznym pt. „Cyberbezpieczeństwo”. Celem konkursu jest zwiększenie świadomości na temat zagrożeń płynących z Internetu, właściwego korzystania z sieci oraz pobudzenie aktywności twórczej, rozwijanie wyobraźni i kreatywności uczniów.Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, a najlepsze prace zostaną zaprezentowane na wystawie!Zachęcamy wszystkich uczniów do kreatywnego wyrażenia swoich przemyśleń na temat cyberbezpieczeństwa.Zasady konkursu oraz wszystkie zgody zamieszczono w załącznikach.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Babcia i dziadek to dla każdego dziecka dobroć, ciepło i miłość. W podziękowaniu za opiekę i wielkie serce 22 stycznia 2025 r. uczniowie klas I – III zaprosili swoich Bliskich na wyjątkową uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Sala gimnastyczna została przystrojona wspaniałymi, kolorowymi portretami ukochanych Babć i Dziadków. Wnuczęta pięknie powitały przybyłych Gości. Potem, pod czujnym okiem wychowawczyń, z dużym zaangażowaniem zaprezentowały, przygotowany na tę szczególną okazję, program artystyczny. Śpiewały piosenki, tańczyły, grały na instrumentach, recytowały wiersze i złożyły Babciom oraz Dziadkom serdeczne życzenia, wyrażając w ten sposób swoją miłość i wdzięczność za Ich trud
PROJEKT GRAMY ZMYSŁAMI - ZADANIE CIEPŁO-ZIMNO
W ramach ogólnopolskiego projektu „Gramy Zmysłami” dzieci z naszej szkoły wykonały kolejne zadanie. Do zadania wykorzystaliśmy śnieg. Szczęście nam sprzyjało i mogliśmy wykorzystać go w dowolnej ilości. Dzieci dotykały śniegu, budowały z niego różne kształty, lepiły, kulały… W międzyczasie obserwowały zjawisko fizyczne zwane topnieniem – śnieg pod wpływem ciepła rąk i dłoni tracił temperaturę i topił się. Omówiliśmy zjawisko topnienia – dowiedzieliśmy się, że zjawisko topnienia zajdzie pod jednym warunkiem - temperatura otoczenia – w tym przypadku temperatura naszych rąk i dłoni musi być wyższa od śniegu! Koniecznie chcieliśmy potwierdzić nasze obserwacje. W dużym wiadrze przynieśliśmy śnieg do ciepłej sali. Wnikliwe obserwacje pozwoliły potwierdzić naszą wiedzę – ciepła temperatura pokojowa swobodnie rozpuszczała śnieg. Fajne są doświadczenia – zawsze się czegoś uczymy i zmysłowo badam
Godziny dzwonków
Piątek 25.04.2025Kalendarz
brak danych- liczba odwiedzin: 592178