Wielkanocne śniadanie „Gramy zmysłami” w Laboratoriach Przyszłości
Oto kwiecień i kolejne wyzwanie naszego Projektu - „Smak i węch”. Tym razem postanowiliśmy zadziałać świątecznie i dogodzić naszym zmysłom. A jak świątecznie - to obowiązkowo jajka. Dzieci przygotowały danie świąteczne – wesołe kurczaczki z jajek. Apetyczne i zdrowe, a przy okazji wąchały i smakowały. Czy bez zmysłów smaku, węchu jedzenie sprawiałoby nam przyjemność? Wszyscy zgodnie uznaliśmy, że jedzenie bez tych zmysłów pewnie stałoby się tylko uciążliwą czynnością, przerywaną po zaspokojeniu pierwszego głodu. Dowiedzieliśmy się również, że nasz organizm utrzymuje kontakt z otoczeniem dzięki narządom zmysłów w tym węchu i smaku i dlatego mają one dla nas tak duże znaczenie. Musimy pamiętać, że nasze oczy „jedzą” również, dlatego tak ważne jest, aby danie było nie tylko zdrowe, ale również pięknie podane. Dzieci to udowodniły – spójrzcie na zdjęcia. Atutem naszej zabawy były elementy t
„Świąteczne kartki niosące radość”
Tegoroczna akcja tworzenia wielkanocnych kartek miała miejsce w dniach 27-31 marca. Wzięli w niej udział chętni uczniowie naszej szkoły. Wykonane przez nich kartki zostały przekazane podopiecznym pszczyńskiego hospicjum im. Św. Ojca Pio. Mamy nadzieję, że serce i trud włożony w wykonanie tych kartek przyniesie radość obdarowanym.
Akcja „Ubrania do oddania”
W dniach 27-30 marca Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało zbiórkę odzieży używanej. Celem akcji było pozyskanie środków na operację ucha Kacpekra z Miedźnej. Akcja miała również wymiar ekologiczny – oddając używaną odzież daliśmy jej drugie życie. Teraz posłuży ona osobom potrzebującym w noclegowniach, domach DPS, Domach Samotnej Matki i bezdomnym.
WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW w SP2 - podsumowanie
Każdego roku uczniowie naszej „Dwójki” biorą udział w Wielkiej Lidze Czytelników. Nie inaczej było i w roku bieżącym. Nasi młodzi czytelnicy nie zawiedli i jak zwykle stanęli na wysokości zadania. Nie przestraszyli się ogromnej ilości stron do przeczytania.
W etapie szkolnym tegorocznej edycji konkursu należało zdobyć 5 sprawności czytelniczych, by przystąpić do testu kwalifikacyjnego. Należało nie tylko przeczytać 5 wybranych książek, ale również zaliczyć testy na co najmniej 80%.
EGZAMIN DELF JUNIOR A1 - ZAPROSZENIE
DELF (Diplôme d’études en langue française) to dyplom potwierdzający znajomość języka francuskiego, który można uzyskać po przystąpieniu do DELF JUNIOR A1- egzaminu dla uczniów w wieku szkolnym od 13 do 19 lat. Raz uzyskane dyplomy DELF są bezterminowe, uznawane do końca życia.
Zachęcam wszystkich ósmoklasistów, uczących się języka francuskiego do zapisania się na ten egzamin, który jest nieobowiązkowy i odpłatny.
"Listy i rysunki uczniów z Ukrainy dla żołnierzy i medyków"
Szkoła Podstawowa nr 2 w Pszczynie wzięła udział w akcji "Listy i rysunki uczniów z Ukrainy dla żołnierzy i medyków". Nikita z klasy II, Zlatomyra z klasy III oraz Anastasiya z klasy VII przygotowali piękne prace, aby podziękować swoim rodakom i dodać im sił. Zaangażowanie uczniów zostało docenione. Podczas Święta Szkoły 30.03.2023 roku odebrali oni pamiątkowe dyplomy i upominki.
Co możemy wyczytać z mapy?
Czwartek 30 marca w klasach 4a i 4b był dniem, w którym realizowana była na lekcji matematyki innowacja „Praktyczna matematyka”. Uczniowie w parach pracowali nad fragmentem planu Pszczyny. Tematem przewodnim było pytanie: „Co możemy wyczytać z mapy?”. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali fragment planu rodzinnego miasta. Zapoznali się z nazwami osiedli oraz ciekawym układem ulic. Dowiedzieli się która część Pszczyny znajduje się na południe, która na północ, która na wschód a która na
Pomagamy pszczyńskiemu Domowi Dziecka
W dniach 8.03-24.03 Szkolne Koło Wolontariatu wraz z Samorządem Uczniowskim prowadziło zbiórkę artykułów na rzecz Domu Dziecka w Pszczynie. Potrzeby placówki są ogromne, dlatego postanowiliśmy choć trochę pomóc.
Dzięki wsparciu rodziców, uczniów i nauczycieli zebraliśmy kilka kartonów artykułów pierwszej potrzeby dla dzieci i nastolatków. Wśród darów znalazły się m.in.:
szampony/żele pod prysznic, szczoteczki i pasty do zębów, artykuły higieniczne, kosmetyki do makijażu, proszki do prania. Wychowankowie Domu Dziecka otrzymali również akcesoria takie jak spinki, gumki do włosów, artykuły papiernicze, oraz kreatywne. Dużą radość z pewnością sprawiły im również słodkie przekąski i napoje, które dzieci tak bardzo lubią!
29 marca, delegacja z naszej szkoły przewiozła i przekazała wszystkie dary w ręce pracowników Domu Dziecka.
Szkolny Konkurs Ortograficzny „MISTRZ ORTOGRAFII” dla klas II I III
Niedawno w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny „MISTRZ ORTOGRAFII” w którym udział wzięło 36 uczniów klas II i III. Celem konkursu było kształtowanie czujności ortograficznej, doskonalenie poprawności ortograficznej oraz wspieranie uczniów zdolnych w rozwijaniu i poszerzaniu własny
22 marca w naszej szkole nie mówiliśmy dzień dobry, tylko bonjour! Nie jemy jedliśmy drożdżówek, tylko les macarons. A dlaczego?
Ponieważ świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Frankofonii, dzień języka i kultury krajów frankofońskich, który przypada 20 marca.
W powiecie pszczyńskim to święto obchodzone jest każdego roku w innej szkole. XIV edycja Powiatowego Dnia Frankofonii odbyła się 22 marca 2023 roku w Dwójce.
W wydarzeniu brali udział uczniowie 10 szkół: SP1 w Pszczynie, SP2 w Pszczynie, SP3 w Pszczynie, SP5 w Pszczynie, SP6 w Pszczynie, ZSP w Czarkowie, ZSP w Piasku, ZSP w Studzienicach, ZSP w Studzionce, I LO w Pszczynie, III LO w Pszczynie oraz nauczyciele i dyrektorzy tych placówek. Gospodarzem spotkanie był burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol. Nasze wydarzenie uświetnili goście honorowi: attaché ds. współpracy edukacyjnej Instytutu Francuskiego w Warszawie Philippe Morisset, zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka, prezes Polskiego Stowarzyszenia - Europa Języków i Kultur Renata Klimek-Kowalska, Starosta
„Gramy zmysłami” w marcu! Kodowanie sensoryczne na wesoło, twórczo i aktywnie.
Tajemnicze znaki, zaszyfrowane wyrazy… nuta niepewności – co tam się kryje… Powrót do krainy dzieciństwa? Tak – ale przy okazji trening wymowy i czytania, a cała zabawa to zagadki kodowania. Nauka kodowania poprzez zabawę bez drogich pomocy edukacyjnych, robotów i komputerów to doskonały sposób poznania języka programowania. Takie wspólne zabawy już na etapie wczesnoszkolnym uczą logicznego myślenia, przewidywania, wnioskowania, planowania i dostrzegania zależności. Dzieci nie tylko kodowały, ale sensorycznie własnymi zmysłami przyswajały czytanie sylabowe i doskonaliły wymowę.Języka programowania da się nauczyć, podczas wspólnych zabaw, które mogą być atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu. Bawiąc się, dzieci poznawały tajniki kodowania, a tym samym doskonaliły swoje kompetencje społeczne
Le 22 mars 2023 La Journée de la Francofonie à Pszczyna
Drodzy uczniowie!
Z radością przesyłam Wam regulaminy wszystkich konkursów ogłoszonych z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Frankofonii.
Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią, wracamy do wspaniałej tradycji wspólnego świętowania.
Tegoroczny, XIV Powiatowy Dzień Frankofonii, odbędzie się w naszej szkole po raz pierwszy!
KAMPANIA INFORMACYJNA
KAMPANIA INFORMACYJNA
Informacja dla rodziców dzieci w wieku szkolnym
Zapisy do szkół obwodowych oraz postępowanie rekrutacyjne na wolne miejsca do klas pierwszych szkół podstawowych
na rok szkolny 2023/2024Szanowni Państwo!
14 marca br. zostanie uruchomiony serwis internetowy https://sp-pszczyna.nabory.pl przeznaczony do zgłoszenia lub rekrutacji na wolne miejsca dziecka do klasy pierwszej szkoły podstawowej w gminie Pszczyna na rok szkolny 2023/2024.
Spotkanie promocyjne
Dr Halina Nocoń, Alicja Skrudlik-Pilch, ks. Krzysztof Kasza i Józef Szczepańczyk będą gośćmi dyskusji wokół pszczyńskiego spotkania promującego najnowsze wydawnictwo Instytutu Korfantego – „Franciszek Szczepańczyk. Życie i dzieło kronikarza codzienności”. W spotkaniu weźmie także udział autor książki – Jarosław Zawisza.
„Ku Wielkanocy”
Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas. Obrzędy religijne, tradycje ludowe i rodzinne oraz budzący się na wiosnę do życia świat, tworzą jedną całość.
W przyszłym tygodniu będziemy uczęszczać na szkolne rekolekcje wielkopostne, a już dziś, 7 marca klasa 3 A miała przyjemność kolejny raz gościć na lekcji p.Danusię z Publicznej Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Pszczynie.
„Matematyka fraszką, wierszem i limerykiem”
W grudniu 2022 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematyczno-Literackim „Matematyka fraszką, wierszem i limerykiem”. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki z siedzibą w Bielsku-Białej. Celem konkursu była popularyzacja matematyki, propagowanie i rozwijanie aktywności twórczej wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Konkurs miał charakter interdyscyplinarny, obejmował matematykę i język polski. Każdy uczestnik mógł stworzyć krótki, maksymalnie 5 wersowy wierszyk, limeryk, rymowankę, fraszkę. W konkursie wzięło udział 28 uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie, a ogólnie ponad 400 uczniów z całej Polski. Rozstrzygniecie konkursu miało miejsce w lutym. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział. Poniżej prezentujemy utwory tych uczniów, których opiekunowie wyrazili na to zgodę.
Nasi uczniowie z pomocą dla Kacperka Chodury
Uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu spotkali się w czwartkowe popołudnie tj. 9 lutego, by upiec ciasteczka na Kiermasz Walentynkowy organizowany dla Kacperka Chodury z Miedźnej. Chłopiec urodził się z wadą rozwojową słuchu prawego ucha i został zakwalifikowany do operacji odbudowy ucha w USA, jednak ta jest bardzo kosztowna. Nasi wolontariusze postanowili się spotkać i pomóc Kacperkowi najlepiej jak potrafią. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi zakupionemu przez naszą szkołę w ramach programu Laboratoria Przyszłości, uczniowie z największą starannością mogli przygotować pachnące wypieki, które następnie zostały przekazane na kiermasz.
Slime czyli sensoryczne zabawy z glutkiem
SLubimy zabawy, takie kiedy mieszamy, kombinujemy, wymyślamy i tworzymy sobie małe laboratorium. Realizując kolejne lutowe zadanie w ramach programu „Gramy zmysłami” naukowo tworzyliśmy...gluty czyli slimy. W glutach najlepsze jest to, że w sumie to nie wiadomo czym one są – ni to ciecz, ni ciało stałe, ni plastelina, ni błotko. Ale - naukowo to ciecz nienewtonowska. Każdy z nas może być autorem wielu interesujących eksperymentów dotyczących cieczy nienewtonowskich dzięki ich dużej dostępności - eksperymentator potrzebuje jedynie mąki ziemniaczanej, wody i płynu do mycia naczyń. Potem pozostaje jedynie ugniatać, dolewać, dosypywać i tworzyć! Glut to masa plastyczna, która rozwija: zmysły, zręczność, wyobraźnię i kreatywność. Zabawa przy użyciu slime stymuluje rozwój zmysłu dotyku. W czasie zabawy tą plastyczną mazią dzieci uczą się również skupienia i koncentracji. Wszystko odbyło się w
Walentynki
14 lutego świętowaliśmy razem ze św. Walentym. Tak – my też daliśmy się ponieść walentynkowemu szaleństwu. Samorząd Uczniowski zaproponował by każdy uczeń ubrał się w tym dniu w kolorze czerwonym. Uczniowie klas starszych mieli możliwość przygotować walentynkowe pozdrowienia i umieścić je w specjalnie przygotowanych na ten dzień skrzynkach. Obdarowanie własnoręcznie przygotowaną kartką walentynkową wywołało uśmiech na niejednej twarzy. Młodsze klasy uczciły ten dzień w swoim, mniejszym gronie. Wraz w wychowawczyniami dzieci uczyniły z tego święta – dzień przyjaźni i miłych słów. Klasa pierwsza „a” uczestniczyła w mini warsztatach formowania serc z balonów. Dzień upłynął nam bardzo szybko w miłej i przyjemnej atmosferze. Pamiętajmy: „Miłość zmienia oblicze świata, a świat zorganizowany przez miłość zmienia nas samych.” – Anna Kamieńska.
Godziny dzwonków
Środa 22.01.2025Kalendarz
brak danych- liczba odwiedzin: 540940