• Zdrowie zaczyna się na talerzu

        • Chyba nie ma osoby, która nie chciałaby zadbać o swoje zdrowia. W pogoni za byciem fit ludzie często narzucają sobie nierealne postanowienia noworoczne, wypróbowują kolejne style życia, sięgają po produkty odkwaszające i zakwaszające czy magiczne suplementy reklamowane jako rozwiązanie wszystkich problemów. Tymczasem jednym z najlepszych sposobów na zadbanie o swój organizm, oprócz aktywności fizycznej, jest zwracanie uwagi na to, co jemy. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci i młodzieży, gdyż właściwe żywienie poprawia samopoczucie, dostarcza odpowiednich składników odżywczych, a także uczy korzystnych nawyków, które przydają się w późniejszym życiu.

          Zasady zdrowego żywienia są bardzo proste i od wielu lat opierają się przede wszystkim na piramidzie zdrowego żywienia opracowanej przez ekspertów z Instytutu Żywności i Żywienia. Znaleźć można ją pod tym linkiem. Piramida przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 18 lat. W prosty sposób ukazuje ona, w jaki sposób komponować posiłki i jakich produktów używać w większej ilości - te znajdują się w podstawie piramidy, a jakich nie jeść zbyt często - te ukazane są na jej szczycie. Łatwo więc możemy odczytać z grafiki proste zasady, które przysłużą się zdrowiu każdego z nas.

          • Podstawę piramidy stanowi aktywność fizyczna, która powinna towarzyszyć nam każdego dnia. I nie musi to być sport wyczynowy - liczą się również spacery, taniec, zabawy na świeżym powietrzu czy bieganie z psem!
          • Należy pamiętać o częstym piciu wody oraz o szczotkowaniu zębów każdorazowo po jedzeniu, a także wysypianiu się - jest to bardzo ważne!
          • Należy spożywać wiele warzyw i owoców - jak najczęściej i jak najwięcej - zalecane jest zjedzenie pięciu porcji warzyw i owoców każdego dnia.
          • Ważne są również produkty zbożowe, takie jak razowe pieczywo, pełnoziarniste makarony i gruboziarniste kasze. Warto sięgać po nie codziennie i komponować je z większością posiłków.
          • Koniecznie należy codziennie dostarczać organizmowi nabiału w postaci mleka i jego przetworów, takich jak jogurty, kefiry i sery - szczególnie te o niskiej zawartości tłuszczu.
          • W naszej diecie powinny też pojawić się chude ryby czy mięso (dwa razy w tygodniu) i jaja (kilka razy w tygodniu). Znakomitą alternatywą są dla nich rośliny strączkowe takie jak fasola, bób, soczewica czy groszek.
          • Na koniec, w niewielkich ilościach, powinniśmy spożywać niewielką ilość zdrowych tłuszczów pochodzenia roślinnego.

          Piramida zdrowego żywienia wskazuje także, jakich produktów należy unikać, i jest to głównie tak zwana żywność wysokoprzetworzona, czyli poddana obróbce przemysłowej, często z dodatkowymi substancjami takimi jak utwardzacze, konserwanty i polepszacze smaku. Ważne jest, aby w naszej diecie ograniczać słodycze oraz słodkie napoje. Cukier jest bardzo kaloryczny, a w słodyczach często występuje wraz z tłuszczem, co sprawia, że jego nadmiar może przyczyniać się do otyłości. Należy również unikać przesadnego solenia i jedzenia potraw typu fast-food, które w większości przypadków zawierają duże ilości soli i tłuszczów.

          Warto pamiętać, że zmiana nawyków żywieniowych nie powinna być stosowana jako okresowa dieta, ale jako plan na całe życie. Tylko wówczas, w połączeniu z codzienną aktywnością fizyczną, zagwarantuje nam, że przyczynimy się do utrzymania zdrowia, sprawności i dobrego samopoczucia :)

           Agnieszka Biela,Błażej Grygier,Katarzyna Grabwska