• Zasady skutecznego uczenia się

        • W jaki sposób i jak szybko uczeń zapamięta informacje przekazywane mu na lekcji zależy od jego indywidualnych cech charakteru oraz predyspozycji do nauki. Efektywne uczenie się stanowi podstawę szybszego przyswajania wiedzy. Korzystając z metod skutecznej nauki, pobudzamy do pracy obie półkule mózgowe, co jest warunkiem koniecznym, aby uzyskać szybsze rezultaty w zapamiętywaniu. Bardzo ważne jest to, aby uczeń odnalazł indywidualny sposób na naukę, która przyniesie jak najlepszy efekt.

          Uczymy się przez całe życie. Nasze dziecko/uczeń robi to świadomie, kiedy siada przy biurku i stara się opanować przekazany mu materiał, ale uczy się również nie będąc tego faktu świadomym, bo poznaje świat po prostu samoistnie.

          Człowiek, ucząc się, powinien być w pełni skoncentrowany i zmotywowany, powinien także pamiętać o dobrym nastroju. Wszystkie wymienione aspekty pozytywnie wpływają na naszą pamięć, która odgrywa najistotniejszą rolę w tymże procesie. Ważne jest więc, by uczeń znalazł pozytywne strony edukowania się, a nie traktował nauki jako przykry obowiązek.

          Skuteczność nauki zależy od wielu czynników, które wpływają bezpośrednio i pośrednio na proces edukacji. Aby nasze dziecko uczyło się w sposób efektywny, ważne jest zachowanie kilku podstawowych zasad, reguł, które mogą pomóc w szybszym osiągnięciu pożądanych rezultatów.

          MOTYWACJA - to odkrycie w sobie powodu, dla którego chcę się uczyć. Im bardziej zmotywowany uczeń, tym szybciej będzie przyswajał wiedzę.

          PLAN - stanowi podstawę zorganizowania. Dobrze opracowany może mieć duży wpływ na mobilizację i dalszą pracę dziecka. Pamiętać należy, by przestrzegać ustalonego harmonogramu, w którym musi znajdować się miejsce zarówno na naukę jak i na odpoczynek.

          ODPOWIEDNIE MIEJSCE - to przede wszystkim ciche miejsce, wolne od zbędnego hałasu, który może dekoncentrować dziecko. Pomieszczenie służące do nauki powinno być dobrze przewietrzone i uporządkowane, bez zbędnych “rozpraszaczy” uwagi. Najlepszymi kolorami wspierającymi naukę są: niebieski oraz zielony, dlatego warto zastanowić się nad tym, by ściany w pokoju dziecka miały właśnie takie barwy. Należy również zadbać o odpowiednie oświetlenie oraz optymalną temperaturę. SKUPIENIE - jest istotnym wyznacznikiem efektywnej nauki, gdyż brak koncentracji w ogromnym stopniu spowalnia proces przyswajania wiedzy.

          PRZERWY - mózg najwydajniej uczy się przez 45 minut, dlatego ważne jest, aby dziecko miało kilkuminutowe przerwy w nauce. Ten czas poświęcić powinno na relaks i odpoczynek.

          POWTÓRKI - skutecznym sposobem na owocne przyswajanie wiedzy jest powtarzanie materiału, którego już się uczyliśmy. Powtórki nie tylko pomagają utrwalić już nabytą wiedzę, ale stanowią także rozgrzewkę dla umysłu przed dalszą nauką.

          NAGRODA - jest bardzo znaczącym czynnikiem efektywnej nauki, gdyż ma duży wpływ na motywację ucznia do dalszej pracy. Dziecku łatwiej, przyjemniej pracuje się, kiedy widzi cel swojego wysiłku.

          Należy także wspomnieć o tym, że systematyczna nauka zdecydowanie ułatwia szybsze  opanowanie materiału.

          Uczenie się powinno być czynnością przyjemną dla dziecka, kiedy proces ten przebiega w atmosferze trudu i presji, staje się dla niego przykrym obowiązkiem, przeciwko któremu bardzo często się buntuje. Dlatego bardzo ważne jest, by nauka nierozerwalnie połączona była z zabawą, pobudzeniem wyobraźni i kreatywności dziecka.

          Elżbieta Jochemczyk

          Opracowano na podstawie:

          Misztal K., Paluch S., Metody efektywnej nauki. Problemy współczesnej pedagogiki, 2017.