Klasa 8b wraz z Panią Aleksandrą Furman przystąpiła do konkursu, w którym można zdobyć tyłuł ECOszkoły, organizowany jest on przez portal EkoEksperymentarium i jego patronatem jest Minister Klimatu i Środowiska. Konkurs ma za zadanie przybliżyć nam problemy ekologiczne naszej planety. Zajęliśmy się zagadnieniami dotyczącymi wody-jej zasobów na świecie, zanieczyszczeń i zużycia wody w różnych gałęziach przemysłu oraz efektem cieplarnianym i zanieczyszczeniami powietrza. Aby zagłębić te zagadnienia przeprowadziliśmy edukacyjne lekcje.
WODA
W ramach lekcji o wodzie, zobaczyliśmy filmik, którego zadaniem było wprowadzenie nas w temat śladu wodnego. Dowiedzieliśmy się z niego, że słona woda, to aż 97% całej wody na świecie! Niestety słodkiej, czyli tej, dzięki której żyjemy jest tylko 1%. Pozostałe 2%, to lodowce. Można wywnioskować, że słodkiej wody jest naprawdę nie dużo, więc oszczędzajmy ją.
Dowiedzieliśmy się także, że przeciętny człowiek zużywa aż 5 000 litrów wody na dobę. Jednak to przemysł zużywa bardzo dużo wody np. aby wyprodukować jedną parę jeansów musimy zużyć 11000 litrów wody, a do produkcji jednej koszulki 2700 litrów. Zastanówmy się za nim kupimy-czy potrzebujemy kolejnych spodni czy nowej bluzki, BĄDŹMY ŚWIADOMYMI KONSUMENTAMI. W czasie lekcji byliśmy aktywni i zaangażowani (fot.1)
By dowiedzieć się w jaki sposób człowiek zużywa tyle wody, stworzyliśmy swoje śniadanie i obliczyliśmy ślad węglowy wytworzony przez produkty potrzebne do jego stworzenia. Po jego wykonaniu ukazała nam się pierwsza liczba kodu, czyli 2 (fot.2).
Następnie nauczyliśmy się skąd bierze się woda i dlaczego zaczyna jej brakować. Okazało się, że na świecie z całej dostępnej, wody jest tylko 1% wody słodkiej, czyli tej, która daje nam życie. Aby znaleźć odpowiedź na pytanie: “dlaczego jest coraz więcej susz i coraz więcej powodzi” przeczytaliśmy i omówiliśmy tekst. Na jego końcu znajdowała się druga cyfra kodu, czyli 9. (fot.3)
Celem kolejnego zadania było sprawdzenie, jak można zatrzymać wodę w mieście. Po ukończeniu ćwiczenia ukazała się nam trzecia cyfra kodu–3. (fot.4)
Na koniec lekcji, dzięki ostatniemu zadaniu zadaliśmy sobie pytanie, czy na pewno musimy kupować tyle rzeczy, ile w dzisiejszych czasach kupujemy, odpowiedź jest jasna – NIE. Po naszych zastanowieniach ujrzeliśmy ostatnią cyfrę kodu, jaką była liczba 0 (fot.5).
Dowiedzieliśmy się także jak człowiek zaburzył naturalny obieg wody w środowisku, skutkami czego stają się coraz częstsze susze lub powodzie oraz że możemy tym zjawiskom zapobiegać poprzez systemy retencji czyli zatrzymywanie i wykorzystywanie deszczówki.
Po przeprowadzonych lekcjach, na których zdobyliśmy wiedzę na temat wody, przeszliśmy do wykonania doświadczenia. Polegało ono na prowadzeniu pomiarów na własnoręcznie wykonanym deszczomierzu.
Zachęcamy Was zróbcie z nami deszczomierz!
Do przygotowania deszczomierza potrzebowaliśmy:
-
Butelkę
-
Nóż, lub nożyczki
-
Wodoodporny marker
1. Na samym początku przecięliśmy butelkę na pół.
2. Następnie narysowaliśmy na butelce podziałkę w mililitrach (ml).
3. Po narysowaniu podziałki, udaliśmy się na zewnątrz, aby wystawić na deszcz nasz deszczomierz. Po upłynięciu 24 godzin ponownie przyszliśmy na podwórko, aby sprawdzić ilość deszczówki w deszczomierzu.
Z naszego doświadczenia wynikało, że napadało około 150 ml deszczówki. Następnie wykorzystaliśmy zebraną deszczówkę do podlania roślin. Zachęcamy Was do zbierania deszczówki!
Zobaczcie jaki filmik nagraliśmy dla Was:
(@FundacjaWspolnie i @ekoeksperymentarium )