• Projekt „Matematyczne miasto” oraz „Ciekawostki matematyczne” - podsumowanie projektu realizowanego w kl. VIIb

          • Celem wprowadzenia projektu był wzrost efektywności uczenia się, umiejętność znajdowania praktycznych zastosowań i uczenia się w grupie.

            W roku szkolnym 2021/2022 klasa VIIb realizowała projekt w grupach 4-5 osobowych przez okres 3 tygodni. Zadaniem uczniów było  wykonanie makiety „Matematycznego miasta” zgodnie z podanymi przez classroom wytycznymi. Projekt podsumowywał dział geometrii związany z figurami na płaszczyźnie oraz wykorzystywał umiejętność wykonania modeli graniastosłupów. Zadaniem uczniów było również zapoznanie się z osiągnięciami wybranego matematyka, sporządzenie krótkiej notatki, którą w ciekawy sposób należało połączyć z makietą.

            Efekty pracy grup uczniowie przedstawili na lekcji matematyki. Przewodniczący każdej grupy po prezentacji makiety, przedstawił refleksje na temat tego co było najtrudniejsze, nad jakimi problemami pracowało się szybko oraz ocenił pracę grupy. Uczniowie wykazali się kreatywnością wykonując makiety. Ruchome place zabaw wzbudziły zachwyt oglądających.Na makietach znalazły się sklepy, osiedla domków jednorodzinnych a nawet zbiornik wodny.  Zaproszona na pokaz miast Dyrektor szkoły Beata Hellwig, pochwaliła pomysłowość i zaangażowanie uczniów. 

            Praca nad projektem nauczyła młodzież odpowiedzialności za wspólne do wykonania zadanie.

            W projekcie wykorzystanopomysł i materiały pani Magdaleny Wojciechowskiej.

            W tym dniu uczniom zaprezentowana została również krótka prezentacja przygotowana przez kontuzjowanego ucznia – „Ciekawostki matematyczne”.

            Poniżej link do prezentacji zawierającej zdjęcia makiet „Matematycznych miast” oraz fragment „Ciekawostek matematycznych"

            Dorota Koczar

          • Sportowe podsumowanie roku 2021/2022

          • Ze względu na panującą pandemię ilość zawodów sportowych w tym roku była bardzo okrojona. Mimo wszystko udało się przeprowadzić kilka imprez sportowych w których, bardzo chętnie wzięli udział nasi uczniowie. Jedną z takich imprez były „Czwartki lekkoatletyczne”, które swój początek miały już jesienią a II edycja rozpoczęła się w kwietniu i ostatnie zawody, czyli Finał odbyły się 2 czerwca na stadionie miejskim. W zawodach startowani uczniowie klas VI, V, i VI w dyscyplinach biegowych na 1000 m, 300 m i 60 m oraz technicznych, skok w dal, skok wzwyż i rzut pił. palantową. Podczas dziewięciu edycji zawodów udział wzięło kilkudziesięciu uczniów z naszej szkoły. 2 czerwca odbył się finał gdzie medale zdobyli najlepsi uczniowie w poszczególnych dyscyplinach i odpowiednich kategoriach wiekowych. Uczniowie naszej szkoły zdobyli aż 10 medali  i aż 7 złotych.

            • Kinga Prządka  - 2 złote medale w biegu na 300 m i rzucie pił. palantową
            • Martyna Wiera – 2 złote medale w biegu na 60 m i skoku w dal
            • Prządka Jakub – 1 złoty medal w biegu na 60 m  i 1 srebrny medal w skoku w dal
            • Zosia Gąciarz – 1 złoty medal w rzucie pił. palantowa
            • Igor Lewandowski – złoty medal w rzucie pił. palantową
            • Franek Szymura  - 1 srebrny medal w biegu na 1000 m
            • Iga Dawczyńska – 1 brązowy medal w biegu na 300 m.

            Sześć osób zakwalifikowało się do Ogólnopolskiego Finału Czwartków Lekkoatletycznych, który odbędzie się 16-18 czerwca w Łodzi.

            Finalistom życzymy powodzenia a wszystkim startującym w czwartkach uczniom dziękuję za wytrwałość, wolę walki i chęć spędzania wolnego czasy w duchu sportowej rywalizacji oraz zapraszam do udziału w jesiennej edycji w przyszłym roku szkolnym.

            Kolejnymi zawodami, w których udział wzięli nasi uczniowie to były zawody w piłce nożnej rocznik 2007-2008 oraz rocznik 2009 i młodszych. W drużynie klas starszych grali: Mateusz Krasoń – bramkarz, Szymon Reclik, Damian Ślisz, Szymon Segieta, Aleksander Ficek, Szymon Ulczok,  Stanisław Kocur i Karol Kaszok. W grupie młodszej, szkołę reprezentowali: Mateusz Goczoł – bramkarz, Błażej Reclik, Jakub Lazarek, Franek Szymura, Piotr Baranowski, Ksawery Wieczorek, Jacek Raszka i Stasiu Poskier. Chłopcy w Mistrzostwach Pszczyny zajęli IV miejsce spośród trzynastu drużyn.

            8 maja na stadionie miejskim rozegrane zostały zawody lekkoatletyczne w czwórboju dziewcząt i chłopców. Zawodnicy startowali w czterech konkurencjach: bieg na 60 m, skok w dal, rzut pił. palantową oraz dziewczęta na 600 a chłopcy na 1000 metrów. W Mistrzostwach Pszczyny nasze dziewczyny, w składzie Kinga Prządka, Martyna Wiera, Olga Więcek, Marysia Wagstyl, Marta Sztoler, Iga Dawczyńska i Magda Jaworska zajęły I miejsce zdobywając 1112 pkt. awansując do następnego etapu, gdzie w ćwierćfinale wojewódzkim zajęły III miejsce z wynikiem 1152 pkt. Panowie w składzie: Błązej Reclik, Jakub Lazarek, Franek Szymura, Ksawery Wieczorek, Igor Dziech i Jakub Prządka zajęli III miejsce zdobywając 736 pkt.

            5 czerwca  w pszczyńskim parku odbył się XI Carbo Asecura Bieg Pszczyński o Puchar Burmistrza. Również tutaj mogliśmy podziwiać piękny bieg naszych uczniów. W kategorii wiekowej 2013-2014  zdobyli: II miejsce Nikodem Mielczarek i III miejsce Jasiu Kościelny obaj uczęszczają do klasy II b. W kategorii wiekowej 2011 – 2012 wystartowało dwóch uczniów – Nikodem Studzieński i Amelka Mleczko, która zajęła II miejsce, oboje są uczniami klasy IV a. W kategorii 2009-2010 I miejsce zdobyła uczennica klasy VII c Kinga Prządka.

            Gratuluję osiągnięć wszystkim sportowcom i życzę dalszych sukcesów, wytrwałości i hartu ducha oraz, aby ich talent i ciężka praca nadal przynosiły im radość i satysfakcję z uprawiania sportu.

             

            Katarzyna Grabowska

          • Dzieciaki z „Dwójki” szukały…. Pereł księżnej Daisy

          • 1 czerwca w pszczyńskiej „Dwójce” wyruszyliśmy w przeszłość.  Dzień Dziecka spędziliśmy wspólnie z księżną Daisy, pomagaliśmy jej szukać zagubionych pereł.

            W tym celu klasy starsze wybrały się na podchody po osiedlu Powstańców Śląskich. Żeby nie było tak łatwo, po drodze trzeba było odpowiedzieć na cztery pytania dotyczące samej księżnej, miasta Pszczyny, roślinności i zwierząt występujących w Parku. Najstarsi swoich pereł szukali w Parku Pszczyńskim, zwiedzali Muzeum Militarnych Dziejów Śląska. Po długiej wyprawie nadszedł czas na odpoczynek i pyszne lody przy rynku, oczywiście w towarzystwie Daisy. Najmłodsi natomiast znaleźli perły na terenie szkoły i uczestniczyli w quizie wiedzy o księżnej, na koniec odbył się międzyklasowy „Mam talent!” gdzie chętne dzieci mogły zaprezentować, to w czym są najlepsze!

            To jeszcze nie koniec!  Kolejne zadania z jakimi zmierzyli się nasi uczniowie to stworzenie stroju z tamtych lat. Klasy przygotowały się wspaniale do tego zadania, dzieci przyniosły bardzo dużo materiałów, dlatego garderoba naszej księżnej wzbogaciła się o kilka nowych sukni. Stroje wykonane przez klasy IV-VI zaprezentowaliśmy oczywiście naszym najmłodszym milusińskim z klas I-III. Innym zadaniem do wykonania było również napisanie pocztówki z Pszczyny za pomocą gęsiego pióra. Dzieciaki przekonały się, że to nie takie proste i potrzeba czasu na opanowanie tej trudnej techniki.

            Po wykonaniu wszystkich zadań i znalezieniu wszystkich pereł, które kiedyś rozsypały się Daisy, pani Dyrektor zreperowała jej dawny naszyjnik i w imieniu Rady Rodziców wręczyła wszystkim uczniom lody.

            Dzień Dziecka pod hasłem „szukamy pereł księżnej Daisy” był atrakcją dla uczniów, pozwolił im przenieść się w przeszłość i poprzez zabawę dowiedzieć się ciekawostek i szczegółów z życia Daisy jak i historii Pszczyny.

            Monika Kudła

            Alicja Mocek

            SP2

          • Szkolny Przegląd Talentów Klas I-III

          • 1 czerwca, w naszej szkole odbył się Szkolny Przegląd talentów. Wzięły w nim udział wszystkie chętne dzieci z klas I-III.Uczniowie prezentowali swoje przepiękne prace plastyczno- techniczne, umiejętności wokalne, instrumentalne, recytatorskie oraz taneczne. Wszystkim występującym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swych talentów.

            Zapraszamy za rok :)

          • Dzień dziecka

          • Drodzy Uczniowie !

            1 czerwca, dzień radosny –

            Kwitną kwiatki, to znak wiosny.

            W dniu tak pięknym i wspaniałym,

            Życzymy Wam sercem całym:

            Moc uśmiechu i radości,

            Zdrowia, szczęścia, pomyślności.

          • PROGRAM PROFILAKTYKI ZINTEGROWANEJ ARCHIPELAG SKARBÓW

          • Program Archipelag Skarbów® to dwa dni warsztatów, w których rozmawiamy z młodzieżą o sprawach ważnych dla nastolatka. Dorastanie, szczęście, przyjaźń i miłość. Program wspiera młodzież w poznawaniu i akceptacji siebie, wzmacnia kompetencje w zakresie asertywności oraz zachęca do pozytywnego spojrzenia na istotne obszary z punktu widzenia psychologii rozwojowej.

            Program będzie realizowany w dniach 06.06.2022 i 07.06.2022 w naszej „Dwójce” w Pszczynie w godzinach 9.00-12.30 dla uczniów klas 8 przez trenerów fundacji YAQ projekt – Pracownia Rozwoju Społecznego.

            07.06.2022 roku o godzinie 16.30 w szkole odbędzie się spotkanie dla rodziców uczniów biorących udział w programie. Spotkanie dotyczy tego, jak w pozytywny sposób towarzyszyć nastolatkom w ich drodze dorastania.

            Serdecznie zapraszamy!

            Agnieszka Czernecka

            koordynator

             

            Realizacja programu jest możliwa dzięki udziałowi w projekcie „Profilaktyka w każdą pogodę”, finansowanym ze środków budżetu Państwa „Społeczna odpowiedzialność nauki”.

             

            Dofinansowano ze środków budżetu Państwa: Społeczna odpowiedzialność nauki.

            Serdecznie zapraszamy.

            Fundacja YAQ projekt – Pracownia Rozwoju Społecznego jest licencjonowanym partnerem Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej, który jest właścicielem praw autorskich rekomendowanego programu profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów®.

          • XIX Spotkania z Profilaktyką w „Dwójce”

          •             Tegoroczna edycja XIX Spotkań z Profilaktyką przebiegała pod hasłem „Masz wybór...Decyzja należy do Ciebie”. Zadaniem konkursowym było przygotowanie plakatu zgodnego z hasłem tegorocznych Spotkań.

                         Nastolatkowie, często wbrew rodzicom, próbują wiele rzeczy robić po swojemu. To naturalny proces. Okres ten owocuje  poszukiwaniem rozwiązań, pojawia się poczucie sprawczości i samodecyzyjności. Wiemy, że używki wśród młodzieży były, są i będą obecne. Trudno jest je całkowicie wyeliminować, jednak sprawny system wychowawczy, wiedza na temat uzależnień i używek oraz wsparcie i pomoc w dokonywaniu dobrych wyborów, to dobra profilaktyka. Takie przesłanie miał tegoroczny konkurs. Młodzież postawiła na wiedzę i dobre decyzje.   Na plakatach pojawiły się między innymi argumenty potwierdzające szkodliwość wszelkich używek. W konkursie wzięło udział 10 szkół z Gminy Pszczyna.

            I miejsce zajął Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Żołnierzy Września w Ćwiklicach, kolejno II miejsce -  Szkoła Podstawowa nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie, a III miejsce -  Zespół Szkolno – Przedszkolny w Studzienicach. Uroczystość wręczania nagród i dyplomów odbyła się 11.05.2022 roku w pszczyńskiej Bibliotece Pedagogicznej.

            Wszystkim uczniom i ich opiekunom składamy serdeczne podziękowania za udział. Komisji konkursowej dziękujemy za wytężoną pracę. Cały konkurs nie miałby szans istnienia bez wsparcia Urzędu Miasta oraz pani Justyny Pisek, kierownika Biblioteki Pedagogicznej w Pszczynie -  składamy serdeczne podziękowania .

            Relacja fotograficzna dzięki udostępnieniu zdjęć pana Aleksandra Byrskiego  -  dziękujemy.

            Zapraszamy za rok, a to już niedługo…

             

             

            mgr Iwona Ficek – Jarczok

            mgr Agnieszka Czernecka

          • Zgłoszenie konkursowe

          • Drodzy Rodzice, Uczniowie, NauczycieleNasza Szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez fundację FORKIDS, w którym główną wygraną jest wyposażenie SALKI INTEGRACJI SENSORYCZNEJ. Konkurs organizowany jest na portalu facebook, a o wygranej decyduje liczba polubień – lajków, komentarzy i udostępnień posta. Bardzo prosimy o oddanie głosu poprzez polubienie zgłoszenia naszej szkoły pod linkiem:

            Link

            Będziemy wdzięczni za udostępnienie tej wiadomości wśród rodziny i znajomych. Jesteśmy małą szkołą, ale o wygranej może zadecydować fantastyczna społeczność osiedla Poligon.Głosujemy do 1 czerwca do godz. 12.00! 

            Pszczyńska „Dwójka” pilnie potrzebuje Waszej pomocy! 

            Z góry dziękujemy!Społeczność SP2

            Regulamin konkursu:

            Link2

          • KRAJOWA ODZNAKA JAKOŚCI

          • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie otrzymała Krajową Odznakę Jakości za międzynarodowy projekt z języka niemieckiego pt: „Valentinstag”.

            Odznaka Jakości przyznawana jest przez Narodowe Biuro Kontaktowe Programu eTwinning  szkołom, których praca w ramach partnerstwa uznawana jest za wyróżniającą w naszym kraju.

            Projekty, którym przyznawane są Odznaki Jakości, prezentują zarówno wysoki poziom w kwestii innowacyjności i kreatywności, w interesujący sposób korzystają z technologii TIK, a swoje działania opierają przede wszystkim na współpracy i wspólnych efektach wszystkich zaangażowanych partnerów.
            Nasz projekt został poddany ocenie pod kątem następujących sześciu kryteriów merytorycznych:

            1. Innowacja pedagogiczna i kreatywność.
            2. Integracja z programem nauczania.
            3. Komunikacja i wymiana informacji pomiędzy szkołami partnerskimi.
            4. Współpraca pomiędzy szkołami partnerskimi.
            5. Wykorzystanie technologii.
            6. Rezultaty, wpływ i dokumentacja.

            Projekt był realizowany od stycznia 2022 roku przez grupę uczniów klasy 8 pod opieką nauczyciela języka niemieckiego  wraz z uczniami ze szkół w Słowenii, Niemczech, Turcji i Hiszpanii.

            Celem było rozwijanie umiejętności komunikacji w języku niemieckim, rozumienie tekstu pisanego i czytanego w języku niemieckim, udoskonalenie umiejętności z zakresu TIK oraz pobudzenie kreatywności i przedsiębiorczości wśród naszych uczniów.

            W trakcie trwania projektu uczniowie zaprezentowali, w jaki sposób uczą się nowych słówek, zaprojektowali wirtualną kartkę walentynkową, stworzyli gry i ćwiczenia interaktywne, chmury wyrazowe, lapbooki, logo projektu oraz wiele wspaniałych działań.

            W ciągu trzech miesięcy uczniowie zdobywali wiedzę i umiejętności związane ze nauką obsługi platformy TwinSpace w obszarze międzynarodowym, poznali różnorodne narzędzia TIK, które wykorzystywali na poszczególnych etapach projektu oraz nawiązywali znajomości i współpracę z rówieśnikami ze szkół partnerskich.

            Bardzo się cieszymy z przyznania naszej szkole Krajowej Odznaki Jakości, jest dla nas motywacją do kolejnych działań.

            Agnieszka Gałuszka

          • XI Tydzień Świadomości Czerniaka – - hasło „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA"

          • W tym roku szkolnym nasza szkoła została ponownie zaproszona do współpracy przy realizacji największego w skali kraju ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka Nie poprzestajemy na akcji i zachęcamy do całorocznego dbania o zdrowie własne i bliskich.Prosimy o zapoznanie się z komunikatem Organizatora XI Ogólnopolskiego Tygodnia Świadomości Czerniaka.
            Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, rozpoczynającego się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA" zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.
            Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady „Baw się dobrze!#NIEspieczRAKA" zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.
            Zachęcamy do zapoznania się z filmem wyprodukowanym specjalnie na obchody.
             

            mgr Agnieszka Czernecka 
            koordynatorka akcji

          • Konkurs „DRUGIE ŻYCIE ŚMIECI”

          • Początkiem maja odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny skierowany do uczniów klas I-III „Drugie życie śmieci”. Celem konkursu było ponowne wykorzystanie śmieci oraz dbałość o czystość środowiska.Praca miała być wykonana samodzielnie techniką przestrzenna.Oceniana była zgodność z tematyką, estetyka oraz oryginalność.Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i bogatą wyobraźnią. Wszystkie prace zachwyciły jurorów.

            I miejsce zdobył Filip Żymańczyk kl II b

            II miejsce Adam Wojciech kl II a

            III miejsce ex aequo Maja Warzecha kl II a Martyna Krużołek kl I b

            Wyróżnienia otrzymali:Milena Pławecka kl I a, Jakub Sojka kl I b, Paweł Kozik kl II a, Franciszek Kubica kl II a, Natalia Szot kl II b.

            Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział i gratuluję!!!

            Organizator konkursuEwa Konfederak

          • ,,To się naprawdę zdarzyło i niestety znowu może się zdarzyć”/ Peter Levis/

          • W czwartek 5 maja uczniowie klasy 8b i 8c w ramach zajęć lekcyjnych odwiedzili hitlerowski obóz zagłady w Oświęcimiu. Przez trzy i pół godziny poznawali całą metodologię zbrodni, jej skalę, dowody i upamiętnienie. Przekonali się na własnej skórze czym jest dotykanie historii, jak żywa jest pamięć o holocauście i jak istotne jest to, żeby ta pamięć nie zaginęła. Tego samego dnia odwiedzili także, ulokowane w centrum miasta, Centrum Żydowskie ,,Oszpicin”. Na miejscu zwiedzili oryginalną, choć już dziś nieczynną, synagogę żydowską i wzięli udział w warsztatach historycznych pt: Detektywi historii. Na podstawie eksponatów wyjętych z ekspozycji muzealnej dowiadywali się wielu cennych informacji o życiu codziennym oświęcimskich Żydów, o ich dramatycznym losie i niepowtarzalnej kulturze. Powiadają że lepiej jeden raz coś widzieć niż sto razy o czymś słyszeć. I to by się zgadzało. Przemierzanie baraków oświęcimskich na własnych nogach, wejście do komory gazowej czy założenie jarmułki w synagodze z pewnością  na zawsze pozostanie w pamięci uczniów.

            Organizator wyjazdu- Ewelina Szuster

             

          • WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW W „DWÓJCE”

          • Polacy nie czytają książek. Współczesna młodzież uzależniona jest od gier komputerowych i smartfonów. Takie informacje ciągle napływają do nas ze środków masowego przekazu. Czy to prawda? Pewnie coś w tym jest. Jednak całe szczęście w naszej Dwójce nie jest to do końca prawdą. Wielu uczniów lubi czytać, interesuje się literaturą oraz chętnie dzieli się wiedzą na temat przeczytanych książek. Na pewno są też i tacy uczniowie, którzy wolą komputer i telefon, ale miejmy nadzieję, że wkrótce zmienią zdanie. Dlaczego o tym mówię? W naszej szkole właśnie zakończyła się Wielka Liga Czytelników. Cóż to takiego? To konkurs czytelniczy, w którym nie liczy się tylko ilość wypożyczonych książek, ale dokładne przeczytanie i zrozumienie jej treści.

            W tegorocznej edycji WLC wzięło udział 33 uczniów naszej szkoły. Ich zadaniem było zdobycie 5 sprawności, by zakwalifikować się do testu kwalifikacyjnego. Dokonało tego aż 20 uczniów klas I-VIII. Największe brawa należą się chyba najmłodszym uczestnikom, czyli uczniom klas I, którzy dali radę i zmierzyli się z tak dużą ilością książek. Gratulujemy oczywiście wszystkim i dziękujemy za udział. Mamy nadzieję, że miłość do książek będzie szerzyła się w naszej szkole coraz bardziej, a czytanie stanie się ulubioną formą spędzania wolnego czasu.

            W tym miejscu chciałam również złożyć podziękowania rodzicom, którzy rozwijają u swoich dzieci pasję czytania i pomagają im w wyborze mądrej literatury. Miejmy nadzieję, że czytelnictwo będzie systematycznie wzrastać. Na zakończenie wspomnę tylko, że w naszej szkole w 1. półroczu uczniowie wypożyczyli 899 książek. Myślę, że jest to ilość bardzo zadowalająca.

            Wyniki szklonego etapu WLC:

            MISTRZ SZKOŁY w kategorii klas I-III

            Milena Cofała kl. 3b

            I WICEMISTRZ SZKOŁY w kategorii klas I-III

            Wiktoria Mleczko kl. 2b                            Maria Skrobol kl. 2b

            FINALISTA ETAPU SZKOLNEGO w kategorii klas I-III

                  Aniela Ślosarczyk kl. 1b                              Martyna Krużołek kl. 1b

            Szymon Stankiewicz kl. 1b                           Luna Cortezon kl. 1b

                Adam Kotajny kl. 1b                                    Wojtek Jaworski kl. 1b

                                                 Maja Cofała kl. 1b                                         Oskar Janyga kl. 1b

                                               Agata Kitrasiewicz kl. 2b                               Natalia Szot kl. 2b

            Antoni Ślosarczyk kl. 3b

            MISTRZ SZKOŁY w kategorii klas IV-VI

            Emilia Tulaja kl. 6b

            WICEMISTRZ SZKOŁY w kategorii klas IV-VI

            Zofia Szydlak kl. 6b

            II WICEMISTRZ SZKOŁY w kategorii klas IV-VI

            Paulina Mikołajec kl. 6b

            FINALISTA ETAPU SZKOLNEGO w kategorii klas IV-VI

            Amelia Mleczko kl. 4a

            MISTRZ SZKOŁY w kategorii klas VII-VIII

            Marta Sztoler kl. 7b

            I WICEMISTRZ SZKOŁY w kategorii klas VII-VIII

            Tymoteusz Skrobol kl. 7a

            Wyniki powiatowego etapu WLC:

            drużyna kl.1-3 w składzie Milena Cofała, Wiktoria Mleczko, Maria Skrobol - 121 punktów (miejsce 2)
            drużyna kl.4-6 w składzie: Emilia Tulaja, Zofia Szydlak, Paulina Mikołajec – 124 punkty (miejsce 4)
            drużyna kl. 7-8 w składzie: Marta Sztoler i Tymoteusz Skrobol - 137 punktów (miejsce 3)

            Wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji WLC dziękujemy za udział i serdecznie gratulujemy. Spisaliście się na medal .

             

          • WebQuest "Podróż za jeden uśmiech" –podsumowanie projektu realizowanego w kl. VIIIb

          • Celem wprowadzenia WebQuestu był wzrost efektywności uczenia się, odkrywanie związków między dziedzinami wiedzy i życia, praktycznych zastosowań treści uczenia się.

            Ważne jest pokazanie uczniom istnienia związku między szkolnymi treściami edukacyjnymi a życiem, użytecznymi zastosowaniami technologii. Plan WebQuestu przesłany został uczniom za pomocą platformy Classroom.

            Klasa VIIIb realizowała projekt w grupach 4-6 osobowych przez okres 4 tygodni. Zadaniem uczniów było  zaplanowanie wyjazdu  dla 4 osobowej rodziny (2 dorosłych i dwoje dzieci w wieku 7 i 12 lat) z Pszczyny nad morze, do miasta, które było celem podróży bohaterów serialu "Podróż za jeden uśmiech".  Uczniowie przedstawili swoje plany podróży samolotem, autobusem, pociągiem oraz samochodem osobowym. Wskazali wyszukane przez nich miejsce noclegowe, a także opisali atrakcje miejsca docelowego. Obliczyli koszty całego wyjazdu w obie strony. Przedstawili dokładne obliczenia czasu podróży.

            Efekty pracy grup uczniowie przedstawili na lekcji matematyki w formie prezentacji. Każda grupa w podsumowaniu przedstawiła refleksje na temat tego co było dobre, nad jakimi problemami pracowało się szybko, a które sprawiały trudności. Uczniowie docenili pomysłowość i zaangażowanie kolegów, ale również wskazali popełnione błędy (wydłużony czas pobytu u jednej z grup, czy bardzo wysoki koszt u drugiej).

            Praca nad projektem nauczyła młodzież odpowiedzialności za wspólne do wykonania zadanie. Uczniowie nauczyli się również  planować, obliczać koszty podróży, wybierać korzystne oferty biletów i miejsc noclegowych korzystając ze stron internetowych.

            W planie WebQuestu wykorzystano, za zgodą autora, pomysł i materiały pani Agnieszki Klekowickiej.

            Prezentacja złożona z wybranych fragmentów prezentacji uczniowskich

            Dorota Koczar

          • „Zwalczajmy bariery w swoich głowach”

          • Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w dniu 1 kwietnia odbyła się w naszej szkole prelekcja zatytułowana Zwalczajmy bariery w swoich głowach”. Zajęcia te zostały przeprowadzone przez Panią Weronikę Zawisza-Grzankę, pracownika Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Pszczynie .W prelekcji uczestniczyli uczniowie klas od V do VIII. Pani Weronika podczas spotkania przybliżyła młodzieży temat autyzmu.Wytłumaczyła, czym charakteryzują się osoby będące w spektrum autyzmu, jak się zachować, żeby czuły się dobrze wśród nas oraz jak pomóc im w funkcjonowaniu w normalnym codziennym życiu. W trakcie spotkania niejednokrotnie zwracano młodzieży uwagę, że każdego należy szanować i nie wolno nikogo dyskryminować.Na koniec zajęć przedstawiciele każdej klasy wylosowali karteczki z myślami przewodnimi, które miały być inspiracją do wykonania grupowych plakatów związanych z omawianym zagadnieniem.Uczniowie wykonali plakaty w zespołach klasowych, podchodząc bardzo dojrzale do tematu.Wszystkim uczniom bardzo dziękujemy za wspaniałą postawę podczas prelekcji oraz zaangażowanie w wykonanie wspaniałych plakatów.Zapraszamy do obejrzenia galerii prac.

            Opracowanie: Ewa Konfederak

             

          • Wiersze na110-lecia szkoły.

          • Z okazji 110 rocznicy urodzin naszej szkoły, uczniowie z klas I-IV postanowili napisać wiersze

            dla Czcigodnej Jubilatki.

            Zapraszamy do ich przeczytania.

             

            Wspaniała Szkoło!
            Piszę ten wiersz dla Ciebie,
            To moje słowa, serce,
            W podzięce za to, że jesteś
            Dobrze uczyć i bawić się z Tobą
            Niezależnie od tego co robimy,
            Zawsze jest fajnie,
            Odkrywać nowe strony książek
            i rosnąć….. w radości i pokoju!
            Dla Ciebie!!!
            Pachnie dziś twoimi urodzinami,
            Żurkiem, słonkiem, piosenką,
            tańcem i słodkimi babeczkami,
            Moim wierszem…..
            Życzę Ci Szkoło następnych
            110 lat i jeszcze więcej!!

            Uczniowie klasy I B


            Nasza szkoła jest fajna,
            i bardzo tajna.
            Jak L wygląda,
            ale leni nie przyciąga.
            Lubi gry i zabawy,
            ale nie pracują tam żaby.
            Dzieci uczą się i skaczą,
            i wcale nie płaczą.
            Lektury tu czytamy
            i podręczników pełno mamy.
            Dzieci z Ukrainy przyjmujemy,
            i bawić się z nimi chcemy.
            Wszyscy chętnie do Dwójki chodzimy,
            i jej urodziny obchodzimy!


            Uczniowie klasy II B

             

            NASZA SZKOŁA

            Nasza szkoła na „Strzelnicy”

            390 uczniów liczy.

            Znajduje się tutaj 20 klas,

            do których uczęszcza każdy z nas.

            Chętnie tutaj przychodzimy,

            różnych rzeczy się uczymy:

            czytać, pisać, liczyć oraz na wf-ie ćwiczyć.

            Połączyła wszystkich nas,

            małych, dużych, z różnych klas.

            Za to jej bardzo dziękujemy

            i 200 lat wyśpiewujemy.

            Uczniowie klasy I A

             

            JESTEŚMY UCZNIAMI

            Jesteśmy uczniami „Dwójki”,
            chodzimy do III a.
            Dziś nasza szkoła ma święto!
            Dzisiaj obchodzi 110 at!

            Lubimy uczyć się i bawić,
            z rówieśnikami spędzać czas,
            w świetlicy lepić i rysować,
            a na boisku w piłkę grać.

            Uczniowie klasy III A

             

            Nasza szkoła SP 2

            o swych uczniów zawsze dba.

            Jest i nauka i zabawy,

            rozwiązane trudne sprawy.

            Kiedy słońce mocno świeci

            na podwórku dużo dzieci.

            Smaczny obiad można zjeść…

            „Dwójka” dla nas jest na „sześć”!

            Nic nas tutaj nie przestrasza.

            Żyj nam długo SZKOŁO NASZA!

            Uczniowie klasy III B

             

             

            „Dwójko” lubimy Cię,

            Spędzamy z Tobą całe dnie.

            Znamy Cię dwa lata i kochamy Cię.

            Szkoło 110 lat obchodzisz,

            I dobrze nam się powodzi.

            „Dwójko” jesteś kochana,

            Radosna i umiłowana.

            Kochamy Cię, dlatego Cię mamy.

            Uczniowie klasy II A

             

            NASZA SZKOŁA

            Moja szkoła SP2

            dużo uczniów w sobie ma.

            Już od 8.00 gwarno jest

            i w pośpiechu do niej mknę.

            Jest Amelka, Kuba, Jaś.

            Oni lubią w piłkę grać.

            Nasza Pani o nas dba

            i też liczną klasę ma.

            Łatwo w niej przyswajam wiedzę,

            choć w ostatniej ławce siedzę.

            Bardzo lubimy tę naszą „budę” –

            w niej nie ma nigdy czasu na nudę!

            Pani Dyrektor fajne lekcje matematyki prowadzi

            i wszystkich wokół siebie gromadzi.

            Codziennie widzimy Ją

            i na górze i na dole.

            Jest radosna, uśmiechnięta

            i zawsze o nas pamięta.

            Bardzo Ją za to kochamy

            i się do niej uśmiechamy.

            Za uwagę dziękujemy.

            Cierpliwości gratulujemy.

            Uczniowie klasy IV A

             

            DLA NASZEJ SZKOŁY

            Słoneczko świeci na naszą szkołę,

            A dzieci są w niej bardzo wesołe.

            Dziś zamiast sprawdzianów i kartkówek,

            „Dwieście lat” jej śpiewamy i pyszne babeczki zjadamy.

            Szanowna nasza Jubilatko,

            Wszystkiego najlepszego życzy nasze „stadko”

            Uczniowie klasy IV B

             

          • KONKURS „SZKOŁA W OCZACH DZIECKA”

          • W dniu 30 marca 2022 w 110-lecie naszej Szkoły Podstawowej nr2 odbył się szkolny konkurs plastyczny „Szkoła w oczach dziecka” – skierowany do uczniów klas I-III. Celem konkursu było rozwijanie zdolności plastycznych i ekspresji twórczej, które są płaszczyzną kształtowania aktywności myślenia, inicjatywy w działaniu. Prac wykonano bardzo dużo i wszystkie były indywidualną interpretacją skojarzeń z zadanym tematem. Ostatecznie wyróżnionych zostało 6 prac. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu za wspaniałe zaangażowanie.


            Wyróżnieni:
            Klasa Ia

            – Kaja Kałamajska

            Klasa Ib

            –Bruno Kracoń

            Klasa IIa

            –Wiktoria Żemła

            – Natalia Szota

            – Hanna Ząbek

            Klasa IIb

            –Igor Blankenstein

            –Piotr Urban

            –Jan Kościelny

            Klasa IIIa

            –Filip Tendera

            –Mieszko Bednarski

            –Adrian Kafka

            –Mateusz Szweda

            Klasa IIIb–Matylda Krzystolik

            Dziękujmy wszystkim za udział.

            Organizatorzy

            Iwona Walerus i Iwona Warzocha

          • Historyczne wydarzenie - Dwójka obchodzi 110 –lecie powstania

          • 30 marca 2022 roku Szkoła Podstawowa nr 2 im Jadwigi Śląskiej w Pszczynie obchodziła swój jubileusz. Jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne w związku z panującą pandemią zakaźnej choroby COVID-19 urodziny Dwójki były wewnętrzną imprezą szkoły. Mimo to uczniowie wspaniale uczcili święto swojej szkoły. Ten dzień każda klasa spędziła ze swoim wychowawcą i wspólnie uczestniczyli w wydarzeniach przygotowanych przez Samorząd Uczniowski i dyrekcję placówki. Klasy młodsze redagowały piękne wiersze o jubilatce i brały udział w szkolnym konkursie plastycznym "Szkoła w oczach dziecka". Klasy starsze realizowały się artystycznie tworząc kolaż szkoły, bądź graffiti z jej symbolem. Dla młodzieży została przygotowana również terenowa gra planszowa, sprawdzająca poziom wiedzy o patronce i szkole. Nauczyciele przygotowali wiele atrakcji dla swoich uczniów: pokaz filmu nagranego przez wszystkie klasy pt. „Szkolne abecadło”, konkursy dot. Dwójki, historyczne gry terenowe, klasowe przyjęcia urodzinowe, życzenia dla Jubilatki.

            Z okazji Święta Szkoły Rada Rodziców ogłosiła konkurs na logo szkoły i wprowadziła do obiegu limitowaną serię gadżetów z nowym logiem "Dwójki". Chętni uczniowie mogli zakupić m.in. kubki, koszulki, podkładki pod kubek, długopisy i ołówki. Każdy z uczniów otrzymał w prezencie pamiątkowy magnes.

            Z okazji urodzin Jubilatki Zarząd Osiedla Powstańców Śląskich ogłosił  konkurs rodzinny „Nasza Dwójka- budowla nie tylko z klocków lego”. Celem konkursu było zbudowanie makiety budynku szkoły. Budowle wykonano z klocków lego, klocków drewnianych, tektury. Prace wymagały dużej zręczności i kreatywności.Podczas święta uczniowieobejrzeli przedpremierową wystawę wykonanych Dwójek, a dokumentacja fotograficzna została zamieszczona na stronie szkoły.

            Dwójko, Szkoło z tradycją - bądź dla nas przez kolejne sto lat!

            Monika Kudła

            Beata Hellwig

          • „Razem dla Ukrainy”

          • Składamy Państwu serdeczne podziękowania za okazane serce i dobro! Dzięki Waszej ofiarności wsparliśmy zbiórkę darów organizowaną przez Siostry Felicjanki oraz przekazaliśmy dary na rzecz poszkodowanych w Buczy.Fotorelacja z akcji w linku