• Urodziłam się w 1912 roku. Niektórzy będą się oburzać, że piszę urodziłam się. Więc dobrze, pojawiłam się na świecie w 1912 roku. Nazywam się Szkoła Podstawowa Nr 2 w Pszczynie, ale nazywają mnie też ”Szkołą na Strzelnicy” lub po prostu „Dwójką”. Mam też imię, ale o tym opowiem później. Mój adres to Katowicka 47, ale stałam też przy Kattowitzer Straße oraz przy ulicy Armii Czerwonej i powiem Wam, wcale się nie przeprowadzałam. Moja historia je
      • Szkoła z lotu ptaka
      • zdjęcia: Dariusz Skrobol
      • Wizja Szkoły - "Ucz się i rozwijaj wszechstronnie, by poznać siebie i innych, a znajdziesz swoje miejsce w świecie".
          • Sportowe podsumowanie roku 2021/2022

            Ze względu na panującą pandemię ilość zawodów sportowych w tym roku była bardzo okrojona. Mimo wszystko udało się przeprowadzić kilka imprez sportowych w których, bardzo chętnie wzięli udział nasi uczniowie. Jedną z takich imprez były „Czwartki lekkoatletyczne”, które swój początek miały już jesienią a II edycja rozpoczęła się w kwietniu i ostatnie zawody, czyli Finał odbyły się 2 czerwca na stadionie miejskim. W zawodach startowani uczniowie klas VI, V, i VI w dyscyplinach biegowych na 1000 m, 300 m i 60 m oraz technicznych, skok w dal, skok wzwyż i rzut pił. palantową. Podczas dziewięciu edycji zawodów udział wzięło kilkudziesięciu uczniów z naszej szkoły. 2 czerwca odbył się finał gdzie medale zdobyli najlepsi uczniowie w poszczególnych dyscyplinach i odpowiednich kategoriach wiekowych. Uczniowie naszej szkoły zdobyli aż 10 medali i aż 7 złotych.

          • Dzieciaki z „Dwójki” szukały…. Pereł księżnej Daisy

            1 czerwca w pszczyńskiej „Dwójce” wyruszyliśmy w przeszłość. Dzień Dziecka spędziliśmy wspólnie z księżną Daisy, pomagaliśmy jej szukać zagubionych pereł.

            W tym celu klasy starsze wybrały się na podchody po osiedlu Powstańców Śląskich. Żeby nie było tak łatwo, po drodze trzeba było odpowiedzieć na cztery pytania dotyczące samej księżnej, miasta Pszczyny, roślinności i zwierząt występujących w Parku. Najstarsi swoich pereł szukali w Parku Pszczyńskim, zwiedzali Muzeum Militarnych Dziejów Śląska. Po długiej wyprawie nadszedł czas na odpoczynek i pyszne lody przy rynku, oczywiście w towarzystwie Daisy. Najmłodsi natomiast znaleźli perły na terenie szkoły i uczestniczyli w quizie wiedzy o księżnej, na koniec odbył się międzyklasowy „Mam talent!” gdzie chętne dzieci mogły zaprezentować, to w czym są najlepsze!

          • Szkolny Przegląd Talentów Klas I-III

            1 czerwca, w naszej szkole odbył się Szkolny Przegląd talentów. Wzięły w nim udział wszystkie chętne dzieci z klas I-III.Uczniowie prezentowali swoje przepiękne prace plastyczno- techniczne, umiejętności wokalne, instrumentalne, recytatorskie oraz taneczne. Wszystkim występującym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swych talentów.

          • Dzień dziecka

            Drodzy Uczniowie !

            1 czerwca, dzień radosny –

            Kwitną kwiatki, to znak wiosny.

            W dniu tak pięknym i wspaniałym,

            Życzymy Wam sercem całym:

            Moc uśmiechu i radości,

            Zdrowia, szczęścia, pomyślności.

          • XIX Spotkania z Profilaktyką w „Dwójce”

            Tegoroczna edycja XIX Spotkań z Profilaktyką przebiegała pod hasłem „Masz wybór...Decyzja należy do Ciebie”. Zadaniem konkursowym było przygotowanie plakatu zgodnego z hasłem tegorocznych Spotkań.

            Nastolatkowie, często wbrew rodzicom, próbują wiele rzeczy robić po swojemu. To naturalny proces. Okres ten owocuje poszukiwaniem rozwiązań, pojawia się poczucie sprawczości i samodecyzyjności. Wiemy, że używki wśród młodzieży były, są i będą obecne. Trudno jest je całkowicie wyeliminować, jednak sprawny system wychowawczy, wiedza na temat uzależnień i używek oraz wsparcie i pomoc w dokonywaniu dobrych wyborów, to dobra profilaktyka. Takie przesłanie miał tegoroczny konkurs. Młodzież postawiła na wiedzę i dobre decyzje. Na plakatach pojawiły się między innymi argumenty potwierdzające szkodliwość wszelkich używek. W konkursie wzięło udział 10 szkół z Gminy Pszczyna.

          • Zgłoszenie konkursowe

            Drodzy Rodzice, Uczniowie, NauczycieleNasza Szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez fundację FORKIDS, w którym główną wygraną jest wyposażenie SALKI INTEGRACJI SENSORYCZNEJ. Konkurs organizowany jest na portalu facebook, a o wygranej decyduje liczba polubień – lajków, komentarzy i udostępnień posta. Bardzo prosimy o oddanie głosu poprzez polubienie zgłoszenia naszej szkoły pod linkiem:

          • KRAJOWA ODZNAKA JAKOŚCI

            Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie otrzymała Krajową Odznakę Jakości za międzynarodowy projekt z języka niemieckiego pt: „Valentinstag”.

            Odznaka Jakości przyznawana jest przez Narodowe Biuro Kontaktowe Programu eTwinning szkołom, których praca w ramach partnerstwa uznawana jest za wyróżniającą w naszym kraju.

          • XI Tydzień Świadomości Czerniaka – - hasło „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA"

            W tym roku szkolnym nasza szkoła została ponownie zaproszona do współpracy przy realizacji największego w skali kraju ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka Nie poprzestajemy na akcji i zachęcamy do całorocznego dbania o zdrowie własne i bliskich.Prosimy o zapoznanie się z komunikatem Organizatora XI Ogólnopolskiego Tygodnia Świadomości Czerniaka.
            Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, rozpoczynającego się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA" zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.
            Ambasadorkami XI Tygodnia

          • Konkurs „DRUGIE ŻYCIE ŚMIECI”

            Początkiem maja odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny skierowany do uczniów klas I-III „Drugie życie śmieci”. Celem konkursu było ponowne wykorzystanie śmieci oraz dbałość o czystość środowiska.Praca miała być wykonana samodzielnie techniką przestrzenna.Oceniana była zgodność z tematyką, estetyka oraz oryginalność.Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i bogatą wyobraźnią. Wszystkie prace zachwyciły jurorów.

          • ,,To się naprawdę zdarzyło i niestety znowu może się zdarzyć”/ Peter Levis/

            W czwartek 5 maja uczniowie klasy 8b i 8c w ramach zajęć lekcyjnych odwiedzili hitlerowski obóz zagłady w Oświęcimiu. Przez trzy i pół godziny poznawali całą metodologię zbrodni, jej skalę, dowody i upamiętnienie. Przekonali się na własnej skórze czym jest dotykanie historii, jak żywa jest pamięć o holocauście i jak istotne jest to, żeby ta pamięć nie zaginęła. Tego samego dnia odwiedzili także, ulokowane w centrum miasta, Centrum Żydowskie ,,Oszpicin”. Na miejscu zwiedzili oryginalną, choć już dziś nieczynną, synagogę żydowską i wzięli udział w warsztatach historycznych pt: Detektywi historii. Na podstawie eksponatów wyjętych z ekspozycji muzealnej dowiadywali się wielu cennych informacji o życiu codziennym oświęcimskich Żydów, o ich dramatycznym losie i niepowtarzalnej kulturze. Powiadają że lepiej jeden raz coś widzieć niż sto razy o czymś słyszeć. I to by się zgadzało. Przemierzanie

          • WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW W „DWÓJCE”

            Polacy nie czytają książek. Współczesna młodzież uzależniona jest od gier komputerowych i smartfonów. Takie informacje ciągle napływają do nas ze środków masowego przekazu. Czy to prawda? Pewnie coś w tym jest. Jednak całe szczęście w naszej Dwójce nie jest to do końca prawdą. Wielu uczniów lubi czytać, interesuje się literaturą oraz chętnie dzieli się wiedzą na temat przeczytanych książek. Na pewno są też i tacy uczniowie, którzy wolą komputer i telefon, ale miejmy nadzieję, że wkrótce zmienią zdanie. Dlaczego o tym mówię? W naszej szkole właśnie zakończyła się Wielka Liga Czytelników. Cóż to takiego? To konkurs czytelniczy, w którym nie liczy się tylko ilość wypożyczonych książek, ale dokładne przeczytanie i zrozumienie jej treści.

          • „Zwalczajmy bariery w swoich głowach”

            Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w dniu 1 kwietnia odbyła się w naszej szkole prelekcja zatytułowana Zwalczajmy bariery w swoich głowach”. Zajęcia te zostały przeprowadzone przez Panią Weronikę Zawisza-Grzankę, pracownika Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Pszczynie .W prelekcji uczestniczyli uczniowie klas od V do VIII. Pani Weronika podczas spotkania przybliżyła młodzieży temat autyzmu.Wytłumaczyła, czym charakteryzują się osoby będące w spektrum autyzmu, jak się zachować, żeby czuły się dobrze wśród nas oraz jak pomóc im w funkcjonowaniu w normalnym codziennym życiu. W trakcie spotkania niejednokrotnie zwracano młodzieży uwagę, że każdego należy szanować i nie wolno nikogo dyskryminować.Na koniec zajęć przedstawiciele każdej klasy wylosowali karteczki z myślami przewodnimi, które miały być inspiracją do wykonania grupowych plakatów związanych z omawianym zagadnieniem.

          • Wiersze na110-lecia szkoły.

            Z okazji 110 rocznicy urodzin naszej szkoły, uczniowie z klas I-IV postanowili napisać wiersze

            dla Czcigodnej Jubilatki.

            Zapraszamy do ich przeczytania.

            Wspaniała Szkoło!
            Piszę ten wiersz dla Ciebie,
            To moje słowa, serce,
            W podzięce za to, że jesteś
            Dobrze uczyć i bawić się z Tobą
            Niezależnie od tego co robimy,
            Zawsze jest fajnie,
            Odkrywać nowe strony książek
            i rosnąć….. w radości i pokoju!
            Dla Ciebie!!!
            Pachnie dziś twoimi urodzinami,
            Żurkiem, słonkiem, piosenką,
            tańcem i słodkimi babeczkami,
            Moim wierszem…..
            Życzę Ci Szkoło następnych
            110 lat i jeszcze więcej!!

          • KONKURS „SZKOŁA W OCZACH DZIECKA”

            W dniu 30 marca 2022 w 110-lecie naszej Szkoły Podstawowej nr2 odbył się szkolny konkurs plastyczny „Szkoła w oczach dziecka” – skierowany do uczniów klas I-III. Celem konkursu było rozwijanie zdolności plastycznych i ekspresji twórczej, które są płaszczyzną kształtowania aktywności myślenia, inicjatywy w działaniu. Prac wykonano bardzo dużo i wszystkie były indywidualną interpretacją skojarzeń z zadanym tematem. Ostatecznie wyróżnionych zostało 6 prac. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu za wspaniałe zaangażowanie.

          • Historyczne wydarzenie - Dwójka obchodzi 110 –lecie powstania

            30 marca 2022 roku Szkoła Podstawowa nr 2 im Jadwigi Śląskiej w Pszczynie obchodziła swój jubileusz. Jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne w związku z panującą pandemią zakaźnej choroby COVID-19 urodziny Dwójki były wewnętrzną imprezą szkoły. Mimo to uczniowie wspaniale uczcili święto swojej szkoły. Ten dzień każda klasa spędziła ze swoim wychowawcą i wspólnie uczestniczyli w wydarzeniach przygotowanych przez Samorząd Uczniowski i dyrekcję placówki. Klasy młodsze redagowały piękne wiersze o jubilatce i brały udział w szkolnym konkursie plastycznym "Szkoła w oczach dziecka". Klasy starsze realizowały się artystycznie tworząc kolaż szkoły, bądź graffiti z jej symbolem. Dla młodzieży została przygotowana również terenowa gra planszowa, sprawdzająca poziom wiedzy o patronce i szkole. Nauczyciele przygotowali wiele atrakcji dla swoich uczniów: pokaz filmu nagranego przez wszystkie

    • Nagłówek

      • Szkoła bez przemocy
      • szkoła bezpiecznego internetu
      • Trzymaj formę
      • Szkoła odkywców talentów
      • Owoce i warzywa w szkole
    • Herb Polski
    • Biuletyn informacji publicznej
    • Librus Synergia
    • Godziny dzwonków

      Sobota 18.05.2024
    • Kalendarz

        brak danych
    • liczba odwiedzin: 444220