- Cyfrowa przemoc w Internecie
- Zasady skutecznego uczenia się
- Pięć zmysłów …. i nie tylko
- Dlaczego warto czytać książki?
- Historia Naszej Małej Ojczyzny
- Nieśmiałość czy mutyzm wybiórczy?
- Zdrowie zaczyna się na talerzu
- Style uczenia się
- Dieta dla mózgu
- Pamięć-rodzaje, funkcje i właściwości
- Karać czy nagradzać? część I
- Po co ja się tego uczę?!
- Sposób na spędzenie wolnego czasu z dzieckiem.
- Wpływ telewizji na rozwój mowy
- Jak wspierać dziecko w nauce
- Na dobry początek
- Problem wagi ciężkiej-tornister pakuje z rozmysłem
- Czego dzieci boją się najczęściej?
- Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?
- Jak pomóc dziecku w trudnej sztuce odrabiania lekcji?
- Bezpieczeństwo w sieci
- OZE-odnawialne źródła energii
- Problemy funkcjonowania uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w szkole
Historia Naszej Małej Ojczyzny
Wykorzystywanie w trakcie lekcji historii edukacji o charakterze regionalnym w połączeniu z prezentacją zbiorów muzealnych, jest bardzo ważnym elementem kształtowania tożsamości lokalnej. Przybliżanie uczniom kultury i dziejów własnego regionu, uczy aktywności w życiu społecznym, tworzy silną więź z tzw. „małą Ojczyzną”. Jednocześnie uczy otwartości i tolerancji wobec ludzi reprezentujących inne poglądy, religie, narodowości, rasy i wyznania. Często zastanawiamy się jakie są nasze korzenie, skąd pochodzimy, jak żyli nasi przodkowie, jak się ubierali, co jedli, jakie było ich życie codzienne, tradycje i zwyczaje kto mieszkał w pałacu, dworku, kamienicy. Odnosimy tę wiedzę do współczesności. Poznając historię i dziedzictwo kulturowe naszej małej Ojczyzny – Ziemi Pszczyńskiej jesteśmy z nią bardziej związani, budujemy tożsamość regionalną, a w dalszej kolejności narodową. Przy postępującym tempie przemian cywilizacyjnych, wszechogarniającej globalizacji, ważne jest aby młode pokolenie pamiętało o dziedzictwie naszych przodków i kultywowało pamięć dawnych dziejów.
Warto przywołać sentencje dwóch wielkich ludzi XX wieku Ferdinand’a Focha i Józefa Piłsudskiego. Ferdinand Foch, marszałek Francji z czasów I wojny światowej, stwierdził, że "Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie". Natomiast Józef Piłsudski zauważył, że „Naród bez pamięci nie ma prawa do przyszłości ani do bytu teraźniejszego".
Celem nadrzędnym zajęć jest uświadomienie uczniom czym jest wspólnota regionalna. Na lekcjach poznają historię Ziemi Pszczyńskiej i uzmysławiają sobie czym jest ich mała ojczyzna. Dowiadują się dlaczego i z czego wyniknęło, że Pszczyna była miastem wielokulturowym, posiadała wielki wkład w kształtowanie się historii Europy i Polski. Ta wiedza wplatana jest w lekcje historii uatrakcyjniając je i wzbogacając. Uczniowie w trakcie zajęć lekcyjnych i wycieczek: poznają historię i kulturę Ziemi Pszczyńskiej, dowiadują się o ludziach ważnych dla regionu i poznają historię zabytkowych budowli kształtujących niepowtarzalny charakter naszej małej ojczyzny.
Grzegorz Maćkowski