• Procedury zwalniania uczniów podczas trwania obowiązkowych zajęć lekcyjnych

        • Procedury zwalniania ucznia podczas trwania obowiązkowych zajęć lekcyjnych w Szkole Podstawowej nr 2 w Pszczynie

           

          Z zasady ucznia można zwolnić z obowiązujących zajęć lekcyjnych na pisemną prośbę rodzica. Jednak występują sytuacje niespodziewane, gdzie dochowanie formy pisemnej z określonym wyprzedzeniem może być niemożliwe. Rodzic ma możliwość ustnego zgłoszenia potrzeby zwolnienia ucznia ze szkoły poprzez osobiste stawiennictwo w szkole i odbiór ucznia. W takich sytuacjach rodzic lub osoba upoważniona potwierdza zwolnienie ucznia z zajęć lekcyjnych poprzez podpisanie Oświadczenia przy odbiorze ucznia.

          Jeżeli rodzic zgłasza potrzebę zwolnienia ucznia w formie pisemnej, to szkoła dopuszcza możliwość zezwolenia uczniowi na samodzielne opuszczenie szkoły. Wiek dziecka decyduje o zasadach zezwalania uczniowi na opuszczenie szkoły – uczeń początkowych klas szkoły podstawowej nie powinien być zwalniany ze szkoły bez opieki rodziców lub upoważnionej przez nich osoby.

           

          1. Zwalnianie ucznia na prośbę rodzica:

           

          • Ucznia można zwolnić w trakcie trwania zajęć lekcyjnych tylko na pisemną prośbę rodzica/prawnego opiekuna w formie papierowej lub przesłaną przez dziennik, w szczególnych przypadkach na Jego osobistą prośbę. Treść pisemnej prośby powinna być zgodna ze wzorem:

           

          Proszę o zwolnienie z zajęć lekcyjnych mojego dziecka (imię i nazwisko) ……………………………………………. ucz. kl.…………….w dniu ………………, po lekcji …………, czyli o godz. ……… z powodu ………………………………….(np. ważnych spraw rodzinnych).

           

          Oświadczam, że wyrażam zgodę na samodzielne wyjście mojego dziecka i przejmuję całkowitą odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka po jego wyjściu ze szkoły.

          Podpis Rodzica/prawnego opiekuna:

           

          • Decyzję o zwolnieniu ucznia w trakcie trwania zajęć lekcyjnych podejmuje wychowawca/nauczyciel.
          • Wychowawca/nauczyciel może odmówić zwolnienia, w przypadku powzięcia jakichkolwiek podejrzeń, co do autentyczności pisemnej prośby lub jej niedociągnięć formalnych (brak oświadczenia dot. odpowiedzialności za bezpieczeństwo dziecka).
          • W przypadku opisanym w powyżej wychowawca/nauczyciel kontaktuje się telefonicznie z rodzicami ucznia w celu weryfikacji pisemnej prośby.
          • Uczeń/rodzic zwraca się z prośbą o zwolnienie do wychowawcy. Gdy wychowawca jest nieobecny, uczeń/rodzic zwraca się z prośbą o zwolnienie do nauczyciela przedmiotu, z którego się zwalnia.

           

          • Zwolnienie ucznia z części jednostki lekcyjnej (np. 10 minut) jest możliwe jedynie pod warunkiem osobistego odebrania dziecka ze szkoły i po wypełnieniu oświadczenia potwierdzającego wcześniejszy odbiór ucznia (poniżej).

           

           

          1. Zwolnienie ucznia w sytuacji nagłego pogorszenia się stanu jego zdrowia w czasie trwania lekcji.

           

          • Nauczyciel niezwłocznie powiadamia telefonicznie rodziców/opiekunów o nagłym pogorszeniu stanu zdrowia ucznia i wzywa ich do szkoły w celu odebrania dziecka.
          • Rodzice/upoważnione osoby potwierdzają odebranie dziecka ze szkoły wypełnieniem Oświadczenia dostępnego w szkole.

           

          OŚWIADCZENIE

          Ja, niżej podpisany potwierdzam wcześniejszy odbiór dziecka (imię i nazwisko) ……………………………………z klasy ………………..w dniu……….. o godz. ………………..,z powodu …………………………………………………………

          Pokrewieństwo z dzieckiem (mama/tata/babcia/dziadek etc)………………………………..

          Czytelny podpis……

           

          • Uczeń chory nie opuszcza samodzielnie szkoły, lecz czeka na zgłoszenie się po niego rodzica lub innej upoważnionej osoby.
          • Listę osób upoważnionych do odbioru dziecka ze szkoły wypełnia rodzic na pierwszym zebraniu rodziców we wrześniu lub przesyła przez dziennik elektroniczny do wychowawcy.

           

          1. Odnotowywanie zwolnień w dzienniku i zasady ewidencjonowania zwolnień.
          • Zwolnienie ucznia zostaje odnotowane w dzienniku lekcyjnym, jako nieobecność usprawiedliwiona.
          • Wychowawcy mają obowiązek przechowywania pełnej dokumentacji zwolnień.
          • Wszystkie prośby rodziców o zwolnienie z zajęć mogą być weryfikowane przez rodziców podczas zebrań organizowanych przez wychowawcę.

           

          Na podstawie statutu.

          1. Uczeń może być zwolniony z zajęć lekcyjnych:

          1) na pisemną lub osobistą prośbę rodziców,

          2) w przypadku złego samopoczucia, choroby, po uprzednim powiadomieniu rodziców i odebraniu ucznia przez rodziców lub osobę pisemnie przez nich upoważnioną.

          2. W przypadku nieobecności wychowawcy i nauczyciela przedmiotu do zwolnienia ucznia uprawniony jest dyrektor lub wicedyrektor.

           

          Zgodnie z art. 68 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe