• Szkoła Podstawowa nr 2 w projekcie Erasmus+

• Pod koniec 2018 roku Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie rozpoczęła przygodę z Erasmusem.Pracujący nad projektem „Nauczyciel też uczeń” zwrócili uwagę na dwa szkolenia odbywające się w Granadzie – „Kluczowe umiejętności współczesnego nauczyciela” oraz „Nauczyciel jako trener, mentor, coach”.

Po napisaniu i zaakceptowaniu wniosku rozpoczął się proces rekrutacyjny. Ostatecznie uczestnicy zostali podzieleni na dwie ośmioosobowe grupy składające się zarówno z nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, nauczycieli przedmiotów humanistycznych, matematyczno- przyrodniczych, wychowawców jak i kadry zarządzającej. Pierwotne plany, w związku z pandemią COVID- 19, musiały zostać zmienione,  nie udało się wyjechać na szkolenie w roku 2020. Oba wyjazdy odbędą się w roku 2021. Pierwsza grupa wyjedzie do Hiszpanii od razu po zakończeniu roku szkolnego, druga – w pierwszej połowie lipca.

Jakie korzyści przyniesie udział w szkoleniach? Przede wszystkim prowadzący wybrane kursy podpowiedzą, w jaki sposób uatrakcyjnić zajęcia, jak pobudzić i skupić uwagę uczniów, jak usprawnić komunikację. To wszystko przyczyni się z pewnością do poprawy jakości pracy szkoły, a uczestnikom obce będzie pojęcie wypalenia zawodowego.

Podczas warsztatów kursanci dowiedzą się także, w jakie role może wchodzić współczesny nauczyciel, jak stać się trenerem, mentorem czy coachem. Pogłębią także wiedzę z zakresu psychologii, aby już po wakacyjnej przerwie wykorzystać ją w sali lekcyjnej i na szkolnym korytarzu, a przede wszystkim podzielić się z tą wiedzą z pozostałymi nauczycielami.

Aby w pełni uczestniczyć w wybranych formach doskonalenia zawodowego, nauczyciele wzięli także udział w czterdziestogodzinnym kursie języka angielskiego oraz w szkoleniu kulturowym.

Olga Jaworska, Dorota Koczar